HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Legea Educatiei 2010, Dezbatere pe noua lege a educatiei.
Marduk
mesaj 3 Nov 2010, 06:35 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Avem o noua lege a educatiei, nu stiu a cata lege este de acest gen in cei 20 de ani de la "revolutie", am gasit legea pe acest site, sincer nu am apucat sa o citesc cu atentie, dar mi-a atras atentia decizia CCR pe aceasta lege. Ce poate cuprinda in interiorul ei aceasta lege ca sa deranjeze atat de mult, politicienii din Romania? I-am vazut pe cativa dintre membri comisiei senatoriale cuprinsi de o bucurie, facanduli-se "pilelea de gaina" din cauza deciziei curtii constitutinale. Sa fie doar disputa pe lectiile de geografie si istorie a Romaniei ce ar putea fi predate in limba materna conationalilor maghiari sau pericolul ce-i pandeste din paginile ei pe rectorii politici si politruci? Voi ce parere aveti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Nov 2010, 07:05 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Argumentarea CCR : "In urma deliberarilor, Plenul Curtii Constitutionale, cu majoritate de voturi, a constatat ca angajarea raspunderii de catre Guvern in fata Camerei Deputatilor si a Senatului, in temeiul art.114 alin.(1) din Constitutie, asupra proiectului Legii educatiei nationale este neconstitutionala si a declansat un conflict juridic de natura constitutionala intre Guvern si Parlament, intrucat proiectul de lege se afla in proces de legiferare la Senat, in calitate de Camera decizionala."


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:09 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman