HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Inseamna Prietenie?
axel
mesaj 29 Dec 2003, 02:16 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ce inseamna prietenie in opinia voastra?
Care sunt atributele unui prieten?
Ce trebuie cineva sa faca ca sa'l puteti considera prieten?
Ce trebuie cineva sa faca ca sa nu'l mai considerati prieten?
Ce asteptati din partea unui prieten?
Ce oferiti voi prietenilor vostri?
Ce lucruri le faceti doar pentru ca cineva va este prieten?
Ce inseamna cel mai bun prieten?
Aveti un astfel de "cel mai bun prieten"?

Si lista ar putea continua...

Acest topic a fost editat de axel: 29 Dec 2003, 02:18 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 29 Dec 2003, 02:50 AM
Mesaj #2


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



hm...ciudat...acest topic a venit imediat dupa ce o persoana despre care credeam ca mi-e prieten m-a dezamagit....
ce-nseamna un prieten? in primul rand cineva care te intelege...chiar daca nu poate fi mereu acolo langa tine...uneori doar ideea ca vrea sa stea acolo langa tine conteaza...nu te numesti prieten doar daca esti umarul pe care cineva plange, ci daca stii sa si zambesti impreuna cu celalalt si sa te bucuri pentru fericirea sa... intre prieteni nu au ce cauta prejudecati, minciuni, invidie, ironie sau rautate...un prieten nu te judeca indiferent de ce-ai face, nu se va crede mai bun decat tine, nu te va rani cu pretentii absurde...
cred ca daca cineva ti-e prieten, poti face orice pentru el...asa ca atunci cand ii oferi ceva...ei bine, te oferi pe tine pana la urma...
'cel mai bun prieten'...acea persoana care te cunoaste mai bine decat te cunosti tu, care te intelege indiferent daca razi sau plangi...in fine....intelegeti ideea...
cam atat...stiu ca n-am raspuns la toate intrebarile si ca am fost mult prea melodramatica...dar...poate e ora de vina...


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 29 Dec 2003, 03:04 AM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



1.Sinceritate neconditionata, altruism, oferta de ajutor neconditionat, respect
2.Sa te ajute, sa te trezeasca la realitate cand gresesti, sa iti ofere sprijin moral si finantiar ( la nevoie ) , sa te respecte, sa te accepte cu toate bunele si relele
3.Toate cele de mai sus si sa fie OM
4.Sunt foarte multe de spus dar e de ajuns sa nu indeplineasca una din conditiile de mai sus.
5.Cele de mai sus smile.gif adica 1 si 2 ...
6.Incerc sa ofer toate cele de mai sus ... adica 1 si 2
7.Sa il ajut, neconditionat, in orice problema are.
8."omul meu" ( ar fi in plus sa mentionez iar punctele 1 si 2 )
9. DA !


Axel as vrea sa vad si parerea ta.


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Dec 2003, 03:04 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 29 Dec 2003, 03:08 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Aggelos @ Dec 29 2003, 03:06 AM)
Axel as vrea sa vad si parerea ta.

O vei auzi, dar nu acum smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 29 Dec 2003, 12:39 PM
Mesaj #5


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Mi-e lene sa scriu din nou - mi-am zis parerea aici (click)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 29 Dec 2003, 01:10 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Prietenia este ceva ce credem ca o avem.
Traim o viata spunem ca avem un prieten linga noi de nadejde si la un anumit moment se intimpla ceva ce ne face sa spunem "am crezut in tine toata viata si acum m-ai dezamagit..."
Dar hai sa nu dramatizam.Dezamagirea este un lucru sufletesc normal.Asa e lumea.E greu sa multumesti pe toti, tot timpul.
Un prieten adevarat trebuie sa fie sincer si sa aiba respect fata de tine(de toata lumea defapt).Si cu asta cred ca am spus tot.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Dec 2003, 04:41 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cineva care incearca sa-ti ofere sprijin moral in orice imprejurare, neconditionat, cineva care incearca sa te inteleaga si sa te faca sa intelegi unele lucruri atunci cand singur simti ca nu poti... Cineva care iti da un sfat sincer, nu doar unul formal, cand ai nevoie. Cam asta, pe scurt...e prietenie.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 30 Dec 2003, 12:12 AM
Mesaj #8


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Sinceritatea este cea mai dureroasa. Si un prieten adevarat trebuie sa fie sincer, indiferent de durerea pe care ti-o provoaca. Trebuie sa vina cu sfaturi, trebuie sa incerce sa te ajute. Trebuie sa te inteleaga si sa incerce sa te aduca pe drumul cel bun atunci cand ai luat-o pe aratura. Un prieten trebuie mereu sa fie gata sa te judece la rece, tocmai pentru a iti spune unde si daca ai gresit. Un prieten trebuie sa fie mereu alaturi de tine, dar nu un pupinc*rist, ci o persoana cu picioarele pe pamant, care este gata sa te readuca oricand cu picioarele pe pamant. wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Dec 2003, 04:30 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Fac si eu ca Nicodim...numai ca el stie cum sa faca smecheria cu "click-ul" si eu nu... Asa ca , pentru ca sint de moda veche, folosesc "copy/paste"-ul...
Prietenia e un lucru mare, poate la fel de mare ca dragostea pe care o implica.
Dupa prea multe suturi in partile moi din partea dorsala, acum nu ma mai avint sa imi etichetez cunostintele si amicii drept prieteni...am pe linga mine doar oameni cu care am anumite afinitati...Oameni care nu sint simpli si oameni care nu sint comuni... dar imi e frica sa ii numesc prieteni...
Pentru mine, prietenia inseamna daruire neconditionata,generozitate, altruism, lealitate...cuvinte MARI.
Pentru mine a fi prieten inseamna puterea de a-l accepta pe celalalt asa cum e, e puterea de a nu judeca , e puterea de a ajuta fara a astepta rasplata... e duritatea de care trebuie sa ne folosim atunci cind stim ca prietenul greseste si ca va avea de suferit de pe urma acestor greseli...e puterea de a-l trage de mineca si ai spune sa deschida ochii... e mina intinsa si umarul oferit cind celalalt se poticneste sau e necajit... e ajutorul pe care il oferi gratuit , chiar daca e doar o vorba buna pentru ca nu PUTEM mai mult, nu pentru ca nu VREM...
Prietenia e curajul de a accepta si a recunoaste ca celalalt poate fi mai bun decit tine...
Un lucru atit de mare prietenia...un lucru atit de dumnezeiesc si atit de uman...

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 30 Dec 2003, 04:31 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 30 Dec 2003, 05:51 AM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Prieten... e cel mai mare dar pe care il putem primi . Trebuie sa stim sa -l pretuim . Cand un prieten m-a dezamagit , m-a durut ,rau , dar niciodata , NICIODATA nu am incetat sa mai cred in prietenie .Tot timpul m-am gandit : si eu , EU unde am gresit ? Am meritat oare asta ? Si la orice concluzie as ajunge merg mai departe si sper sa gasesc un alt prieten , un alt dar al vietii . Nu vreau sa imi inchid sufletul si sa nu mai cred in prietenie .Vreau doar sa invat din greseli . Frica ne face sa ne inchidem sufletul , teama aia nebuna e a deveni vulnerabili . Prietenia nu ne face vulnerabili, dimpotriva, ne inalta . Oricum s-a terminat o prietenie si oricat m-ar fi durut, a venit un timp in care am cantarit bunul si raul din ce am primit si m-am ales cu ceva ! Sa nu pierdeti niciodata trenul !Si daca da , alergati fara suflare dupa urmatorul ... nu intotdeauna opreste in gara .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 30 Dec 2003, 09:12 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Lilith @ Dec 30 2003, 04:53 AM)
Sa nu pierdeti niciodata trenul !Si daca da , alergati fara suflare dupa urmatorul ... nu intotdeauna opreste in gara .

Stau si ma gindesc citeodata, daca mai este necesar sa iau vre-un tren.Poate ca am ajuns la destinatie si ar trebui sa ia si altii trenul ca sa ajunga unde trebuie.Ma gindesc bine de mai multe ori, sa nu cumva sa ma pacalesc sa iau vre-un tren care duce nicaieri.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Dec 2003, 12:27 PM
Mesaj #12





Guests






Bubule, parerea mea e ca orice tren duce undeva...
Prietenie? E un lucru mare, e un cuvant ce cuprinde atat de multe...
Ce inseamna un prieten? Un om care iti e alaturi si la bine si la greu, un om care te ajuta sa te ridici cand esti cazut, un om care stie sa te asculte cand ai nevoie, cineva care iti ofera umarul sa plangi si plange cu tine sau rade cu tine cand esti fericit...
Ce trebuie cineva sa faca pt a-l considera prieten?? Pt mine cel mai important lucru e sa ma asculte, sa incerce sa ma inteleaga...De exemplu Rose: nu stiu cum face, dar e "mereu acolo" cand am ceva de zis..Nu conteaza ca e bine, ca e rau, ea ma asculta..Apoi ma consoleaza sau imi da sfaturi sau imi mai da cate-o "palma" sa ma trezeasca la realitate cand vede ca o iau pe aratura...Nu stiu cum reuseste fiinta asta sa aiba atata rabdare cu mine!!
QUOTE
Ce trebuie cineva sa faca ca sa nu'l mai considerati prieten?

Hmm...Cred ca trebuie sa faca multe pana nu-l mai consider prieten...Adik sa nu ma mai bage in seama, sa-mi vorbeasca urat cu intentia vadita de a-mi face rau si multe altele...
QUOTE
Ce oferiti voi prietenilor vostri?

De obicei incerc sa le ofer tot ce pot: de la sfaturi, o ureche si un umar cand e nevoie, pana la lucruri materiale, palpabile..Cel mai mult "le ofer" timpul meu...Daca au nevoie de mine las totul deoparte si fac tot posibilul sa-i ajut cu ce-mi sta in putinta...
Cel mai bun prieten pt mine are un nume :Rose!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 6 Jan 2004, 08:02 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



despre prietenie s-a vorbit si aici

ref. la tren ... "un bilet de tren ascunde fiecare-n palma sa" mwah1.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 6 Jan 2004, 02:15 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914




Pentru mine prietenii sunt cei (cele): care nu asteapta nimic de la mine si nici eu de la ei, cu care ma simt bine aproape oricand, fara nici un efort de comunicare (nici de la mine/ nici de la ei), cu care ma pot intalni si peste doi ani si legatura se reia ca si cand ne-am fi intalnit cu o zi inainte, nu imi reproseaza ca nu am dat un semn de viata din moment ce nici ei nu au dat, au un tip asemanator de umor, prefera sa imi spuna un adevar dureros decat sa imi ofere o minciuna frumoasa, ajutatul la nevoie se subintelege... Si pe deasupra si la prietenie exista un "ceva" inefabil, ca si in dragoste (si prietenia e tot o forma de iubire) care aduce doi oameni impreuna (sa fie aceasi frecventa, sa fie feromonii? tongue.gif)... nu poti sa fi prieten cu cineva doar pentru v-ati propus asta...

Plus ca e nevoie si de timp care sa "cimenteze" relatia, combinat cu traiti comune ... necazuri, bucurii, toate puse una peste alta... unii nu fac diferenta intre: amici, colegi, cunostinte ocazionale, parteneri de pahar si Prieteni (mare cuvant)...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 6 Jan 2004, 02:45 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



spune petre pandrea ca prietenia e posibila doar in cazul pungilor egale...restul sunt convenientze sociale
pe undeva s-ar putea sa aiba dreptate...eu nu am shi nu am avut prieteni niciodata...asha ca nu pot spun ceva despre prietenie decat teoretic...ca parere

ceea ce observ in jur e ca molima aceasta se transforma rareori intr-un panaceu sufletesc
dar intrebarea se pune...are rost sa risc?
nu tzin la nimeni nu urasc pe nimeni shi ma simt foarte bine asha...singuratate shi umbra...vindeca de nevoia oricarei prietenii
sau poate aceasta e singura prietenie adevarata ? singuratatea?














Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 7 Jan 2004, 05:11 AM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Nu , yuanescu , singuratatea nu e prietenia adevarata , dar e un mod de a trai si e alegerea fiecaruia . Daca tie iti e bine asa , nu-i bai ,in prietenie e ca si in dragoste , apare sau nu , o data , de doua ori in viata sau... niciodata . Poti sa traiesti fara dragoste , asa cum poti si fara prietenie . Dar , pt cei ce au simtit- o si pretuit - o , va salut si va spun :NOROCOSILOR !

Acest topic a fost editat de Lilith: 7 Jan 2004, 05:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 7 Jan 2004, 10:57 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Eu sunt o norocoasa . Am un prieten in adevaratul sens al cuvantului si asta din copilarie .
Ce imi place este intelegerea noastra oarba . Cand am nevoie de el , vine (si eu la fel) . Nu intreaba "de ce?" sau "acum?" ... A fost intotdeauna pentru mine prezent si eu la fel , fara a cere nimic in schimb

Mai multe nu are rost sa adaug decat sa subscriu la flu .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Peter Pan
mesaj 7 Jan 2004, 01:15 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 28 October 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.075



Prietenia inseamna un umar atunci cand ai nevoie de el, inseamna rasul cu gura pana la urechi, inseamna sa inveti de la celalalt, iar el sa invete de la tine, inseamna aceeasi lungime de unda, inseamna toate acele momente care ti-au creat amintiri si pe care le povestesti iar si iar, retraind ceea ce s-a intamplat atunci si mai inseamna sa tii cont de cel de langa tine, sa nu fii egoist.


--------------------
Nu vreau sa fiu om mare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 27 Feb 2004, 08:17 PM
Mesaj #19


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Prietenia in adevaratul sens al cuvantului face mai mult decat toate comorile Universului.

Ca si semnatura mea de altfel ohyeah.gif ph34r.gif

Acest topic a fost editat de 3,1415926535: 27 Feb 2004, 08:18 PM


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Feb 2004, 09:06 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut tuturor !!!

Eu unu am o multime de amici, cunostinte si relatii, toate bazate pe simpatie, interes si simbioza !!

Prieteni am doar doi si asta din tipul armatei...acolo e singurul loc unde poti cunoaste sau forma o adevarata prietenie !!

Atunci cand e greu, periculos si acolo unde viata valoreaza ceva, doar cand nu esti singur.

Pt. un prieten, as da si dreapta daca ar fi nevoie si sant sigur ca si invers. Un prieten adevarat e ala cu....care nu ai legatura zi de zii dar stii ca e in umbra, cu bratele deschise si cu pieptul inainte sa te sprijine la orice impas.

Un prieten e acela de e acolo langa tine cand ai nevoie de el.... si stiu cu siguranta ca o sa faca pt. mine cea ce nici tatal meu nu a facut cand am avut nevoie.

Si am avut norocul ca soarta sa-mi aleaga prietenii...unul care m-a carat in spate in timpul focului, iar al doilea e cel ce
l-am tinut in poale cu pumnul bagat in artera femorala mai mult de o jumatate de ora.

Astia cu adevarat prieteni si i-am castigat o data in zece minute si a doua oara intr-o juma de ora.

Si nu am nevoie de mai multi....doi dar adevarati!!
Sa dea Domnul sa aveti si voi parte de o asa prietenie!!!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 28 Feb 2004, 09:24 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Frumos ai scris SORIN thumb_yello.gif
Si eu am trei prieteni ADEVARATI,iar restul sint amici si cunostinte.Dar,asa cum ai spus si tu,nu-mi sint aproape dar stiu 100% ca la "nevoie" nu ar ezita sa ma ajute.Si imi lipsesc f.f. mult...... cry.gif
Asa spun si eu mereu,mai bine putini dar adevarati,decit multi si falsi spoton.gif

Acest topic a fost editat de Vegas2002: 28 Feb 2004, 09:26 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Feb 2004, 09:48 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Ferice de cei ca noi Vegas smile.gif sa dea Domnu la toti...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 28 Feb 2004, 11:19 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Nu pot sa definesc prietenia... Din (ne)fericire sunt niste cuvinte care se duc dincolo de o definitie...
Nu pot decat sa spun ca acum am doi prieteni... Unul castigat de-a lungul timpului, in liceu si apoi facultate iar altul pe care l-am castigat cu greu pe un peron inzapezit al unei Gari...
Totusi, mi-am dat seama cu durere, ca sunt anumite momente, cand se intampla sa fim singuri impotriva lucrurilor care vor sa ne doboare... Si totcmai de aceea ii apreciez pe cei care stiu ca ar sta langa mine, indiferent de ce s-ar intampla...


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black_lady
mesaj 29 Feb 2004, 12:19 PM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



Prietenia, dupa parerea mea, nici nu poate fi definita. Pentru ca noi putem zice: prietenul trebuie sa fie asa si pe dincolo, dar in realitate, pe cei pe care ii iubim trebuie sa ii acceptam asa cum sunt. Prietenia este o notiune abstracta, la fel ca si iubirea. O prietenie perfecta trebuie sa stim ca nu vom gasi niciodata. Insa gasim din cand in cand persoane cu care ne potrivim. Pot fi persoane cu care ne place sa ne petrecem timpul, pot fi persoane pe umarul carora sa plangem, pot fi persoane cu care sa ne simtim bine, sa ne "distram", sau pot fi toate la un loc. Dar chiar si persoana pe care o iubim cel mai mult, care spune ca ne iubeste cel mai mult, care ne intelege intotdeauna, care vede prin noi, care ne ajuta atunci cand cadem... tot ne va dezamagi intr-o zi. Asa suntem toti. Totul este bine, pana cand intr-o buna zi ne plicitisim. Si atunci ii intoarcem spatele celuilalt, ne cerem iertare, sau facem tot posibilul ca sa dam vina pe el. Si facem in asa fel, incat ne ranim atat de mult, incat orice impacare viitoare devine imposibila. Si e vina amandorura, si nu e vina nimanui. E greu intr-o prietenie sa spui cine este vinovatul.
Sa mai cred acum ca un prieten adevarat e acela care sta tot timpul langa tine cand ai nevoie de el, ar insemna sa recunosc ca nu am avut niciodata un asemenea prieten. Totusi sunt putin realista si nu uit ca pentru catva timp am avut si eu parte de asa ceva.

Si spun si eu ca si Rose ca scriu aici dupa ce mi-am pierdut prietena cea mai buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 29 Feb 2004, 12:47 PM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



De la prieteni ma astept la sinceritate, devotament, sa ajute indiferent daca sunt sau nu de acord cu ceea ce fac sau vreau sa fac, sa isi spuna parerea dar nu cu intentia de a dori sa fac cum spun ei, sa ma caute nu doar cand au nevoie ci pur si simplu pentru a vedea ce mai fac, sa sara cand considera ei ca am nevoie chiar daca eu poate ca nu am nevoie. Nu consider prieteni pe cei care ma mint care ma vorbesc pe la spate, care imi inseala increderea spunand ceva ce nu stiu multi si pe cei care ma cauta doar atunci cand au nevoie. Ce ofer eu prietenilor mei ? Ce astept de la ei, asta ofer. Cel mai bun prieten este cel care trece toate .. testele smile.gif Adica omul care corespunde celor scrise mai sus. Da, am un cel mai bun prieten. De fapt am doi. Femeia pe care o iubesc si un om care m-a ajutat mereu cum a putut. Exact in aceasta ordine.


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Feb 2004, 04:55 PM
Mesaj #26


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



De la prieteni... astept sa imi accepte prietenia.
Inteleg sa le-o ofer neconditionat si sa ii ajut atunci cind au nevoie.



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 3 May 2004, 05:46 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



QUOTE (bubu @ 29 Dec 2003, 03:12 PM)
Prietenia este ceva ce credem ca o avem.
Traim o viata spunem ca avem un prieten linga noi de nadejde si la un anumit moment se intimpla ceva ce ne face sa spunem "am crezut in tine toata viata si acum m-ai dezamagit..."
Dar hai sa nu dramatizam.Dezamagirea este un lucru sufletesc normal.Asa e lumea.E greu sa multumesti pe toti, tot timpul.
Un prieten adevarat trebuie sa fie sincer si sa aiba respect fata de tine(de toata lumea defapt).Si cu asta cred ca am spus tot.

As mai adauga ca nu exista prietenie neconditionata! Poate ca vrei sa crezi asta, dar in real life nu chiar asa din pacate.


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 3 May 2004, 10:15 PM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



De ce spui ca nu exista prietenie adevarata? Crezi ca prieteni tai (vorbesc de cei adevarati) sunt alaturi de tine doar cu anumite conditii si in alta situatie ei nu ar fii prieteni cu tine??


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 4 May 2004, 10:52 AM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



QUOTE (^Anne^ @ 4 May 2004, 12:17 AM)
De ce spui ca nu exista prietenie adevarata? Crezi ca prieteni tai (vorbesc de cei adevarati) sunt alaturi de tine doar cu anumite conditii si in alta situatie ei nu ar fii prieteni cu tine??

Sunt patit si d`aia vorbesc...Vrei sa-ti zic ceva? Cand mi-a fost mai greu..atunci m-au lasat. Imi trebuia ajutor si nu l-am primit, pentru ca stiam ca nu pot sa-l primesc. Acum judec altfel.


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 4 May 2004, 11:29 AM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Aia nu-ti erau prieteni, erau cel mult amici.

Am avut si eu din astia, pe care ii credeam prieteni si mi-au inselat "asteptarile", desi nu asteptam nimic de la ei decit sa se poarte asa cum m-as fi purtat eu daca erau inversate rolurile, sau cum s-au purtat cei care chiar erau prieteni.

Pe termen lung astia nu valoreaza mult, cam cit vorbaria de-o bere pe care pot s-o ofere. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 4 May 2004, 11:53 AM
Mesaj #31


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Eu nu mai am prieteni adevarati, desi am avut candva. Sunt doar amici la care tin. Si se intampla asta pentru ca idealizez prietenia. Un prieten adevarat in conceptia mea e acel cineva care sa te inteleaga si sa te sustina fara sa te judece, sa fie la fel de aproape ca un membru al familiei tale, sa-i poti oferi cel putin aceleasi lucruri in schimb, sa nu fie o relatie de suprafata asa cum am vazut ca se poate intampla. Ii admir pe cei ce au prieteni adevarati si am citit undeva ca prietenia intre barbati e mai trainica decat cea intre femei (o ipoteza interesanta si demna de studiat), m-a intristat insa...
Ca sa vedeti ce fel de amici am si ce ma determina in continuare sa nu mai am asa mare incredere in oameni, sa va zic ce mi-a zis unul dintre ei? Ca daca situatia lor materiala (niste prieteni casatoriti) ar fi diferita de a noastra, in orice sens, atunci cu siguranta ca s-ar raci relatiile si ne-am vedea mai rar unsure.gif Si ei sunt niste oameni la care tin dar asta nu e prietenie... Ce mai puteam sa zic? Am tacut.
Dar cine stie viitorul ce-mi rezerva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 4 May 2004, 02:53 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Nico ai perfecta dreptate. Mie mi-a zis un prieten ca situatia materiala te schimba, insa nu e chiar asa, cel putin in ceea ce ma priveste, oricati bani am avut si voi avea, tot acelasi sunt, pe cand altii se schimba. Si daca am bani, tot in aceleasi locuri merg, cu aceeasi oameni. Intotdeauna am incercat sa-mi respect prietenii, insa pe unii se pare ca degeaba... Acum nu pot spune ca nu am prieteni adevarati, care ma sustin, ma ajuta, cu care vorbesc orice..insa...pana cand, pentru ca acestia s-au rarit in ultimul timp...?


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 4 May 2004, 03:06 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Cei care raman dupa ce-s cernuti prin a timpului sita sunt cei adevarati. smile.gif

Oricum nu poti sa ai cateva zeci de prieteni, bucura-te daca cei "adevarati" depasesc la numaratoare degetele de la o mina.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 19 Aug 2007, 05:48 PM
Mesaj #34


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Din convorbirile lui N. Steinhardt cu Sergiu Al-George:

Cand ii citez de mine mult admirata sintagma a lui Thomas More: I trust I make myself obscure, o aproba intru totul si cu entuziasm. "Sper, trag nadejdea ca-s greu de inteles, ca izbutesc a ma exterioriza nedeslusit, ca vorbesc in bobote: iata dovada adevaratei prietenii si pretuiri: omului in care ai incredere si pe care-l stimezi nu-i spui lucruri simple si clare, nu-i debitezi fraze bine ticluite, ci ii comunici gandurile tale confuze, ii dezvalui simtaminte contradictorii, il faci partas intunecimilor in care te zbati, il duci pana in adancul tulbure al sinei tale. Ori si cititorului tau ori celui caruia esti decis a-i acorda o conversatie lipsita de reticente. Nu te feresti nici de paradoxuri nici de enuntari sublime nici de adevaruri crude nici chiar de fraze sau comparatii ridicole..."


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 12 Nov 2007, 04:04 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



Prietenia a devenit un lucru rarisim, bun de pus la muzeu, si exista mai multe forme de prietenie, spre exemplu prietenia din adolescenta care se rupe in momentul in care ce legati de prietenie se separa, merg la facultati diferite etc..
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman