HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Internet Vs People
black ice
mesaj 1 Dec 2003, 09:25 PM
Mesaj #1


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



O simpla intrebare am: poti cunoaste un om doar vorbind cu el pe net?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 1 Dec 2003, 09:36 PM
Mesaj #2


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



Doar vorbind cu acea persoana pe net, nu. Dar e mult mai usor sa lasi o persoana pe care n-ai vazut-o niciodata sa te cunoasca decat pe cineva care te vede zi de zi si care deja te-a etichetat intr-un fel...Cred ca poti intelege acea persoana, dar nu o poti cunoaste in intregime...de la un punct, lipsa oricarei legaturi 'live' se simte... sunt niste lucruri care te definesc fara sa-ti dai seama si pe care celalalt pe net nu le poate vedea...sau le poate interpreta gresit...


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 1 Dec 2003, 09:49 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



sanse sunt ... dar nu trebuie sa te astepti la miracole
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Dec 2003, 09:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 1 Dec 2003, 10:14 PM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Am si eu parerea mea. Dar sa facem clar de la inceput ca exista posibilitatea sa nu cunosti o persoana nici daca stai cu ea in aceeasi casa...
Ceea ce duce la importanta "deschiderii" omului respectiv. Pe net este mult mai usor sa pretinzi a fi ceea ce nu esti, dar daca esti "natural", cred ca da, imi pot forma o parere destul de aproape de adevar. Mai exista posibilitatea ca pe net o persoana sa fie mai lipsita de inhibitii decat in viata reala, si atunci poti sa vezi adancimi care poate in viata reala le-ar masca. Dar...
Cred ca depinde si de mine in aceeasi masura. Sa vreau sa vad, sa citesc printre randuri, sa nu-mi formez pareri categorice prea la inceput.

Asta a fost raspunsul lung, forma scurta ar fi: Da, intr-o oarecare masura.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 1 Dec 2003, 10:14 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Eu aş zice că depinde de persoană, de tipul de discuţii, de timpul "dedicat" discuţiilor, etc.
Personal, mi-am făcut o grămadă de amici prin intermediul internetului care s-au dovedit īn "real-life" să fie exact aşa cum mi-au părut cānd erau on-line.
Sunt unii care preferă să-şi expună pe net "personalitatea alternativă" ca să zic aşa... biggrin.gif ...şi de aici poate să rezulte incertitudinea legată de "cunoştinţele virtuale"...

Acest topic a fost editat de Ares: 1 Dec 2003, 10:15 PM


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 1 Dec 2003, 11:44 PM
Mesaj #6


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
O simpla intrebare am: poti cunoaste un om doar vorbind cu el pe net?


Ca sa raspund decent la intrebare ar trebui sa fi cunoscut pe cineva intai pe net si apoi si in viata reala, dar nu s-a intamplat deocamdata.

Asa ca imi dau cu parerea...de pilda dpdv al aspectului fizic e foarte probabil sa imi imaginez gresit cum arata cineva...n-ai de unde sa stii dupa vorbe prea mare lucru...

Cat priveste caracteru' si alea alea, depinde de cat de mult posteaza si de rubricile la care posteaza respectivii. De exemplu simt ca-i cunosc mult mai bine pe cei ce au Jurnal si posteaza la greu la discutii gen Filosofie si Dezbateri sau Dragoste si Sex...comparativ cu cei care posteaza doar la Jocul Cuvintelor + Hardware + Ce melodie va place.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Dec 2003, 05:17 AM
Mesaj #7





Guests






Eu pot afirma cu siguranta ca da, poti cunoaste o persoana pe net.Bineinteles daca te lasa sa-l/s-o cunosti.
Am cunoscut multe persoane intai pe net si apoi in viata reala.Majoritatea erau exact asa cum le-am "simtit"...Chiar daca nu am bagat de seama ce "simteam" in legatura cu ele, pana la urma s-a dovedit (pt a cata oara? blink.gif ) ca nu ma inseala instinctul. Si da, unele persoane sunt intr-adevar mult mai deschise pe net decat in viata reala...Iar altele sunt pe net asa cum si-ar dori sa fie in viata reala...Insa cele din a doua categorie, poate fara sa-si dea seama, nu prea stiu sa-si ascunda bine caracterul si, daca esti atent, mai devreme sau mai tarziu tot iti dai seama ce fel de om e....
Deci da, Blacky , poti cunoaste pe cineva pe net...Da' de ce intrebi? Pe cine ai cunoscut si nu vrei sa zici? tongue.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 2 Dec 2003, 02:00 PM
Mesaj #8


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Depinde de "net" tongue.gif De exemplu, pe mIRC, cred ca este mult mai greu sa poti spune ca intr-adevar cunosti o persoana. Sansele sunt mai mari, dar nu de 100% in alte forme - forumuri de exemplu. Avantajul netului este destul de mare - nu se vede ca esti gras, ca esti chel, ca esti stiu eu cum. Nu se vede ca esti complexat, balbait sau rarait. Aici nu se vede nimic. Deci, dintr-un anumit punct de vedere s-ar putea zice ca pe net poti cunoaste o persoana exact asa cum este ea. Dar asta nu se prea intampla. Nu cred ca exista, nici pe forumul acesta macar o persoana care sa fie sau sa fi fost 100% sincera. Fiecare are secretul lui (desi de obicei sunt cateva zeci) fiecare are nebunia lui, fiecare are ceva care nu se vede nici pe net...
In ceea ce priveste felul in care se comporta persoanele pe net fata de viata reala, cred ca sunt mult mai deschise din simplul motiv ca daca e sa se intample ceva nu trebuie decat sa apese un "log out" si s-o ia de la inceput in alta parte... wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Dec 2003, 02:33 PM
Mesaj #9





Guests






Mda, ai si tu dreptatea ta, ca de obicei laugh.gif Insa eu nu ma refeream la mirc...Ci la forumuri, chaturi, yahoo messenger, la acest tip de net mai "personalizat" si mai "intim"...
Si hai sa recunoastem: nici in viata reala nu suntem 100% sinceri, nici macar cu noi insine...Traiesti o viata cu un om si nu ajungi sa-l cunosti 100%...Dar totusi pe net il poti cunoaste indeajuns cat sa il vrei aproape sau nu (pe el, omu' biggrin.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black_lady
mesaj 2 Dec 2003, 07:02 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



Unul dintre motivele pentru care mi-a placut internetul intotdeauna este faptul ca poti sa-ti alegi orice masca vrei tu. Poti sa "fii" oricum. Si, mai ales, poti intotdeaua sa te schimbi, fara sa te lovesti de neincredere din partea celor din jur.
Asa ca, dupa parerea mea, de pe net nu poti cunoaste un om decat asa cum vrea el. Ca uneori se intampla ca aparentele sa coincida cu realitatea, este doar o coincidenta, sau eventual, dovedeste sinceritate din partea acelei persoane. Dar asta nu ai cum sa stii.
De exemplu, dupa parerea mea, daca pe net ai 100 de "prieteni" si in viata de zi cu zi toti fug de tine, ar trebui cel putin sa te puna pe ganduri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 2 Dec 2003, 07:28 PM
Mesaj #11


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Eu zic ca nu poti cunoaste un om doar prin intermediul net-ului.
Netul simplifica multe chestii...in real life se dezvaluie felul in care sunt cu adevarat oamenii. Poti cunoaste si intelege un om doar daca esti in apropierea lui -apropiere fizica zic.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black_lady
mesaj 2 Dec 2003, 08:04 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



QUOTE (black ice @ Dec 2 2003, 07:38 PM)
Eu zic ca nu poti cunoaste un om doar prin intermediul net-ului.
Netul simplifica multe chestii...in real life se dezvaluie felul in care sunt cu adevarat oamenii. Poti cunoaste si intelege un om doar daca esti in apropierea lui -apropiere fizica zic.

Asa e. Si totusi sunt unii care renunta la toti cei din jurul lor in favoarea netului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Dec 2003, 09:23 PM
Mesaj #13





Guests






Well, Black_lady , cred ca doar ai senzatia asta....Pt ca nu cred ca cineva care are prieteni adevarati in viata reala ii va parasi pt cei de pe net..Plus ca mai sunt unele momente in care in viata reala tinzi sa te ascunzi de cei din jur, insa pe net inca poti vorbi....Si astfel de momente vin si trec..Oricune le are la un moment dat....Insa, cel mai bine, cand se intampla asemenea chestii, e sa incerci sa vorbesti cu persoana ce pare ca prefera netul..Eventual sa vorbesti chiar pe net, daca asa e mai bine wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 2 Dec 2003, 09:48 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



QUOTE (genicon @ Dec 2 2003, 02:10 PM)
Nu cred ca exista, nici pe forumul acesta macar o persoana care sa fie sau sa fi fost 100% sincera. Fiecare are secretul lui (desi de obicei sunt cateva zeci) fiecare are nebunia lui, fiecare are ceva care nu se vede nici pe net...

desi ai dreptate in privinta "nebunelilor" fiecaruia care nu sunt vizibile pe net, din pacate aceeasi situatie o poti avea si cu omul de langa tine, fara sa stii "ce are in cap".

cat despre sinceritate, te contrazic ... eu, si sunt sigur ca mai sunt si altii, nu am nimic de ascuns si pot sa spun ca sunt 100% sincer ... ai putea desigur sa spui ca de ex. ma ascund in spatele nick-ului, dar asta este o situatie generata de activitatea pe diverse forumuri, cu acelasi nick, ce vine din urma, de peste 2 ani

cred ca aici este buna intuitia unei femei ... sunt convins ca o femeie se prinde mai usor de "personajul" de la celalalt cap al firului, decat un barbat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 4 Dec 2003, 11:13 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE

O simpla intrebare am: poti cunoaste un om doar vorbind cu el pe net?

Depinde .
Daca vorbim despre un chat , sunt de parere ca nu .
Daca vorbim despre un forum , sansele sunt mai mari , depinde unde posteaza persoana si de cat timp o face . Un jurnal si postari la relatii&sex , unde Nicodim smile.gif a deschis mai multe topicuri din care se poate "citi" omul , sanele sunt mai mari de a afla ceva personal sau intim despre cineva. Acum depinde de cel care posteaza , o face sincer , sau nu vrea sa se "lase citit" sau le ocoleste constient .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 4 Dec 2003, 01:58 PM
Mesaj #16


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu am zis ca in real-life (op. cit. Blacky biggrin.gif ) nu se intampla sa mintim, nu am zis ca suntem 100% sinceri... Insa este o mare diferenta intre net/real life. Netul este o masca. Netul iti da voie sa stai pe un post si 100 de minute, daca e nevoie - timp pe care in real-life nu il ai. Netul iti ofera avantaje in sensul ca poti fi perfect (atat cat poate insemna perfect pentru fiecare in parte) pentru ca exista optiuni de editare, de gandire de etc biggrin.gif - repet, care in viata de zi cu zi nu sunt.. Cu siguranta mintim pe net, cu siguranta nu ne aratam fatza 100%, cu siguranta nu e aceeasi chestie ca in real life. Poate imi voi schimba parerea cand sexul pe net va fi posibil... ohyeah.gif

@afro - sunt o gramada de persoane care renunta la prietenii din viata de zi cu zi in favoarea celor de pe net, sau in favoarea netului, in general. Au fost atatea cazuri in SUA in care MAMELE isi uitau copiii infometati prin nush ce camera, sau ii inchideau de bunavoie pentru a sta pe net.


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black_lady
mesaj 4 Dec 2003, 02:25 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



QUOTE (afrodita @ Dec 2 2003, 09:33 PM)
Well, Black_lady , cred ca doar ai senzatia asta....Pt ca nu cred ca cineva care are prieteni adevarati in viata reala ii va parasi pt cei de pe net..Plus ca mai sunt unele momente in care in viata reala tinzi sa te ascunzi de cei din jur, insa pe net inca poti vorbi....Si astfel de momente vin si trec..Oricune le are la un moment dat....Insa, cel mai bine, cand se intampla asemenea chestii, e sa incerci sa vorbesti cu persoana ce pare ca prefera netul..Eventual sa vorbesti chiar pe net, daca asa e mai bine wink.gif

Exista cazuri nu numai in SUA - exista peste tot. Oameni care lasa tot pentru cei de pe net: renunta la cei mai buni prieteni, se ascund de ei, ii mint... se cearta cu parintii, cu toti... pentru ce?...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 4 Dec 2003, 02:45 PM
Mesaj #18


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



well, aia nu sunt chiar normali - if u know what i mean biggrin.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 4 Dec 2003, 05:33 PM
Mesaj #19


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
well, aia nu sunt chiar normali

Cred ca aici intra cei cu esecuri multiple in viata afectiva reala:

a. persoanele super-timide
b. persoanele care arata naspa (obezitate, etc)
c. persoanele care au ghinionul sa se afle intr-un loc unde se "sufoca"...(de exemplu sa fii gay intr-un sat din sudul ultra-religios al SUA...)

Dar in rest, cred ca rar se intampla sa preferi netul vietii reale...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Dec 2003, 09:50 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Nicodim @ Dec 4 2003, 05:43 PM)
c. persoanele care au ghinionul sa se afle intr-un loc unde se "sufoca"...(de exemplu sa fii gay intr-un sat din sudul ultra-religios al SUA...)

Ai o obsesie cu sudul ala... devil.gif
Dar cum ar fi sa fii femeie intr-o tara fundamentalist islamica?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 4 Dec 2003, 09:59 PM
Mesaj #21


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
ar fi sa fii femeie intr-o tara fundamentalist islamica?


...pai daca asa au fost educate de mici si daca le place de barbatul pe care il au...cred ca nu-i chiar asa de rau...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Dec 2003, 10:05 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Si daca educatia nu le-a "spalat creierul" suficient?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 4 Dec 2003, 10:23 PM
Mesaj #23


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



emigreaza... smile.gif sau se-nscriu intr-un partid progresist... thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 4 Dec 2003, 10:35 PM
Mesaj #24


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cred ca unei femei dintr-o tara fundamentalist islamica nu i se permite accesul pe net.
In ceea ce priveste adictia de net despre care spuneti voi, cred ca se intampla la inceput, cand net-ul e o noutate.
Personal am "supravietuit" foarte bine anul trecut in tara 4 luni fara net acasa. Cel putin pentru mine nu e o adictie atat de grava.
@Geni, e adevarat ca pe net iti gandesti cuvintele - dar este necesar sa faci asta. In viata reala ai expresiile faciale, corporale, care te ajuta in comunicare. Eu una imi dau seama pe net cine are greutati de exprimare si cine nu.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black_lady
mesaj 5 Dec 2003, 07:43 AM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



Nicodim, ai dreptate, dar mai sunt si exceptii... mai sunt si oameni care nu arata dezgustator, care arata chiar foarte bine, au prieteni - si prieteni buni, si tot ii lasa... si nu pot sa nu ma intreb de ce... (ca nu sunt normali nu prea mi se pare un raspuns tongue.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 7 Dec 2003, 01:06 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Si asa ajungem sa vedem ca un hobby poate deveni un drog.
Doza si atentia pe care o acordam este importanta.


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman