HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Tinerete Fara Batranete?, sau viata fara de moarte
Ce ati alege?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 27
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Catalin
mesaj 19 Jan 2005, 11:35 PM
Mesaj #1


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



De obicei cele doua sunt prezentate impreuna. Dar hai sa presupunem ca ar trebui sa alegeti. Vi se ofera ori viata fara de moarte dar cu imbatranire, ceea ce inseamna ca la un moment dat o sa ajungeti doar o constiinta, fizicul va fi distrus de varsta sau tinerete fara batranete... pentru vreo 70-80 de ani. Ce ati alege?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 19 Jan 2005, 11:58 PM
Mesaj #2


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Desi sunt adeptul unui pragmatic "live fast die young", eu mi-as asuma riscurile si as alege prima varianta. Dupa estimarile mele, in maxim 150 de ani stiinta va face sa nu mai conteze varsta biologica, la 80 de ani vom putea arata cam ca la 40 cu ajutorul "gene therapy".


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Jan 2005, 12:42 AM
Mesaj #3


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai daca stau sa ma gandesc, daca incepand de la - hai sa zicem - 80 de ani sa ma doara toate, sa stau vesnic in pat si sa mananc cu paiul... mai bine sa fiu fit ca la 25 la varsta aia si cand nu mai vrea pompa, gata.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jan 2005, 12:42 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 20 Jan 2005, 07:32 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Viata fara de moarte. Supravietuitorul castiga intotdeauna.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 21 Jan 2005, 12:53 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Nimic nu este imposibil daca ai o vesnicie la dispozitie. Aleg deci viata fara de moarte. Oricum voi muri tanar, pe la 90 de ani... tongue.gif ce afacere ar mai fi si asta daca as alege ceva ce imi este deja la indemana sa am? smile.gif


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 9 Feb 2005, 08:19 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Eu de mult am optat pentru tineretea fara batrinete. Mi-ar conveni daca, fara sa ma sinucid sau sa sufar mult inainte, as muri cam pe la virsta la care o femeie isi pierde frumusetea fizica, sa zicem intre 40 si 50 de ani, dar nu mai tirziu de 50 (am deja 34 de ani). Cei care sint mai tineri sau foarte frumosi pot sa stea linistiti: cind omul incepe sa isi piarda frumusetea fizica, se obisnuieste cu timpul si nu i se mai pare o nenorocire. Totusi, neavind decit 34 de ani si nefiind chiar asa de urita, poate ca vorbesc prea devreme. Nu mai sint ca pe vremuri, dar nu sint o baba si nici nu vreau sa fiu. Chiar am si slabit tocmai pentru ca greutatea face parte din degradarea fizica pe care am constatat-o cu timpul. De cind am slabit, mi-am recapatat o parte din frumusetea pe care o pierdusem. In loc sa fiu oarecum impacata cu pierderea frumusetii cum eram cind ajunsesem obeza, am inceput sa ma gindesc ca ar fi bine sa slabesc si mai mult, pentru ca mi-am recapatat cit de cit frumusetea si poate ca mi-ar sta si mai bine daca as slabi mai mult.

Oamenii si doctorii care considera ca o viata lunga e un lucru bun si pentru care merita sa faci eforturi (de exemplu, controale medicale) mi se par foarte ciudati. Nu as misca nici un deget ca sa mor la 90 de ani in loc de 80. Daca ar depinde de mine, as face exact invers, adica sa imi reduc speranta de viata ca sa nu apuc sa ajung baba. Din pacate, nu pot sa fac asa ceva, sau ma rog, rezultatele nu sint sigure. Acelasi comportament (de exemplu, sedentarismul) poate sa reduca viata cu cinci ani, cu zece ani sau cu un an, sau sa produca diverse boli, care pot sa apara mai devreme sau mai tirziu sau deloc. Dealtfel, e si greu sa iti subminezi singur sanatatea cu buna stiinta. Eu nu o fac, dar ce bine ar fi daca as muri pe neasteptate exact la timp fara sa sufar prea mult! Cind aud ca e bine sa te duci la doctor pentru ca unii mor pe neasteptate de o criza cardiaca la o virsta destul de tinara si poate ca un doctor s-ar fi prins la timp, eu ma gindesc ca bine ar fi daca as avea si eu norocul asta fara sa ma astept.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 10 Feb 2005, 11:39 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



MonicaV:
QUOTE
am deja 34 de ani


Multi (ani cu tinerete) inainte !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 11 Feb 2005, 01:51 AM
Mesaj #8


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



MonicaV, gadim exact la fel pe tema asta...probabil de-aia nici n sunt asa de atent cu sexual protection...m-am convins inconstient ca tre' sa mor relativ tanar, si, Polyanna effect, cred ca chiar asa se va si intampla. O Sida, ceva, si ma duc dracului.
Asa ma amuza tipii care se iluzioneaza cu gandul ca vor recurge la chirurgie estetica si prostii de genul asta...ca sa previna imbatranirea (Probabil au avut 5 pe linie la anatomie si habar n-au cum opereaza procesele fiziologice pe care le gandim ca "imbatranire").

Cat despre viata fara de moarte, Doamne fereste: si asa de multe ori ma auto-acuz ca nu pretuiesc timpul si imi bat joc de viata...daca as mai stii si ca e vesnica, "sportul" asta ar deveni modul meu de a fi.

Eu am o teorie despre viata inspirata de Pitagora, Minkovski si Einstein:

- o cateta e numarul de ani traiti
- cealalta cateta e calitatea vietii traite
- iar ipotenuza e constanta

Adica: mancand dupa o dieta, traiesti mai mult dar nu te bucuri de viata...
In schimb, daca fumezi, bei, te droghezi, si preacurvesti (fiecare isi alege viciile cu care se simte ok - mie de exemplu nu-mi plac drogurile)...ai o viata intensa...simti ca traiesti cu adevarat...dar te cureti repede.

Cu alte cuvinte, Dumnezeu ii pedepseste pe cei ce se forteaza sa traiasca mult, dandu-le ani, si luandu-le viata.

asta e copirait Nicodim, 2005 spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Feb 2005, 01:55 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Eu aleg tineretea. La ce bun sa traiesc o suta si ceva de ani, daca nu ma pot bucura de anii respectivi ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 11 Feb 2005, 03:55 AM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



O suta si ceva? Eu credeam ca vorbim de o vesnicie aici...

Daca n-ar exista batranetea oamenii n-ar mai iesi la pensie. Si atunci cand sa se mai bucure de viata? smile.gif Serios vorbind, mi se pare ca in tarile in care nu sufera de saracie, pensionarii sunt cea mai fericita categorie sociala.
Mie oricum, ca experiment, mi se pare mult mai interesanta varianta vetii fara moarte, fie si pentru ca este mai putin la indemana. Totul e sa nu "mor" de urat. smile.gif Si citind putin printre randuri as zice ca varianta asta imi permite sa imi traiesc fara absolut nici o grija tineretea... (as putea face sex neprotejat pana pe la 80 de ani hmm.gif). Cealalta varianta nu ma scuteste de povara de a avea grija sa nu mor inainte sa imi traiesc din plin cei 80 de ani de tinerete.
... Unde semnez? tongue.gif


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 11 Feb 2005, 05:27 AM
Mesaj #11


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Sa luam varianta vietii fara de moarte (pe care nu as alege-o sub nici o forma, mi se pare groaznic de plictisitoare): in primul rand ai fi martor la moartea tuturor prietenilor, familiei (inclusiv copii, nepoti, etc.) idee care pe mine una ma ingrozeste. In al doilea rand am impresia ca ambele variante includ moartea (moartea invelisului exterior, cel putin.. ceea ce nu te scuteste de boli, suferinte, degradare fizica, etc. indiferent de varianta aleasa, iar supravietuirea constiintei nu e exclusa nici in prima varianta, cred eu). In al treilea rand, nu as vrea niciodata sa ajung in acel punct in care sa ma simt depasita de toate, inutila si data la o parte de societate, nu as vrea sa ajung sa inteleg de ce aproape toti batranii pe care ii cunosc si-au cumparat deja cosciugul, hainele de inmormantare, locul in cimitir si, eventual, si-au amenajat si mormantul. In fine, ar fi foarte multe.. Pe scurt: ma inspaimanta mult mai mult batranetea decat moartea.

Chiar si in cazul in care, pe langa viata vesnica, mi s-ar oferi tineretea fizica, nu cred ca as accepta.

Acest topic a fost editat de Serenity: 11 Feb 2005, 05:32 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 11 Feb 2005, 12:44 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Am ales tineretea. Decat pe la 100 ani sa ma schimbe nepotii de scutece , mai bine mor mai repede si frumos... si stiu ca m-am bucurat pana in ultima clipa de placerile vietii


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Feb 2005, 01:24 PM
Mesaj #13


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



For ever young I want to be, for ever young... (melodia o puneţi voi cool.gif ). Dacă nu se poate "for ever" măcar o perioadă cît mai mare de timp... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 20 Feb 2005, 02:11 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



am ales viata fara de moarte
cum spune si acest joc de cuvinte este o viata .........fara de moarte;
doresc sa-mi traiesc viata atat ca si copil; adolescent; tanar; femeie; matura; veterana ; bunicuta spoton.gif
vreau sa trec prin toate etapele; vreau sa trec prin toate 'culorile varstei ' si sa ma descopar pe parcursul drumul timpului care trece peste mine blink.gif ; pot fi si suflet rebel in trup ... de batranel biggrin.gif ' hh.gif '
vreau sa curga clepsidra timpului peste mine; peste parul inzapazit; peste obrajii o data umezitit ; si peste amintirile care imi vor hrani syfletul continuu;
vreau sa-mi vad prieteni; copiii; sotul; mama; tata; pe toti cei dragi si draci devil.gif mie langa mine ; plecand de langa mine; sa simt cum raman ,desi departe...langa mine mereu ;


vreau sa traiesc oricum sunt; tanara sau nu; oriunde voi fi voi incerca sa fiu the za best smile.gif (si ceva din mine imi spune ca nu gresesc) biggrin.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brunett_gia
mesaj 21 Oct 2005, 10:36 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 18 October 05
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 7.116



Nu este usor nimanui sa aleaga intre doua lucruri atat de aseamanatoare ca forma si diferite ca sens. Intotdeauna oamenii si-au dorit mai mult decat pot duce si daca ni s-ar da posibiliatea sa ne manifestam preferintele, cu siguranta lumea ar deveni un haos total. Noi am fost creati dupa ideea : "viata este un preludiu al mortii", neputand trai vesnic sau fara ca timpul sa isi lase urme pe pielea noastra.
Ideile par tentante, ademenitoare, insa cred ca am realiza un mare pacat daca am calca in picioare legea venita de "sus". Fraza "suntem asemanatori, dar atat de diferiti" poate fi aplicata in acest caz. Toti oamenii se nasc , cresc si, intr-un final, mor... Nici unul dintre noi nu ramane vesnic tanar, nici unul dintre noi nu reuseste sa vada generatiile viitoare...
Este ceva natural sa ne dorim ce nu putem avea... In pofida acestui fapt, personal prefer sa ma bucur de viata fara de moarte... Multi nu realizeaza cata cunoastere ar putea aduna in sute si sute de ani, chiar daca partea estetica va lasa mult de dorit. Inteleg ca poate ceilalti m-ar ocoli, insa eu nu as putea da in laturi. Alegerea este deja facuta, iar regula generala este bine cunoscuta: orice dorinta indeplinita are si un efect secundar negativ... Imbatranirea ar fi dezavantajul in aceasta situatie... In acest fel este controlata gandirea si reactia noastra la lucrurile pe care le facem si le alegem... Nu avem puterea de a fi frumosi si nemuritori, idee utopica, in special ca lumea ar fi probabil cuprinsa de aceeasi gandire si mentaliatate...
In mod normal , tinerete fara batranete si viata fara de moarte sunt doua notiuni din care, puse cap la cap, ar rezulta diviniatea. Totul a fost creat cu un singur scop: ispitirea mintii omenesti.


--------------------
viata este un preludiu al mortii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 22 Oct 2005, 08:32 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



brunett_gia

welcome.gif



--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 11:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman