HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Closed TopicStart new topic
> Tradare Vs Iertare
Balauru
mesaj 5 Jul 2003, 10:03 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 335
Inscris: 21 June 03
Forumist Nr.: 398




Ai iertat vreodata pe cineva care te-a tradat?

Merita sa ierti tradarea? Sau iertarea tradarii e o prostie?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Jul 2003, 12:40 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Eu de obicei iert pe cei ce gresesc ne-intentionat. Iar tradarea e cel mai josnic fapt, ce trebuie pedepsita pana la sange... daca cazul cere asa ceva. Aici nu e vorba de filantropie... e vorba de baza omeniei.

Stiu ca o sa-mi sara-n cap cineva, dar daca cauti un sincera parere... asta e parerea mea.

Sorin.

PS. ma refer la cei ce sant constienti si neobligati de nimic de tradare.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 Jul 2003, 01:53 PM
Mesaj #3


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



"Iubesc tradarea dar nu si tradatorii".
Sub orice forma tradarea e un lucru josnic.Poate ca in final il tert, sau o iert, dar lucrurile nu vor mai fi la fel.In general prefer sa nu mai am tangente cu ei vreodata.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jul 2003, 01:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Iarina
mesaj 5 Jul 2003, 09:37 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Chestia e ca la mine nu se pune problema de iertare. Eu vreau si pot sa iert in situatiile cele mai neplacute din viata. Dar iertarea mea nu este desavarsita atat timp cat nu uit. Si daca cineva mi-a facut un rau foarte mare, nu stiu cat de usor as putea sa si uit ce mi-a facut dupa ce am iertat. Problema este ca nu mai pot acorda niciodata incredere unui om care m-a ranit. Il iert, dar nu se va mai putea uita in ochii mei dupa-aia... si atunci stau si ma intreb ce fel de iertare este asta? Oare nu am nevoie de ceva mai mult, de o iertare mai profunda?


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balauru
mesaj 5 Jul 2003, 10:45 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 335
Inscris: 21 June 03
Forumist Nr.: 398



Am uitat sa spun ca prin tradare inteleg si... inselarea partenerului...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 6 Jul 2003, 12:51 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Eu zic ca fiecare are dreptul la iertare indiferent de fapta care a savirsito.
Daca nu exista iertare inseamna ca nu exista nici iubire, iar daca nu exista iubire inseamna ca nu exista viata.
Si mai vreau sa adaug ceva aici:eu vad lumea in general ca pe o fire slaba, care face un lucru bun numai pentru ca ii este la indemina sa il faca si bineinteles ca il face si cu placere, dar daca ar fi sa lupte sa se sacrifice in adevaratul sens al cuvintului ca sa faca un bine cuiva mai rar gasesti.
Ex: un om munceste din greu si cistiga 10lei din care 1 leu ii da unui sarac cu placere, alt om munceste la fel din greu si cistiga tot 10 lei din care 9 ii da unui sarac, el avind putere de munca sa mai faca si alti bani...
La fel sa intimpla si cu iertarea...esti tu atit de puternic incit sa lupti si pentru altii sa ii pui pe calea cea buna?...daca nu, atunci te rog macar incearca sa nu judeci faptele altora si stai in banca ta, pt. ca o sa iti vina si tie rindul sa fi judecat...Exista multe moduri pentru a rascumpara un suflet, dar nicidecum punindu l la perete...


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Jul 2003, 01:33 AM
Mesaj #7


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mi se pare corect ce zici, Bubule.
Hai sa discutam un caz real : ce parere ai de Rimaru? Merita iertat sau nu?
Eu unul nu l-as ierta.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 6 Jul 2003, 09:21 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Sa sti ca mi am pus de multe ori intrebari de genul acesta.
Ce sa zic, poate ca i s-a oferit de prea multe ori iertarea si el tot nu s-a schimbat.
E clar ca m-as simti mai bine daca l-as sti inchis.Genul asta de persoana mi se pare irecuperabil, dar nu se stie niciodata.
Sigur ca merita iertat dar si pedepsit...dar deja intram in religie si nu stiu daca o sa agreezi sau intelegi raspunsurile mele.
Dar trebuie sa fii de acord ca aici avem un caz extrem, tradarea eu zic ca inseamna mult mai putin si se poate vindeca mult mai usor.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 6 Jul 2003, 11:19 AM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Balaure, prin tradare desigur ca se intelege si faptul ca partenerul te-ar putea insela. Si in acest caz, in mod categori l-as ierta, dar asta nu inseamna ca l-as "primi" inapoi, mi-ar fi mult prea greu. Il iert dar sincer n-as vrea sa-l mai intalnesc... ar fi prea dureros. Si chiar daca l-as intalni, nu cred ca as mai vrea sa vorbesc cu el. Asta e.


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Jul 2003, 09:29 PM
Mesaj #10


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Bubule,
E corect ce zici tu.Cam aceleasi pareri le am si eu.Dar cred ca pe alt topic am mai spus, sint foarte pt iertare, dar sa se merite efortul.Iertarea e ca o investitie de incredere in cineva care a gresit. Ei bine, daca el nu a priceput nimic, iertarea aia a fost de pomana.Prin ziare gasesti tot felul de cazuri.Copii unui bastan baga in spital un individ.Ala ii da in judecata.Dar culmea e ca cei care l-au batut incep alt proces in care ei il dau in judecata pe cel batut. Cam asta e situatia la care ma refer eu, adica degeaba ierti aici(asta nu inseamna ca vreau razbunare neaparat) daca indivizii dimpotriva gresesc si mai mult in continuare.
Iar in anumite situatii sint pt razbunare(legala sau nelegala).Oricum, situatiile astea sint mai .... extreme.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 7 Jul 2003, 02:08 AM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Nu stiu daca am reusit si eu tot timpul sa iert , pt ca , faptul ca nu am uitat ,. ca inca ma mai afecteaza amintirile , imi da de gandit , desi poate ca uitarea nu are mereu de-a face cu iertarea .Cert e ca toata viata am incercat sa iert si , in primul rand , am luptat mult impotriva urii . Ura te macina , te imbolnaveste , am urat de putine ori in viata , si de scurta durata , si ma bucur ca am reusit s-o depasesc . Nu stiu daca am reusit insa sa iert , e foarte greu sa delimitezi .
Cat despre a ierta acei criminali...pai eu nu am ce sa le iert lor , aici e vorba de a-i tolera printre noi , de a le ingadui libertatea , si cu asta nu sunt de acord . Iertarea nu necesita neaparat ridicarea pedepsei .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Jul 2003, 01:14 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE (Balauru @ Jul 5 2003, 01:19 PM)
QUOTE
Nu stiu de ce am impresia Dragoane, ca tot incerci sa scoti un profil psihologic al forumistilor de pe Han.  


In nici un caz.Doar pareri,nimeni nu le stie pe toate,e sansa mare sa aflii ceva nou cand intrebi? Nu? Eu ca membru nou,e normal sa sochez un pic.Sa vezi ce topic am pus la religie.....dar tot pt.ca vreau sa aflu.Nu fac psihologie,sunt un prost psiholog anyway...smile.gif))) biggrin.gif

Cata vreme nu ramai doar in postura asta e ok. Dar va veni si vremea cand va trebui sa construiesti o problema, nu doar sa arunci cu sagenti.

Ai socat, acum gata! Nu te axa pe socuri, ca nu o sa mearga la nesfarsit.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 29 Sep 2003, 03:26 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



caz concret: dupa ce ma lasa pe mine el se duce la prietena mea careia tocmai ma plansesem de despartire; ea il accepta. si imi spune acest fapt la modul, "sper ca nu te superi, mai bine renunt la el decat la prietenia noastra".

primul meu gand a fost sa tac o clipa; mi-a dat vestea si pe yahoo messenger; apoi am iesit in oras la pizza; i-am zis ca e ok. mai tarziu mi-am dat seama ca nu e asa. ma durea sa ii stiu impreuna. nu stiam nici pe cine sa acuz. nu puteam sa o pun pe ea sa aleaga. stiu ca nu poti pune stavila unei iubiri. sa se iubeasca am zis. si totusi de atunci i-am vorbit mai rar, chiar numai cat era necesar... ; poate si-a dat si ea seama ca imi sta in gat acum... dar eu nu pot sa ii spun cat m-a durut si cat ma doare.

poate pentru faptul ca nu vreau sa afle el ca ma doare. ar crede ca il mai doresc. nu, nu e asa. nu mai vreau sa fiu cu el. si totusi am incercat sa iert... sau sa accept mai bine zis... in fond nu mi-a gresit cu nimic nu?

si inca mai incerc... ea era cumva, singura mea prietena sau imi placea sa cred ca e prietena... de atunci nici ca am mai avut alta...
...totul s-a petrecut acum un an... cry.gif

asta doream sa zic, ca uneori poate e vorba doar de o acceptare si nu de o iertare.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sagitarius
mesaj 30 Sep 2003, 09:44 AM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 16 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 782



A ierta e omeneste.
Chiar daca m-ar trada...as ierta persona respectiva.Nu pot sa fiu rau! wink.gif


--------------------
La vita e bella!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 7 Oct 2003, 05:54 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



QUOTE (Sagitarius @ Sep 30 2003, 10:49 AM)
Chiar daca m-ar trada...as ierta persona respectiva.Nu pot sa fiu rau! wink.gif


aiurea! si eu pot cita cele drepte ! insa una e sa stii ce trebuie sa faci si alta e cand esti pus in situatia respectiva! tu nu te razbuni, tu nu pedepsesti, oi fi tu sfantul pe Pamant? tu nimic nu faci rau? tu chiar atat de cumsecade esti ? tu nu te enervezi? tu nu urli? tu nu acuzi? in fine...

intre timp eu am reusit sa accept. saptamana trecuta. a durat ceva vreme insa mi-am dat seama ca nu as vrea sa o pierd.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 7 Oct 2003, 06:06 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (Balauru @ Jul 5 2003, 11:08 AM)
Ai iertat vreodata pe cineva care te-a tradat?

Merita sa ierti tradarea? Sau iertarea tradarii e o prostie?

Draga balaure,
pe acest subforum mai exista un topic legat cu denumirea 'Ce ne face pe noi oameni', topic ce trateaza cu o mai mare larghete, prin altele, si tematica propusa de tine. Prin urmare, condu discutia catre un alt nivel acolo, deoarece acest topic este precum o clona cu o alta denumire. Iata linkul
aici . Topicul la care ma refer a fost creat de mine, insa acest lucru nu consider ca este un impediment in a-ti expune punctul de vedere, si, mai mult, in a antrena si alti membri la discutia propusa de tine.
Topic inchis.


--------
AVE!
--------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman