HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Batrânii
Cla
mesaj 4 Jun 2009, 03:08 AM
Mesaj #1


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Încetati sa va gânditi la tineri, si batrânii vostri au nevoie de ajutor.
De ce e neaparat nevoie sa ne uitam la Cuba ca sa vedem ce e în fata noastra?

Orisha - El Kilo


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Jun 2009, 03:13 AM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Va spun eu de ce: Ca am uitat ce e FAMILIA, am inlocuit-o cu un RETAIL, CARREFOUR, METRO, etc.

Face un Ding-dong? Daca da, bine. Daca nu, e de prisos.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Jun 2009, 04:30 PM
Mesaj #3


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Cinic, dar... batranii si-au trait traiul si-au mancat malaiul, cand o sa fiu in varsta probabil ca nu o sa aceept sa fiu tratat mai bine in detrimentul nepotilor mei.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jun 2009, 04:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 5 Jun 2009, 12:17 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pe de o parte, sunt categoric de acord ca gradul de civilizatie al unei societati se masoara prin respectul pe care il acorda batranilor. O generatie care accepta ca batranii ajunga in strada dupa zeci de ani de munca, ori in camine sarace si reci nu este altceva decat o generatie ratata.

Pe de alta parte, nici eu n-am sa accept ideea sa ma bucur de toate bunatatile din lume, iar nepotii sa manance paine cu rabdari prajite cand n-au bani s-o unga cu pate, sa stea in jurul meu, in schimb, pe ei sa nu ii intrebe nimeni ce-i doare. Sa dea Dumnezeu sa nu capat mentalitatea unor batrani care tot asteapta ca cineva sa le dea mereu, exact ca niste copii rasfatati. Oricum, am observat un paradox: cei care in tinerete s-au gandit la batrani si i-au ingrijit, la batranete nu emit pretentii si au capacitatea de a-i intelege si pe tineri.





--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 5 Jun 2009, 12:32 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Cla @ 4 Jun 2009, 04:08 AM) *
Încetati sa va gânditi la tineri, si batrânii vostri au nevoie de ajutor.

Cla, fara discutie, sunt total de acord ca un om nu se respecta pe sine daca nu-si respecta batranii. Nu poti fi om daca nu te uiti in jurul tau: la batrani, ca de altfel la toti oamenii defavorizati de soarta, copii, tineri, parinti lipsiti de posibilitati materiale si de afectiune.

Dar ma gandesc si eu asa: cine i-a invatat pe tineri in cei sapte ani de-acasa sa ocupe repede-repede locul in autobuz (cand vad bunici care isi incurajeaza nepotul la gradinita sa se urce primul dupa scaun, sa nu dea in greu micutul obez, zau ca numai respect nu-mi inspira), ca scopul scuza mijloacele si faptul ca ei trebuie sa ajunga "oameni" la oras, cu masini, viloaie si lantul de 1 kg la gat?



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman