HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Banul curat sau Religia vopsita?
Miliardarul
mesaj 20 Feb 2006, 01:04 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 8 January 06
Forumist Nr.: 7.610



Salve alle.

Ce vi se pare mai rau in plan moral, sa ai bani multi dar curat obtinuti, sau sa o asa zis orientare religioasa si sa fii prefacut si fals evlavios ?

PS. Asta vis a vis de ideea "banul e ochiul aluia". smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 Feb 2006, 01:13 AM
Mesaj #2


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Sa ai bani multi si curat obtinuti, bineinteles. Cand ai bani multi, inseamna ca nu te deranjeaza milioanele de oameni care mor de foame. Cand esti evlavios, chiar si fals, prefacut, macar arati ca stii care e sensul corect, chiar daca mai ai pana sa ajungi acolo.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miliardarul
mesaj 20 Feb 2006, 02:06 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 8 January 06
Forumist Nr.: 7.610



QUOTE (Catalin @ 20 Feb 2006, 01:13 AM)
Sa ai bani multi si curat obtinuti, bineinteles. Cand ai bani multi, inseamna ca nu te deranjeaza milioanele de oameni care mor de foame. Cand esti evlavios, chiar si fals, prefacut, macar arati ca stii care e sensul corect, chiar daca mai ai pana sa ajungi acolo.

Salve.

Deci e mai bine sa te prefaci ca stii care ar fi sensul "corect" ?

Cine sau ce filozofie universal valabila hotaraste ce e corect sau care ar fi acel sens corect ?

Cum ar fi mai corect atunci: "bogat dar curat", sau "sarac, dar prefacut" ? unsure.gif Ce e mai moral ? Nu am pus problema ce trebuie sa faca cineva pt. a ajunge la Dumnezeu, ci doar ce e mai moral. wink.gif

PS. Am pus problema dpdv moral, nu religios: "da avutia la saraci si urmeaza-l pe...". Daca asta ar fi necesar, care ar mai fi utilitatea banilor obtinuti curat si a eforturilor depuse pt. obtinerea lor ? Cum ramine cu "fiecare primeste ceea ce merita" ?

Acest topic a fost editat de Miliardarul: 20 Feb 2006, 02:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Feb 2006, 02:06 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 20 Feb 2006, 03:06 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



De ce mi se pare ca intrebarea asta e in genul "ce e mai bine sa fii? destept da' cu nevasta frumoasa sau prost da' cu nevasta balcaza?" sau "bogat da' sanatos sau sarac da' bolnav?". Si tot ce se mai poate inventa pe tema asta.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 22 Feb 2006, 01:28 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Poate Miliardarul are procese de constiinta cu privire la cum a ajuns asa cum sugereaza numele blink.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miliardarul
mesaj 23 Feb 2006, 05:00 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 8 January 06
Forumist Nr.: 7.610



QUOTE (Titus Herbert @ 22 Feb 2006, 01:28 PM)
Poate Miliardarul are procese de constiinta cu privire la cum a ajuns asa cum sugereaza numele blink.gif

Salve.

Urmaream sa initiez o discutie "filozofica" despre modul in care este privit banul in comparatie cu modul in care e vazuta persoana prefacuta, ca de ex. cea religios prefacuta.

Cum ramine insa cu intrebarea mea ? Poate esenta intrebarii ar fi alta. Sarac dar cinstit, care de fapt acum e bogat dar cinstit, sau religios dar necinstit, prefacut ? Ce il determina pe unul sau altul sa fie cinstit sau nu, bogat sau nu ? A cui filozofie de viata e mai corecta ?

PS. Multumesc pt. grija. Daca esti avocat si ai succes in bransa ta poate te contactez cind voi avea procese de..... constiinta. smile.gif Cit despre bani pot sa-ti spun ca e la fel ca si in alte cazuri: prima data e greu sau primul miliard e mai greu de facut. tongue.gif


QUOTE (axel)
De ce mi se pare ca intrebarea asta e in genul "ce e mai bine sa fii? destept da' cu nevasta frumoasa sau prost da' cu nevasta balcaza?" sau "bogat da' sanatos sau sarac da' bolnav?". Si tot ce se mai poate inventa pe tema asta.


Ok. Dar daca nu asta ar fi sensul si rostul intrebarii mele, care ar fi raspunsul tau ? Nu am intrebat ce ati prefera, ci care vi se pare mai corect, sau moral sa-i spunem asa ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miliardarul
mesaj 23 Feb 2006, 05:27 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 8 January 06
Forumist Nr.: 7.610



Salve.

Intrebare suplimentara: Putem construi un imperiu financiar care sa nu aibe conotatii rele, malefice sau cum le-ar numi unii religiosi ? Daca raspunsul ar fi DA, care credeti ar trebui sa fie filozofia de viata si de afaceri pe care ar trebui s-o urmam ca si, hai sa zicem bogati, ca nu toti vom putea fi chiar miliardari, ci poate doar milionari ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Feb 2006, 05:44 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Miliardarul @ 23 Feb 2006, 06:00 PM)
Ok. Dar daca nu asta ar fi sensul si rostul intrebarii mele, care ar fi raspunsul tau ? Nu am intrebat ce ati prefera, ci care vi se pare mai corect, sau moral sa-i spunem asa ?

Pai atunci sa vedem ce raspunzi tu:
1. Ce e mai corect/moral? Destept da' cu nevasta frumoasa sau prost da' cu nevasta balcaza?
2. Ce e mai corect/moral? Bogat da' sanatos sau sarac da' bolnav?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miliardarul
mesaj 24 Feb 2006, 12:35 AM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 8 January 06
Forumist Nr.: 7.610



QUOTE (axel @ 23 Feb 2006, 05:44 PM)
QUOTE (Miliardarul @ 23 Feb 2006, 06:00 PM)
Ok. Dar daca nu asta ar fi sensul si rostul intrebarii mele, care ar fi raspunsul tau ? Nu am intrebat ce ati prefera, ci care vi se pare mai corect, sau moral sa-i spunem asa ?

Pai atunci sa vedem ce raspunzi tu:
1. Ce e mai corect/moral? Destept da' cu nevasta frumoasa sau prost da' cu nevasta balcaza?
2. Ce e mai corect/moral? Bogat da' sanatos sau sarac da' bolnav?

Salve.

Nu inteleg de ce nu raspunzi direct la intrebare insa pui altele care sa... ce vrei sa obtii cu ele ? Un dialog constructiv ? ok.
Sa vedem ce raspunzi tu dupa ce raspund eu. ohmy.gif
Dar pina atunci, sa vedem ce raspunzi tu la intrebarea: cum ai facut conexiunea intre ideea de "religios prefacut" si sarac bolnav ?

PS. Putem dezvolta subiectul si in alte directii, dar parca ar fi mai constructiv sa-i gasim la primul niste raspunsuri. Repun intrebarea pt. cine doreste sa discute concret subiectul: Intrebare suplimentara: Putem construi un imperiu financiar care sa nu aibe conotatii rele, malefice sau cum le-ar numi unii religiosi ? Daca raspunsul ar fi DA, care credeti ar trebui sa fie filozofia de viata si de afaceri pe care ar trebui s-o urmam ca si, hai sa zicem bogati, ca nu toti vom putea fi chiar miliardari, ci poate doar milionari ? Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Feb 2006, 03:30 AM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@ Miliardarul:
Ia-ti o nevasta fara sa ai un sfant în buzunar si stii unde ti-e fericirea si cine te apreciaza, ca om.
Ca sa-mi dovedesc ceva, n-am nevoie de BMW cu 500 CP.
Doar... daca cineva are nevoie... merge si o Dacie cu roti întoarse... rofl.gif
În afara de asta, n-ai fost singurul miliardar pân-anu' trecut... spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 24 Feb 2006, 10:56 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Milliardarule
QUOTE
PS. Am pus problema dpdv moral, nu religios: "da avutia la saraci si urmeaza-l pe...". Daca asta ar fi necesar, care ar mai fi utilitatea banilor obtinuti curat si a eforturilor depuse pt. obtinerea lor ? Cum ramine cu "fiecare primeste ceea ce merita" ?

Banii sunt un instrument, un mijloc. Problema nu sunt banii in sine. Ci scopul pentru care ai nevoie de ei. Daca scopul asta vine din teama nu este ceva sanatos (nici pentru tine , nici pentru cei din jur). Ce vine din teama naste teama.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miliardarul
mesaj 24 Feb 2006, 03:52 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 8 January 06
Forumist Nr.: 7.610



QUOTE (Cla @ 24 Feb 2006, 03:30 AM)
@ Miliardarul:
Ia-ti o nevasta fara sa ai un sfant în buzunar si stii unde ti-e fericirea si cine te apreciaza, ca om.
Ca sa-mi dovedesc ceva, n-am nevoie de BMW cu 500 CP.
Doar... daca cineva are nevoie... merge si o Dacie cu roti întoarse...

Salve.

Am senzatia ca unii participanti la discutii cred ca intrebarile sau forumularile pe care le pun altii vin doar din nevoia de a se sfatui cu cineva despre viata lor personala. Dragii mei, incercam o discutie cit de cit filozofica pe o tema anume. Iti dai seama ca cineva nu o sa se insoare de N ori pt. a verifica cam ce tip de masina trebuie sa aibe pt. a fi iubit, sau cam de citi bani ar fi nevoie sa aibe in conturile sale. smile.gif

QUOTE
În afara de asta, n-ai fost singurul miliardar pân-anu' trecut...

Ma bucura ca nu sint singurul, dar te referi la han sau la planeta asta in general ? rolleyes.gif

QUOTE
gypsyhart

Multumesc de raspuns. E un pct. de vedere pe care nu il luasem in vedere. As putea sa licitez mai departe si sa te intreb: daca scopul e important, nu ajungem la situatia descrisa de proverbul: "scopul scuza mijloacele" ? Deci poti sa obtii acei bani in moduri mai putin curate doar pt. ca ai un scop nobil de realizat cu acei bani ?

PS. Parca a schimbat cineva denumirea topicului. smile.gif Eu personal nu am licitat pina acolo, sa pun in discutie ideea de ban si de religie, ci doar modul in care se comporta un om care face un ban curat si cel care se preface ca e religios. Sa nu punem in spatele cuiva ceea ce nu este cazul. Nu am de gind sa discut aici cit de "vopsita" e o religie sau alta, sau cit de curat e banul unuia sau al altuia, ci ca si un caz personal, cel al unui individ ce s-ar putea afla intr-o situatie sau alta. Multumesc de intelegere. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 04:07 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Miliardarule vrei sa spui ca oamenii se ascund in spatele unei religii pentru a fii mai usor acceptati in cazul in care au multi bani? Adica toata lumea considera facerea de bani, in cazul in care sunt "multicei" necurata. Domne, daca a ajuns acolo trebuie sa fi calcat el peste niste cadavre, sa fi dat niste mite, bla, bla.
Avem asa, persoana care a facut bani prin mijloace ilegale si care se ascunde in spatele religiei si persoana care a facut bani pe cai legale dar este blamata de restul lumii (or fi si niscaiva invidiosi) care nu vad de ce ar avea nevoie de acceptare cand are atatia bani tongue.gif
Daca tu stii ca banii sunt legali si ai constiinta impacata, chiar te intereseaza ce spune lumea despre tine?

Si avem saracul moral care nu vrea bani rofl.gif si saracul imoral care vrea bani si ar face orice sa ii obtina rofl.gif

E imoral sa intorci ochii de la niste "nereguli"ca sa-ti intre niste bani in buzunar? O fi, dar daca pe om nu il deranjeaza, pe tine te poate deranja si tot degeaba.
Nu stiu de ce dar discutia asta ma duce cu gandul la politica hh.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balama
mesaj 24 Feb 2006, 04:30 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 73
Inscris: 22 February 06
Forumist Nr.: 7.907



.....de zic....ceva rau de D-ZEU ...sare partea crestina..am sa impac si crestini si atei sunt neutru..de data asta....
...pai daca ne luam dupa lume...sau vorba din popor :BANII NU ADUC FERICIRE....atunci mai bine murim de foame si suntem bucurosi ca asa a vrut D-ZEU sa fim muritori de foame....
dar , mai bine cu un cont gras in banca si de acolo sa da-i doua trei bairamuri...de toata frumusetea..in care voi invitat..totii credinciosi cu frica de D-ZEU.....


--------------------
"Femeia fara sani e ca patul fara perne."
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 24 Feb 2006, 04:36 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Si Banul si Religia sint doua lucruri inventate de oameni din cauza carora omenirea se uraste si se omoara! Sa nu uitam ca la inceputul civilizatiei nu existau nuci una nici alta...Oare nu ar fi mai bine daca nici nu ar exista?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Feb 2006, 04:40 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (flori @ 24 Feb 2006, 04:36 PM)
Sa nu uitam ca la inceputul civilizatiei nu existau nuci una nici alta...Oare nu ar fi mai bine daca nici nu ar exista?

La inceputul civilizatiei, existau si unul si altul de foarte mult timp. Fara ele probabil civilizatia ar fi aparut mai tarziu daca nu cumva aparitia unei civilizatii ar fi fost imposibila fara bani si fara religie.

Poate ai vrut sa spui la aparitia omului.... sau a familiei.... cred ca pe acolo inca se mai poate vorbi de absenta banilor si a religiei.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 05:53 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784




Nu stiu de ce la o discutie filosofica s-ar simti lezate vreuna din parti? Poate la "aparitia" omului a fost inventat banul ca instrument de schimb, dar acum banul poate fi folosit in mai multe scopuri, de ce este banul atat de important? Pentru ca noi i-am dat semnificatia pe care o are. La fel si cu religia.


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 24 Feb 2006, 06:19 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (actionmedia @ 24 Feb 2006, 04:40 PM)
QUOTE (flori @ 24 Feb 2006, 04:36 PM)
Sa nu uitam ca la inceputul civilizatiei nu existau nuci una nici alta...Oare nu ar fi mai bine daca nici nu ar exista?

La inceputul civilizatiei, existau si unul si altul de foarte mult timp. Fara ele probabil civilizatia ar fi aparut mai tarziu daca nu cumva aparitia unei civilizatii ar fi fost imposibila fara bani si fara religie.

Poate ai vrut sa spui la aparitia omului.... sau a familiei.... cred ca pe acolo inca se mai poate vorbi de absenta banilor si a religiei.

Poate ai dreptate...totusi adevarul e relativ. Ar trebui sa stabilim cind a aparut civilizatia si cind a aparut banul, pentru ca eu stiu ca era o forma de civilizatie si cind se folosea trocul si nu existau banii...In ce priveste religia cred ca ai dreptate omul a avut tendinta sa se lege de divinitate inca inainte de a incepe sa fie civilizat dar nu cred ca era aceasta forma violenta de religie.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 06:23 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



cred ca deja pierdem din ochii subiectul acestiu topic, sau poate pe atunci oamenii erau mai morali, cine stie dunno.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Feb 2006, 10:53 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (flori @ 24 Feb 2006, 06:19 PM)
Ar trebui sa stabilim cind a aparut civilizatia si cind a aparut banul, pentru ca eu stiu ca era o forma de civilizatie si cind se folosea trocul si nu existau banii...

Din punct de vedere istoric primele civilizatii au aparut pe la 4000-3000 I.C. In Mesopotamia si Egipt. Despre ambele civilizatii se spune ca foloseau bani (fie monede, fie simple bare (lingouri) de aur, argint), iar cand nu foloseau bani foloseau o marfa universal acceptata pe post de bani (o forma evoluata de troc).
Civilizatie inseamna ca oamenii sunt statornici. Inseamna cultura (care vine partial si din religie). Presupune intemeierea cel putin al unui oras. Inseamna o armata puternica (posibil odata cu prelucrarea bronzului). Insemna existenta unei administratii centrale si binenteles existenta a cel putin unui oras. Un oras de cel putin 10.000 locuitori nu poate rezista mult fara a avea un sistem comercial solid, bazat pe un sistem eficient de schimb (monede sau lingouri). Acum se pune intrebarea ce a fost mai intai, oul sau gaina, orasul sau moneda.
Cat despre omorarea altor oameni din cauza banilor si religiei.... Daca nu existau nici bani nici religie, gaseau ei pentru ce sa se omoare, de exemplu pentru mancare sau pentru pamant (dupa ce au descoperit agricultura) sau pentru femei... Motive au existat dintotdeauna, nu era nevoie sa inventeze banii si religia ca sa aiba pentru ce sa se omoare. Banii si religia au stat la baza civilizatiei, la fel ca prelucrarea bronzului, agricultura, roata si alte asemenea inventii.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 27 Feb 2006, 12:05 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



smile.gif Da din pacate ai dreptate ca oamenii ar fi gasit oricum motive sa se omoare! Dar ma intreb eu oare nu ar fi mai buna o civilizatie fara bani si fara religii...Oare lumea nu ar fi mai buna daca nu s-ar zbate atit de mult dupa bani si putere si s-ar multumi fiecare doar cu ceea ce ii este necesar pentru un trai decent?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 27 Feb 2006, 12:09 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Flori, cred ca ce spui tu acolo este doar un vis frumos.


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Feb 2006, 12:34 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (flori @ 27 Feb 2006, 12:05 PM)
Dar ma intreb eu oare nu ar fi mai buna o civilizatie fara bani si fara religii...Oare lumea nu ar fi mai buna daca nu s-ar zbate atit de mult dupa bani si putere si s-ar multumi fiecare doar cu ceea ce ii este necesar pentru un trai decent?

Ceea ce spui tu acolo s-ar regasi foarte usor in vreo carte de-a lui Marx Engles sau Lenin. Da, ar fi mai buna o astfel de lume dar este o lume utopica, cel putin decoamdata. Comunismul a dat gres. Oamenii nu sunt inca pregatiti pentru asa ceva. Va trebui sa mai treaca ceva timp pana vom intelege ca se poate si altfel. Ca nu e nevoie sa ai palate daca poti trai in 40 mp sau chiar in mai putin. Sau ca nu e nevoie sa ai avion particular cand poti simplu sa iti cumperi un bilet la o cursa aeriana, sau ca nu iti trebuie haina de blana cand pur si simplu poti imbraca o canadiana din materiale sintetice. Sau ca nu ai nevoie sa te duci la biserici si sa respecti nu stiu ce ritualuri in loc sa crezi ceea ce vrei tu sa crezi sau pur si simplu sa fii un om bun care respecta drepturile celorlalti oameni.
Va trebui sa mai treaca mult timp pana ce "omul nou" descris de comunisti, va deveni realitate. Exista deja oameni noi, dar sunt atat de putini... sad.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 27 Feb 2006, 01:24 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE
As putea sa licitez mai departe si sa te intreb: daca scopul e important, nu ajungem la situatia descrisa de proverbul: "scopul scuza mijloacele" ? Deci poti sa obtii acei bani in moduri mai putin curate doar pt. ca ai un scop nobil de realizat cu acei bani ?


Daca folosesti "moduri mai putin curate" este foarte probabil (desi nu obligatoriu, recunosc) sa ai intentii nu tocmai curate.
Obiectivul si calea spre el trebuie sa formeze un cuplu armonios, nu discordant. De aceea "scopul scuza mijoacele" nu e un dicton sanatos. Imi place mai mult "Pomul se cunoaste dupa roade".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 27 Feb 2006, 02:54 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (actionmedia @ 27 Feb 2006, 12:34 PM)

Ceea ce spui tu acolo s-ar regasi foarte usor in vreo carte de-a lui Marx Engles sau Lenin. Da, ar fi mai buna o astfel de lume dar este o lume utopica, cel putin decoamdata. Comunismul a dat gres.

Eu am trait o buna bucata din viata in comunism si pot sa spun cu mina pe inima ca era departe de aceste idealuri! Iar pe Marx si pe Lenin i-am frunzarit destul si sint departe de asta ba chiar au multe carente! Problema celor care au inventat comunismul si chiar a comunismului este ca nu s-a vrut binele omenirii ci doar Puterea unor anumiti oameni! Eu cred ca orice formatie politica la care se ajunge prin violenta si prin crime are ca scop cistigarea puterii de catre un anumit grup social cu scopul de a supune restul omenirii...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Feb 2006, 03:22 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (flori @ 27 Feb 2006, 02:54 PM)
Eu am trait o buna bucata din viata in comunism si pot sa spun cu mina pe inima ca era departe de aceste idealuri!

Evident. De aceea a esuat, pentru ca era departe de idealuri. Dar comunismul a fost asa cum l-am facut noi oamenii. Mobilul foamei, al averii sau al puterii era mult mai mare decat idealul. Idealisti putini, oportunisti multi. Ceea ce ai trit tu si ceea ce am trait eu si altii ca noi nu a fost "comunism" in adevaratul sens al cuvantului ci un fel de stat politienesc cu economie centralizata. Idealurile de care vorbeai tu si de care vorbeau si altii au fost folosite ca mijloc de propaganda si atat. Nu a existat nici un moment intentia de a fi puse in practica.

QUOTE
Iar pe Marx si pe Lenin i-am frunzarit destul si sint departe de asta ba chiar au multe carente!


Eu nu am citit, decat fragmente, dar am retinut niste idei principale. Faptul ca unele idei au fost bune, nu inseamna ca tot ce au scris ei e bun, de asemenea daca teoriile lor au fost prost intelese sau prost aplicate sau au fost proaste in ansamnblu, nu inseamna ca nu putem extrage unele idei bune.

QUOTE
Problema celor care au inventat comunismul si chiar a comunismului este ca nu s-a vrut binele omenirii ci doar Puterea unor anumiti oameni!


Eu cred ca au vrut binele tuturor oamnenilor dar ei au pus conditia ca "toti oamenii sa fie asa si pe dincolo". Asa cum ai spus si tu. Oamenii sa se multumeasca cu ceea ce au nevoie pentru un trai decent, sa munceasca pentru binele comunitatii si sa se bucure de binele creeat de comunitate. Cam asta este esenta comunismului. Felul in care a fost pus in practica, este alta poveste. Au promovat lupta de clasa, intrand in contradictie cu aceste idealuri. Lupta de clasa inseamna pastrarea clasificarii si nu uniformizarea claselor. A fost doar un alt fel de religie care a reusit sa mobilizeze o parte din clasa saraca contra clasei bogate. "Divide et impera", s-a regasit si in comunism ca in oricare alta forma de guvernamant. Divide et impera este prezent si in democratie.

Comunismul are si un efect pozitiv. A creeat oameni noi (independenti de religii, indiferenti fata de bogatie sau averi). Daca acestia au capacitatea de duplicare, este posibil ca in cateva sute sau mii de ani, idealurile pe care le-ai afirmat tu sa se indeplineasca. Totusi este greu sa combati in cateva sute de ani, obiceiuri si sisteme de gandire cladite in zeci de mii de ani.
Nu stiu daca ati observat dar sistemul nostru de gandire este unul "mercantilist", nu stiu daca este un termen corect, vreau sa spun ca este orientat catre avantaje, beneficii. "Ce obtin daca fac asta?" Chiar si altruismul este virusat de un astfel de mod de gandire. Nu ma refer doar la beneficii materiale ci si la cele spirituale sau de alta natura. Nu este nici o problema in a dori ceva, in a avea nevoie de ceva. Problema apare atunci cand aceste dorinte sau nevoi sunt duse la extrem sau nejustificate. De exemplu e o problema atunci cand vrei bani doar pentru a avea mai multi bani decat vecinul. Sau vrei termopane pentru ca si-a pus vecinul sau pentru ca toata lumea are. Aici apare o problema.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Feb 2006, 06:06 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Dar ma intreb eu oare nu ar fi mai buna o civilizatie fara bani si fara religii...


Si lupul e carnivor. Omul nu poate exista fara chestiile alea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Feb 2006, 06:19 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Blakut @ 27 Feb 2006, 06:06 PM)
Si lupul e carnivor. Omul nu poate exista fara chestiile alea.

Omul (un om sau o familie) ar putea exista fara bani si fara religie, civilizatia insa nu. Cel putin deocamdata.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 27 Feb 2006, 06:50 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Un om cu adevarat superior nu are sete de putere. Setea de putere se naste din saracie interioara, la fel ca si setea de bani.
Cred ca atunci va fi bine in lume cind vom intelege ca nu putem minca in acelasi timp cu doua linguri si vom vedea in tot ce ne inconjoara pe noi insine (mai ales in semenii nostri)!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 28 Feb 2006, 05:00 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Amandoi sunt pe calea pierzaniei.

QUOTE

22. Un frate, dupa ce s-a lepadat de lume si a impartit averile sale saracilor, tinand putine pentru sine, a mers la avva Antonie. Si de aceasta instiintandu-se batranul, a zis lui : de voiesti sa te faci calugar, mergi in satul acela si cumpara carne, si pune-o imprejurul trupului tau gol si asa vino aici. Si facand fratele asa, cainii si pasarile ii rupeau trupul lui. Si venind el la batarnul, il intreba, de a facut cum l-a sfatuit. Iar acela, aratandu-i trupul lui rupt, sfantul Antonie i-a zis : cei ce se leapada de lume si voiesc sa aiba bani, asa fiind luptati de draci, se rup.


Pateric - Avva Antonie.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 28 Feb 2006, 09:19 PM
Mesaj #31


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Religia stiu ca zice ceva de genu`: Mai bine comoara in cer deoarece acolo nu e mancata de moli iar pe pamant e mancata de moli ,in fine nu conteaza in totalitate reproducerea acestei fraze , conteaza esenta .
Titlul acestui topic dupa parerea mea e prea evaziv , ma abtin de la un numele pe care il putea da autoru`, dar asta nu conteaza .
Banii in general cum vin asa se duc daca nu sti sa-i administrezi , sunt un scotian recunosc , cu greu fac cheltuieli .
Am cunosc oameni care donau bani la biserica pentru ca asa credeau de cuvinta , dupa ce am devenit ateu , cel mai indicat ar fi ca acei bani sa ajunga la oameni care aveau nevoie cu adevarat de ei , dar nu sunt in masura ca sa oblig pe cineva cum sa-si administreze economiile .
Religia a fost creata de om pentru asi urmari interesele , un interes ar fi si bani , incep sa inclin balanta ca acest ZEU a fost creat pentru a obtine bani , dar cred ca e destul pentru astazi .
O SEARA BUNA HANULE.....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 2 Mar 2006, 07:30 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



QUOTE
Ce vi se pare mai rau in plan moral, sa ai bani multi dar curat obtinuti, sau sa o asa zis orientare religioasa si sa fii prefacut si fals evlavios ?

E simplu - a fi imoral, adica prefacut e mai rau. Ce-ar fi rau sa ai bani multi daca-s obtinuti cinstit ? Poate doar utilizarea lor gresita dar asta-i alt capitol.
QUOTE
Intrebare suplimentara: Putem construi un imperiu financiar care sa nu aibe conotatii rele, malefice sau cum le-ar numi unii religiosi ?

Si da si nu. Construirea sau neconstruirea acestuia nu tine de "morala" imperiului sau a noastra.
QUOTE
Daca raspunsul ar fi DA, care credeti ar trebui sa fie filozofia de viata si de afaceri pe care ar trebui s-o urmam ca si, hai sa zicem bogati, ca nu toti vom putea fi chiar miliardari, ci poate doar milionari ?

Daca se doreste un succes pe termen lung si o relatie buna cu legea, filozofia e simpla - legalitatea.

Acest topic a fost editat de Bolt: 2 Mar 2006, 07:34 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman