HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Este Asta O Noua Miscare Sociala ?, Alexandra Svet:Treziti-va! Asta nu e Romania NOASTRA!
ilie
mesaj 31 Aug 2009, 07:49 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Se vrea un manifest al celor ce castiga cinstit impotriva hotilor si coruptilor. A strans cam 4300 de sustinatori.
Sa fie asta o noua miscare sociala ?
http://www.facebook.com/group.php?gid=2006...id=200614625390
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 31 Aug 2009, 12:07 PM
Mesaj #2





Guests






N-ar strica sa fie o noua miscare, o noua revolutie - de data aceasta la nivel intelectual, nu cu gloante si morti.

E totusi o problema: mai sunt doar 4 luni si-s doar 4300 de oameni ce-i sustin dintre care poate doar 100 intr-adevar vor face ceva, dar chiar si-asa e cam scurt timpul pentru a gasi pe cineva si-a organiza o campanie electorala credibila, care sa o faca si pe baba Floarea sa-i voteze. Plus ca a conduce o tara si bugetul ei nu e asa usor cum isi inchipuie multi...

Dar tot e bine ca s-a inceput ceva. Eu una o sa ma gandesc la ce poate fi facut cu campania, pentru ca nu cunosc oameni ce-ar putea fi trimisi in campanie, sper ca vor gasi cei din tara pe cineva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Aug 2009, 12:34 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca fiecare individ, cetatean, din acesta tara ar sti cate astfel de miscari au avut loc in Romania de-a lungul timpului, macar din respect fata de inaintasi, fata de jertfa lor, ar adera la acest proiect. Este o incercare pe care o sprijin si caruia ii doresc succes, din nefericire micul si berea sunt mai importante pentru multi dintre conationalii nostri. Acesti tineri au o singura sansa sa acceada la putere uniti in acelasi gand si avand acelasi scop, sa schimbe tara prin legi simple, usor de aplicat fara posibilitate de discriminare, doar asa vor reusi sa schimbe ceva in aceasta tara.

Acest topic a fost editat de marduk: 31 Aug 2009, 01:12 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Aug 2009, 12:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Nefertiti
mesaj 31 Aug 2009, 01:05 PM
Mesaj #4


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Recunosc ca n-am avut rabdare sa citesc tot, dar intreb: ce se vrea asta, dincolo de text? Adica, implica ceva concret sau e doar o revolta in cuvinte, ca multe altele?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 31 Aug 2009, 02:11 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Ce interesant :
QUOTE
Suntem blocati, inerti, paralizati privind la doua Romanii: Romania LOR – hotii, coruptii, agramatii, tupeistii si Romania NOASTRA- a oamenilor cinstiti, muncitori, pregatiti, integri, capabili, tineri si destepti

O anunt pe autoare ca au murit oameni in 89 tocmai pentru ca unu sa stea la soare in timp ce "muncitorii integri" se bat intre ei pentru dreptul de a-l servi. Pentru asta doar au invatat 17 ani, pentru asta au fost modelati sa stea in banca. Sa serveasca. Sa fie sclavi. Sa isi doreasca bani. Sa isi doreasca la randul lor sa fie patroni de sclavi. Atat stiu, asta e nivelul maxim de gandire - slujba = mancare deci ma bat pentru slujba cu toti ceilalti. Ca un sclav ce sunt. Mai rau ca un sclav - aia macar isi cunosteau situatia.

Nu inteleg, vrea capitalism sau nu ? Cum poti avea capitalism de succes - adica o goana dupa bani de succes fara banditi ? Ce e aia "morala" intr-o societate unde exista bani ?

Si totusi - fiecare copil inainte de a fi modelat - isi doreste un grup, si cauta aprecierea acelui grup. Cauta respect, participare, comunitate. Care ar putea fi societatea noastra. Dar nu e. Nu cauta bani, sclavi, avutii. Cu astea insa isi va umple viata, pentru ca altceva nu poate obtine. Competie. Ce frumos "cel mai bun sa castige". Ok ok, dar nu chiar in sensul : cel mai prost sa moara de foame. Nici macar oamenii triburilor nu concurau pentru mancare. Concurau ei pentru altele dar sa mananci in timp ce altul moare de foame si sa zici "legea naturii", nu faceau asa ceva.

La ce sa participe deci un copil ? Cand i se spune "lupta-te cu toti ?" Si pentru ce ? Pentru nimicuri. Care nu il intereseaza la varsta lui. Dupa cum am spus - mai tarziu il vor interesa - pentru ca nu mai are altceva cu care sa isi umple timpul.


http://www.ascentofhumanity.com/chapter6-4.php
Young people feel it most certainly.
They know that there is a way the world is supposed to be, and a magnificent role for themselves in that more beautiful world. Broken to the lesser lives we offer them, they react with hostility, rage, cynicism, depression, escapism, or self-destruction—all the defining qualities of modern adolescence. Then we blame them for not bringing these qualities under control, and when they finally have given up their idealism we call them mature. Having given up their idealism, they can get on with the business of survival: practicality and security, comfort and safety, which is what we are left with in the absence of purpose. So we suggest they major in something practical, stay out of trouble, don't take risks, build a résumé. We think we are practical and wise in the ways of the world. Really we are just broken and afraid. We are afraid on their behalf, and, less nobly, we are afraid of what their idealism shows us: the plunder and betrayal of our own youthful possibilities.


Acest topic a fost editat de jet li: 31 Aug 2009, 03:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 31 Aug 2009, 03:14 PM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



A mai fost postat odata pe han articolul, nu mai stiu pe unde. Cert e ca eu dupa ce l-am citit, i-am scris un e-mail tipei la alexandra.svet@gmail.com. Nicu un raspuns pana acum. Si a trecut mai bine e o luna. rolleyes.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 31 Aug 2009, 07:04 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Azi i s-a facut multa publicitate pe diverse canale media ale diversilor moguli. biggrin.gif

Goagalul zice cam asa ...

... Alexandra Svet
General Manager PHOENIX CORPORATE SERVICES
Calea Dorobantilor Street No 182, apt 4, Sector 1 , Bucharest, Romania
Tel: +40 31 805 89 05
Fax: +40 31 805 89 06
Cell: +40 728 957 997
alex.svet@phoenix-relocation.ro

... Alexandra Svet - General Manager Inter Relocation Group Romania Tel.: +40 21 221 95 46Fax: +40 21 221 94 42romania@interrelo.com

... Revista Qmagazine
Numele Editorului: Babilon Press
Director General: Floriana Jucan
Departament Publicitate
Director: Alexandra Svet
Telefon: 031 - 805.89.05
Fax: 031 - 805.89.06
E-mail: alexandra.svet@qmagazine.ro



Ar putea fi o noua miscare ... si prin 29-33 aparuse una ... spirituala si razboinica.


Ce ti-e si cu manager-ii astia ... general. wink.gif


rofl.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 31 Aug 2009, 07:10 PM
Mesaj #8


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



calfa draga, eu nu am inteles ce vrei sa spui, esti te rog atat de amabil incat sa detaliezi? smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 31 Aug 2009, 07:17 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Ce intreb eu, ce raspundeti voi...?!!!
(ca e director, ca poate fi legionara, ca nu mi-a raspuns la mail, ca au fost multe miscari, ca daca vrei capital si capitalism trebuie sa furi si sa dai in cap, ca n-am citit textul, dar...)
Cucoana a anuntat crearea unei fundatii etc pentru a milita intr-un fel.
(e totusi simplu sa stai intr-un scaun si sa zici ce tara de rahat ai, hoti, coruptie, incompetenti, lenesi doar carcotind ca un Mitica de Bucuresti...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 31 Aug 2009, 07:20 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Draga Felina, stii cum e cu detaliile ... ele fill in the blanks. Sau feeling the blanks ? rolleyes.gif

Uite inca un pic de filling ...

QUOTE
Manifest online: Jurnalista Floriana Jucan ar putea candida la prezidentiale

Alexandra Svet, 30 de ani, detine compania Phoenix Relocation. Ea s-a saturat de starea de disolutie in care se afla tara noastra, pe de-o parte si din cauza lipsei unui sistem autentic de valori.

Alexandra Svet initiaza prima "grassroots movement" de amploare din Romania. In cele ce urmeaza puteti citi relatarile presei despre noua revolutie ce pare sa se infiripe in ultimele zile printre romani. Autoarea manifestului online nominalizeaza 5 oameni pe care ea ii considera competenti si de valoare: Camelia Sucu, femeie de afaceri de succes, muzicianul Damian Draghici, artist premiat cu Grammy, jurnalista Floriana Jucan, Edy Uzunov, proprietarul Regatta si Mihaela Nicola care este antrepenor in PR. Urmatorii pasi sunt: partidul, campania si alegerile prezidentiale din toamna.
"Treziti-va! Asta nu e Romania NOASTRA!", spune Alexandra Svet, o tanara afacerista, al carei manifest postat online a strans peste 4.000 de sustinatori.


Curat "grassroots movement" ! Hai la vot !

Acest topic a fost editat de calfa: 31 Aug 2009, 07:21 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 31 Aug 2009, 07:28 PM
Mesaj #11


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(freeman @ 31 Aug 2009, 06:17 PM) *
Ce intreb eu, ce raspundeti voi...?!!!



OK, scuze ca nu am raspuns la intrebare! S-ar putea sa fie o noua miscare sociala, DAR nu vad cum atata timp cat nu raspunde celor pe care ea i-a chemat sa se implice. Poate e doar o miscare din asta indelung gandita si planificata, care nu are de-a face cu voluntariatul, ci doar cu populismul.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 31 Aug 2009, 07:29 PM
Mesaj #12


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(freeman @ 31 Aug 2009, 08:17 PM) *
(e totusi simplu sa stai intr-un scaun si sa zici ce tara de rahat ai, hoti, coruptie, incompetenti, lenesi doar carcotind ca un Mitica de Bucuresti...)


Pai ea face exact acelasi lucru...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 31 Aug 2009, 07:30 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(freeman @ 31 Aug 2009, 08:17 PM) *
Ce intreb eu, ce raspundeti voi...?!!!
(ca e director, ca poate fi legionara, ca nu mi-a raspuns la mail, ca au fost multe miscari, ca daca vrei capital si capitalism trebuie sa furi si sa dai in cap, ca n-am citit textul, dar...)
Cucoana a anuntat crearea unei fundatii etc pentru a milita intr-un fel.
(e totusi simplu sa stai intr-un scaun si sa zici ce tara de rahat ai, hoti, coruptie, incompetenti, lenesi doar carcotind ca un Mitica de Bucuresti...)


rofl.gif De unde ai scos-o p-asta cu "poate fi legionara" ? blink.gif

Nu cred ca ai citit carcoteli gen "ce tara de rahat ai, hoti, coruptie, incompetenti, lenesi" scrise de mine.

Dupa cum nu stim cat a facut "Cucoana" mai mult decat sa scrie.

Iar daca a facut mai mult, nu stim daca a avut sau nu si alte scopuri pentru asta, in afara de a populariza manifestul in care nominalizeaza niste realitati actuale.


Oricum, e haioasa ideea de grassroots movement ... asociata cu mediul persoanei ...

smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 31 Aug 2009, 08:07 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Asta mai lipsea! o curva... fosta (sau poate chiar actuala) colaboratoare a SRI sau mai stiu eu carui naiba serviciu secret sa candideze la presedintie! blink.gif
Atentie n-am zis o curva proasta,ca nu e deloc proasta, ba chiar e si cultivata, dar totusi!

Cit priveste doamna Sucu (fosta Sucu), vai steaua ei...se da in stamba pe toate copertile revistelor, se viseaza Madonna, poate, poate ii iese de un barbatel cu punga bine garnisita... hh.gif degeaba...n-o vrea nimeni!

Acest topic a fost editat de Michelle: 31 Aug 2009, 08:08 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 31 Aug 2009, 10:53 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



E o ţară liberă, nu? Oricine poate catinda la preşedinţie! rofl.gif

Hei, parcă aveam şi noi o mişcare: Vot de blam! unsure.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Sep 2009, 06:56 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Nu cred ca va avea vreo sansa la prezidentiale acum, si nu cred ca va candida.
E bine ca a tras un semnal de alarma care incepe sa se auda destul de bine.

Eu totusi cred ca e bine ca leaderii tarii sa fie controlati de societatea civila intr-o proportie destul de mare.
Altfel ei isi pot face de cap datorita incompetentei sau unor dorinte de inavutire/putere excesiva etc.

Zic asta in calitate de om liber (sic !) care nu a fost inregimentat politic/etc niciodata.

Acest topic a fost editat de freeman: 1 Sep 2009, 07:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Sep 2009, 07:00 AM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Erwin @ 31 Aug 2009, 11:53 PM) *
Hei, parcă aveam şi noi o mişcare: Vot de blam!

V-ati adus aminte? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Sep 2009, 07:16 AM
Mesaj #18


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Freeman, societatea civila e foarte importanta, dar nu asa trebuie sa se manifeste. Nu printr-un text patetic, in genul celor de care e plina blogosfera. Ok, pana la un punct, trebuie si asa ceva. Dar daca ramai in faza in care doar dai din gura si nu faci nimic concret, nu se mai cheama ca ai realizat ceva in privinta atitudinii civice.

E exact ce spuneam la o alta discutie (dau un exemplu, doar): toata lumea se plange ca e plin de caini in oras, dar nu stiu pe nimeni sa fi pus pixul (mouse-ul) pe o sesizare undeva. Cam asta e diferenta dintre textul ala si un ONG sau un alt fel de asociatie civila care isi propune niste scopuri si chiar face niste pasi ca sa le indeplineasca.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Sep 2009, 08:22 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(nefertiti @ 1 Sep 2009, 08:16 AM) *
societatea civila e foarte importanta, dar nu asa trebuie sa se manifeste.

Cum ar trebui sa se manifeste ?
Cei care acum ceva vreme se spune ca reprezentau societatea civila se pare ca au obosit, sau au alte treburi.

Datorita marilor hotii si incompetentei conducatorilor, guvernarea e atat de proasta (de zeci de ani). Marile schimbari, cand ai o asemenea guvernare (ce include majoritatea clasei politice), nu pot fi facute decat antrenand mase mari de oameni. Ca sa antrenezi mase mari de oameni iti trebuie sau bani foarte multi, sau sa legi acei oameni de un ideal...
Populatia simte ca nu-i merge bine si poate intelege de ce.



Acest topic a fost editat de freeman: 1 Sep 2009, 08:31 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Sep 2009, 09:02 AM
Mesaj #20


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ignori intrebarea mea: ce face, concret, societatea civila de la noi in clipa asta?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Sep 2009, 12:21 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(nefertiti @ 1 Sep 2009, 09:02 AM) *
ce face, concret, societatea civila de la noi in clipa asta?

bea o bere la terasa in asteptarea acceleratului.

uite cum poti face rost de gagici/gagii: publici un "protest" pe facebook pe un motiv la moda , trendi , 'telectual, da hai laif. ca asta a cam vrut si madama, adanc zguduita de problemele romanicii. furtuna intr-un pahar cu apa de ploaie.

hi hi, ala e clubul fostelor securiste maritate/divortate cu banet/scandal. treziti-va , asta e romania noastra sorry.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 1 Sep 2009, 12:28 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Sep 2009, 01:10 PM
Mesaj #22


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Hai sa ne revoltam! Dar cum?


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Sep 2009, 01:15 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(kumarbi @ 1 Sep 2009, 01:10 PM) *
Dar cum?

ai numarul de telefon al "domnisoarelor revoltate"? hai sa le cantam o adeziune.

mda, e cam clar daca baragladinele astea au ajuns sa reprezinte "vocea poporului".


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Sep 2009, 01:25 PM
Mesaj #24


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Pe mine ma obsedeaza ideea de societate civila. Pe de o parte, mi se pare ca asta e calea. Pe de alta parte, vad ONGurile, atatea cate au mai ramas active, la fel de birocratizate ca administratia, dependente de fonduri europene, implicate in proiecte fara finalitate concreta si dezbatand de multe ori probleme reale, dar fara a cauta in mod real solutii.
Intelectualii nostri s-au impartit in pro, contra si scarbiti. Nicio categorie nu ne ajuta cu nimic.
Politica e o hazna.
Noi ne revoltam pe forumuri si bloguri si ne desfiintam unii pe altii pe motive de simpatii politice.
Nu mai suport. Nu mai vad nicio iesire.


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Sep 2009, 01:33 PM
Mesaj #25


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Sa stii ca si eu am ajuns in stadiul in care simt o mare lehamite. Daca pana acum un an, doi mai aveam un dram de optimism, azi nu prea mai vad iesiri...

Da, societatea civila ar trebui sa intre in scena acum, dar noi nu avem exercitiu la capitolul asta...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Sep 2009, 01:46 PM
Mesaj #26


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(nefertiti @ 1 Sep 2009, 12:33 PM) *
Sa stii ca si eu am ajuns in stadiul in care simt o mare lehamite. Daca pana acum un an, doi mai aveam un dram de optimism, azi nu prea mai vad iesiri...


idem. iesiri sunt, dar eu nu le vad inca si am ales sa nu ma mai implic atata timp cat nu stiu ce anume sa fac


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Sep 2009, 01:50 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(nefertiti @ 1 Sep 2009, 01:33 PM) *
Daca pana acum un an, doi mai aveam un dram de optimism, azi nu prea mai vad iesiri...

dap, s-a dus totul in jos cu o viteza ametitoare. tot mai sper ca cineva destept va cumpara toata tara asta si va baga americani, japonezi, chinezi , nemti , englezi in ea sa o indrepte . dar nu cu termen limitat ci cam vreo 20-30 de ani. cu boborul asta s-a cam lamurit istoria, asta e ce sa facem , mai mult nu se poate.....


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Sep 2009, 02:12 PM
Mesaj #28


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Pe mine ma deprima Romania. Mai demult eram cuprins de disperare, asta imi dadea macar o oarecare energie si ma puteam inca revolta.
Si serios, cum sa ne revoltam? Dusmanii ii stiu, dar care imi/ne sunt prietenii? In cine sa ne incredem si de ce? Incotro sa ne indreptam? Daca ma duc la vot, pe cine sa votez? Daca stau acasa, au sa voteze altii pentru mine, manipulatii de toate felurile, naivii, cei speriati, ei sunt cei ce decid viitorul intr-o tara careia ii lipseste perspectiva.

M-as revolta! Si?
Daca ma gandesc bine, singura modalitate de a "sensibiliza" animalele astea care ne conduc ar fi sa dam foc la tara, de la un capat la altul. Dar chiar si asa, astia nu sunt doar ticalosi, ci si prosti. Ticalosia se poate vindeca prin frica, prostia nu. Iar in urma lor, vin altii mai prosti si poate chiar mai ticalosi decat ei.
Cred ca cel ce scria acum cateva zile un articol in nushce ziar, avea dreptate, chiar daca nu asa cum credea el: suntem prinsi intre Big Brother si Goldstein si nu ne ramane decat sa speram asemeni lui Winston ca, totusi, candva, un ceva necunoscut ne va salva.
Dar pana atunci ce facem?

Dam foc la tara?

Acest topic a fost editat de kumarbi: 1 Sep 2009, 02:13 PM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Sep 2009, 02:20 PM
Mesaj #29


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(kumarbi @ 1 Sep 2009, 03:12 PM) *
Dar pana atunci ce facem?


Plecam...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Sep 2009, 02:31 PM
Mesaj #30


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



QUOTE(nefertiti @ 1 Sep 2009, 03:20 PM) *
Plecam...

Da' mai intai dam foc, da? devil.gif


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Sep 2009, 02:37 PM
Mesaj #31


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



rofl.gif rofl.gif Ok, ok, dar tre' sa facem un plan, de unde incepem samd. devil.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Sep 2009, 02:44 PM
Mesaj #32


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mai turbo trabant, acum vreo 5 ani a fost România de vânzare pe ebay rofl.gif

Altceva: Pregatiti-va.

Recession threatens public order in Romania - 30 Aug 09


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Sep 2009, 02:49 PM
Mesaj #33


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(kumarbi @ 1 Sep 2009, 02:31 PM) *
Da' mai intai dam foc, da? devil.gif

Nu uitati sa otraviti fântânile rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Sep 2009, 03:23 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 1 Sep 2009, 02:44 PM) *
Altceva: Pregatiti-va.

A ramas nenea englezu de la al jazeera fara portofel in bucale? ce cauta sa se pozeze cu casa boborului pe timp de recesiune? rofl.gif

ordinea publica in romanica , ce gluma buna ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 1 Sep 2009, 03:24 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 1 Sep 2009, 03:36 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE(freeman @ 31 Aug 2009, 08:49 AM) *
Se vrea un manifest al celor ce castiga cinstit impotriva hotilor si coruptilor. A strans cam 4300 de sustinatori.
Sa fie asta o noua miscare sociala ?
http://www.facebook.com/group.php?gid=2006...id=200614625390


Imi cer scuze, nu am timp sa citesc ce s-a mai scris.

Poate fi daca ... noi, fiecare in parte, suntem miscarea sociala. Ca nu ne trebuie asociatie sau grupare ca sa fim astfel, ci poate doar ca sa ni se stie numarul( puterea lui "prosti, da multi"- scuzati exprimarea).

Personal, cred ca lipsa mare/greseala/pacatul generatiei acesteia este o combinatie intre lene si lipsa de responsabilitate, in primul rand.

Sunt din ce in ce mai multi oameni care nu-si indeplinesc taskurile zilnice, deadlineurile(ma refer la perioade mari) si sunt din ce in ce mai putini oameni care se gandesc ca trebuie sa dea ceva - bani, timp, rabdare etc. Au impresia ca totul li se cuvine. Salarii mari si munca putina, "protocoale" la greu, iubire/atentie.
Si stiu pentru ca: a trebuit sa fac angajari la un moment dat, pentru ca sunt prietena si am prieteni, pentru ca am fost iubita si pentru ca ... vreau o tara civilizata, in care sa ma simt bine, in care sa imi placa sa lucrez, dar fara sa imi distrug sanatatea(mea si a altora). Din fericire, dupa ce mi-am schimbat locul de munca, acum 5-6 ani, am avut colegi normali, cu care m-am inteles aproape foarte bine si cu care chiar am putut face activitati de voluntariat/ petreceri frumoase. Am putut sa impingem cu totii o firma, cand practic totul se cladea pe pile si relatii. Colegi care imi respectau "chichitele" si eu pe ale lor, bineinteles.

La inceputul comunismului, pe munca voluntara s-au creat multe dintre caile ferate/tuneluri si altele. Oamenii vroiau sa faca ceva pentru tara; au fost motivati sa faca asta. (chiar putea fi bine, ce-i drept) Lucrau impreuna si lucrau chiar bine impreuna - a se vedea ce dainuie si acum dupa ei, a se intelege nostalgia unora dupa acele vremuri - caci nu cred ca plang raul din anii aceea, ci binele si siguranta pe care le-au avut. Pentru ca ii unea acel motiv comun...

Vad/simt acelasi lucru cu miscarile acestea.
Ideea e ca ele sa motiveze oamenii sa fie oameni. Ei intre ei, ajutandu-se, dar "duri" unii cu ceilalti in ceea ce priveste ideea trairii vietii de zi cu zi, invatandu-se reciproc cu blandete/mustrandu-se cand e nevoie. De la igiena personala(spalat. Da, baie si spalat dintii- brr, metroul vara.) pana la respectul reciproc- ore de somn respectate, anuntat cand e o petrecere/ anuntat cand intarzie platile/ mizeria lasata la intamplare etc.
Un exemplu concret: cati dintre noi suntem constienti ca deseurile, reutilizate, aduc/economisesc resurse? Cati dintre noi adunam cu perseverenta aceste deseuri? Cati dintre noi iesim cu matura si mopul si pe palier dupa ce am terminat de sters prin casa?
Un alt exemplu: cati dintre noi suntem economi fara sa avem probleme financiare? Ma refer la economia gen: hartie igienica mai ieftina, pasta de dinti mai ieftina... SAU. Cati dintre noi am renunat sa mai cumparam/accesam reviste de scandal, tigari, bautura in exces? Atat pentru sanatatea noastra, dar si pentur ca banii puteau fi pusi in alta parte- vezi o familie mai necajita/ economii/ un imprumut la un prieten etc. Acest gen de acte micute iti ofera fericire multa pe moment dar si imposibilitatea de a zice ca nu se mai poate schimba nimic - pentru ca imposibil sa ti se para ca nu ai mai putea schimba ceva la tine.

Acestia sunt pasii marunti ai schimbarii, nu neaparat miscarile de genul celei amintite aici. Ok, ele sunt motiv de discutii, discutii care ne pot duce la niste concluzii/ idealuri personale, care poate zaceau si care pot fi constructive, transpuse in fapte/ hotarari/decizii...

Omul care face eforturi acasa aceste "eforturi" le va face si la serviciu. Fie ca e actionar, fie ca este directorul de resurse umane, fie ca e femeia de serviciu sau e persona de legatura in relatie cu furnizorii/clientii. Caci ii va intra in reflex autoeducarea. Atunci va vorbi frumos, va sti cand este o problema de rezolvat, sau un zvon. Nu va vorbi despre altul, va face economie cu "resursele" firmei (de la stingerea luminii la plecare, pana la economie pe teambuildinguri si protocoale), va sti sa inlocuiasca un coleg fara ca apoi sa-i "reproseze" binele facut.
Atunci, vom trai intr-o oarecare siguranta - data de bun-simt. Caci pe pamantul acesta, omul are nevoie de siguranta pentru a nu se opri din crestere.(ma refer cel putin la mine)

Pe bune,pentru cei care vor sa imi taie aripile, nu este o lume ideala.
Am economisit aproape 100 ron lunar cu aceste micile "remodelari" de gusturi/preturi, mi-am cladit cel putin trei prietenii pe incredere, pe "a fi asa cum simt/sunt" si pe lipsa de suspiciune. smile.gif Asadar, se poate. Este o lume in care eu, personal, traiesc si pe care nu voi inceta sa mi-o mentin prin exigenta cu mine insami si atentia pentru cei din jurul meu. Si cnad voi gresi ceva,voi face haz de necaz si imi voi cere iertare - dupa caz. smile.gif

Ma uit nu mai departe de han. Probabil din acest motiv imi place aici. Ca am simtit ca oamenii sunt fideli calitatii acestui forum. Nu cred ca deshid vreo poveste/topic sa nu invat ceva. Sau nu cred ca scriu un mesaj, care sa nu-mi transmita mie ceva, dupa care sa schimb ceva. Ma intreb de ce simt de la o vreme asa o deschidere in a vorbi la toate subiectele, nu doar in coltul meu. Cred ca iubirea, insotita de incredere si recunostinta.

In concluzie.
1. Hotii, coruptii si perversii sunt asa pe spinarea noastra.

2.Omenia reduce saracia. Da. La toate nivelele. Si multi dintre noi o simt, cred.

Privind candidatii posibili din acest tip de miscari si coordonatorii asociatiei in sine... cred ca ar putea sa-si aleaga o valoare si sa o mentina. Asa cum stiu ca ar putea fi mai puternici daca ar fi o echipa, fara sa cada in plasa de a se transforma intr-un sistem (nu stiu daca am explicat bine).
Daca si-au ales deschiderea si comunicare, atunci sa se tina de ea. Si da, sa raspunda la emailuri. Caci si eu i-am trimis Alexandrei un email, la care nu mi s-a raspuns. Chiar nu ceream sa raspunda ea, personal.
Asadar, ce pot face cu puterile mele, fac. Cand mi va cere ajutorul, il voi oferi. Dar nu voi mai trage de nimeni, sau nu voi mai astepta de la nimeni nimic pentru a face(a continua sa fac) eu insami ceva.

Scuzati lungimea mesajului; as fi vrut sa am timp sa fac un rezumat la cele spuse. Dar amanuntele astea...



Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:09 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman