HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> La Limita Dintre Exterior Si Interior, in cautarea sinelui
Felina
mesaj 20 Jan 2005, 05:46 PM
Mesaj #1


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Omenirea cerceteaza de ceva timp (cat?) mediul extern (inconjurator) si mediul intern (organismul uman). A reusit sa stabileasca unitati de masura pentru mediul inconjurator si sa descopere in trup diverse parti, pana la celula. Intre exterior si interior ramane acel ceva ce se mira atat de infinitatea observata in propriul trup cat si de infinitatea exteriorului, universului. Asadar, ce ramane intre cele doua infinitati, suspendat, intrebator si nelinistit, parca plantat acolo, strain de orice?
In orice om acest proces se repeta dupa nasterea lui: invata pe rand, in limitele stiintei (si nu numai), din ce este construit propriul trup si care sunt legile mediului inconjurator, ale naturii, ale societatii.


Cum poate o entitate crescuta din propria-i fiinta sa se mire ea insasi de o parte din ea? Sau poate nu-i crescuta din propria-i fiinta?

Imi pare cum ca sunt o entitate plantata intr-un trup de carne, pedepsita sa ma minunez pana la moarte de trupul meu bolnavicios si de gandurile mele uneori starnite din neant si incontrolabile.

Acest topic a fost editat de Nushi: 20 Jan 2005, 05:47 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 21 Jan 2005, 11:04 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Neantul e intr-adevar marele pericol ce ne ameninta pe toti. Suntem astazi cu totii atat de inteligenti incat am uitat intru totul cine suntem si de unde venim. Uneori, nici sa ne mai minunam nu mai suntem in stare...


--------------------
Intregul Cosmos un mister urzeste
ce doar in OM raspunsul isi gaseste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 22 Jan 2005, 11:05 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Fiti mai optimisti!


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jan 2005, 11:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mărăcine
mesaj 26 Jan 2005, 12:09 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Imi place subiectul asta pentru ca n-are o tema precisa. smile.gif

Cine suntem noi, oamenii, de fapt? Tot ceea ce se intampla in timpul vietii cu trupul nostru, fortele care il modeleaza si-l determina sa fie activ, nu se mai manifesta dupa momentul mortii, astfel ca acest trup este descompus de lumea fizica in launtrul careia e primit. Dar acest ceva care a dat viata invelisului, de ce natura este? De unde provine...? Unde se duce...? Cine sunt eu, omul, calator prin aceasta lume cu nenumarate forme si mistere...?

Acest topic a fost editat de mărăcine: 26 Jan 2005, 12:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 1 Feb 2005, 12:56 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



..exista deja un topic pe aceasta tema....care se numeste chiar asa "Who am I?"....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 15 Nov 2005, 04:46 PM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Putine raspunsuri. Eu tot in spatele ochilor ma ascund si de acolo pandesc, urmaresc si ma minunez. Inca n-am gasit raspuns.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 15 Nov 2005, 05:10 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



QUOTE (Felina)
Imi pare cum ca sunt o entitate plantata intr-un trup de carne, pedepsita sa ma minunez pana la moarte de trupul meu bolnavicios

Dar fara acest trup bolnavicios, cum altfel i-ai fi putut mangaia pe cei de langa tine? mirarea e considerata un atribut mistic al fiintei umane.


Un cercetator roman a demonstrat ca trupul nostru este alcatuit din particule infime numite fotoni, cristale de lumina. De lumina! iar noi ne temem de neant.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Nov 2005, 05:45 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Thelma

QUOTE
Un cercetator roman a demonstrat ca trupul nostru este alcatuit din particule infime numite fotoni, cristale de lumina. De lumina! iar noi ne temem de neant.


Cine a demonstrat asta ?!
Detaliaza te rog.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Mar 2006, 12:18 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



mi-am pus si eu astfel de intrebari... am gasit cateva lucruri ce par sa fie valabile pentru toata lumea. mai intai aceasta limita dintre lumea exterioara si lumea interioara este o suprafata de separatie permeabila la informatii in ambele sensuri, pe langa toate celelalte fluxuri biologice care intretin viata, in plus fata de actiunile fizice. numim subiectiv ceea ce se afla in lumea interioara acestei suprafete de separatie si obiectiv ceea ce e in exteriorul ei. putem studia lumea exterioara si achizitiona informatii din mediu prin organele de simt sau mijlocit, prin extensii tehnologice. dar, a explora ceea ce se afla in lumea interioara nu avem alte cai decat introspectia, meditatia sau... visul. visul devine covarsitor de important pentru ca el ne arata ce posibilitati are imaginatia in absenta starii de veghe, caci imaginatia este un excelent "computer" de modelare prin care lumea exterioara se reflecta in cea interioara si e mai mult decat atat: el poate simula o realitate posibila, o infinitate de versiuni ale viitorului, ceva ce nu exista inca in lumea exterioara dar ne-ar putea afecta in vreun fel oarecare.

la limita, suprafata de separatie e locul in care se desfasoara interactiunea, aici e viata insasi, miscarea si puterea, aici in jurul ei lucrurile apropiate sunt certitudini, fie ca vin din interior fie ca vin din exterior. nu ne indoim de perceptiile directe in viata de zi cu zi, ne bazam pe lucrurile invatate pentru a actiona, pentru a ne misca prin lume. dar, cu cat ne indepartam de suprafata cu atat mai putine lucruri sunt certe, cunoasterea devine relativa si undeva se opreste, de-a lungul timpului formeaza o sfera a cunoasterii in ceea ce priveste exteriorul si o anti-sfera in ceea ce priveste interiorul... raza sferei creste pe masura ce evoluam, pe masura ce asimilam adevaruri din exterior si le incorporam in interior.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 14 Mar 2006, 10:40 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Asadar, ce ramane intre cele doua infinitati, suspendat, intrebator si nelinistit, parca plantat acolo, strain de orice?

Parerea mea e ca tu vrei sa ajungi dintr-o data la cunoasterea suprema: "cine suntem noi si cum functionam?" si "cine este universul si cum functioneaza el". jamie.gif Probabil ca peste ani si ani vom intelege si asta, dar trebuie rabdare. Nimic nu se poate descoperi peste noapte. Deocamdata suntem niste molecule de Om intr-un trup de Univers (gizas ce scot din mine blink.gif ) si trebuie sa ne acceptam puterea minuscula si cunoasterea limitata pe care le avem (la nivel de Univers).
...si la urma urmei cred ca ar fi chiar plictisitor sa stii absolut totul. Ce-as mai face eu in momentele de plictiseala? sad.gif


QUOTE
Imi pare cum ca sunt o entitate plantata intr-un trup de carne, pedepsita sa ma minunez pana la moarte de trupul meu bolnavicios si de gandurile mele uneori starnite din neant si incontrolabile.

De ce esti asa de sigura ca este o pedeapsa? Nu cumva poate fi o cale spre cunoasterea de tine insati?


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 14 Mar 2006, 04:53 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Dacă vreţi să căpătaţi răspuns la această problemă trebuie să citiţi neapărat: Fără graniţe - Ken Wilber (căutaţi în librării).. exact această problemă tratează Wilber în carte.. este un must read..


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Mar 2006, 11:35 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



shapeshifter:
QUOTE
Dacă vreţi să căpătaţi răspuns la această problemă trebuie să citiţi neapărat: Fără graniţe - Ken Wilber (căutaţi în librării).. exact această problemă tratează Wilber în carte.. este un must read..


cine zice ca Wilber este obligatoriu? as prefera un comentariu la ce am expus aici, chiar si in lumina a ce spune Wilber sau oricine altcineva, de care nu am cunostinta. eu nu sustin parerile altora, vreau sa le probez pe ale mele.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Mar 2006, 01:31 AM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



... pe de alta parte, am impresia ca holonii lui ken wilber sunt inspirati de teoria universului holografic a lui David Bohm...

...folosind paradigma bohmiana de a privi universul, stratificarea suprasistem-sistem-subsistem este o aparenta pentru ca noi asa gandim faramitand si separand lucrurile in concepte distincte cu care mintea (limitata) e capabila sa opereze. el sustine ca de fapt cuvintele toate exprima acelasi lucru si ca am putea restrange totul la un singur cuvant special, ca realitatea este un continuum in miscare numit flux iar proprietatile distincte pe care le percepem, direct sau mijlocit, nu sunt altceva decat desfasurari sau infasurari ale unei ordini universale. in lumina acestei teorii, exteriorul si interiorul nostru sunt nediferentiate, orice actiune sau miscare in flux e continua, nu se poate izola si in orice experienta am avea aceste lumi pe care le-am luat individual de fapt nu sunt separate si chiar mai mult, ele sunt inseparabile. Bohm propune sa renuntam la substantive care faramiteaza limbajul si sa utilizam cu precadere verbe care descriu fluxul. Plenitudinea lumii (wholeness) este un concept mai greu de constientizat dar este o paradigma care se potriveste foarte bine cu predictiile (atat de surprinzator confirmate experimental) mecanicii cuantice.

... cu toate astea, sunt destui care sustin contrariul, aceasta viziune este numai una din zecile de interpretari ale teoriei cuantice, Bohm are meritul ca a incercat sa lege fizica de filozofie...

... in descrierea cuantica a lumii sunt destule lucruri stranii, surprinzatoare, iar principiul Separarii este inclus in argumentul EPR (Einstein, Podolski, Rossen)... eu cred ca in cazul acesta, al limitei dintre exterior si interior lucrurile inclina mai degraba spre a afirma taria principiului separarii din motive informationale, asa cum am expus mai sus, in ultima instanta interactiunile informationale sunt cele afectate de dihotomia interior-exterior, prin intermediul a n canale duplex, simturile ca receptori si muschii ca emitatori de informatie, dar la limita exista o suprafata de separatie, ca o membrana izolatoare, necesara pentru pastrarea entropiei joase in interior, pentru pastrarea echilibrului dinamic al fiintei...

sinele nostru, chiar daca l-am privi doar ca pe o unda intr-un continuum aceasta unda ar avea in ordinea ei elemente de unicitate care o fac deosebita de alte unde din jur si atunci putem aplica un principiu de separare slab, subiectiv, spre deosebire de ontologia clasica care il sustin ca principiu tare, ca lucrurile din lumea reala sunt distincte si separate de noi.





--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 26 Mar 2006, 09:52 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@maracine (26 Jan 2005, 02:39 PM )

QUOTE
Cine sunt eu, omul, calator prin aceasta lume cu nenumarate forme si mistere...?

Nu cred ca cineva a aflat raspunsul la aceasta intrebare. Dar dincolo de orice raspuns precis se afla magia acestei calatorii unice sporita mereu de fiecare pas care ne apropie de moarte.

Mie mi-au placut aceste doua catrene /rubayyate scrise de Omar Khayyam , cautator si el al enigmelor existentei :


Nu am cerut să fiu. Mă străduiesc
Să trec fără uimire sau mânie.
Plecând, nu-ntreb pe nimeni dacă ştie
Ce-a fost popasul straniu pământesc.

Cortina sorţii-i trasă şi nimeni n-a pătruns
Destinul plin de taina ascunsă în culise.
Am căutat o viaţă, dar n-am aflat răspuns.
Intrârile enigmei rămân mereu închise.

exergy33

Acest topic a fost editat de exergy33: 26 Mar 2006, 02:23 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Mar 2006, 01:21 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ca sa evitam a devia de la subiect adaug ca ceea ce exista la limita dintre interior si exterior sunt lucruri atat de banale incat indeobste sunt ignorate din acest punct de vedere ontologic. tocmai aici cunoasterea e accesibila si tocmai aici gradul de certitudine in cunoastere poate fi cel mai ridicat caci subsistemele aflate in imediata noastra vecinatate sau in interior, la interfata cu exteriorul sunt cele mai lesne de explorat si cunoscut in amanunt, caci ele sunt accesibile organelor de simt, gradul lor de complexitate/dezvoltare este apropiat de al nostru iar legile care coexista la acest nivel sunt deductibile prin experienta simpla, nemijlocita.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 28 Mar 2006, 03:59 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



rog rabdare si atentie pt. cine va citi din linkul de mai jos.. mai ales la partea cu ,,quantum vacuum":
http://www.goertzel.org/dynapsyc/1996/subtle.html


Acest topic a fost editat de shapeshifter: 28 Mar 2006, 04:10 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Mar 2006, 08:25 AM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



shapeshifter, de ce nu poti si tu sa faci un rezumat, sa punctezi cateva chestii, nu sa ne tot trimiti sa studiem? unsure.gif ce e relevant pentru subiect in articolul ala? merita sa ma apuc sa-l citesc/traduc?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 28 Mar 2006, 10:51 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



păi eu zic că pun linkuri interesante..
de ce vrei neapărat un rezumat?


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Apr 2006, 04:34 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



offtopic:

tocmai ti-am spus:
QUOTE
ce e relevant pentru subiect in articolul ala? merita sa ma apuc sa-l citesc/traduc?


am observat ca faci acelasi lucru si pe alte topicuri si chiar ahmenothep ti-a atras atentia.

sa continuam discutia asadar. limita dintre exterior si interior imparte universul in doua domenii ale cunoasterii: domeniul realitatii obiective si domeniul subiectiv, al mintii si al sinelui. Separarea are legatura cu ceea ce este mostenit genetic caci dezvoltarea depinde de ancestori dar mai predilecta este invatarea si cunoasterea, caci orizontul cunoasterii creste mereu, progresiv si face ca aceasta suprafata de separatie dintre interior si exterior sa devina permeabila, sa devenim constienti de ceea ce se afla in zona noastra de univers si in interiorul nostru...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jock
mesaj 3 Apr 2006, 05:13 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 18 February 04
Forumist Nr.: 2.263



Observ cã discutia asta a început pe un registru poetic, a trecut printr-unul mistico-filosofic, datoritã lui shapeshifter si s-a stabilizat oarecum într-un registru mai prozaic, rationalist-filosofic, în special datoritã interventei lui Erwin .
Continuând pe acest din urmã registru, prima chestiune de lãmurit ar fi urmãtoarea: unde se aflã, în legãturã cu noi, aceastã granitã interior-exterior?
Felina pare sã admitã cã la nivelul corpului, mai precis acolo unde se terminã trupul nostru fizic (la nivelul pielii?):
QUOTE
Omenirea cerceteaza de ceva timp (cat?) mediul extern (inconjurator) si mediul intern (organismul uman). A reusit sa stabileasca unitati de masura pentru mediul inconjurator si sa descopere in trup diverse parti, pana la celula.

Erwin mutã aceste granite undeva la nivelul senzatiei, al perceptiei sau al constiintei, nu-mi dau seama exact:
QUOTE
mai intai aceasta limita dintre lumea exterioara si lumea interioara este o suprafata de separatie permeabila la informatii in ambele sensuri, pe langa toate celelalte fluxuri biologice care intretin viata, in plus fata de actiunile fizice. numim subiectiv ceea ce se afla in lumea interioara acestei suprafete de separatie si obiectiv ceea ce e in exteriorul ei. putem studia lumea exterioara si achizitiona informatii din mediu prin organele de simt sau mijlocit, prin extensii tehnologice. dar, a explora ceea ce se afla in lumea interioara nu avem alte cai decat introspectia, meditatia sau... visul.

Poti fi mai precis, Erwin? Senzatia este interioarã sau exterioarã, subiectivã sau obiectivã? La ce ne referim de fapt când folosim sintagma "organe de simt"? De pildã, ne referim la ochiul ca atare sau la ceea ce face transcenderea de la luminã la senzatia de luminã?
QUOTE
limita dintre exterior si interior imparte universul in doua domenii ale cunoasterii: domeniul realitatii obiective si domeniul subiectiv, al mintii si al sinelui.

Vãd cã aici pui limita interior-exterior ca limitã cunoastere-existentã. Deci unde ar fi corect s-o punem pânã la urmã? Despre ce granite vorbim?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 3 Apr 2006, 06:14 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



prima graniţă este cea a eului.. dacă aceasta este doborâtă cad toate celelalte.. ca la domino..

ia uitaţi ce spune Susan Blackmore aici:
http://www.susanblackmore.co.uk/Articles/jcs02.htm
http://www.susanblackmore.co.uk/journalism/ns02.htm
http://www.susanblackmore.co.uk/journalism/thes01.htm

eul pare a fi dar la o analiză atentă se dovedeşte o nălucă.. el este creat şi distrus cu fiecare act de percepţie în conştiinţă..
în somnul adânc fără vise se vede foarte clar că nu există nici o graniţă.. nici o persoană.. nici un eu..

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 3 Apr 2006, 06:17 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Apr 2006, 07:37 AM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



@jock

sunt mai multe planuri:
am avut in vedere in cele sustinute mai sus cunoasterea ca proces informational, dar si teoria sistemelor conform careia omul ca individ este un sistem separat de mediul inconjurator, la nivel fizic prin piele asa cum scria Felina, caci in lumea vie orice fiinta cat de mica (chiar si virusii au un invelis de proteine) isi mentine in interior un mediu propice vietii folosindu-se de membrane mai mult sau mai putin sofisticate reusind sa supravietuiasca factorilor nocivi externi.

Daca vorbim de om ca observator al lumii granita se muta spre interfetele cunoasterii, organele de simt, senzatii si interpretari, aici subiectul devine prea larg, s-au ocupat de el atatia filosofi, as mentiona pe Peirce dar si pe Umberto Eco ("Kant si ornitorincul")

Intr-o ipostaza mai elevata, in care observator poate fi numit un grup de indivizi care cerceteaza aceeasi zona din Univers utilizand mijloace specifice de cercetare domeniului respectiv ca extensii ale organelor de simt suprafata de separatie dintre interiorul grupului celor care au in comun aceleasi cunostinte si mediul extern, cercetat sau aflat in afara domeniului de interes este o suprafata imaginara, mai intinsa decat a unui individ.

desigur, trecand cu usurinta de la un plan la altul cum am procedat eu, n-a fost prea evident in context... unsure.gif

QUOTE
în somnul adânc fără vise se vede foarte clar că nu există nici o graniţă.. nici o persoană.. nici un eu..

asta doar daca te referi strict la constienta/constiinta de sine, dar daca te referi la corpul biologic, fizic care sustine persoana, eul si care il face sa se trezeasca in vis sau in stare de veghe ramane suprafata de separatie biologica atata timp cat suntem in viata iar cea fizica chiar si dupa ce am murit, pana ne transformam cu totul in tarana...

am mentionat visul pentru ca in vis exista constiinta de sine, un pic mai voalata parca, pentru ca in vis poti fi si actor si regizor si scenarist al povestii visate, aceste stari se intrepatrund, nu sunt todeauna distincte, dar se mentine separatia intre noi si restul lumii cu care interactionam in vis, analog cu situatiile reale.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Jun 2011, 07:13 PM
Mesaj #23


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Ah, primul meu topic la Han! biggrin.gif
Il aduc sus, la lumina, sa reluam discutia de unde a rams, dar mai ales sa raspund ca sunt datoare!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman