HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Jasmuheen, Adevar sau Frauda?
Catalin
mesaj 18 May 2004, 11:43 AM
Mesaj #1


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Cine este Jasmuheen si ce vrea ea?

Puteti vedea aici: http://www.jasmuheen.com/

Ce pretinde Jasmuheen, printre alte lucruri?
  • Ca poate rezista fara mancare, doar prin conectarea la o sursa de energie universala prin intermediul luminii.
  • Ca ADN-ul ei este diferit si mai complex decat cel al oamenilor obisnuiti si din asta rezulta capacitatea ei. Ea spune, insa, ca oricine isi poate modifica ADN-ul la fel cum a facut ea.
  • Bani pentru cartile si filmele pe care ea le vinde in ideea ca omul va fi nevoit sa consume mai putina mancare.

Ce este dispusa Jasmuheen sa faca pentru a dovedi ca ce pretinde are suport real?
  • Nimic. Absolut nimic!

I s-a propus, de exemplu, sa faca un test simplu de sange care sa ateste ca ADN-ul ei e diferit. A fost dispusa? evident ca nu... de ce oare?

Sa vedem un fragment dintr-un interviu cu Jasmuheen:

QUOTE


(PAUL) One claim that I thought could be tested relatively easily, according to your web pages, your DNA is changing to take up more hydrogen and is developing from 2 to 12 strands. Now they could be checked very quickly with a blood test, a simple blood test. Would you consent to such a testing?

(JASMUHEEN) Oh that depends. What I'd rather do is people go and have a look at the work of the Dalai Lama for example. Like in 1991 ---



Hehe, frumoasa eschivare... sa dam vina pe Dalai Lama!

QUOTE


(PAUL) Pardon me for interrupting, but I don't think he actually made the claim that he was restructuring his DNA, and this is a claim that could be tested. Further to it actually being tested, if you could actually prove that you have managed to manipulate your DNA there are groups like, say, the Australian Skeptics, who would gladly give you $30,000 just for being able to show that. So, would you be prepared to submit yourself to a blood test?

(JASMUHEEN) For blood test for DNA - I don't know. I'd have to really think about that one. I don't know what the relevance for it is.



Asta e penibila rau... nu stie ce relevanta are un test de sange? Oricum, m-am linistit, se mai gandeste si, daca cumva ajunge la concluzia ca e relevant, sigur o sa accepte! ohyeah.gif

QUOTE

(PAUL) So what you're saying is that there is no objective way to be able to test or prove what you're saying except by living it.

(JASMUHEEN) Yeah, exactly, live it!


rofl.gif

Yeah, exactly, live it! Si, while you live it, cumpara si materialele scrise de mine... oare ce o face Jasmuheen cu banii? ca doar pe mancare nu-i da rofl.gif

Intreg interviul poate fi citit la http://www.abc.net.au/science/correx/archives/jasmuheen.htm


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 18 May 2004, 11:54 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Inca nu am citit interviul ala, dar... sigur nu e membra MISA? laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 18 May 2004, 12:06 PM
Mesaj #3


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Nu e membra MISA, sigur.
O colega a mea de birou a fost la congresul pe care ea l-a tinut la Bucuresti.
Ei i s-a parut convingatoare, emana efectiv energie...cat despre pasajul in care se compara cu Dalai Lama, eu zic ca a fortat putin nota...nu i-ar strica o perfuzie cu modestie... wink.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 May 2004, 12:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Achernar
mesaj 18 May 2004, 01:06 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Hihi .. e tare ! Pai dac-ar fi cum sustine tipa asta, ar insemna ca in organismul ei ori e o 'trosneala' ca la Stalingrad, ori leucocitele, limfocitele si alte 'cite' pe care le mai are sunt super-destepte. Pot sa-mi inchipui : se scoala dimineata leucocita, se duce la sedinta, afla cam ce schimbari s-au mai facut prin ADN-ul stapanei (adica pe cine are voie sa manance azi si pe cine nu), apoi iese la 'vanatoare'. Dar cum s-ar putea ca yoghina sa se plictiseasca in cursul zilei de ADN-ul respectiv, e neaparat necesar ca leucocita sa fie inzestrata si cu un pager, astfel incat sa poata afla direct de 'pe teren' despre schimbarile de ultima ora ale ADN-ului. Asta daca nu care cumva la tipa in organism sunt plasate din loc in loc afisaje luminoase care sa instiinteze 'citele' cam ce meniu mai e valabil la ora aia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 18 May 2004, 03:58 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



huh.gif Cum poti sa vorbesti despre ceva care nu cunosti? Ati citit cartile scrise de ea? Ati cunoscut-o personal sau macar ati fost la conferintele ei?

Pentru cei care cunosc ... biggrin.gif cred ca o sa-mi ramina o spranceana acasa (nu stiu de ce nu-mi place cum arata tongue.gif )

Acest topic a fost editat de saldora: 18 May 2004, 04:05 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 May 2004, 05:29 PM
Mesaj #6


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Cum poti sa vorbesti despre ceva care nu cunosti? Ati citit cartile scrise de ea? Ati cunoscut-o personal sau macar ati fost la conferintele ei?


Saldora, poate nu iti dai seama ce inseamna sa sustii ca iti poti modifica ADN-ul dupa bunul plac. Inseamna pur si simplu sa sustii ca ai capacitatea de a fi sau nu fiinta umana dupa bunul plac. Si tot ce ar avea nevoie pentru a demonstra lucrul acesta e sa fie de acord sa i se faca o analiza a sangelui. Dar ea nu e de acord! singura concluzie rezonabila este ca minte! Nu e nevoie sa citesti nici o carte a ei. Daca tu poti sa vii cu un alt motiv rezonabil pentru care aceasta femeie refuza sa-si faca analizele eu te ascult!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 May 2004, 07:19 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (nefertiti @ 18 May 2004, 12:56 PM)
Inca nu am citit interviul ala, dar... sigur nu e membra MISA? laugh.gif

Si daca era membra MISA care era problema?
Mai bine uita-te la colegii tai din mass-media, spre ex. la Bianca Oligofrena, de la Prima Tv care zice ca membrii MISA se drogheaza cu busuioc, cimbru si scortisoara. Cica aceasta combinatie are ca rezultat un puternic halucinogen.

Rusine! Prostituatele morale ale Romaniei sunt astfel de ziariste! Si care-i faza cu "membra MISA"?
Daca e membra MISA? Hmm?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 May 2004, 07:29 PM
Mesaj #8


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Sa ramanem on-topic daca se poate!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 May 2004, 07:29 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Catalin @ 18 May 2004, 06:31 PM)

Saldora, poate nu iti dai seama ce inseamna sa sustii ca iti poti modifica ADN-ul dupa bunul plac.

Exista si gene mutabile. E drept ca intr-o proportie f. mica, insa exista.
Nu conteaza daca respectiva are ADN-ul diferit sau nu, conteaza ceea ce e capabila sa faca. Daca este intr-adevar capabila de ceva deosebit sau doar isi imagineaza asta.

O dovada clara de persoana capabila de lucruri deosebite este Valentina, care desi oarba din pct de vedere medical reuseste sa vada cu ochiul subtil.
Valentina este un exemplu la indemana tuturor! O ignorati doar pt ca o data ce acceptati existenta acestor lucruri, imaginea dumnevoastra depre lume si univers s-ar prabusi. O ignoranta calduta este pt unii mai convenabila decat o stare de luciditate in care sunt mereu surprize.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 May 2004, 07:32 PM
Mesaj #10


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu conteaza daca respectiva are ADN-ul diferit sau nu, conteaza ceea ce e capabila sa faca. Daca este intr-adevar capabila de ceva deosebit sau doar isi imagineaza asta.


Ea pretinde ca oricine isi poate schimba ADN-ul iar ea si l-a schimbat. Dar refuza sa se supuna unui test de sange. Tu, gio, cum explici atitudinea ei?

QUOTE

O dovada clara de persoana capabila de lucruri deosebite este Valentina, care desi oarba din pct de vedere medical reuseste sa vada cu ochiul subtil.
Valentina este un exemplu la indemana tuturor! O ignorati doar pt ca o data ce acceptati existenta acestor lucruri, imaginea dumnevoastra depre lume si univers s-ar prabusi.


Nu am auzit de aceasta Valentina. Poveste-ne despre ea! Daca ai si un link despre ea ar fi si mai bine!

QUOTE

O ignoranta calduta este pt unii mai convenabila decat o stare de luciditate in care sunt mereu surprize.


Oho, cu asta sunt de acord! FOARTE de acord! smile.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 May 2004, 07:40 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Valentina este o taranca din Jud. Iasi, am intilnit si aici pe Han linkuri catre situri in care e prezentata.
In copilarie a avut un accident i urma caruia a orbit dar reuseste sa vada campul bioenergetic al lucrurilor vii (oameni, animale, plante, cristale).
Oricine e curios o poate cauta si intalni la Iasi. A mai fost plecata in strainatate, SUA in special unde a fost supusa la tot felul de teste si masuratori la institutiile specializate cu studierea unor astfel de cazuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 18 May 2004, 07:43 PM
Mesaj #12


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

A mai fost plecata in strainatate, SUA in special unde a fost supusa la tot felul de teste si masuratori la institutiile specializate cu studierea unor astfel de cazuri.


Poti sa imi dai un exemplu de astfel de institutie de specialitate? Ca sa stiu si eu de unde sa incep sa caut...

Editat: am gasi un site despre aceasta Valentina dar nu contine decit link-uri catre articole din reviste romanesti de duzina. Nimic despre institutii specializate care au testat si masurat capcitatile ei. sad.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 18 May 2004, 07:50 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 May 2004, 07:46 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Cum se face ca toti oamenii paranormali de care auzim traiesc departe de noi, si nu ofera nici un fel de ocazie de a dovedi ca ceea ce spun ei este adevarat?

Am cunoscut un tip care mi-a spus (eram in bar - Corin) ca el face meditatie Zen de nu stiu cati ani si ca el poate sa opreasca o sageata care vine spre el cu un singur deget.
I-am zis simplu: Hai afara sa-ti arunc cu un cataroi in cap, sa vad daca-l opresti.
Omul s-a facut mic pe bancuta: "Aaah... nu, ca stii, trebuie sa stau in meditatie vreo doua ore... nu pot asa"
Ii zic ca e inca devreme, astept doua ore. Omul se mai gandeste "S-ar putea sa-mi trebuiasca mai mult timp totusi, aaa.., e mare un cataroi... poate o luna, mai bine"
Ma ridic, scot telefonul:"Ok, te notez in agenda, ne vedem aici pe 30, da? Fix peste o luna..."
Tipul se balbaia:"Pai s-ar putea sa nu ajunga, nu cred, poate sa dureze mai mult sa ma pregatesc. Dar stiu eu un tip care poate, ala poate sa opreasca bolovanul care-l arunci tu, si sa-l si crape in doua. A, si tipul ala, a iesit din propriul corp, adica ma uitam la el cu o camera cu infrarosu, el isi misca mana pe camera, dar in realitate statea nemiscat. Si daca vrea, poate sa faca sa-ti apara pe masa o sticla cu bere, din senin.."
Cand am auzit BERE, ma gandesc, blasfemie!!! smile.gif
Il intreb cum poate el sa faca sa apara o sticla de bere pe masa.
Tipul asta se uita asa misterios la mine, se apropie un pic si zice incet:"Pai stii, undeva, in lume, de pe o masa, dispare o sticla...!"
Imi venea sa crap de ras, dar m-am abtinut. Ii zic: "Ok, cand pot sa ma intanesc cu tipul asta asa fantastic, vreau sa-l cunosc?" Baiatul ala imi raspunde: "Aah, oricand." Raspund "Ok, maine e bine?". Saracu' om se timoreaza de tot: "Pai stii, nu prea ai cum, el sta in Transilvania, in padure, unde si-a construit cu puterea mintii o biserica."
In clipa respectiva nu m-am mai putut abtine, am crezut ca-mi crapa burta de ras.
Ori de cate ori il vad acuma, il intreb de cataroi si saracu zambeste si pleaca...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 May 2004, 07:47 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai intreab-o pe ea! Eu nu le-am retinut numele. Oricum din ceea ce a descris ea, erau asemanatoare cu unele teste prezentate in trecut si pe Discovery.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 May 2004, 09:32 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Mda, cred ca nu o sa incepeti acu' sa discutati de cataroaie deviate de diversi impostori... tongue.gif
Discutia era parca vizavi de capacitatea lui Jasmuheen de a trai fara sa manance si/sau sa bea, NU despre capacitatea ei de a-si modifica ADN-ul.

init offtopic
- Fenomenul Valentina este cat se poate de real. Si este departe de a fi singular in tara noastra... jamie.gif
- Devierea unui obiect aflat in miscare se numeste "PK de traiectorie" si este un fenomen psihokinetic (PK) considerat de un exotism mediu. Cunosc o persoana asupra careia s-a tras cu o arma automata de la mica distanta, iar toate gloantele au trecut pe langa ea. Atat el cat si eu consideram insa ca a fost interventia Ingerului sau Pazitor si nu a lui personala. Blakut daca te intereseaza un schimb de experienta cu respectivul (este ofiter in serviciile secrete) lasa-mi pe PM un numar de mobil si te pun in legatura cu el. Daca insa te anima doar cheful de caterinca, te anunt ca baiatul ala nu e vesel deloc. It's your call.
end offtopic


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 19 May 2004, 09:53 AM
Mesaj #16


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Discutia era parca vizavi de capacitatea lui Jasmuheen de a trai fara sa manance si/sau sa bea, NU despre capacitatea ei de a-si modifica ADN-ul.


Ei bine, pare ca nu esti foarte informat, inseamna!

Jasmuheen sustine ca ea poate trai fara sa manance si/sau sa bea din cauza faptului ca a fost capabila sa isi modifice ADN-ul. Stii cum a fost discutia? a intrebat-o cineva "Bine, bine, sa zicem ca pot trai doar cu lumina... si atunci cum se face ca mor atatia copii in Africa de foame desi beneficiaza de lumina din belsug?" la care ea a raspuns "Ei inca nu au invatat sa-si modifice ADN-ul asa cum am facut-o eu!"

Deci vezi, draga RZA, o minciuna trage alta dupa sine. Jasmuheen a facut o afirmatie care poate fi testata extrem de usor si de ieftin. Eu unul daca as avea acea proprietate pe care pretinde ca o are Jasmuheen m-as duce urgent la medic si mi-as scoate certificatul ala. Iti dai seama ca i-ar dubla/tripla vanzarile de carti din cauza publicitatii imense. In plus, ar aparea in toate revistele stiintifice si ar putea sa isi impuna agenda ei politica (care e destul de substantiala daca te uiti la ea pe site). Ar putea sa faca un lobby mult mai puternic pentru pacea pe Pamant, scopul ei principal, daca ar avea in spatele ei sustinerea oamenilor de stiinta. Si, cu toate astea, Jasmuheen nu vrea sa se testeze. Pentru orice om rezonabil asta inseamna ca minte!

QUOTE

Fenomenul Valentina este cat se poate de real. Si este departe de a fi singular in tara noastra...


Te intreb, ca si pe gio, ce institutie de specialitate a testat capacitatile Valentinei?

QUOTE

Devierea unui obiect aflat in miscare se numeste "PK de traiectorie" si este un fenomen psihokinetic (PK) considerat de un exotism mediu. Cunosc o persoana asupra careia s-a tras cu o arma automata de la mica distanta, iar toate gloantele au trecut pe langa ea. Atat el cat si eu consideram insa ca a fost interventia Ingerului sau Pazitor si nu a lui personala.


Cunosti tu un experiment specific in care s-a evidentiat clar fenomenul "PK de traictorie"? unde s-a desfasurat acest experiment? cine l-a efectuat? da-ne niste date despre cum s-a desfasurat acest experiment!

Edit:
QUOTE

Blakut daca te intereseaza un schimb de experienta cu respectivul (este ofiter in serviciile secrete) lasa-mi pe PM un numar de mobil si te pun in legatura cu el


Este dispus acest ofiter sa ii fie testate obiectiv si riguros capacitatile? daca da, as vrea si eu sa intru in legatura cu el!

Acest topic a fost editat de Catalin: 19 May 2004, 09:56 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 May 2004, 10:38 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Jasmuheen sustine ca ea poate trai fara sa manance si/sau sa bea din cauza faptului ca a fost capabila sa isi modifice ADN-ul. Stii cum a fost discutia? a intrebat-o cineva "Bine, bine, sa zicem ca pot trai doar cu lumina... si atunci cum se face ca mor atatia copii in Africa de foame desi beneficiaza de lumina din belsug?" la care ea a raspuns "Ei inca nu au invatat sa-si modifice ADN-ul asa cum am facut-o eu!"

Am citit cartea care se refera la alimentatia pranica scrisa de Jasmuheen. Este intitulata "A trai cu lumina". In carte, Jasmuheen afirma ca - pentru a trece de la un metabolism bazat pe asimilarea hidrocarburilor la un metabolism bazat pe asimilarea "pranei" (termen similar cu chi, qi, orgon, lumatie, forta universala, forta radianta, Sfantul Duh etc.) - este necesar asa-numitul "procedeu de 21 de zile". Despre ce este vorba: Trebuie initial o pregatire de 1-2 ani in care persoana ce doreste sa treaca prin acest procedeu renunta intai la carnea rosie (porc, vita, oaie), apoi la cea alba (pui, peste), apoi la produsele lactate; deci continua sa manance doar legume, fructe, supe fara nimic de origine animala, miere etc. Corespunzator acestor renunutari, putem spune ca persoana trece de la o alimentatie "normala" la una de tip vegetarian (fara carne), apoi vegan (legume-fructe), apoi liquidarian (sucuri de legume sau de fructe, miere, supe usoare). Procedeul de 21 de zile consta in renuntarea totala la mancare si bautura si este impartit in 3 etape de cate 7 zile. Ca tip de alimentatie, Jasmuheen il numeste breatharian (alimentatie prin respiratie, prin asimilarea de prana). Chiar ea spune in cartea respectiva ca majoritatea celor care au urmat procedeul, dupa cateva luni de "pauza alimentara", au reinceput sa bea si sa manance din cauza importantei sociale a mesei si a faptului ca erau priviti ca niste ciudatenii de catre cei din jur.

QUOTE
Deci vezi, draga RZA, o minciuna trage alta dupa sine. Jasmuheen a facut o afirmatie care poate fi testata extrem de usor si de ieftin. Eu unul daca as avea acea proprietate pe care pretinde ca o are Jasmuheen m-as duce urgent la medic si mi-as scoate certificatul ala. Iti dai seama ca i-ar dubla/tripla vanzarile de carti din cauza publicitatii imense. In plus, ar aparea in toate revistele stiintifice si ar putea sa isi impuna agenda ei politica (care e destul de substantiala daca te uiti la ea pe site). Ar putea sa faca un lobby mult mai puternic pentru pacea pe Pamant, scopul ei principal, daca ar avea in spatele ei sustinerea oamenilor de stiinta. Si, cu toate astea, Jasmuheen nu vrea sa se testeze. Pentru orice om rezonabil asta inseamna ca minte!

E problema ei daca nu vrea sa faca teste de sange si de ce nu vrea asta... apropo de verificarea ADN-ului. Insa a fost sub supraveghere medicala 24/24 timp de luni de zile si faptul ca femeia nu bea si nu mananca e deasupra oricarei indoieli. Este valabil si pentru toti ceilalti din gruparea ei. De fapt, intreg procedeul de 21 de zile se face sub stricta monitorizare medicala - e chiar recomandarea lui Jasmuheen. jamie.gif

QUOTE
Te intreb, ca si pe gio, ce institutie de specialitate a testat capacitatile Valentinei?

Parca luna trecuta era prin Germania la niste testari. Nu stiu numele institutiei si ma indoiesc serios ca rezultatele testarilor ar fi destinate publicului larg. La nivel de universitate/laborator stiintific/comisie de armata etc., atunci cand investesti intr-un astfel de experiment costisitor o faci pentru profitul tau viitor (a se citi interesele), nu ca sa propovaduiesti maselor "minunea". ohyeah.gif

QUOTE
Cunosti tu un experiment specific in care s-a evidentiat clar fenomenul "PK de traictorie"? unde s-a desfasurat acest experiment? cine l-a efectuat? da-ne niste date despre cum s-a desfasurat acest experiment!

Definitia se gaseste in orice dictionar de parapsihologie. Fenomenul e la fel de comun ca telepatia - in sensul ca se intampla unui numar urias de oameni obisnuiti. Dar rareori este controlat (lipseste elementul intentional) si sansele ca tocmai atunci sa fie prin preajma o "comitie" sunt practic nule... Despre persoanele care reusesc in mod voit PK-ul de traiectorie, e valabil raspunsul de mai sus. Adica testarile secrete au rezultate TOT secrete. Si nu de putine ori persoane care manifesta anumite capacitati "dispar" in programe guvernamentale din strainatate si oficial nu se mai stie nimic de ei. Ia zii, ca tot pomeneai de ipoteza ca ai avea modificari de ADN, daca aceste modificari te-ar ajuta sa citesti gandurile oamenilor, ai merge pe burta si ti-ai folosi capacitatea in interes propriu sau ai incepe sa povestesti in stanga si in dreapta ce minunat este? tongue.gif Stai linistit, oricate dovezi ai aduce si oricate experimente ti-ar atesta "puterile", cei din jur S-AR SPERIA si te-ar indeparta. Biserica ar zice ca lucrezi cu necuratu', stiinta te-ar face impostor sau in cel mai bun caz te-ar clasifica la mistere neelucidate, omul de rand te-ar lua la misto etc.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 May 2004, 10:46 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



E clar, nici unul din paranormali nu se lasa testati, sau e foarte deaprte. Verau sa vad cu ochii mei. Pana acum nu s-a facut un studiu clar asupra acestor abilitati (un studiu stiintific).

Deviere PK: parapsihologie... please. Din moment ce acest fenomen nu este studiat de fizicieni (caci in acea ramura ar trebui incadrat), si din moment ce acest fenomen nu a fost clar studiat, nu prea pot crede in existenta sa.

Vreau sa-l vad pe ofiterul ala. Nu am pistol, dar fac cu el faza cu bolovanul.

BTW: daca au tras in el cu carpati, nu ma mira, nici naiba nu nimereste tinta cu arma aia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 May 2004, 10:55 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Din moment ce acest fenomen nu este studiat de fizicieni (caci in acea ramura ar trebui incadrat), si din moment ce acest fenomen nu a fost clar studiat, nu prea pot crede in existenta sa.

Fizica se ocupa cu studiul proceselor si fenomenelor din realitatea fizica (materiala). Fenomenul de care am vorbit are cauzele in alta realitate. Doar efectele sunt in cea materiala. De aceea, fizica NU ARE CUM sa-si explice NICIODATA aceste fenomene. Cand se va numi "metafizica" si nu va mai ignora celelalte realitati, atunci va putea sa dea o explicatie. Tot metafizica. In care tu tot nu vei crede. Ca daca nu e materiala, nu exista,... right? jamie.gif

QUOTE
BTW: daca au tras in el cu carpati, nu ma mira, nici naiba nu nimereste tinta cu arma aia.

Carpati? Am zis "arma automata"!
Frate... si tu ai facut armata... tongue.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 May 2004, 11:27 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Adica vrei sa luam in vedere efectele unor actiuni inexistente. Ele se intampla in alt univers, si efectele lor trec in al nostru?
Credeam ca o actiune isi are cauza in acelasi univers, ca de aia e univers: multitudinea actiunilor si reactinilor, impreuna.

S-a tras spre el cu o arma automata, si e sigur ca a deviat gloantele. Vrea sa repete experimentul?

Tipa care sustine ca poate sa-si modifice ADN-ul este in opinia mea o hoata. Un om care ar putea face asta nu incearca sa vanda nimic.

Daca totusi e pe bune, sa o aducem la noi, ar face minuni cu populatia...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 19 May 2004, 11:29 AM
Mesaj #21


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

E problema ei daca nu vrea sa faca teste de sange si de ce nu vrea asta... apropo de verificarea ADN-ului. Insa a fost sub supraveghere medicala 24/24 timp de luni de zile si faptul ca femeia nu bea si nu mananca e deasupra oricarei indoieli. Este valabil si pentru toti ceilalti din gruparea ei. De fapt, intreg procedeul de 21 de zile se face sub stricta monitorizare medicala - e chiar recomandarea lui Jasmuheen.


Hai, hai, sa nu exageram! N-a supravegheat-o nimeni obiectiv. Au supravegheat-o altii care aveau tot interesul sa spuna ca ea nu a mancat nimic. Deci "supraveghere medicala" e prea mult spus. E valabil si pentru ceilalti din gruparea ei!

QUOTE

Parca luna trecuta era prin Germania la niste testari. Nu stiu numele institutiei si ma indoiesc serios ca rezultatele testarilor ar fi destinate publicului larg. La nivel de universitate/laborator stiintific/comisie de armata etc., atunci cand investesti intr-un astfel de experiment costisitor o faci pentru profitul tau viitor (a se citi interesele), nu ca sa propovaduiesti maselor "minunea".


Ha, evident! Si convenabil pe deasupra! ohyeah.gif In realitate nici tu nu stii daca, cine si unde a testat-o, am dreptate? Toata lumea stie chestii vagi... a, prin Germania pe undeva... sau prin Canada pe undeva... neinteresant. Veniti domn'e cu date concrete daca vreti sa fiti bagati in seama! Iar teoria conspiratiei cu armata nu ma intereseaza!

Btw, ce era asa costisitor in experimentul ala?

Ca sa nu mai vorbim ca pe site-ul distinsei Valentina chiar e un capitol care se vrea de predictii si rezultate concrete (sigur, toate sunt legate, in mod ciudat de MISA si de Grig... nimic concret despre lucruri importante). Poate ar fi bine sa te documentezi, nu crezi?

QUOTE

Definitia se gaseste in orice dictionar de parapsihologie. Fenomenul e la fel de comun ca telepatia - in sensul ca se intampla unui numar urias de oameni obisnuiti.


Si atunci cum de nu a contabilizat nimeni intr-un mod stiintific acest lucru? daca se intampla la atatia oameni...

QUOTE

Dar rareori este controlat (lipseste elementul intentional) si sansele ca tocmai atunci sa fie prin preajma o "comitie" sunt practic nule...


Iarasi, extrem de convenabil... ohyeah.gif

Mi-aduc aminte de omul care zicea ca e invizibil, dar doar cand nu se uita nimeni la el! rofl.gif

QUOTE

Despre persoanele care reusesc in mod voit PK-ul de traiectorie, e valabil raspunsul de mai sus. Adica testarile secrete au rezultate TOT secrete. Si nu de putine ori persoane care manifesta anumite capacitati "dispar" in programe guvernamentale din strainatate si oficial nu se mai stie nimic de ei.


Da da, sigur. Si de-aia americanii n-au avut habar de ce urma sa li se intample pe 11 septembrie, fiindca aveau toti clarvizionarii astia implicati in programe secrete si experimente costisitoare!

QUOTE

Ia zii, ca tot pomeneai de ipoteza ca ai avea modificari de ADN, daca aceste modificari te-ar ajuta sa citesti gandurile oamenilor, ai merge pe burta si ti-ai folosi capacitatea in interes propriu sau ai incepe sa povestesti in stanga si in dreapta ce minunat este?


Daca as incepe sa povestesc in jur, poti sa fii sigur ca mai intai as face rost de dovada medicala. Daca nu, n-as povesti! e simplu! Jasmuheen a povestit...

QUOTE
Stai linistit, oricate dovezi ai aduce si oricate experimente ti-ar atesta "puterile", cei din jur S-AR SPERIA si te-ar indeparta. Biserica ar zice ca lucrezi cu necuratu', stiinta te-ar face impostor sau in cel mai bun caz te-ar clasifica la mistere neelucidate, omul de rand te-ar lua la misto etc.


Stiinta nu te-ar face impostor daca ai fi in stare, in mod constant, sa bati probabilitatile in cadrul unui experiment double-blind. Iar misterele neelucidate Stiinta le cerceteaza in mod constant pana le transforma in chestii elucidate. Pana una alta, e cineva dispus sa faca un test adevarat, obiectiv si riguros al "puterilor"? stii cine a incercat? Uri Geller... a esuat lamentabil... a se vedea experimentul Randi!

E zi tu, cum se face ca toti supranaturalii astia, cand vine vorba de a fi testati obiectiv, nu mai sunt in stare de nimic?

QUOTE

Fizica se ocupa cu studiul proceselor si fenomenelor din realitatea fizica (materiala). Fenomenul de care am vorbit are cauzele in alta realitate. Doar efectele sunt in cea materiala.


Prietene, habar nu ai de fizica! Fizica studiaza efectele si teoretizeaza cauzele! Deci daca un fenomen are efecte in lumea materiala => el poate fi testat in mod riguros si teoretizat de fizica. Sau macar testat!

Deci astept paranormalul care sa se lase testat in mod riguros!

Acest topic a fost editat de Catalin: 19 May 2004, 11:30 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 May 2004, 11:54 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Bun, fiecare cu concluzia lui.
Daca e asa usor sa vinzi tiraje de milioane pe o pacaleala, de ce nu va apucati si voi sa scrieti carti d'astea paranormale, fratilor? Uite ce simplu e: ziceti ca puteti sa zburati (de exemplu), strangeti cativa preteni care sa dea marturie ca asa e, si.... pac! cartea, milioanele de parai, celebritatea...
Da' io tot zic ca cel mai simplu e sa stai pe margine si sa dai cu pietre dupa caravana... jamie.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 19 May 2004, 12:16 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Off si on-topic
Noi suntem prizonierii gandurilor noastre. Prin memorie si obisnuinta, noi devenim, literalmente, un maldar de raspunsuri conditionate si nervi, care sunt declansate in mod constant de oameni si imprejurari... Si astfel, mintea conditionata lasa putin loc pentru orice lucru nou. Noi ridicam si construim o inchisoare, iar tragedia este aceea ca nici nu putem vedea zidurile acestei inchisori. - Dr. Chopra


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 19 May 2004, 12:27 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



"Da da, sigur. Si de-aia americanii n-au avut habar de ce urma sa li se intample pe 11 septembrie, fiindca aveau toti clarvizionarii astia implicati in programe secrete si experimente costisitoare"

Tu chiar crezi ca n-au stiut de 11 Septembrie biggrin.gif ..este impresionanta credulitatea ta...Realiatate e mult mai subtila.

Observa te rog cum lumea "se uneste" impotriva terorismului "scapat de sub control". Observa cum lumea isi doreste din ce in ce mai mult un sistem de securitate global, de monitorizare stricta. Si...surpriza...vine ...biochipurile sunt pregatite de mult.

Probabil crezi ca nici de Pearl Harbour n-au stiut nimic ...dar afla ca a fost una din afacerile cele mai profitabile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 May 2004, 03:26 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu oricine are in sange smecheria si subtilitatea ca sa scoata bani prostind lumea cu paranormalul...

Totusi, folosesc "briciul lui Okham":
Decat sa imi inchipui ca exista un univers paralel imaterial, pe care noi nu il vedem, dar in care se intampla niste fenomene care au ca rezultat miscatul obiectelor pe masa si rezistatul fara mancare mai multe luni, sau ca cine stie ce conspiratie ne manipuleaza pe toti, prefer sa vad realitatea: nu exista univers paralel, nu exista nici o conspiratie internationala, iar cine zice ca e paranormal e es
croc.

Acest topic a fost editat de Blakut: 19 May 2004, 03:26 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 May 2004, 03:31 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Da, si eu cred ca americanii au stiut de 13 septembrie. Si nu numai ei. Twin Towers erau pline de firme in care lucreaza evrei. Nici unul n-a avut de suferit de pe urma "atentatului". In schimb, SUA a ajuns conducatorul luptei impotriva terorismului... Sa vedeti cum il scot ei pe Bin Laden la iveala taman inainte de alegeri... Intr-adevar se vrea a se crea sentimentul unei insecuritati globalizate. Amenintarea razboiului nuclear a scazut mult in intensitate. Acum o dau pe asta cu "teroristii"... mai tineti minte in '89 cum urlau toti "teroristii"? In afara de cativa tapi ispasitori, nu a fost prins niciunul... In schimb populatia Bucurestiului era in stare de psihoza. Banuiesc ca atunci cand va fi fumata si asta cu terorismul o sa zica "vin martienii!" ca Orson Welles, sau cam asa ceva... ohyeah.gif Iar Pearl Harbour a fost pretextul de care au avut nevoie sa le dea cu bombardeaua in cap la "japs".

offtopic
... Intre timp, il invit pe Catalin sa-si arunce un ochi pe subforumul "Psihologie". Unde se discuta despre Multivers. jamie.gif

later edit
QUOTE (Blakut)
cine zice ca e paranormal e escroc.

Pai si tu esti "paranormal", in sensul ca ai in tine capacitati (latente) de a face toate lucrurile alea... TOTI LE AVEM. Suntem deci niste escroci in stare latenta... tongue.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 19 May 2004, 03:35 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 May 2004, 03:37 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



De unde stii ca ai aceste capacitati? De unde stii ca oricine le are?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 May 2004, 03:45 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Pentru ca fiecare persoana care se antreneaza si le dezvolta. (ex. yoga)
Daca nu le-ar avea, n-ar avea ce sa dezvolte. jamie.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 May 2004, 03:48 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu am cunoscut pe nimeni care sa practice yoga (de fapt stiam o tipa, da aia era dusa rau cu pluta si nu putea sa faca nimic).

Si cei care au inventat yoga de unde stiau de puterile astea? Ca pe vremea aia nu puteau sa si le arate.

contradictii rpae mutle, universul e foarte simplu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 May 2004, 03:51 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
contradictii rpae mutle, universul e foarte simplu.

Este. devil.gif Nu te plictisesti de atata simplitate cat vezi in jurul tau, draga Blakut?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 19 May 2004, 09:18 PM
Mesaj #31


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



RZA:
QUOTE

Daca e asa usor sa vinzi tiraje de milioane pe o pacaleala, de ce nu va apucati si voi sa scrieti carti d'astea paranormale, fratilor? Uite ce simplu e: ziceti ca puteti sa zburati (de exemplu), strangeti cativa preteni care sa dea marturie ca asa e, si.... pac! cartea, milioanele de parai, celebritatea...


Stiu ca pentru tine onestia si cinstea reprezinta concepte goale si lipsite de valoare daca e vorba de bani, dar nu toti suntem ca tine sau ca Jasmuheen! ohyeah.gif

noi:
QUOTE

Tu chiar crezi ca n-au stiut de 11 Septembrie  ..este impresionanta credulitatea ta...Realiatate e mult mai subtila.


Mda... probabil...

QUOTE

Observa te rog cum lumea "se uneste" impotriva terorismului "scapat de sub control". Observa cum lumea isi doreste din ce in ce mai mult un sistem de securitate global, de monitorizare stricta. Si...surpriza...vine ...biochipurile sunt pregatite de mult.


Unde? cine? cand? cum?

QUOTE

Probabil crezi ca nici de Pearl Harbour n-au stiut nimic ...dar afla ca a fost una din afacerile cele mai profitabile.


Da, pai si normal. E la mintea cocosului ca primul lucru pe care o tara il face cand intra in razboi e sa-si distruga flota! rofl.gif

Au incercat sa isi auto-bombardeze si New York-ul cu o bomba atomica dar pilotul a uitat sa o armeze, stiai?

RZA again:
QUOTE

Da, si eu cred ca americanii au stiut de 13 septembrie. Si nu numai ei.


11, nu 13.

QUOTE

Si nu numai ei. Twin Towers erau pline de firme in care lucreaza evrei. Nici unul n-a avut de suferit de pe urma "atentatului".


Hmm, ciudat... si eu care aveam impresia ca economia americana a intrat intr-o recesiune dupa acel atentat. Dolarul care era la paritate cu euro-ul este acum la 75%... dar probabil nu conteaza asta, nu? ohyeah.gif

Oricum, ce nevoie avem de economie? Jasmuheen ne ajuta sa ne modificam ADN-ul si sa scapam de probleme!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 May 2004, 09:35 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Chiar as fi curios acum sa o vad pe tipa asta pe viu. Daca paote sa-si modifice ADN-ul, inseamna ca poate sa dea Bere in loc de lapte. ohmy.gif

>>RZA: de ce ti-ai blocat pm-urile?

Acest topic a fost editat de Blakut: 19 May 2004, 09:36 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 20 May 2004, 02:30 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Stiu ca pentru tine onestia si cinstea reprezinta concepte goale si lipsite de valoare daca e vorba de bani, dar nu toti suntem ca tine sau ca Jasmuheen!

Stii si ca pentru acuzatii lipsite de acoperire poti fi tras la raspundere?
Te poftesc sa demonstrezi ce ai spus. Iar daca nu ai cum sa demonstrezi, cere-ti scuze.
In caz contrar, ma vad nevoit sa ma adresez lui Mihai.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 May 2004, 03:30 PM
Mesaj #34


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Te poftesc sa demonstrezi ce ai spus. Iar daca nu ai cum sa demonstrezi, cere-ti scuze.


In primul rand imi cer scuze daca te simti jignit.

In al doilea rand voi si demonstra ce am spus:

Tu ai declarat:
QUOTE

Daca e asa usor sa vinzi tiraje de milioane pe o pacaleala, de ce nu va apucati si voi sa scrieti carti d'astea paranormale, fratilor? Uite ce simplu e: ziceti ca puteti sa zburati (de exemplu), strangeti cativa preteni care sa dea marturie ca asa e, si.... pac! cartea, milioanele de parai, celebritatea...


Rationamentul din spatele vorbelor tale este unul foarte cinic de felul urmator: daca si noi putem sa pacalim oamenii si sa castigam bani atunci automat am face-o. Din moment ce nu facem rezulta ca nu putem sa pacalim oameni! Din moment ce propui un astfel de rationament, rezulta ca pentru tine premisa suplimentara "Este imoral sa pacalesti oamenii cu scopul de a castiga bani" este lipsita de valoare practica. Astfel spus, pentru tine ar fi absolut normal si de asteptat ca niste oameni ca noi care pot sa pacaleasca alti oameni pentru bani chiar sa o faca! De aici rezulta ca cinstea si onestia reprezinta pentru tine concepte goale vis-a-vis de aceasta discutie!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 03:37 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



6.gif 6.gif 6.gif E atat de evident ca Jasmuheen asta e o impostoare incat nici nu vad sensul de a discuta despre ea. In SUA veti gasi impostori ca si ea la tot pasul. Sunt multi oameni cu putina scoala dar care castiga ok si ei sunt cei mai vulnerabili la chestiuni din astea penibile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 07:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman