HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Nevoia, ...nevoilor, toate sunt nevoi
colectionara
mesaj 13 Feb 2005, 12:27 AM
Mesaj #1


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Dragii mei,
credinciosi sau atei,

Nevoia de a vedea si altceva in subforumul de filosofie decat religie discutata logic intre oameni ilogici si oameni nereligiosi - precum si nevoia de o sticla de vin - m-au impins sa deschid acest topic in care sa va provoc la o discutie despre natura nevoilor. Cat de reale sunt ele si in ce masura reprezinta slabiciune si placerea de a se complace a individului? In ce masura trebuie sa le acceptam ca un bagaj cu care vine orice fiinta umana si in ce masura trebuie sa incercam sa le facem fata / sa ne luptam cu ele? Care sunt nevoile definitorii pentru om (generic vorbind)? Cum putem scapa de ele (atunci cand chiar vrem sau cand nu vrem deloc dar stim ca ar fi mai bine)? De unde provine aceasta gama atat de larga de nevoi precum nevoia de mancare, eroism, vin, iubire, concret, poezie, zei, siguranta, joaca, adevar, scop, sex, afirmare, odihna, acceptare, exprimare, exagerare etc etc etc? Ce atitudine trebuie sa avem fata de nevoile altora? De ce este atat de placut sa iti recunosti propriile nevoi? De ce este fascinat omul de slabiciune (sau de unde nevoia de nevoi)?

Avem nevoie de cat mai multi cetateni turmentati care sa vina si sa se intrebe "eu ce nevoie am?". Va invit sa raspundeti si la asta, in masura in care nevoia de a discuta pe alte teme va permite biggrin.gif.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 13 Feb 2005, 12:50 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Colecţionaro, io n-am înţeles: ce este nevoia?

(şi ce nevoie avem de ea? smile.gif )

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 13 Feb 2005, 12:58 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE
religie discutata logic intre oameni ilogici si oameni nereligiosi


daca s-a vrut o subtilitate... e destul de transparenta. Dar cine stie? Poate doar aburii alcoolului, intre atatia "cetateni turmentati" ... In vino veritas, si ... ciroza, uneori


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Feb 2005, 12:58 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Figaro
mesaj 13 Feb 2005, 01:01 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Eu am avut o nevoie, ca am baut mult suc.

Cred ca nevoie in sensul de dependenta. Este omul o fiinta depdendenta? Adica ne formam legati cu cordon ombilical. Cica ni-l taie la nastere. Aiurea! Tot depindem de ceva. Depindem de oxigen ca sa respiram. Depindem de apa cand ne e sete si de hrana cand ne e foame. Depindem de parinti ca sa crestem, depindem de societate ca sa traim in ea.

Depindem si de noi cei din interior. Depindem de gandurile pe care ni le formulam in cap. Depindem de imaginea noastra, cu care incercam sa ne potrivim. Poate ca depindem si de Dumnezeu. Sau poate ca depindem pur si simplu. Trebuie sa depindem de ceva.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 13 Feb 2005, 01:03 AM
Mesaj #5


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Hei, ce e cu strategia asta de a intoarce intrebarea asupra celui care a lansat-o smile.gif?
Sa zicem ca nevoia se refera la acel ceva care lipseste (sau pare ca lipseste) si este totodata resimtit ca necesar.
De ce cred eu ca avem nevoie de ea? Intr-un anumit fel, prezenta nevoilor ne confirma umanitatea, iar noi posedam un instinct care se bucura de aceasta confirmare. In plus, odata ce ajungi sa confunzi nevoia cu ideea de satisfacere a ei, nevoia de nevoie se apropie mult de nevoia de visare, de nevoia de speranta in satisfacerea unei dorinte, de nevoia de construire a unui univers (fie el iluzoriu) in care totul ne merge pe voie.
Pentru a continua am nevoie si de alte pareri tongue.gif.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 13 Feb 2005, 01:06 AM
Mesaj #6


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE (denise @ 13 Feb 2005, 01:58 AM)
QUOTE
religie discutata logic intre oameni ilogici si oameni nereligiosi


daca s-a vrut o subtilitate... e destul de transparenta.

S-a vrut o subtilitate transparenta. Ai simtit nevoia sa ma taxezi tongue.gif? Nu e bai, acum intreaba-te de ce... daca vrei tongue.gif.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 13 Feb 2005, 01:10 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Aaa, pe asta acum am vazut-o! Sa mor daca nu vreau sa stiu cine e ilogic si cine nerelgios!

Printre altele, topicul de filosofie ramane un topic de filosofie, nu de religie. In plus exisa si filosofia relgiei, sociologia religiei, istoria religiilor etc.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Feb 2005, 01:11 AM
Mesaj #8


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
S-a vrut o subtilitate transparenta. Ai simtit nevoia sa ma taxezi?

Poate renuntam la acest gen de subtilitati (ieftine si/sau transparente), ce ascund atacuri la adresa anumitor forumisti. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 13 Feb 2005, 01:16 AM
Mesaj #9


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Pai ia sa nu mai facem atata caz si sa postam on-topic wink.gif.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Feb 2005, 01:20 AM
Mesaj #10


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Pai sa nu mai lansam topicuri care sa distraga atentia (si) prin mici/mari aberatii... rolleyes.gif

Gata, revenim on-topic. ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 13 Feb 2005, 01:25 AM
Mesaj #11


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Ok, tu ce parere ai despre subiect, Mihai?


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Feb 2005, 01:31 AM
Mesaj #12


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
De ce este fascinat omul de slabiciune (sau de unde nevoia de nevoi)?

Orice om e fascinat (cred ca e un termen destul de dur) de slabiciune?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 13 Feb 2005, 01:42 AM
Mesaj #13


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



@Mihai:

Mie asa mi se pare. Cred ca oamenii sunt fascinati deopotriva de forta si de slabiciune. Pe de o parte forta ii exalta si ii inspira, le hraneste visele de glorie si depasire a propriilor limite. Pe de alta parte slabiciunea este - dupa cum am mai spus - de natura sa confirme umanismul, in plus slabiciunea altora este un prilej de a gasi forta in sine... si totodata slabiciunea este un mediu mult mai propice pentru actul simtirii, iar oamenii cedeaza usor tentatiei de a simti cat mai mult.

[EDITAT (off-topic)]

Acest topic a fost editat de Amenhotep: 13 Feb 2005, 02:09 AM


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 13 Feb 2005, 04:01 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Putem defini forta in absenta slabiciunii? Sau putem spune ca un om puternic nu are si punctele lui slabe? Sau un om gras... biggrin.gif


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thext
mesaj 13 Feb 2005, 11:47 AM
Mesaj #15


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 85
Inscris: 10 May 03
Din: iAsi
Forumist Nr.: 278



cred ca sunt mai multe tipuri de nevoi:
- absolut necesare (nevoie de aer, apa, macare, etc.) = de ordin fiziologic
- de ordin pshihologic
(completati in continuare daca gasiti si alte tipuri wink.gif )
Cred ca problema ar trebui sa fie in ce masura pot fi controlate nevoile psihologice si din ce anume provin. Dar cum fiecare individ depinde de mediul in care a trait/traieste nu prea cred ca un astfel de demers are sanse de succes pe scara larga. Pote ma insel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 13 Feb 2005, 01:13 PM
Mesaj #16


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Nevoile omului sunt multiple, generate de factori interni si externi.
Insusi faptul deschiderii acestui thread, este nevoia de a asculta pararile semenilor, spiritul gregar...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 13 Feb 2005, 05:34 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



QUOTE (colectionara @ 13 Feb 2005, 12:27 AM)

Nevoia de a vedea si altceva in subforumul de filosofie decat religie discutata logic intre oameni ilogici si oameni nereligiosi - precum si nevoia de o sticla de vin - m-au impins sa deschid acest topic in care sa va provoc la o discutie despre natura nevoilor.

Eu cred ca topicul asta poate deveni un punct pus pe un I filosofic care de mult timp isi asteapta punctul... smile.gif Daca am accepta existenta nevoii drept o (meta) axioma, cred ca toate discutiile pe tema religie vs ateism de aici nu ar exista. Pentru mine, cel putin, lucrurile stau foarte simplu: unii au nevoie sa creada (in Dumnezeu, in viata de dupa moarte, in natura divina a omului), ceilalti nu au nevoia asta. Ambele "tabere" au la baza argumentelor pe care le folosesc propriile nevoi, desi poate nu o vor recunoaste niciodata.
De fapt, nu cred ca as gresi foarte mult daca as spune ca axiomele oricarei teorii sunt, in fond, expresia unor nevoi. Si pana la urma, ceea ce ne convinge, ca oameni, sa acceptam o anumita teorie sunt rezultatele sale practice (raportate in mod predominant la experienta personala) si niste axiome care corespund propriilor noastre nevoi. (Astept sa fiu contrazis, mai ales la ultima afirmatie)

QUOTE

Cat de reale sunt ele si in ce masura reprezinta slabiciune si placerea de a se complace a individului?

Exista nevoi de baza care sunt reale, in masura in care este reala propria noastra existenta.. Sa zicem, factorul comun al nevoilor tuturor oamenilor (aici sunt incluse si nevoile fiziologice, pe care le au toate animalele). Apoi sunt nevoi reale specifice doar unor categorii de oameni, nevoi care ii diferentiaza si creeaza tipologii. Si mai exista nevoi specifice fiecarui individ, care de cele mai multe ori sunt abstracte dar in manifestarea interioara se aseamana cu celelalte pe care le-am considerat reale si le putem considera la randul lor ca fiind reale. Oamenii pot insa manifesta in exterior nevoi care nu sunt reale, din placerea (nevoia?) de a se complace, sau pentru a obtine niste avantaje. Dar, eu consider ca in general nevoile sunt reale.
Nevoile in sine nu reprezinta slabiciune. Slabiciunea si placerea de a se complace se pot manifesta dupa aparitia nevoii si ii pot afecta intenstiatea. Capactiatea de anticipare a rezultatului unei actiuni ulterioare face sa fie asociata nevoilor o parte din placerea care ar fi resimtita la satisfacerea lor. Si asta poate duce la intretinerea uneori artificala a nevoilor.

QUOTE

In ce masura trebuie sa le acceptam ca un bagaj cu care vine orice fiinta umana si in ce masura trebuie sa incercam sa le facem fata / sa ne luptam cu ele?

In masura in care simtim nevoie. laugh.gif Exista situatii in care propria supravietuire depinde de negarea anumitor nevoi si atunci trebuie sa ne luptam cu ele. Si pot aparea nevoi contradictorii, caz in care satisfacerea unora dintre ele implica negarea altora. Cred ca si capacitatea de a lupta cu propriile nevoi este o caracteristica definitorie pentru oameni, mai ales cand avem in vedere cazul al doilea.

QUOTE

Care sunt nevoile definitorii pentru om (generic vorbind)?

Eu cred fiecare om este definit prin setul sau unic de nevoi. Pentru oameni, in general, cred ca definitorii sunt: nevoia de iubire, nevoia de percepere pozitiva a propriei persoane si de aici nevoia de apreciere sociala, nevoia de prietenie, nevoia de a intelege si a se intelege (nevoia de acceptare a propriilor nevoi). A si... (revenind dupa ce am trecut pe la ultima ta intrebare) nevoia de nevoi. smile.gif

QUOTE

Cum putem scapa de ele (atunci cand chiar vrem sau cand nu vrem deloc dar stim ca ar fi mai bine)?

Nu exista o cale usoara. Dar cred ca putem folosi capacitatea de a genera noi nevoi pentru a scapa de nevoile mai vechi (vezi mai jos intrebarea despre nevoia de nevoi). Din punct de vedere psihic cred ca avem posibilitatea de a reprima orice nevoie atunci cand chiar vrem, si asta trebuie de fapt sa facem: sa vrem. Uneori scapam de ele prin uitare.

QUOTE

De unde provine aceasta gama atat de larga de nevoi precum nevoia de mancare, eroism, vin, iubire, concret, poezie, zei, siguranta, joaca, adevar, scop, sex, afirmare, odihna, acceptare, exprimare, exagerare etc etc etc?

Sunt curios daca va raspunde cinva la intrebarea asta. smile.gif

QUOTE

Ce atitudine trebuie sa avem fata de nevoile altora?

Eu am tendinta sa accept nevoile celorlalti, chiar si cele mai exotice dintre ele. Nu stiu daca procedez corect, asa mi se pare natural sa fac. Totusi, daca cineva la care tin, ar avea mult de suferit daca si-ar satisface o nevoie proprie si satisfacerea respectivei nevoi ar depinde intr-o oarecare masura de mine atunci as incerca sa ma opun. Si, desi imi va fi greu, cred ca va trebui candva sa ma opun (sau sa le ignor) anumitor nevoi ale copiilor mei. smile.gif Daca o nevoie provoaca prin ea insasi raul cuiva care o simte, atunci suntem destul de neputinciosi. Cred ca sta doar in puterea respectivei persoane sa scape de acea nevoie, noi putem eventual sa ajutam sa o uite temporar.

QUOTE

De ce este atat de placut sa iti recunosti propriile nevoi?

Pentru ca satisfacerea oricarei nevoi este placuta si dupa cum spuneam mai sus toti oamenii au nevoia de recunoastere (acceptare) a propriilor nevoi. smile.gif

QUOTE

De ce este fascinat omul de slabiciune (sau de unde nevoia de nevoi)?

Pentru ca nu si-o poate explica rational dar o simte ca parte definitorie a propriei existente. Nevoia de nevoi cred ca este un mecanism psihic prin care intelectul uman isi asigura propria dezvoltare. Creierul a invatat sa mimeze (in manifestare) nevoile primare pentru a putea "deturna" catre sine anumite resurse care altfel ar fi folosite strict pentru supravietuire. Mare smecher... spoton.gif Desigur, asta este doar o ipoteza. smile.gif

QUOTE

Avem nevoie de cat mai multi cetateni turmentati care sa vina si sa se intrebe "eu ce nevoie am?". Va invit sa raspundeti si la asta, in masura in care nevoia de a discuta pe alte teme va permite

Ei, asta zic eu ca e o intrebare putin cam indiscreta. Exista o leagatura stransa intre nevoi si slabiciune... si inamicii pandesc. tongue.gif
Cu riscuri enorme, voi raspunde totusi... Eu am nevoie de prietenie si de muzica, de speranta, uneori am nevoie de singuratate, din cand in cand am nevoie de satisfactia de a face lucruri pe care sa le percep ca fiind (aproape) perfecte, oricat de marunte ar fi. Si am nevoie de ceva imperfectiune in viata de zi cu zi si de putina nebunie.

Acest topic a fost editat de icarus: 13 Feb 2005, 05:37 PM


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 13 Feb 2005, 06:13 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



N-am nevoie de nimic eu !
Ca vreau totul e alta treaba tongue.gif

Acest topic a fost editat de jet li: 13 Feb 2005, 06:13 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Feb 2005, 08:15 PM
Mesaj #19


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Daca privim problema "bruto", ca aici nu avem voie sa aducem vorba de religie, eu zic ca omul nu are nici o nevoie... serios...
Omul e ca antilopa gnu, mananca si ingrasa pamantul...Daca nu manaca, nu ingrasa nimic... si care e problema?!... Vine antilopa gnu si il inlocuieste cu succes... ba chiar cu mai mare succes... yay.gif biker.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Feb 2005, 12:07 PM
Mesaj #20


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ba, dimpotrivă! Eu, înainte cu 24-48 ore de ziua de salar, mă simt... nevoiaş rău de tot! tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Feb 2005, 01:07 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Nevoi rolleyes.gif hmm.gif

Pai eu am invatat la economie despre nevoi. Si era o intreaga clasificare acolo de care nu imi mai aduc aminte. Imi aduc aminte ca era o impartire in nevoi primare si nevoi evoluate unsure.gif sau ceva de genul asta.

Si ca mai era o piramida a lui Maslow.
user posted image

Este clar ca nevoi fiziologice are toata lumea, dar nu toata lumea are aceleasi nevoi fiziologice. Depinde de sex, varsta, rasa, etc.

Ce determina aceste nevoi. Pai modul in care suntem construiti, dar si locul si timpul in care traim, precum si alte nevoi.

Cam asta este, nu inteleg ce altceva s-ar mai putea spune despre nevoi, ele exista atata timp cat noi existam.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 14 Feb 2005, 01:49 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Ce se intelege prin self-actualization si self-esteem ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jock
mesaj 15 Feb 2005, 01:49 AM
Mesaj #23


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 18 February 04
Forumist Nr.: 2.263



Pe lângă celelalte nevoi biologice, omul, prin doar faptul a este o "trestie cugetătoare", si-a deschis un nou orizont al nevoilor, ce pare să fie nesfârsit de larg. De la primul băt inofensiv si până la bombele nucleare, de la bucata de carne pusă deoparte si până la fabuloasele averi personale de azi, de la vizuina întunecată si până la impunătoarele palate ale potentatilor, de la simpla constiintă a mortii si până la complicatul aparat religios din societătile moderne, de la simla mirare în fata necunoscutului si până la sistemele sofisticate ale filosofiei si stiintelor, totul este expresia unor nevoi care depăsesc biologicul (sunt adică nevoi spirituale) si care au strania însusire de a se multiplica exponential: satisfacerea uneia crează altele n nevoi, fiecare în parte, fiind satisfăcută, crează alte n nevoi s.a.m.d.

Această proliferare fără oprelisti a nevoilor omenesti - al cărei motor pare să fie acel ceva în plus sau în minus (spiritul trebuie să fie mai degrabă o lipsă fundamentală, o nevoie, dar nu una anume, ci chiar nevoia nevoilor, cum bine zicea Colectionara, principiul însusi al lipsei) - înseamnă progres uman, civilizatie.

Iar acest progres exploziv trebuie să fie semnul unui dezechilibru major în biosferă, o tranzitie a biosferei însăsi, despre care nu se stie unde duce, ce stare de echilibru îi urmează. Eu as fi tentat să afirm că duce rapid către echilibrul cel mai stabil, moartea întregii biosfere.

M-as hazarda acum să dau o nouă definitie a omului, în completarea celei aristotelice si a celei pascaliene: omul este ca un fel de tumoare în organismul biosferei, ce a apărut cândva si undeva (asta stiu mai bine paleontologii), s-a extins cu mare repeziciune (suntem peste 6 miliarde, doar insectele ne mai depăsesc numeric) si poate a atins deja faza metastazei, când nu se mai poate face nimic. Fragila trestie cugetătoare s-a înmultit si a crescut, amenintând să sufoce toate celelalte plante, dar fiindcă ea nu-si are rădăcinile direct în pământ, nu-i ajung apa si lumina solară, va muri odată cu ele.

In sfârsit, dacă ar fi să fac să analiză a nevoilor pe sexe, concluzia imediată ar fi că femeile au mult mai multe nevoi decât bărbatii (s-ar contrazice astfel vechea zicală despre inversa proportionalitate dintre păr si minte, dar trebuie s-o iau ca atare) si au o înclinatie înăscută de a si le spori si cultiva. Asta mă duce cu gândul la mitul biblic al originii omului: întâi a fost Adam, care trăia cât se poate de fericit în preajma lui D-zeu, dar avea si el o foarte mică nevoie: se simtea singur, voia pe cineva de aceeasi specie cu care să schimbe o vorbă. D-zeu i-a împlinit această mică nevoie, creând femeia; si de aici decurge apoi totul.

Nevoile ne confirmă cu vârf si îndesat umanitatea. Cu cât sunt mai multe, cu atât suntem mai umani!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 18 Feb 2005, 12:21 PM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



QUOTE (jock @ 15 Feb 2005, 02:49 AM)
Nevoile ne confirmă cu vârf si îndesat umanitatea. Cu cât sunt mai multe, cu atât suntem mai umani!

Prin urmare daca un om handicapat are mai multe nevoi decat unul sanatos, el este mai uman?Eu zic ca nevoia n-are nimic in comun cu umanitatea.Nevoia este o slabiciune, cu cat ai mai putine nevoi cu atat esti mai liber.Dar se pare ca umanitaea nu prea mai pune pret pe libertate...Considera ca satisfacerea nevoilor sale sunt cel mai important lucru in viata.Isi petrece viata incercand sa isi satisfaca "nevoi" care nu sunt chiar atat de necesare, ca sa nu zic deloc necesare.Majoritatea oamenilor ,din pacate, sunt sclavii "nevoilor" lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 18 Feb 2005, 01:16 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Nevoia este o slabiciune, cu cat ai mai putine nevoi cu atat esti mai liber.Dar se pare ca umanitaea nu prea mai pune pret pe libertate...Considera ca satisfacerea nevoilor sale sunt cel mai important lucru in viata.Isi petrece viata incercand sa isi satisfaca "nevoi" care nu sunt chiar atat de necesare, ca sa nu zic deloc necesare.Majoritatea oamenilor ,din pacate, sunt sclavii "nevoilor" lor.

Imi place foarte mult cum descrierea data, mai ales pentru faptul ca ai legat-o de libertate. smile.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 19 Feb 2005, 12:04 AM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



QUOTE (willie @ 18 Feb 2005, 12:21 PM)
Considera ca satisfacerea nevoilor sale sunt cel mai important lucru in viata.

Dar care sunt lucrurile cele mai importante in viata? Si de unde stim ca sunt cele mai importante?

QUOTE

Isi petrece viata incercand sa isi satisfaca "nevoi" care nu sunt chiar atat de necesare, ca sa nu zic deloc necesare.Majoritatea oamenilor ,din pacate, sunt sclavii "nevoilor" lor.

Eu totusi cred ca e o caracteristica a oamenilor, sa aiba si nevoi care "nu sunt chiar atat de necesare".

QUOTE

Nevoia este o slabiciune, cu cat ai mai putine nevoi cu atat esti mai liber.

Si... nevoia de libertate nu e tot o nevoie? Daca un om, care dintr-un oarecare motiv nu este liber, nu are nevoia asta, atunci el este... mai liber?


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 19 Feb 2005, 01:13 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



inorog
piramida are doua mari verigi daca pot spune asa (supravietuire;autorealizare)
self-actualization(autorealizarea)
presupune implinirea la nivel maxim al aptitudinilor unei persoane(acceptare de sine/creativitate; simtul umorului/etc)

self-esteem (stima de sine) este o veriga din lantul trebuintelor de supravietuire si nu de autorealizare ca si cealalta pusa in duscutie mai sus;
de ce piramida? pt ca trebuintele de supravietuire sunt accesibile tuturor oamenilor si absolut becesare tuturor pt a supravietui
cele de autorealiuzare nu sunt necesare pt existenta biologica.de aceea tot mai putini oameni ajung in varful piramidei
care este tot mai putin accesibila
aceste nevoi le poate avea omul; cu cat le atingem cate un pic pe fiecare cu ata suntem mai complex formati din punct de vedere al personalitatii




speer ca nu am suparat pe nimeni; imi place topicul; dragutz thumb_yello.gif







--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jock
mesaj 19 Feb 2005, 02:38 PM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 18 February 04
Forumist Nr.: 2.263



Willie (18 Feb 2005, 01:21 PM)
QUOTE
Prin urmare daca un om handicapat are mai multe nevoi decat unul sanatos, el este mai uman?Eu zic ca nevoia n-are nimic in comun cu umanitatea.Nevoia este o slabiciune, cu cat ai mai putine nevoi cu atat esti mai liber.Dar se pare ca umanitaea nu prea mai pune pret pe libertate...Considera ca satisfacerea nevoilor sale sunt cel mai important lucru in viata.Isi petrece viata incercand sa isi satisfaca "nevoi" care nu sunt chiar atat de necesare, ca sa nu zic deloc necesare.Majoritatea oamenilor ,din pacate, sunt sclavii "nevoilor" lor.


Chiar n-ai înteles ironia? Sigur că ai dreptate! N-ar trebui să aibă nimic comun, dar are, din păcate. Omul are mai multă libertate decât alte fiinte si el a căutat să scape de această libertate, a căutat s-o umple cu tot felul de nevoi. Libertatea reprezintă si potentialitatea tuturor acestor nevoi inutile. Dacă omul n-ar fi fost liber, nevoile sale s-ar fi redus la cele date prin defintie, ca să zic asa. Fiind liber, omul are posibilitatea să-si multiplice la nesfârsit nevoile si chiar asta face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 20 Feb 2005, 07:45 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



QUOTE (icarus @ 19 Feb 2005, 01:04 AM)
Dar care sunt lucrurile cele mai importante in viata? Si de unde stim ca sunt cele mai importante?

Eu totusi cred ca e o caracteristica a oamenilor, sa aiba si nevoi care "nu sunt chiar atat de necesare".

Si... nevoia de libertate nu e tot o nevoie? Daca un om, care dintr-un oarecare motiv nu este liber, nu are nevoia asta, atunci el este... mai liber?

Eu sunt parere ca nevoile sunt de mai multe feluri: nevoi de care depinde insasi suparvieturea, nevoi de care depinde evolutia, nevoi legate de placere, si nevoi inutile.Importante le consider pe primele doua, si pe a treia o accept in anumite limite(daca nu le afecteaza negativ pe primele doua).Al patrulea tip e o pierdere de timp si energie.Pentru mine, din prima categorie fac parte necesitatile fizice, din a doua categorie fac parte libertatea, cunoasterea, iubirea.Desi fara prima categorie nu pot supravietui, a doua mi se pare mult mai importanta.Pentru ca pe primele mi le satisfac doar pentru a putea sa le indeplinesc pe cele din a doua categorie.
A treia categorie este optionala.Se poate trai si fara ele.Fara cele din a doua categorie se poate doar supravietui, dar fara ele viata nu mai are sens.Consider ca "umanitatea" consta tocmai in aceasta categorie. Din pacate mare parte din oameni considera ca cea de-a treia categorie ar fi cea mai importanta.Acestea sunt nevoile care-i fac scalvi.
Libertatea, cunoasterea si iubirea sunt si ele nevoi, dar ele sunt insusi scopul, sensul vietii.Ii consider sclavi pe cei care le sacrifica pentru un tv mai mare si mai frumos, pentru a putea manca de 10 ori mai mult decat are nevoie, si pentru a-si baga in vena orice rahat care ii procura placere pt cateva ore.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 05:39 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman