HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Regat Vs. Ardeal
Iason
mesaj 3 Feb 2004, 08:13 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.881



Adesea intampin atitudini negative din cauza simplului fapt ca sunt din Bucuresti, ceea ce ma face automat un individ fara scrupule, ingamfat, si cu mana intotdeauna pozitionata in buzunarul ardelenilor. Sunt un fan al civilizatiei Ardeaului, dar mituri ca "Bucurestiul jefuieste Ardealul", " Ardealul munceste pentru afurisitii aia de moldoveni" sau " In Romania lucrurile merg prost din cauza miticilor de la Bucuresti" mi s-au parut intotdeauna trase de par si stupide...
Lumea uita adesea ca cei ce conduc sunt reprezentanti din toata tara....
Sunt curios ce parere au oaspetii hanului de aceste probleme...
Credeti intr-adevar ca exista o separare clara intre cele doua identitati culturale si ,mai mult, ca o separare politica ar trebui sa fie implementata( ex celebra idee cu autonomia Transilvaniei)?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 Feb 2004, 04:28 AM
Mesaj #2


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hai mai nu mai fi asa suparat, si eu auzeam numai bancuri cu olteni pe unde ma duceam. Si? Ciiniii latra ursul merge. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 9 Feb 2004, 04:30 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 10 Feb 2004, 12:37 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca oamenii fac comentarii neplacute despre bucuresteni, fa comentarii neplacute despre ei, gen "taranii aia de ardeleni" si poarta-te de parca a fi bucurestean e mare lucru si esti o persoana foarte importanta si distinsa, pentru ca esti de acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Feb 2004, 12:37 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Antont
mesaj 10 Feb 2004, 12:46 AM
Mesaj #4


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (MonicaV @ Feb 10 2004, 12:37 AM)
Daca oamenii fac comentarii neplacute despre bucuresteni, fa comentarii neplacute despre ei, gen "taranii aia de ardeleni" si poarta-te de parca a fi bucurestean e mare lucru si esti o persoana foarte importanta si distinsa, pentru ca esti de acolo.

Esti tare de tot...Asta e cea mai simpla si buna solutie rofl.gif jamie.gif ...
Sa fiu on topic:
Cred ca atitudini de genul asta ii fac pe ardeleni(aia batuti in cap) sa zica tot felul de bucuresteni, si pe bucuresteni(aia batuti in cap) sa zica tot felul de ardeleni. Bineinteles ca atitudinea respectiva poate fi gasita si la oamenii(aia batuti in cap) din alte regiuni ale Romaniei. Chestii de genul asta pot fi gasite peste tot, dar impartirea nu trebuie facuta gen "bucuresteni, ardeleni, olteni, moldoveni, etc", ci in "oameni" si "imbecili" . Daca esti om nu conteaza in ce provincie te-ai nascut sau locuiesti. Asta o spune un ardelean care are prieteni olteni, bucuresteni, moldoveni, ardeleni, etc...

p.s
Rog moderatorul sa nu editeze, nu cred ca am fost deplasat.

Acest topic a fost editat de Ghost: 10 Feb 2004, 12:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 Feb 2004, 03:49 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Asemenea aprecieri sunt facute si de o parte si de alta. Din pacate, in Bucuresti se resimte mai mult aceasta problema pentru ca multi provinciali, inclusiv din Ardeal, se stabilesc aici, aducand cu ei propriile conceptii, propriul comportament samd. Si nu de putine ori ei au o alta scara de valori morale, un alt comportament.... de multe ori in discordanta cu cel de aici. Nu vor sa se adapteze, nici nu se lasa asimilati si atunci apar acele frecusuri. Din pacate, se da prea multa importanta acestei false probleme. La urma urmei, e vorba doar de anumiti indivizi, care se simt complexati, as spune.
Multe persoane, bucuresteni get-beget, spun ca acest oras era candva altfel. Mult mai linistit, mai curat, mai civilizat etc. si ca mare parte in vina pentru cum este azi apartine celor veniti din provincie. Ascultandu-le argumentele, nu o data am inclinat sa le dau dreptate. Cu toate ca si eu sunt venita in Bucuresti din Ardeal.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 10 Feb 2004, 04:58 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



N-am prea priceput niciodata competitia asta si ideile luate de-a gata legate de unii sau de ceilalti. Adevarul e ca exista "mandrii locale" la scara mai mica si-n Ardeal si-n Regat, gen Timisoara, Cluj, Brasov, Craiova, Galati vs ceilalti. Nici pe astea nu le-am inteles. La o prima vedere, ardelenii sunt mai leeeenti si regatenii mai "iuti". tongue.gif Asta-i singura diferenta care am gasit-o si care se poate aplica daca luam oamenii la gramada. In rest... e bine ca exista bancurile despre unii sau altii sa ne mai descretim fruntile rofl.gif

La mine in apartament suntem din: Arad, Braila, Pitesti si Vaslui si ne intelegem de minune, diferentele regionale trezesc doar amuzamentul... asta inseamna ca, vorba lu' Ghost, nu suntem imbecili.

Adept al eclectismului cum ma declar, cred ca din diversitate se poate naste ceva nou si bun.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 10 Feb 2004, 05:36 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



QUOTE (MonicaV @ Feb 9 2004, 11:37 PM)
Daca oamenii fac comentarii neplacute despre bucuresteni, fa comentarii neplacute despre ei, gen "taranii aia de ardeleni" si poarta-te de parca a fi bucurestean e mare lucru si esti o persoana foarte importanta si distinsa, pentru ca esti de acolo.

Cu tot respectul nu mi se pare o atitudine demna de adoptat.

Si cred ca perioada in care cultura austro-ungara a fost impusa a fost una benefica.
(As face doar o mica comparatie:satele din ardeal si cele din sud sau Moldova. No comment)
Oricum de multe ori aud despre bucuresteni cum ca ar fi "tiganii" de bucuresti, sau alte apelative de genu acesta vorba lui Bdl, cainii latra ursul trece.


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 10 Feb 2004, 05:44 PM
Mesaj #8


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



Mda...as putea sa sar si eu in ajutorul ardelenilor (ca si eu mi-s ardelean)... dar nu ma pot coborî la nivelul lui Iason.
Fara suparare..dar n-ai intelege punctul meu de vedere.


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 10 Feb 2004, 06:09 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (nefertiti @ Feb 10 2004, 03:49 PM)
.... Mult mai linistit, mai curat, mai civilizat etc. si ca mare parte in vina pentru cum este azi apartine celor veniti din provincie. Ascultandu-le argumentele, nu o data am inclinat sa le dau dreptate. Cu toate ca si eu sunt venita in Bucuresti din Ardeal.

Si eu sunt venit din Ardeal, crescut si adaptat in Bucuresti, dar nu am o parere buna despre comunitatea din Bucuresti. Este orasul nimanui, in care datorita suprafetei si neaplicarii legilor care apara curatenia si lupta contra poluarii a devenit o metropola "rau famata". Comparati curatenia din Bucuresti cu cea din Cluj, Oradea, Rm. Valcea, Bacau s.a. E cale lunga. Am trait mult timp in Giulesti si am facut liceul in Crangasi, doua cartiere "renumite" ale Bucuresti-ului, fapt ce mi-a prins bine in viata, practic dintr-un ardelean calm la vorba am devenit un bucurestean sadea. Comunitatea din Bucuresti este impanzita de grupuri care calca in picioare totul: scara valorica, demnitate, respect fata de semeni. Si atunci cand acestia sunt acceptati de catre autoritati si de catre majoritate iti pui intrebarea: "oare nu sunt beat si trebuie sa ma duc sa ma culc?" Sunt de acord cu afirmatia ca au fost zone curate in Bucuresti, dar care au devenit murdare o data cu construirea blocurilor, mai intai pe marginea arterelor principale, apoi in cartiere intregi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 10 Feb 2004, 06:20 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Bunicule eu am vazut o singura data Bucurestiul, si am aceeasi impresie ca si tine insa mi-era teama sa nu fie deplasata...si sa trebuiasca sa ma duc sa ma culc smile.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 10 Feb 2004, 06:39 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Sunt pareri si pareri, eu insumi nu am o pozitie de neclintit. Dar ca bucurestean nu m-am simtit bine in Tg. Mures: cand am intrat in tutungerie si cu cea mai curata limba romana am cerut un pachet de tigari, dupa 5 minute in final mi s-a raspuns "nem tudom romanom". Atunci mi-am spus: ce bine-i in Bucuresti. Se poate sa fi fost o simpla intamplare.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 10 Feb 2004, 06:53 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



laugh.gif laugh.gif intr-adevar mai gasesti si magazine din astea. laugh.gif dar patronii incet incet schimba toate tanti astea "nestiutoare". Toti stiu romaneste insa si de-a dracului nu vorbesc cu romanii. Ei fiecare padure cu uscaturi.


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 Feb 2004, 07:22 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (bdl @ Feb 9 2004, 03:28 AM)
Hai mai nu mai fi asa suparat, si eu auzeam numai bancuri cu olteni pe unde ma duceam. Si? Ciiniii latra ursul merge. rolleyes.gif

Haoleu ca-i mancasi eu!!! Cine zise asa ceva?? laugh.gif Vazui eu asa viteji doar din gura rofl.gif rofl.gif

Traiasca Oltenii si Oltenia Mare-e!!! blink.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 Feb 2004, 07:40 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Incerca-i si eu sa fiu glumet dar sigur ca n-am reusit sad.gif ...asa ca acum pe bune.

Problema e mult mai acuta dragi prieteni compatrioti sad.gif

Eu Sorin, sunt 3/4 oltean si un sfert secui. Nascut in Bucuresti dar trait prin toata tara cu toate ca baza a ramas Dudesti-ul si Balta Alba. Toate vacantele le-am petrecut pe la Otelu Rosu, Craiova, Gilau ( langa Cluj ) Valcea, Corbeni, Miecurea Ciuc si Piatra Neamt. Peste tot am fost "smecher" de Bucuresti fara sa conteze zona in care ma aflam. Dar nu m-a deranjat niciodata, chiar atunci cand n-am mai fost copil...adica am inceput sa inteleg ceva despre viata!

Tin minte acum cativa ani la gara de nord, o discutie intre doi negrii...unu in trenul spre Iasi si celalalt pe peron smile.gif

Drum bun moldovene ai zice cel de pe peron.....sanatate oltene ai raspunde cel din tren!!

Iar problema acuta a tarii noastre se afla undeva in randurile mele scrise mai sus. Si nu in faptul ca suntem Moldoveni, Olteni, Banateni, Moti, Oseni, Munteni sau Ardeleni. Aceasta problema e buba Tarii si nu partea regionala din care ne tragem.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 10 Feb 2004, 08:17 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Eu Sorin, sunt 3/4 oltean si un sfert secui.


Adica 4/4 oltean, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 Feb 2004, 10:32 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut TriRegnum smile.gif

Adevarul e ca doar trei sferturi....cu toate ca public apar Oltean get pe get!!

Dar pe roti sunt 4x4 si in ultimul timp 6x6 laugh.gif ..serios!!!

Dar mai intai de toate sunt OM !!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 10 Feb 2004, 11:14 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Eu Sorin, sunt 3/4 oltean si un sfert secui.


Oltenii pentru ardeleni sunt secuii pentru unguri. Ungurul recunoaste secuiul de la o posta, are dialectul specific si vorbeste "olteneasca maghiara" (perfectul simplu), aproape ca nu-i intelegi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 Feb 2004, 11:25 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Adica acum ce fel de bila am...neagra sau alba?? Nu conteaza, dar de cultura generala....vezi tu TriRegnum ca nu am inteles!! Oricum nu conteaza...OM sa fii smile.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iason
mesaj 11 Feb 2004, 02:25 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.881



Halcyon, sincer nu inteleg cat de jos e nivelul meu de nu poti sa te cobori la el. Mi-am exprimat respectul fata de civilizatia Ardealului, dar ,in acelasi timp, astept de la oameni care se considera cu o minte deschisa sa nu se apuce sa faca generalizari superficiale. La fel cum mi se pare stupid ca multi bucuresteni sunt convinsi ca maghiarii sunt rai pana in maduva oaselor , dar n-au cunoscut vreunul in viata lor, la fel mi se pare deplasat sa consideri toti bucurestenii, sau regatenii drept necivilizati, sau inferiori ardelenilor. Am prieteni din Polonia, Cehia sau Bulgaria care imi vorbesc despre aceleasi atitudini anti-capitala, aceleasi plangeri cu inferioritatea culturala ( "Varsovia e inferioara Cracoviei, pentru ca Cracovia are mostenirea habsburgilor, nu ca Varsovia, pe cea a rusilor barbari si orientali " - suna familiar? sau " capitala trebuia sa fie la Plovdiv, nu in Sofia aceea mizerabila") , cu taxele samd
Am un cunoscut din Timisoara cu care am foarte multe puncte in comun, vorbim f mult, totul e bine, dar daca vine vorba de Bucuresti & restul , devine de o ferocitate neinteleasa si dintr-o data ii devin dusman de moarte. Mie asta nu mi se pare normal..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 11 Feb 2004, 10:49 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Oltean=Ardelean=Moldovean=Roman (frati...)
Mai e nvoie sa spun ceva...doar ca ai bila alba ca esti roman.

QUOTE
La fel cum mi se pare stupid ca multi bucuresteni sunt convinsi ca maghiarii sunt rai pana in maduva oaselor


Da,sigur...sa le spui ca ungurii vor sa le ia Ardealul si minele de aur pe care demnitarii nostri le-au vandut la canadieni (sa-i intrebi putin de scumpii nostri ministri de prin ce parte sunt? si cine a vandut minele de aur, maghiarii sau bucurestenii? ).
Ma amuza mereu chestia asta cu ungurii cei rai vin la romanii cei buni sa le ia Ardealul...acesta din urma nu poate fi luat de nimeni deoarece e in egala masura al ungurilor, al sasilor si al romanilor, e al tarii noastre.
Eu unul sunt adept al autonomiei Transilvaniei, dar nu autonomie politica deoarece nu vreau sa dezbin tara, ci o autonomie economica; fiecare regiune sa se gospodareasca cum doreste.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 11 Feb 2004, 10:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 11 Feb 2004, 11:06 AM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Probabil voi fi offtopic iar.
Mi-s dragi, in aceeasi masura, toti romanii, indiferent din ce zona a tarii sunt. Mi-s dragi romanii stabiliti in strainatate. N-am nimic de impartit cu nimeni, singura parere de rau apare cand strainii nu stiu ca Romania e o tara situata, macar geografic, in Europa, iar in cazul in care se stie acest lucru se fac gafe de soiul: "Romania are capitala la Budapesta".
Pana si la CNN (si nu la stiri) ci la starea vremii, capitala Romaniei nu este trecuta pe harta Europei. Probabil e prea lung numele...


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 13 Feb 2004, 03:06 AM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Care sint grupurile "care calca in picioare totul: scara valorica, demnitate, respect fata de semeni"? Si de cind a inceput Bucurestiul sa fie murdar? Era mai curat pe vremea lui nea Nicu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 13 Feb 2004, 03:37 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Nu Monica, era mai curat inainte de nea Nicu. Adica inainte sa vina la Bucuresti o taranime grobiana care se freaca de tine prin mijloacele de transport in comun (in special femeile) si urca in autobuz si metrou inainte sa coboare toti pasagerii care doresc sa coboare la respectiva statie. Si aici tot femeile sunt campioane detasate. Tin minte ca in trecut de mai multe ori am vrut sa imping inapoi pe scara-n jos cateva tzatze e 45-55 ani pt treaba asta. Taranimea asta totusi n-a venit din Ardeal. Ardelenii parca totusi sunt mai lenti si studiaza mai intai terenul, nu dau asa buluc. E drept ca acum pe mine ma enerveaza lentoarea lor. Parca viseaza cu ochii deschisi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 13 Feb 2004, 12:03 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Da gio - exista o diferenta de atitudine intre ardeleni si bucuresteni de exemplu - dar asta nu-i face cu nimic mai nemaipomeniti. Si ardelenii au greselile lor si bubele lor - si - mai presus de toate - sunt romani. Si nu pididesc sa arate asta. Eu unul am avut o parere buna despre ardeleni dar la alegerile din 2000 mi-am revazut acea parere: stiu ca o sa ziceti ca o dau pe politice samd - da' sa aiba Vadimu' mai mult de 50% sau ce - in orice caz a avut ENORM de mult in turul doi cu Iliescu.... Asta spune multe. Asa ca - nu suntem rupti din soare - tot romani suntem si noi si nu suntem cu nimic mai buni decat ceilalti.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 14 Feb 2004, 02:17 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Yoyo cat de multe spune pentru tine nr voturilor pt Vadim?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 16 Feb 2004, 12:10 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Pai spune foarte multe - pana in 2000 tot cu asta se laudau ardelenii - ca aici Conventia a avut cele mai multe voturi in '96 si ca aici "e" smile.gif cei mai destepti, ca ardelenii nu sunt comunisti si ca judeca bine si ca se vede ca sunt mai aproape de Vest ca e aer de Occident si grand tralala - si de-abia am asteptat sa vina alegerile din 2000 sa ne dam cu stangu-n dreptu'. Asa de mult conteaza Carmi. Tu ce parere ai?


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 16 Feb 2004, 05:09 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Yoyo eu cred ca Vadim a avut mai multe voturi in ardeal deoarece aici problema maghiarilor e mai accentuata. Si acolo unde sunt minoritati in nr considerabil acolo nationalismul este direct proportional. Gandeste-te la faptul ca UDMR ul are costant 6% la nivel national. Si gandeste-te ca sunt concentrati in 1/3 din teritoriul tarii (nepunand la socoteala pe cei care nu voteaza). Ei bine impotriva acestora sunt cei ca Vadim (&co). Pe de alta parte in fiecare partid exista oamenii care sunt angrenati in partid de dragul unei functii fiindu -le indiferent daca crezul partidului nu se potriveste cu cel personal.
Si Vadim a avut sustinere nu numai din Ardeal asa ca nu cred ca numai noi suntem cei care dau cu stangu in dreptul.


Si btw compara un sat amarat din Bihor sau Arad cu unu din Moldova sau sud. Ce parere ai??


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 17 Feb 2004, 04:05 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



In Ardeal oamenii se considera mai occidentali decat ceilalti din Oltenia,Bucuresti,Moldova.Asta am auzit eu in Cluj,ei ii vad pe ceilalti ca fiind mai putin civilizati,ca si cum i-ar trage in jos si le-ar ingreuna "intrarea in Europa".Acolo Europa se simte mai aproape,parca e mai usor de privit spre vest decat spre Bucuresti peste munti.
In Valcea am auzit un oltean care povestea cum a stat mai multi ani la Sibiu si spunea ca oamenii de acolo sunt cu totul altfel,mai calmi,mai buni,nu fura,oameni de incredere.
In Oltenia oamenii sunt mai grabiti,mai "iuti" ei incearca sa fie primii sa-si depaseasca vecinii.E adevarat ce scrie Marin Preda partea aia cu Moromete care il saluta pe unu si il injura in gand.Cam asa sunt oamenii din Valcea de unde stiu eu.
In Ardeal oamenii sunt mai calmi,parca lipseste viteza si competitia din Oltenia,dar poti avea mai multa incredere in ei.
Eu sunt jumate ardelean si jumate oltean,imi plac si oltenii si ardelenii,da pentru ca stau in Bucuresti ma consider bucurestean.Despre moldoveni nu stiu nimic ce fel de oameni sunt


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 18 Feb 2004, 12:00 AM
Mesaj #29


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



N-am intrat pana acum pe-aici fiindca titlul topicului nu-mi prea dadea ghes (consideram ca nu ma priveste!) Acum am indraznit sa intru si recunosc ca cintind in intregime, uneori ma cam aprind. Evident, fiecare are propriile pareri si de cele mai multe ori vorbesc din experienta personala. Pana una alta as vrea sa ne intelegem intr-o directie clara: nu conteaza ce vreau eu, tu, unii sau alti, ci ceea ce ne trebuie si ne face bine, ca altfel se duce totul de rapa!
Nici nu stiu cu ce sa incep!... Am cunoscut personal TOATE zonele tarii, dar mai ales oamenii. Am fost placut surprins sau profund dezamagit de felul cum inteleg unii localnici sa trateze omul de langa ei. La fel ca cel dinainte (nu retin cine) tot in Tg Mures nu am reusit sa cumpar paine fiindca vorbeam romaneste. Tampenia asta n-ar trebui sa se intample niciunde in lume, nu doar in Romania! Daca idioata aia refuza sa serveasca un client pe principii de limba, nu are ce cauta in domeniile serviciilor publice!
Judecand ca om mai intai si nu ca moldovean, cred ca am reusit sa ma pun in locul fiecaruia. Am avut si am ramas foarte bun prieten cu maghiari, nemti, ardeleni, olteni, banateni moldoveni sau bucuresteni. Luati separat, toti sunt niste oameni de pus la rana care niciodata nu ar cuteza sa calce in picioare sufletul cuiva. Poate de aceea am si inteles punctele lor de vedere si uneori le-am dat si dreptate.
Am cunoscut la mine in oras oameni cu bani care incearca in disperare sa cumpere o proprietate undeva in Ardeal (preferabil zona Sf Gheorghe ) pentru o ... schimbare de imagine. Pentru ca DA, ardelenii, fie ca ne place noua, fie ca nu, au un procent mult mai mic de ipocrizie, iar asta o vede lumea din exterior mai bine decat o vedem noi (sau dorim noi sa o vedem!) Evident, in primul moment orgoliul ne loveste in plin: "Cum adica? Da' noi, moldovenii/oltenii ce-avem? Scame-n sange?" Suntem superficiali! Sau poate nu avem vocatie de buni gospodari asa cum au ardelenii. In plus, ardelenii scot greu vorba din gura, dar atunci cand o fac, te poti increde in cuvantul lor. Si n-o sa-i intereseze niciodata "capra vecinului", dimpotriva ii indarjeste si mai mult intr-o competitie cinstita.
Bucurestenii? Am trait acolo, am rude si prieteni acolo (Tot Giulesti, Crangasi, dar si Bucurestii Noi sau Colentina. ) Ma intorc din cand in cand in zona; nimic nu se schimba! Acelasi sentiment de a-si plange de mila fata de viata grea, chiar daca poate unii dintre cei care se plang o duc cu mult mai bine decat multi altii de prin alte locuri! Daca stilul acesta mai poate fraieri pe cineva, totul e perfect, conform planului A. Daca nu, se trece la planul B: tupeul! E atat de ciudat cat de simplu se trece de la A la B, fara nici o delimitare cat de cat sensibila!
TriRegnum, daca ai locui in Moldova sau Oltenia, tot la fel ai gandi cu autonomia? Mie tocmai aici mi se pare un pericol de nestapanit! Nu conteaza ca zici economica, NU politica! Asta s-ar atrage de la sine!... Iar dezbinare e putin spus!
Cat despre ce si pe cine au votat unii sau altii, este inutil sa mai vorbim! Aratati-mi-i pe cei care au votat perfect! Evident, nu Vadim e solutia, dar care o fi solutia cea buna, ca am ametit cu totul! Suntem destul de jos, iar atunci cand Vadim a primit acel procent, eram si mai jos. Orgoliul si teama: iata doua subiecte pentru care ardelenii au actionat din instinct, nu fiindca l-ar ridica pe Vadim in slavi. Nici Emil Constantinescu nu era prea convingator, dar lumea nu-l mai voia pe Iliescu!
Sunt mai mult decat convins ca daca imaginea Romaniei s-ar limita numai la zona Ardealului, nu cred ca aderarea la Uniunea Europeana ar constitui o problema. Din nefericire, deformarea imaginii nu vine numai din Moldova sau Oltenia (asta este nesemnificativ, dupa parerea mea), ci chiar de la Bucuresti: minciuna si coruptia mi se par cele mai nocive!
Necazul este ca desi suntem constienti de tot ce se petrece in jurul nostru, continuam sa ne complacem in sistem, ne este jena sau teama sa ne luam de piept (la figurat vorbind) cu cei care pretind si se pretind, ne e teama sa punem la punct aroganta gratuita a celor care cred ca daca au o functie si un unchi corupt la nu stiu ce nivel au dreptul sa trateze cu dispret pe oricine nu intra in gratiile lor! Cred ca pentru fiecare dintre acesti nenorociti corupti, ar trebui cate 2-3 saptamani de "specializare" intr-o tara civilizata, unde sa nu faca nimic de fapt in afara de a privi si a intelege ce se petrece in sufletul unui om! Indiferent cine este si de unde vine, cate clase are, sau daca e copil, matur sau batran!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 25 Feb 2004, 11:14 AM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Iason @ Feb 3 2004, 08:13 AM)
Adesea intampin atitudini negative din cauza simplului fapt ca sunt din Bucuresti, ceea ce ma face automat un individ fara scrupule, ingamfat, si cu mana intotdeauna pozitionata in buzunarul ardelenilor. Sunt un fan al civilizatiei Ardeaului, dar mituri  ca "Bucurestiul jefuieste Ardealul", " Ardealul munceste pentru afurisitii aia de moldoveni" sau " In Romania lucrurile merg prost din cauza miticilor de la Bucuresti" mi s-au parut intotdeauna trase de par si stupide...
Lumea uita adesea ca cei ce conduc sunt reprezentanti din toata tara....
Sunt curios ce parere au oaspetii hanului de aceste probleme...
Credeti intr-adevar ca exista o separare clara intre cele doua identitati culturale si ,mai mult,  ca o  separare politica ar trebui sa fie implementata( ex celebra idee cu autonomia Transilvaniei)?

Buna tema de dezbatere, Iason.

Si eu sunt bucurestean, si eu sunt un "fan" al civilizatiei Ardeaului. Si eu am realizat, cu peste 15 ani in urma, ca, in provincie (atentie, nu doar in Ardeal !) a fi Bucuresti te face "automat un individ fara scrupule, ingamfat, care se simte superior, ...". Am auzit de la prieteni, si chiar mi s-au intamplat si mie, "povesti" cu bucuresteni tratati cu rautate sau dispret, doar pentru faptul ca sunt bucuresteni. Am fost sfatuit de mai multe ori sa nu spun ca sunt bucurestean, in anumite zone (nordice biggrin.gif ) ale tarii.

Dar acest lucru se intampla oare doar in Romania, doar cu bucurestenii ? Citind descrieri (pentru turisti) ale altor tari europene, am descoperit si in cazul altor capitale ca exista parerea celor din provincie cum ca "oamenii din capitala sunt aroganti, fara scrupule, etc.". Tot asa cum exista parerea celor din capitala ca provincialii sunt "persoane plictisitoare, fara orizont, etc.". Eu cred ca nu numai Romania si Bucurestiul sunt in situatia descrisa, si am "probe" ca e asa.

Pe de alta parte, daca veti compara locuitorul "tipic" din Bucuresti, cu locuitorul "tipic" din Constanta, Timisoara, si poate alte localitati mari, veti constata ca au caracteristici comune. Tot asa cum locuitorii "tipici" din orasele mai mici sunt asemanatori din anumite puncte de vedere.

Nici unii nu sunt mai "buni", sunt doar diferiti.

Acum, ce ne facem noi, bucurestenii cand auzim lucruri "rele" despre noi ? Eu le consider firesti, si nu reactionez la ele, de obicei. Uneori folosesc o "tehnica preventiva" (proactiva), prezentandu-ma ca bucurestean, cu toate "defectele" mele. Desi, unii imi spun ca nu as fi eu chiar bucurestean "tipic". biggrin.gif Nu zic ca toti ar trebui sa faca la fel ca mine, dar oricum "problema" cred ca trebuie tratata fara exagerari, si asta de ambele parti.

Si, sunt destui bucuresteni care nu se simt superiori, la fel cum sunt destule persoane din provincie, inclusiv din Ardeal, care nu sunt critici cu bucurestenii.

Acest topic a fost editat de calfa: 8 Mar 2004, 09:31 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 25 Feb 2004, 01:09 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Eu sunt constanteanca, stabilita in Bucuresti si cu o gramada de prieteni ardeleni, unii stabiliti in Bucuresti, altii prin Sibiu, Ciuc, unii magiari, unii moldoveni... Am intalnit si eu conceptia: "Bucuresti sucks!", dar mie personal nu mi s-a intamplat sa fiu tratata rau pe asemenea considerente. Poate doar o retinere la inceput, cand faceam cunostinta cu cineva nou, dar nu cred ca asta tinea de zona mea, ci de personalitatea interlocutorului. De asemenea, nu mi s-a intamplat, intr-o zona majoritar maghiara, ca vanzatoarea sa nu-mi dea paine. Ca o treceam Dunarea daca auzeam " nem tudom" (am scris bine?) wink.gif Desi in grupul amicilor mei am cunoscut oameni care la 18 ani nu stiau o boaba romaneste. Nascuti si crescuti aici! Parca nu e normal, dar asta e alta discutie.

Poate ne cramponam prea mult de diferentele care exista intre noi. Dar nu e normal sa fim diferiti? Avem alte trasee, chit ca suntem in aceeasi tara. De cate ori n-am auzit ca dobrogenii sunt rai, ca n-au identitate culturala, ba chiar ca nu vorbesc curat romaneste!!! Ei si?! M-am enervat initial, dar in fond nu se merita sa ne batem capul cu cei ce fac asemenea aprecieri! Poate ca la nivel general bucurestenii or fi ingamfati, ardelenii lenti, oltenii vicleni, moldovenii lenesi... si dobrogenii rai! Dar cat timp totul se pastreaza la nivel de bancuri cred ca n-are nici o importanta din ce zona venim, daca suntem oameni adevarati.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 25 Feb 2004, 01:14 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



He, he ! Nici mie nu mi s-a intamplat in zone maghiare sa fiu tratat neplacut de maghiari, cu o foarte mica exceptie. Insa in Ardeal mi s-a intamplat sa vad masini de bucuresteni "victime" ale unor localnici romani verzi, pe simplul motiv al unui "B". Sigur, nu e generalizabil, dar daca am vazut asta, mie mi-e clar ca se intampla.

Si totusi, asa e, "cat timp totul se pastreaza la nivel de bancuri cred ca n-are nici o importanta din ce zona venim, daca suntem oameni adevarati. ".


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Feb 2004, 01:35 PM
Mesaj #33


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Nu, eu nu cred ca este o competitie reala intre regiuni. Practic toti romanii sunt romani indiferent de regiunea din Romania de unde sunt. La fel cum toti pamantenii sunt pamanteni indiferent daca sunt din Romania, China sau SUA. Dar la oameni exista acel spirit de gasca, ai mei sunt mai buni decat ai lor. Eu de loc sunt din Mehedinti, am trait cu banatenii, cu muzica si cu dansurile lor primii 18 ani din viata. Acum m-am stabilit in Bucuresti. Sunt mai dinamic din fire si viata mai tumultoasa din Bucuresti chiar mi-a placut. Dar l-a inceput, m-a dezamagit complet gradul de civilizatie din Bucuresti. Am remarcat ca aproape al 3-lea bucuestean e tigan. Oriunde mergeam principala grija era sa-mi pazesc buzunarul. Dupa 1 luna de la sosire au spart casa unui vecin. In autobuze si tramvaie, se inghesuie, se imping, tipa unii la altii, femei barbati - tot una. Am remarcat aici ca sunt f. multi moldoveni, olteni, ardeleni, unguri. Aici, in Bucuresti nu exista grija pentru linistea celorlati. Fiecare da muzica cat mai tare, manele la greu, tipa, claxoneaza - fara rost. Nu exista reguli - fiecare vrea sa fie mai smecher decat celalalt. Pentru mine e usor sa fac fata aici, asa e firea mea, ma adaptez repede - daca regula e sa fii bun, atunci eu ma straduiesc sa fiu cel mai bun, dar daca regula este ca sa fii rau, atunci evident ma straduiesc sa fiu rau, altfel o dau repede in bara. Acum 2 ani, a venit in vizita la mine un unchi de-al meu din Timisoara. Om serios la 45 ani. L-am lasat 4 ore singur in Bucuresti. Cand m-am reintalnit cu el, era transfigurat si mai mai ca-i venea sa planga. Trei tigani ii furasera portofelul in tramvai si cand l-a prins pe unu cu mana in buzunarul lui, altul i-a dat un pumn in stomac de a vazut verde. Evident ca nu a sarit nimeni in ajutorul lui, din contra, s-au dat toti mai la o parte si se faceau ca nu vad nimic. A jurat ca nu mai da prin Bucuresti in viata lui.
Probabil fiecare are ceva nemultumiri in ceea ce priveste alti oameni. Unele sunt motivate altele nu. La fel de adevarat este si ca anumite grupuri de oameni au anumite apucaturi care nu sunt pe placul altora. De exemplu, cand eram mic, orasul Turnu Severin era superb, linistit, curat, plin de verdeata, oameni care se ajutau,flori peste tot, in special trandafiri, era numit si orasul rozelor. Dupa ce s-a construit Combinatul de apa grea, populatia redusa a Severinului nu a putut sa ocupe toate posturile, si au fost adusi moldoveni si maramureseni. In 3 ani populatia s-a marit cu aproape 60%. A fost un dezastru, s-au golit magazinele, nu mai gaseai nici mancare, nici imbracaminte, nici ustensile de bucatarie. Moldovenii si maramuresenii cumparau tot si trimiteau acasa la ei. Parcurile si florile au disparut. Un oras vandalizat complet, ca un lan devastat de lacuste. Nici seara nu prea mai aveai curaj sa iesi. Multi localnici, oripilati au parasit orasul si au plecat spre vest, Timisoara, Arad, Caransebes. Dupa '90 combinatul asta s-a inchis, si majoritatea celor veniti au plecat, dar urmele au ramas... poate in viitor, acest oras va mai fi ce a fost...
Evidnt ca oamenii dau fata locului ...
Nu sunt in totalitate de acord cu mentalitatea ca bucurestenii sunt rau priviti in tara. Eu cand ma duc in Severin, Craiova, Timisoara, Oradea, Constanta, Brasov, desi am numar de Bucuresti la masina, nu se uita nimeni chiorasi la tine. Aaaa... daca te dai rotund, iti dai aere de smecher, atunci poti sa fii si de la Cucuietii din Deal ca tot rau esti primit oriunde.
Desi grupul din care faci parte, poate insemna o carte de vizita pentru tine, totusi, ceea ce inspiri tu ca individ e de baza.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 25 Feb 2004, 05:05 PM
Mesaj #34


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (YoyoMan @ 13 Feb 2004, 11:10 AM)
.... Eu unul am avut o parere buna despre ardeleni dar la alegerile din 2000 mi-am revazut acea parere: stiu ca o sa ziceti ca o dau pe politice samd - da' sa aiba Vadimu' mai mult de 50% sau ce - in orice caz a avut ENORM de mult in turul doi cu Iliescu.... Asta spune multe....

Un ardelean mi-a motivat clar aceasta atitudine:
nici un alt lider politic nu si-a manifestat clar pozitia sa fata de pozitia UDMR, luata din 1992 incoace, prin care maghiarii vor sa conduca ei intreg Ardealul. Au fost situatii in care guvernul si clasa politica conducatoare (din ambele tabere) nu au intervenit cand, culmea, drepturile populatiei romane nu au fost respectate.
S-ar putea ca pozitia sa fie eronata, dar povestea cu apararea drepturilor populatiei de catre un lider ca Vadim am auzit-o si in Regat. Personal nu am nici o incredere in asemenea luari de pozitie, dar in lipsa unor semnale contrarii, tac si ascult. As vrea sa aud parerea unui ardelean care locuieste in Ardeal.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 25 Feb 2004, 11:40 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Eu nu pot sa motivez nici cum optiunea ardelenilor pt Vadim la alegerile din 2000. Ardelenii stiu foarte bine - nu stiu daca si ceilalti stiu - ca ungurii nu au nici o sansa sa "conduca" sau sa anexeze Ardealul. Cred ca orice ardelean care stie privi lucrurile lucid isi da seama ca aceasta este o imposibilitate din toate punctele de vedere. Ungurii nu au cum sa "conduca" in Ardeal nici la figurat. Ei cer drepturi la nesfarsit - uneori cu nerusinare - dar asta nu face nimic altceva decat sa ii deranjeze si sa ii enerveze pe romani... tot asa cum ma enerveaza si pe mine de exemplu faptul ca nu s-au lasat pana nu au scris pe Teatrul de Stat din Oradea - Allami Sinhaz 50.gif
Cred ca unii dintre tinerii care l-au votat pe Vadim l-au votat pentru ca sa poata iesi din tara imediat dupa ce acesta ar fi castigat alegerile si sa poata cere azil politic. Ma credeti sau nu - am auzit tineri care au spus cat se poate de serios ca il voteaza pe Vadim sa poata cere azil politic in 2004 la alegeri. Poate suna incredibil - dar se formeaza o optiune politica bazata pe asemenea rationamente.
Sunt intr-adevar probleme mari in Covasna si Harghita - acolo drepturile romanilor sunt calcate in picioare si e o situatie stiuta pe care romanii nu se sinchisesc sa o schimbe.... Stiu cei care trebuie sa stie ceea ce se intampla acolo. Daca mergi in Covasna sau Harghita si nu stii maghiara nu ai nici o sansa se te descurci.... acolo nu se vorbeste limba romana.... am un amic care a fost vara trecuta acolo si a mancat la un restaurant oarecare, a luat nota de plata si a adus-o acasa sa o arate tuturor celor care nu l-ar fi crezut: nici un cuvant nu era scris in romaneste!!!
Insa pe romani nu ii intereseaza acest subiect - mamaliga lor explodeaza foarte greu (vezi cazul precedent - 45 de ani). hh.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 05:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman