HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Filosofie Si Umor
Mihai
mesaj 14 Jul 2005, 12:11 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Un baiat urma sa aiba prima sa intalnire si era nehotarat despre ce ar fi trebuit sa discute pe parcursul acestei intalniri. Asadar, merge la tatal sau si ii cere sfatul. Tatal il invata: "Fiule, sunt trei subiecte ce intotdeauna isi ating tinta: mancarea, familia si filosofia".
Zis si facut, baiatul se intalneste cu respectiva fata si se plimba prin oras, destul de timizi amandoi. La un moment dat trec pe langa o cofetarie, iar personajul nostru, amintindu-si de sfatul tatalui sau, o intreaba pe fata: "Iti place inghetata de vanilie?".
"Nu", este raspunsul acesteia, si totul revine la linistea de dinainte.
Mai merg ce mai merg si baiatul se gandeste la o noua intrebare: "Ai vreun frate?"
"Nu", este din nou raspunsul fetei.
In cele din urma, baiatul isi aminteste de observatia tatalui sau referitoare la cel de-al treilea subiect de discutie de succes si o intreaba pe fata: "Dar daca ai fi avut un frate, i-ar fi placut inghetata de vanilie?"


Poate ati zambit la aceasta mica gluma. Sau poate nu.
Care ar fi motivul pentru care nu ati zambit? Gluma proasta? Sau lipsa simtului umorului?

Prin ce se defineste o gluma buna? Dar o persoana cu simtul umorului? Presupune crearea unei glume de succes o mica filosofie in jurul temei respective? Mai in gluma, mai in serios, cu ceva timp in urma Wittgenstein aprecia ca o lucrare filosofica serioasa poate fi realizata astfel incat sa contina numai... glume. smile.gif

Care este secretul unei glume? Se identifica aceasta cu rasul?


O discutie despre motivele rasului regasiti la adresa http://www.hanuancutei.com/forum/content/Odaia-Filosofilor/5329/http-www-hanuancutei-com-forum-index-php-showtopic-5329/ , iar un mic articol pe tema rasului si a filosofiei poate fi citit la http://www.philosophynow.org/archive/articles/25madigan.htm .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 21 Jul 2005, 10:04 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Ce spun filozofii despre comic putem vedea aici.
Subiectul e interesant, si cred ca este cu adevarat o provocare. Nu cred ca poti fi un filosof bun daca nu ai si simtul umorului. Probabil si invers. Schimbul de perspectiva necesar pt. a sesiza comicul este util in filosofie, dar este si stimulat de aceasta.

Acest topic a fost editat de IoanV: 21 Jul 2005, 10:06 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tai-Pan
mesaj 27 Jul 2005, 04:47 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 12 July 05
Forumist Nr.: 6.604



1. Nu stiu daca sunt si exceptii dar de obicei glumele sunt savurate pe deplin cand sunt spuse intr-un grup de persoane cu o cultura generala relativ apropiata, sau care sa atinga un minim, si o inteligenta asemanatoare. Pentru clasa de oameni inculti, genul bancurilor si a glumelor (de ironii si sarcasm nu se pune problema) este cu adevarat limitat. Se restrange undeva in jurul glumelor vulgare sau sarace in continut informativ pe care toata lumea le poate aprecia. Desigur, un om cu o inteligenta peste medie poate savura o astfel de gluma fara nici o problema dar nu se limiteaza doar la acestea. Imi aduc aminte de un banc relativ stupid dar cu o idee care se potriveste:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

" Mama si fiul (amandoi evrei) mergeau pe strada. Deodata o tornada se indreapta spre ei si il ia pe fiu pe sus. Mama plangea disperata si se ruga la Dumnezeu sa i-l aduca inapoi si brusc tornada se opreste si fiul ajunge pe Pamant nevatamat.

Mama: "Multumesc Dumnezeule ca mi-ai salvat fiul"

Fuge repede la fiul ei si il cauta prin buzunare dupa care urla shocata la cer:

"Firi-al dracu tu sa fi, cand mi l-ai luat avea 50 de centi in buzunar..."

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Desigur, cineva care nu are nici o informatie despre zgarcenia evreilor, la care face apel acest banc, nici macar nu va schita un zambet. Deci nu poti spune un astfel de banc cuiva care ceva mai redus.

2. Nu cred ca exista persoane fara simtul umorului. Pentru a savura o gluma nu trebuie sa fi implicat afectiv in nici un mod... sau sa te regasesti in ea. De aceea fiecare om aprecieaza doar cateva tipuri de glume. De asemenea, ar putea fi si o problema de gust, de ce nu? Sa ai un gen de bancuri care sa-ti placa mai mult. Aceste lucruri probabil se schimba si odata cu anii, pe masura ce traiesti diferite experiente. Probabil simtul umorului este foarte sensibil si in stransa legatura cu starea ta psihica totala din prezent. Orice mica schimbare in aceasta afecteaza si acea parte...


--------------------
In the memory of Dirk Struan...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jul 2005, 04:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
saldora
mesaj 31 Jul 2005, 11:15 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (Tai-Pan @ 27 Jul 2005, 05:47 AM)
Nu cred ca exista persoane fara simtul umorului. Pentru a savura o gluma nu trebuie sa fi implicat afectiv in nici un mod... sau sa te regasesti in ea. De aceea fiecare om aprecieaza doar cateva tipuri de glume.

Si asa s-au filosofat, filosofit poantele cool.gif ... cine rade, cand si de ce.

Intr-o clasa, la ora de religie, preotul le spune copiilor sa ii ajute pe oameni. Un copil a intrebat "Cum? Ce trebuie sa facem?" Preotul le da un exemplu "daca o batrana doreste sa traverseze strada, ajutati-o".
La urmatoarea ora, el ii intreaba "ati ajutat pe cineva?" Trei copii au ridicat mana. Il intreaba pe primul: "ce ajutor ai dat?" copilul raspunde "am ajutat o batrana sa treaca strada". Preotul foarte fericit ii raspunde "foarte bine" si il intreaba pe al doilea copil "tu ce ai facut?" acesta raspunde "si eu am ajutat o batrana sa treaca strada". O mica suspiciune a aparut in mintea preotului.. l-a intreabat si pe al treilea, acesta raspunde asemenea "am ajutat o batrana sa treaca strada".
Deja era prea mult.. preotul ii intreaba "toti trei ati ajutat trei batrane?" copiii au raspuns "nu, a fost una singura". "Pai si atunci, era nevoie de trei baieti pentru a ajuta femeia sa traverseze??" intreba mirat si incurcat preotul.
"Chiar si in trei a fost dificil pentru ca ea nu voia sa traverseze."


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 25 Dec 2005, 03:03 PM
Mesaj #5


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



O gluma fina nu va atrage zambetul niciodata , pentru ca-i depaseste nivelul de cunoastere ,ei sunt axati pe glume siropoase .
De obicei o gluma buna trebuie digerata cateva secunde pentru a-ti da seama care-i esenta .

Micul secret
Intr-o zi, in gradina Eden, Eva ii spune lui Dumnezeu:
- Doamne, am o problema!
- Care e problema ta, Eva?
- Doamne, stiu ca tu m-ai creat, mi-ai dat aceasta minunata gradina si toate aceste animale fantastice si mi l-ai pus si pe acest sarpe groaznic de hazliu langa mine, dar pur si simplu nu sunt fericita.
- De ce nu esti fericita, Eva? veni intrebarea de sus.
- Doamne, sunt singura, si m-am si saturat sa tot mananc mere.
- Bine, Eva, in acest caz am gasit o solutie la problema ta. Voi crea pentru tine barbatul, si ti-l voi pune alaturi.
- Dar ce este acela, un barbat?
- Acest barbat este o creatura ratata, cu multe greseli si trasaturi urate de caracter. O sa te minta, o sa te insele si o sa fie incredibil de vanitos si increzut. Intr-un cuvant, iti va face viata un calvar. Dar va fi mai mare, mai puternic si mai rapid, si va avea placerea de a vana si ucide lucruri. Va arata comic atunci cand se excita, dar fiindca te-ai plans il voi crea astfel incat sa iti satisfaca nevoile carnale. Va fi lispit de umor si va iubi mai mult decat orice altceva luptele sau joaca cu mingea. Nu va avea nici prea multa minte, astfel ca va avea nevoie de sfatul tau pentru a putea gandi corect.
- Pai suna fantastic, spuse Eva ridicand din spranceana. Unde-i buba? intreba ea.
- Ei bine, il poti avea cu o singura conditie.
- Si care e aceasta, o Doamne?
- Dupa cum am spus, va fi mandru si arogant si se va admira mai tot timpul pe sine. Va trebui sa il lasi sa creada ca el a fost primul creat. Nu uita, acesta trebuie sa ramana micul nostru secret.
Stii tu...ca de la femeie la femeie."

Acest topic a fost editat de Plutarh: 25 Dec 2005, 03:06 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Dec 2005, 04:53 PM
Mesaj #6


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Maica-mea zicea despre taica-meu: "El îi capu', eu îs gâtu, îl învârt cum vreau"... spoton.gif
Adevarat comic esti daca nu ai înteles gluma wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
misstika
mesaj 28 Dec 2005, 01:58 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 30
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.535



QUOTE (Cla @ 25 Dec 2005, 04:53 PM)
Maica-mea zicea despre taica-meu: "El îi capu', eu îs gâtu, îl învârt cum vreau"... spoton.gif
Adevarat comic esti daca nu ai înteles gluma wink.gif

rofl.gif misto!si e adevarat?
am si eu una: femeia este animalul de casa a barbatului ce pazeste casa si se hraneste cu zilele lui fripte!


--------------------
totul merge....crezi?
toate se duc....crezi?
opreste-te sa mergi si nu mai crede!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2005, 03:06 PM
Mesaj #8


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



rofl.gif asta-i mai buna...
han.gif misstika flowers.gif
Da' aia cu maica-mea e adevarata, pe bune... i-o facut si lui zile fripte spoton.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Dec 2005, 03:21 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 27 Apr 2006, 08:36 PM
Mesaj #9


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Fabula Microsoft

Un somer merge sa se angajeze la Microsoft ca om de servicu.
Managerul de Resurse Umane responsabil cu recrutarea personalului administrativ il supune unui test de aptitudini: spalatul podelelor, spalatul geamurilor etc.
Dupa test ii spune: "Vei avea un salariu de 30 $ pe zi. Lasa-mi adresa de e-mail ca sa-ti trimit formularul sa il completezi si sa-ti spun unde si cand sa vii in prima zi la lucru." Somerul nostru recunoaste cinstit ca nu are nici calculator, nici adresa de e-mail.
- Atunci inseamna ca tu nu corespunzi politicii de personal si deci nu te pot angaja la Microsoft, ii spune managerul.
Uimit omul pleaca si nestiind ce altceva ar putea face, cu ultimii 10 $ din buzunar cumpara o lada cu 10 kg de rosii de la supermarket, pe care, in doua ore, le revinde cu profit de 100%. Repetand procedeul de mai multe ori in ziua aceea ajunge seara cu aproape 100 $ mai mult decat avea dimineata.
Asa a realizat ca putea sa traiasca vanzand rosii.
Sculandu-se dimineata devreme si culcandu-se noaptea tarziu omul nostru a realizat un profit bun in scurt timp. Apoi si-a cumparat o masina pentru transportul rosiilor, iar la sfarsitul primului an a avut un intreg parc de camioane si o multime de angajati dintre someri ca si el, toti vanzand rosii.
Era momentul ca gandindu-se la viitorul sotiei si al copiilor sa faca o asigurare pe viata. A telefonat deci unei companii de asigurari si a ales o asigurare foarte scumpa, care sa reflecte noua lui situatie de milionar. La sfarsitul convorbirii, persoana cu asigurarea i-a cerut adresa de e-mail pentru a-i trimite documentatia. Cand omul nostru a spus ca nu are asa ceva, persoana de la compania de asigurari a fost uimita: "Cum ai reusit atunci sa faci o asemenea avere fara internet, e-mail si e-commerce? Imagineaza-ti unde ai fi fost acum daca ai fi fost conectat de la inceput."
Milionarul rosiilor a raspuns prompt:"Imi imaginez. As fi fost om de serviciu la Microsoft." rofl.gif

Morala:
1) Internetul, e-mail si e-commerce-ul nu trebuie sa ne conduca in viata.
2) Daca nu ai e-mail, dar muncesti din greu, inca poti deveni milionar.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 29 Apr 2006, 05:58 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Tema topicului este:

QUOTE (Mihai @ 14 Jul 2005, 01:11 AM)
Poate ati zambit la aceasta mica gluma. Sau poate nu.
Care ar fi motivul pentru care nu ati zambit? Gluma proasta? Sau lipsa simtului umorului?

Prin ce se defineste o gluma buna? Dar o persoana cu simtul umorului? Presupune crearea unei glume de succes o mica filosofie in jurul temei respective? Mai in gluma, mai in serios, cu ceva timp in urma Wittgenstein aprecia ca o lucrare filosofica serioasa poate fi realizata astfel incat sa contina numai... glume. smile.gif

Care este secretul unei glume? Se identifica aceasta cu rasul?


O discutie despre motivele rasului regasiti la adresa http://www.hanuancutei.com/forum/content/Odaia-Filosofilor/5329/http-www-hanuancutei-com-forum-index-php-showtopic-5329/ , iar un mic articol pe tema rasului si a filosofiei poate fi citit la http://www.philosophynow.org/archive/articles/25madigan.htm .


a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 15 Nov 2007, 12:23 AM
Mesaj #11


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Mihai @ 14 Jul 2005, 12:11 AM) *
Mai in gluma, mai in serios, cu ceva timp in urma Wittgenstein aprecia ca o lucrare filosofica serioasa poate fi realizata astfel incat sa contina numai... glume. smile.gif


Daca glumele sunt adevarate, atunci oamenii vor rade. Daca oamenii vor rade, cum vom mai putea spune ca lucrarea filosofica este serioasa? yeahrite.gif Daca este neserioasa, ce fel de lucrare filosofica mai este aceea? mad.gif In concluzie, trebuie mutat totul la bancuri, cu tot cu topic, pentru ca Wittgenstein sigur a glumit facand acea apreciere, deci nu-i demna de bagat in seama. nonono.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 15 Nov 2007, 12:29 AM
Mesaj #12


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Cred ca interpretam din doua puncte de vedere ideea de serios.

Desi nu trebuie sa devina superficiala, filosofia nu trebuie sa aiba intotdeauna un caracter sobru, in care sa lipseasca cu desavarsire micile glume... nu? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 15 Nov 2007, 12:44 AM
Mesaj #13


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Asa este! Dar special am exagerat, tocmai pentru a atrage atentia asupra acestui lucru.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Nov 2007, 07:43 AM
Mesaj #14


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



glumele sunt ca orice alta marfa ... se adreseaza la segmente diferite de populatie si se folosesc ca atare
asa cum o gluma de cartier va fi savurata de cei din cartier... o gluma de nisa.. va fi savurata doar de un cerc restrans de persoane, care o vor digera la valoarea ei

sa luam de exemeplu o gluma tipica cu blonde:
- Ce spune o blonda cand afla ca e insarcinata?
- Sper ca e al meu!
cei mai multi inteleg, si zambesc deferent

sa luam apoi o gluma de nisa:
- De ce sunt confuzati programatorii intre Hallowen si Craciun?
- Pentru ca Oct 31 == Dec 25

cei mai multi dintre noi... ne intrebam unde e gluma. pt unul ce lucreaza in C++, semnul de == face diferenta, si e posibil chiar sa considere co gluma foarte buna

si acum ma intreb... oare ce am vrut sa spun cu cele doua exemple? de ce oare mi-am bagat nasul in treaba asta?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 28 Jan 2008, 10:32 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Eu cred ca in majoritatea glumelor se gaseste un sambure (mai mic sau mai mare) de adevar. Probabil ca pentru fiecare gluma exista un individ, sau mai multi care sa se regaseasca in ea.

In cadrul unui experiment sociologic, unei grupe de 50 de oameni in care erau in mod egal femei si barbati i s-a dat un text si insarcinarea sa aseze in cadrul acelui text o virgula. Textul era: “Daca barbatul ar sti realmente valoarea pe care o are femeia ar merge in patru labe.” Toti barbatii au asezat virgula dupa cuvantul „are”. Toate femeile au asezat virgula dupa cuvantul „femeia”.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:44 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman