HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Oameni Puternici., Cum ii vedeti pe acesti oameni?
bubu
mesaj 19 Jan 2004, 11:01 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



S-a tot scris pe aici de oameni puternici.Cind spun puternici nu ma refer la forta fizica.
Vreau sa vad cam cum vedeti voi imaginea unui om puternic si cum se obtine aceasta putere, aceasta titulatura?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jan 2004, 11:08 PM
Mesaj #2


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Esti puternic atunci cand poti sta drept in cele mai aprigi furtuni ale vietii.
Cand, chiar daca esti ingenunchiat de ele, te poti ridica singur.
Cand iti poti purta singur de grija fara sa-ti pui povara pe umerii altora.
Cand poti vedea partea pozitiva a oricarui lucru.
Cand ramai frumos pe dinauntru, oricat incearca ceilalti sa te urateasca in dorinta de a semana lor.

Cum se obtine? Ca sa fiu sarcastica (un pic): greu sau usor, depinde cum reactionezi. E mai usor sa te plangi si sa fii "saracul de mine". E mai greu sa fii convins cand spui "voi trece si peste asta".
E mai usor sa spui "viata e imputita si nu e nimic bun" si e greu, cand esti coplesit, sa vrei sa vezi ce e frumos in jur.

Brava, bubu. Super subiect, ma bucur ca te-ai gandit la el.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 19 Jan 2004, 11:12 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 11:16 PM
Mesaj #3


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



In genere oamenii puternici se cunosc destul de bine si STIU CE VOR. Asta face ca ei sa aibe scopuri/idealuri de lunga durata SI SA CREADA IN ELE. Iar asta ii ajuta sa treaca peste micile necazuri si turnuri neplacute din viata de zi cu zi. Au un sens, o perspectiva, un mod de a transcede prezentul...Bravo lor! tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2004, 11:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 11:26 PM
Mesaj #4


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



La rubrica PROVOCARE ma refeream la puterea unui individ de a controla pe altii...Putere sociala...
Aici m-am referit la puterea unui individ de a-si controla partea slaba a personalitatii...de a fi capabil sa se zmuceasca in directia dorita... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jan 2004, 11:27 PM
Mesaj #5


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Scris de Nicodim la alt subiect:
QUOTE
Puterea adevarata (a la M. Foucault) tine de stiinta si arta de a mobiliza oamenii...

Pareri? cool.gif

p.s. Mi-ai luat-o inainte, dar las postul pentru ca tot cu ideea de putere are de-a face... Social, politic, personal...

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 19 Jan 2004, 11:30 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 19 Jan 2004, 11:30 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Multumesc Misti ca m-ai scutit de a mai scrie si parerea mea.Ai punctat foarte bine ceea ce se numeste si pt. mine un om puternic.Dar esti deacord cu mine ca imaginea de om puternic este altfel vazuta de catre majoritatea lumii?Sau poate ma insel eu?
Nico, eu cred ca oamenii puternici nu se vad si nici nu vor sa se vada.Nici mcar nu se considera oameni puternici.Sint oameni care stiu sa piarda si care nu isi pateaza demnitatea de om.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 19 Jan 2004, 11:34 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Mistinguett @ Jan 19 2004, 10:29 PM)
Scris de Nicodim la alt subiect:
QUOTE
Puterea adevarata (a la M. Foucault) tine de stiinta si arta de a mobiliza oamenii...

Pareri? cool.gif


Depinde pt. ce vrei sa ii mobilizezi.Sa nu ii manipulezi ca este mai rau.Daca vrei sa ii mobilizezi pt. o cauza buna, e bine sa o faci in asa fel incit sa invete sa o faca si singuri pe viitor.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 11:34 PM
Mesaj #8


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Din pacate oamenii frumosi fizic stiu prea bine ca sunt frumosi fizic. La fel cu oamenii puternici...
De acord cu partea ca oamenii puternic stiu sa piarda...
Deloc de acord cu parte ca oamenii puternici nu se vad...Tocmai pt. ca au puterea de a se mobiliza si de a transcede timpul, ei sunt marii creatori...cei ce fac o istorie si o cultura...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jan 2004, 11:36 PM
Mesaj #9


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Da, bubule, sunt de acord cu tine. Cum punctam mai inainte, avem de-a face cu mai multe intelesuri ale puterii. Banuiesc ca fiecare isi alege ce fel de putere isi doreste: politica, financiara, dominatoare sau inaltatoare. Iar zic, chestie de prioritati.

Personal admir orice persoana care e capabila sa lupte un cancer cu zambetul pe buze, mult mai mult decat pe Trump (doar un exemplu). Pentru carcotasi - nu spun ca nu-l admir si pe Trump, spun doar ca personal am mai putin respect pentru el (mai ales de cand i-am vazut apartamentul la tv si este de un prost gust inimaginabil laugh.gif).


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 11:37 PM
Mesaj #10


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
e bine sa o faci in asa fel incit sa invete sa o faca si singuri pe viitor.

...pai de aia l-am mentionat pe Foucault...in teoretizarea puterii propusa de el, centrala e ideea ca puterea presupune libertate. Ca lider tre' sa fii in stare sa-i convingi pe altii sa faca ceva anume nesiliti de nimeni...din vointa lor individuala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jan 2004, 11:39 PM
Mesaj #11


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (Nicodim @ Jan 19 2004, 04:36 PM)

Deloc de acord cu parte ca oamenii puternici nu se vad...Tocmai pt. ca au puterea de a se mobiliza si de a transcede timpul, ei sunt marii creatori...cei ce fac o istorie si o cultura...

Q.E.D.
Fiecare are ideea lui de putere.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 19 Jan 2004, 11:50 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Asa e, fiecare intelege puterea intr-un fel.
Nu stiu cine este Foucault si nici Trump.Ce ma deranjeaza cel mai mult este cind un om cu renume moare sa face mare tam-tam(mare pierdere, se aduna multa lume,,,a murit Sergiu Nicolaescu...mare actor, mare actor doamne si eu zic MARE ACTOR intr-adevar, nu il cunsoc personal dar nu este cu nimic mai mare fata de un biet boschetar), dar cind moare un om simplu nu se stie nimic.
Faptul ca stia actorie pt. mine nu inseamna mare lucru.Sper ca prindeti idea si sa nu ma faceti nebun.
Eu zic ca Iov era un om puternic.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 11:54 PM
Mesaj #13


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Sincer sa fiu pe mine ma cam irita discursul asta la moda: simplitatea e putere, puterea e simplitate & so on...O fii asa, dar ca un pasionat de istorie, eu cred altceva. Dixit. devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 20 Jan 2004, 12:00 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Nicodim @ Jan 19 2004, 10:36 PM)
..Tocmai pt. ca au puterea de a se mobiliza si de a transcede timpul, ei sunt marii creatori...cei ce fac o istorie si o cultura...

Ce creeaza ei defapt?
Cei ce au facut istorie le-au placut si au fost la momentul potrivit sau nepotrivit.Si Sadam a facut istorie...poate ca era si un om cult.
Dati-mi voie sa mai repet cuvintele lui Misti care spun totul despre acest subiect:
"Banuiesc ca fiecare isi alege ce fel de putere isi doreste: politica, financiara, dominatoare sau inaltatoare. Iar zic, chestie de prioritati"
Ai gasit cuv. potrivite.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 Jan 2004, 12:09 AM
Mesaj #15


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



In asta sta valoarea si limita teoriei lui Foucault: el a incercat sa analizeze puterea in sine, lasand la o parte chestiunea complicata a eticii si moralitatii. Evident ca in viata reala nu pot fi separate, dar dpdv analitic demersul lui imi pare important: ce este puterea in sine? cum opereaza? de unde vine? Si dupa ce raspunzi la asta, n-ai decat sa abordezi chestiunea puterii prin prisma moralitatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 20 Jan 2004, 12:27 AM
Mesaj #16


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



A fi un om puternic nu are de-a face cu moralitatea decat cand minti, inseli, calci peste cadavre ca sa obtii puterea - si asta se intampla cand vorbim de putere politica, financiara sau dominatoare.
Definitia mea are de-a face cu cine esti ca persoana.
Nu te supara, frate. tongue.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 20 Jan 2004, 01:10 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Eu subscriu puterii spiritului dar nu formei impuse ci aceleia care te inalta din conditia ta de muritor, care te ...creste si devine un ideal , o tinta. hmm.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 Jan 2004, 01:12 AM
Mesaj #18


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



...adica sa tinzi spre perfectiune...sa te depasesti pe tine insuti..."sa-ti faci din propria viata o opera de arta" (M. Foucault)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 20 Jan 2004, 02:15 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



“Simtul datoriei e cea mai luminoasa dovada de sanatate a sufletului”. (N. Iorga)
Prin replica de mai sus doresc sa fac elogiul unui model uman, anume omului Oliver Cromwell. Fireste, sunt mai multe exemple ce pot fi redate in scris, precum Alexandru Macedoneanul, Napoleon, din partea straina, si Vlad Tepes, Mihai Viteazul etc. din partea romaneasca. Acesti "cuceritori" au fost puternici prin faptul ca au modelat lumea ideilor cat si oamenii din jurul acestora in functie de aspiratiile propriei personalitati, remarcand aici un caracter puternic dublat de o intelepciune nativa.
In prezent putini sunt acei care mai pastreaza din forta spiritului viu, asa cum, bunaoara, o faceau in trecut cei aflati sub semnul vointei si increderii in sine. Se simte, pe zi ce trece, cum caracatita tehnologiei indeparteaza tot mai mult pe om de umanitatea sa, indreptandu-i atentia catre "cavernele de otel" si "monstrii de sticla si beton" ce ii sunt afisati falnic in fata, ca noi cuceriri ale evului in curs de desfasurare. Evolutia este o rezultanta fireasca a naturii omului, insa, cand, pentru dobandirea noului, omului i se va cere sa renunte la cate o parte din sine, consider ca linia dintre realul societatii si imaginarul gandit va fi deja calcata. Ramane la alegerea noastra daca vom opta pentru umanizarea noilor revolutii tehnologice ori le vom lasa pe acestea sa decida in numele nostru, al generatiilor de sclavi tenologizati aflati pe leaganul dintre tehnica si civilizatie...


F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 Jan 2004, 02:17 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Minerval @ Jan 20 2004, 02:17 AM)
“Simtul datoriei e cea mai luminoasa dovada de sanatate a sufletului”. (N. Iorga)
Prin replica de mai sus doresc sa fac elogiul unui model uman, anume omului Oliver Cromwell. Fireste, sunt mai multe exemple ce pot fi redate in scris, precum Alexandru Macedoneanul, Napoleon, din partea straina, si Vlad Tepes, Mihai Viteazul etc. din partea romaneasca. Acesti "cuceritori" au fost puternici prin faptul ca au modelat lumea ideilor cat si oamenii din jurul acestora in functie de aspiratiile propriei personalitati, remarcand aici un caracter puternic dublat de o intelepciune nativa.

Ce este datoria?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 20 Jan 2004, 11:05 AM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Societatea umana este dominata de mituri. Unul din marile mituri moderne este cel al "omului puternic", idealul pe care multi il visam, chiar daca foarte rar ajungem sa il si analizam si conceptualizam. Goana dupa putere si fascinatia puterii sunt cladite in noi la nivel instinctual, ajungem de multe ori sa nu respectam un om decat daca il vedem "puternic". Si totusi, puterea interioara este foarte relativa, pentru ca adesea nu avem rabdarea sau interesul sa apreciem decat puterea manifestata social, politic sau economic. Unii apologeti ai "omului puternic" il numeau "supraom", "omul nou", "omul viitorului" si filozofia asta (vezi existentialismul german, Nietzche si altii) duce de multe ori la luari de pozitie aberante, alde Hitler. Suntem inerent atrasi, in istorie de figurile marcante, de intemeietorii de imperii pe care ii consideram Puternici. Alexandru Macedon, tanar frustrat de figura unui tata excesiv de autoritar si inpins din spate de o mama cu un orgoliu bolnav care nu ezita sa calce pe cadavre pentru a-si indeplini scopurile, a cucerit un urias imperiu, si-a ucis cei mai buni prieteni pentru ca il contraziceau pentru a intra apoi in crunte depresii. Dar a fost un om puternic. (?) Justinian, cel care aproape a refacut Imperiul Roman, un legiuitor extraordinar si de o tenacitate proverbiala, tremura disperat cu gandul fugii cand poporul se revolta in Constantinopol si era complet depasit de intrigile de palat in urma carora favoritii lui erau ucisi sau exilati. Dar a fost un om puternic. (?) Si lista continua...
Imi place profilul unui om puternic a lui Misti. Totusi, orice om puternic e in acelasi timp, uneori si in anumite aspecte, slab. Si reversul poate fi valabil. Toti oamenii au frustrari si temeri. Mai multe sau mai putine, profunde sau superficiale. Puterea presupune si un exercitiu de autoritate, si unul de coordonare, si unul de supravietuire, si unui de curaj, si unul de chibzuinta. Poti fi puternic fara sa fii intelept ? Poti fi puternic fara sa manifesti empatie fata de cei din jur ? Uneroi a fi puternic poate sa insemne sa stii cand sa renunti. Uneori insa poate sa insemne determinarea de a te duce pana in panzele albe, chiar daca e foarte probabil sa iti frangi gatul. Care e diferenta intre Curaj si Putere ? Poti fi curajos fara sa fii puternic ? Invers, se poate ? Sa fii puternic inseamna uneori "sa supravietuiesti" in conditii dure. Pentru mine modelul Omului Puternic este Ernest Shackelton, care si-a salvat oamenii infruntand natura si propriul corp intr-un mod uluitor.
Esti puternic daca te hotarasti sa te sacrifici pentru altii ? Sau autoconservarea ar trebui sa fie un atirbut esential al omului puternic ? Poti fi puternic, dar imoral ? Adica, daca ai un scop determinat, faci orice pentru a ti-l atinge, chiar ucigand, furand...? Un om puternic poate fi in acelasi timp in societate un om bland ?
Nu stiu sa raspund la multe din aceste intrebari, sau la multe altele care ar putea fi formulate. tocmai pentru ca sunt convins ca "omul puternic" e un mit. Nu exista in esenta, exista doar conjuncturi in care unii sau altii sunt mai puternici decat altii, exista vointe si orgolii care indeamna pe unii sa atace scara puterii. Poti fi puternic, dar in acelasi timp sa nu fii recunoscut ca atare??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 20 Jan 2004, 12:10 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Carpatic, exista puterea impusa fizic, in forta ,cu tancul, cu arma, cu pumnul si de ce nu , cu ...banul, dar exista si puterea cuvantului , a spritului, care poate apartine geniului binelui sau raului. Ingeri si Demoni ! Acum depinde de fiecare dintre noi, ce cale urmam :luam de mici "piatra" in mana si dam in confrate sau folosim cuvantul curat al comunicarii sau poate, cuvantul viclean...Exista insa pericolul ca sa fii luat in valtorea valului specific zonei istorice, culturale, geopolitice etc in care te nasti si cresti. Tot intoarcerea la valorile moral crestine iti poate arata calea si te poate ajuta sa fii un om puternic si sa te abati de la tentatiile autoritariste ! De fapt , pentru omul de rand care ma simt ,puterea mea consta in capacitatea de a urma drumul credintei, cu tot ce implica ea, adica puterea iubirii, a intelegerii, a iertarii. (eu ma straduiesc , doar !!) smile.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 20 Jan 2004, 12:42 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Parerea mea e ca un om puternic se cunoaste dupa faptele lui. Aici rasturnarile de situatie sunt de proportiii. Poti descoperi ca modelul pe care l-ai admirat e de fapt o persoana complexata si ursuza, in timp ce poti intalni persoane dezinhibate, curajoase, dar total anoste si lipsite de realizari.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 20 Jan 2004, 06:31 PM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Multi spun ca a fi puternic inseamna a avea un caracter ferm, disciplinat, organizat, cu un simt de a-i domina pe cei din jur prin convingeri.

Cred ca parerea mea despre ceea ce inseamna puterea este exprimata cel mai bine prin motto-ul meu, semnatura mea pe fiecare mesaj.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
special creep
mesaj 20 Jan 2004, 06:36 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.753



Ceea ce numim noi FORTA SUFLETEASCA e puterea de a ne vedea ALTFEL destinul nostru.(cioran)


--------------------
I RATHER BE HATED FOR WHAT I AM THAN LOVED FOR WHAT I'M NOT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 20 Jan 2004, 08:38 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (axel @ Jan 20 2004, 02:19 AM)
Ce este datoria?

In spiritualitatea indiana-hindu, Datoria este Dumnezeu, munca este adoraţia. Disciplina, devoţiunea şi datoria sînt cei trei „D“ necesari pentru bunăstarea noastră.
Eu ma ghidez si dupa aceste principii.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 20 Jan 2004, 09:37 PM
Mesaj #27


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Aseara am realizat ca folosind doua cuvinte in engleza putem sa facem sau sa distrugem subiectul asta - vorbim de "strenght" (eliminand puterea fizica) sau "power"?
Din pacate, limba romana are un singur cuvant pentru doua lucruri diferite.
Eu, citind intrebarea lui bubu, m-am gandit la "strenght". Bubu, tu la care inteles te-ai referit cand ai pus intrebarea?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 Jan 2004, 09:43 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Minerval @ Jan 20 2004, 08:40 PM)
QUOTE (axel @ Jan 20 2004, 02:19 AM)
Ce este datoria?

In spiritualitatea indiana-hindu, Datoria este Dumnezeu, munca este adoraţia. Disciplina, devoţiunea şi datoria sînt cei trei „D“ necesari pentru bunăstarea noastră.
Eu ma ghidez si dupa aceste principii.

F.'.

Aha. Prin urmare tu ai o viziune hindusa asupra conceptului numit "datorie".
Acelasi lucru se poate spune si despre persoanele pe care le-ai mentionat? (Nicolae Iorga, Oliver Cromwell, Alexandru Macedoneanul, Napoleon, Vlad Tepes, Mihai Viteazul).
Mai ales, se poate spune ca Nicolae Iorga a avut in minte conceptia hindusa asupra datoriei cand a spus "Simtul datoriei e cea mai luminoasa dovada de sanatate a sufletului"?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 20 Jan 2004, 10:39 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Am precizat ca nu ma limitez doar la principiile indiene amintite, ci ca le includ si pe acestea in 'ghidul principial director'.
Iorga, ca si Eliade mai tarziu, emana in anumite scrieri nuantari cu specific filosofico-indian.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 20 Jan 2004, 11:44 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Mistinguett @ Jan 20 2004, 08:39 PM)
Eu, citind intrebarea lui bubu, m-am gandit la "strenght". Bubu, tu la care inteles te-ai referit cand ai pus intrebarea?

Tot strenght...dar parca am amintit undeva.

Acest topic a fost editat de bubu: 20 Jan 2004, 11:45 PM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gandalf
mesaj 26 Jan 2004, 03:27 AM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.986



EU sunt cu siguranta puternic !(de-asta si postez aici cum am vazut titlu am zis ca e special pentru mine tongue.gif )
Un om puternic este un om care se cunoaste pe el insusi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 26 Jan 2004, 04:28 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Se pare ca si un topic numit "Oameni Modesti" ti s-ar potrivi ca o manusa.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Jan 2004, 04:51 AM
Mesaj #33





Guests






Vezi ca nu dupa gandarf se tineau femeile in Lord of the Rings, ci dupa Arangon,dar nick-ul e luat tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gandalf
mesaj 26 Jan 2004, 02:40 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.986



Da stiu am am vazut ca Aragon e luat, da Gandalf e mai filozof ! biggrin.gif
(e o gluma mai sus)
un om dovedeste daca e puternic sau nu prin fapte,nu are rost sa bagi in seama pe oricine spune ca e
puternic.Despre modestie spun ca nu e buna,un om poate spune adevarul despre
el sau nu,cei din jur oricum nu il baga in seama pentru ca sunt doar vorbe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 26 Jan 2004, 02:52 PM
Mesaj #35


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Gandalf! welcome.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 08:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman