HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Iubirea, din punctul de vedere al religiei
barbi
mesaj 1 May 2004, 01:04 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



eu sunt noua pe forum scuzati-ma daca deranjez.ieri l-am descoperit si de ieri nu ma pot dezlipi de el smile.gif

am si eu o intrebare?
in Biblie apare ceva in legatura cu dragostea dintre 2 persoane? deci nu cea cu 'iubeste-ti aproapele ca pe tine i^nsuti..'
ma refer la iubire,dragoste,amor. daca'romeo si julieta' ar fi fost scrisa cu 2000 de ani in urma, si daca biblia ar fi analizat-o ,
ce ar fi considerat pacat in cadrul acestei povesti? razvratirea impotriva parintilor; sinuciderea din dragoste?


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 1 May 2004, 04:42 PM
Mesaj #2


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Cred ca mai bine postai la "Universul Credintei", daca vroiai o discutie strict teologica. Profit de faptul ca in aceasta sectiune nu sunt aceleasi restrictii ca sa dau un raspuns cu o referire ceva mai larga la Biblie.

Biblia e o colectie de scrieri religioase crestine adaptate timpurilor in care au fost scrise si oamenilor carora li s-au adresat. Tu vrei sa stii strict ce scrie in Biblie sau care e parerea bisericii? Cred ca pentru asta ar trebui sa intrebi un preot. Multe dintre regulile de conduita din Biblie sunt expirate si s-a renuntat la ele. Un exemplu ar fi:
1Corinteni cap 14:
34 Femeile sa taca în adunari, caci lor nu le este îngaduit sa ia cuvîntul în ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea.
35 Daca voiesc sa capete învatatura asupra unui lucru, sa întrebe pe barbatii lor acasa; caci este rusine pentru o femeie sa vorbeasca în Biserica.

Acest topic a fost editat de Mentosana in corpore sano: 1 May 2004, 04:45 PM


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
barbi
mesaj 1 May 2004, 07:23 PM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 70
Inscris: 30 April 04
Din: constanta
Forumist Nr.: 3.312



nu prea am stiut unde sa incardez intrebarea pentru ca sunt noua pe forum
dar multzumesc pt raspuns smile.gif


--------------------
Zambeste! Maine va fi mai rau! :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 May 2004, 07:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Kyklos
mesaj 29 Dec 2005, 04:25 PM
Mesaj #4


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Religia vede iubirea ca o unire dintre doua persoane . Eu vad iubirea ca un lucru normal , simt cu putere cand iubesti pe cineva , trairile sunt tot mai puternice , iar Romeo si Julieta au facut un lucru normal . S-au unit pentru totdeauna intr-un taram in care iubirea lor nu e ingradita de cineva .

Plutarh . Cetatean al Cosmosului


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 04:48 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Acolo unde este doar unicitate cum poţi s-o numeşti iubire? Iubirea se caută pe ea neîncetat prin nenumărate forme fizice.. e un fel de joc al creativităţii.. imanenţa înseamnă compasiune, îmbrăţişarea formei ed la unitate către multiplu.. iubirea este ca un curent de energie în care totul curge.. dacă iubirea între un el şi o ea este alungată, iubirea va răsări mereu în altă parte şi tot aşa.. iubirea între u el şi o ea este egoistă, lumea din jur se estompează, iubirea născută din compasiune este cea mai pură formă de creativitate, bucurie.. ea este iubirea necondiţionată.. fără cauză.. mereu proaspătă..


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 05:20 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



shapeshifter

QUOTE
Acolo unde este doar unicitate cum poţi s-o numeşti iubire?


Asta ma intrebam si eu, relativ la nondualitate. Absolutul se iubeste pe sine? smile.gif

QUOTE
Iubirea se caută pe ea neîncetat prin nenumărate forme fizice.. e un fel de joc al creativităţii..


Adica Absolutul se joaca cu sine iubindu-se. Se misca in sine dand nastere nenumaratelor forme fizice in care cauta sa se regaseasca. smile.gif

QUOTE
imanenţa înseamnă compasiune, îmbrăţişarea formei ed la unitate către multiplu..


Imanenta fiind jocul Absolutului cu sine care se autocompatimeste, multiplicandu-si unitatea.

QUOTE
iubirea este ca un curent de energie în care totul curge.. dacă iubirea între un el şi o ea este alungată, iubirea va răsări mereu în altă parte şi tot aşa..


Curent produs in jocul Absolutului cu sine, din care se naste iluzia, iluzia unui eu si a unei ea, care se iubesc o vreme pana cand curentul se deplaseaza catre alte iluzii repetand in jocul narcisist al Absolutului, adanca iubirea pe care acesta si-o poarta `siesi`.
QUOTE
iubirea între u el şi o ea este egoistă,

Cum sa fie egoista? In acea iubire de fapt e dorul nemarginit catre unitate, refacerea ei din particulele disparate ale multiplicitatii, ea si el sunt doar iluzii, vise pe care le traieste Absolutul in somnul profund din care ia nastere miscarea in sine, prin care apare dragostea de sine. Iubirea intre el si ea e doar o reflectare palida a dragostei de sine a Absolutului, el si ea sunt doar iluzii....
[QUOTE]lumea din jur se estompează, iubirea născută din compasiune este cea mai pură formă de creativitate, bucurie.. ea este iubirea necondiţionată.. fără cauză.. mereu proaspătă..[QUOTE]
De ce se estompeaza eu zic ca e in expansiunea gratie creatiei infinite a Absolutului. Compasiunea, mila sunt forme precare ale iubirii, a iubi din mila nu inseamna de fapt a iubi..Cum ar putea Absolutul sa se autocompatimeasca? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 29 Dec 2005, 05:36 PM
Mesaj #7


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Acolo unde este doar unicitate cum poti s-o numesti iubire?

In locul acela nu se mai gasete iubire e un loc vid in care totul e mort .Iubirea nu are loc , este limitata de cineva din afara .

Plutarh.Cetatean al Cosmosului

Acest topic a fost editat de Plutarh: 29 Dec 2005, 05:37 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 05:42 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



----
Asta ma intrebam si eu, relativ la nondualitate. Absolutul se iubeste pe sine?
----
Absolutul este lipsit de afectivitate în sensul că în el toate atributele se reunesc.. dar se poate spune că El ,,se iubeşte pe sine" prin orice formă din acest univers.. unde se uită se vede doar pe sine..

---
Adica Absolutul se joaca cu sine iubindu-se. Se misca in sine dand nastere nenumaratelor forme fizice in care cauta sa se regaseasca.
----
nu Absolutul se joacă ci Conştiinţa se joacă cu propria creaţie.. Absolutul este dincolo de Conştiinţă, Fiinţă, Beatitudine.. în el toate atributele se reunesc dar îl lasă neafectat..

--
Compasiunea
---
compasiunea o formă de iubire precară? hmhmhm.. mai gândeşte-te.. compasiunea în sesnul folosit de mine nu se referă la sensul obişnuit al termenului.. ea înseamnă aici îmbrăţişarea tuturor formelor după ce acestea au fost transcense.. aici aş putea de ex. spune că există compasiune în orice evoluţie biologică dacă vrei.. deşi molecula ca funcţionalitate a transcens atomii, şi are un acel ceva nou în funcţionalitate, molecula nu dezbină atomii, există un fel de compasiune de comuniune de împărtăşire a caracteristicilor comune a.î. părţile să nu se comporte ca fiind ceva separat ci să ofere funcţionalitatea întregului, aflat la un nivel superior de organizare structurală, informaţională..

---
Acolo unde este doar unicitate cum poti s-o numesti iubire?

In locul acela nu se mai gasete iubire e un loc vid in care totul e mort .Iubirea nu are loc , este limitata de cineva din afara .
---
te înşeli.. unicitatea înseamnă a fi totul şi a nu fi nimic în particular, transcendenţă continuă, nu e nimic static, nimic vid.. dpdv al manifestului se poate vorbi de iubire, dpdv al numenului a ,,experimenta" iubirea înseamnă a fi însăşi iubirea.. a nu face nici o diferenţă..

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 29 Dec 2005, 05:47 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 06:07 PM
Mesaj #9


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



shapeshifter
QUOTE
nu Absolutul se joacă ci Conştiinţa se joacă cu propria creaţie.. Absolutul este dincolo de Conştiinţă, Fiinţă, Beatitudine.. în el toate atributele se reunesc dar îl lasă neafectat..


Inca o diferenta. Absolutul si Constiinta sunt diferite. Parca spuneai ca totul e constiinta...Care e diferenta? Dar intre constiinta si fiinta?

QUOTE
compasiunea o formă de iubire precară? hmhmhm.. mai gândeşte-te.. compasiunea în sesnul folosit de mine nu se referă la sensul obişnuit al termenului.. ea înseamnă aici îmbrăţişarea tuturor formelor după ce acestea au fost transcense.. aici aş putea de ex. spune că există compasiune în orice evoluţie biologică dacă vrei.. deşi molecula ca funcţionalitate a transcens atomii, şi are un acel ceva nou în funcţionalitate, molecula nu dezbină atomii, există un fel de compasiune de comuniune de împărtăşire a caracteristicilor comune a.î. părţile să nu se comporte ca fiind ceva separat ci să ofere funcţionalitatea întregului, aflat la un nivel superior de organizare structurală, informaţională..


Vrei sa spui ca intregul e mai mult decat suma partilor, vechea formula...Ce legatura are asta cu iubirea. E vorba de pura functionalitate aici. Asta e iubirea? Functionalitate, utilitate...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 06:14 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



----
Inca o diferenta. Absolutul si Constiinta sunt diferite. Parca spuneai ca totul e constiinta...Care e diferenta? Dar intre constiinta si fiinta?
----
diferenţele sunt în dualism.. cuvintele sunt concepte.. citeşte cuvintele şi treci dincolo de ele, de semnificaţia lor..
da, în manifestat totul este Conştiinţă, iar Conştiinţa fără formă este una cu Fiinţa..

---
Vrei sa spui ca intregul e mai mult decat suma partilor
---
eu nu vorbesc aici despre Întreg ca o Sumă a părţilor ci despre faptul că Întregul integrează părţile, în evoluţie asta se face treptat odată cu fiecare transcendere.. holoni.. adică nu există nici întregi (separaţi) nici părţi (separate) ci întregi părţi în alţi întregi în mod transfinit.. acest proces continuu de transcendere şi îmbrăţişare (imanenţă) permite sistemelor să se comporte ca un întreg (cu funcţionalitate) un întreg parte în alt întreg şi tot aşa.. acesta nu e atomism sau holism ci o holarhie transfinită..

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 29 Dec 2005, 06:21 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 06:41 PM
Mesaj #11


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



shapeshifter

QUOTE
diferenţele sunt în dualism.. cuvintele sunt concepte.. citeşte cuvintele şi treci dincolo de ele, de semnificaţia lor..
da, în manifestat totul este Conştiinţă, iar Conştiinţa fără formă este una cu Fiinţa..


Dincolo unde?
Inteleg asa: Constiinta = Fiinta + Forma? Forma ar fi diferenta. Ce e forma?
In manifestat totul e constiinta si la nivelul numenului nu? Acolo nu mai exista constiinta sau ea nu mai e totul?

QUOTE
eu nu vorbesc aici despre Întreg ca o Sumă a părţilor


Pai eu ce-am spus? Intregul e Mai Mult decat suma partilor... smile.gif
QUOTE
adică nu există nici întregi (separaţi) nici părţi (separate) ci întregi părţi în alţi întregi în mod transfinit..


Partile trebuie sa fie separate intr-un sens ca altfel n-ar mai fi diferite adica parti, ai avea doar un intreg. O parte a unui intreg poate fi un intreg la randul ei , alcatuita din alte parti, am spus eu ceva contrariu? smile.gif

QUOTE
acest proces continuu de transcendere şi îmbrăţişare (imanenţă) permite sistemelor să se comporte ca un întreg (cu funcţionalitate) un întreg parte în alt întreg şi tot aşa..

Care e sensul cuvintelor transcendere si imanenta aici, presimt ca iar sunt mari diferente. Cum anume permite acest proces continuu , sistemelor sa se comporte ca un intreg?
Dar nu inteleg care e legatura cu iubirea. Ce e iubirea? Reunirea partilor intr-un intreg functional? Nasol...

Acest topic a fost editat de diabolein: 29 Dec 2005, 06:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 07:00 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



----
Dincolo unde?
Inteleg asa: Constiinta = Fiinta + Forma? Forma ar fi diferenta. Ce e forma?
In manifestat totul e constiinta si la nivelul numenului nu? Acolo nu mai exista constiinta sau ea nu mai e totul?

QUOTE
eu nu vorbesc aici despre Întreg ca o Sumă a părţilor


Pai eu ce-am spus? Intregul e Mai Mult decat suma partilor...
----
Da întregul e mai mult decât ,,suma" părţilor dar dpdv funcţional ca şi nivel de complexitate, de adâncime.. dar această ,,sumă" este o integrare treptată nu o simplă însumare.. prin însumare funcţională nu obţii evoluţie.. ci numai prin integrare după ce părţile au fost transcense..

Iubirea este cea care face să dispără diferenţele..

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 29 Dec 2005, 07:03 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 07:17 PM
Mesaj #13


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



Shapeshifter

QUOTE
Da întregul e mai mult decât ,,suma" părţilor dar dpdv funcţional ca şi nivel de complexitate, de adâncime.. dar această ,,sumă" este o integrare treptată nu o simplă însumare.. prin însumare funcţională nu obţii evoluţie.. ci numai prin integrare după ce părţile au fost transcense..


Intregul e mai mult decat suma partilor e o formulare generica care poate fi interpretata si ca integrare care e mai mult decat suma functionala...smile.gif
Dar nu-mi raspunzi..Ce forma?
Cum dispar diferentele prin iubire?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 07:27 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



ce e forma? forma aici nu se referă neapărat la forma fizică.. o formă este şi un gând.. dar, dacă nu ar exista un fundal care este Conştiinţa fără formă ai putea tu deveni conştient de un gând? ar putea un gând deveni conştient de alt gând dacă acestea sunt entităţi izolate dar care se pot înlănţui prin asocieri? ai putea deveni conştient de un gând dacă nu ar exista acele gap-uri între gânduri şi acest simţământ de fiinţare (simţul ,,eu sunt") - gândurile fiind secvenţiale şi înlănţuindu-se prin asociaţii mentale..

un sunet este o formă apărută pe un fundal fără formă acela al tăcerii, liniştii.. poate ai observat că dacă un sunet este aplicat continuu pe o perioadă mai mare de timp la un moment dat nu mai eşti conştient de el.. el este acolo dar nu mai eşti conştient de el.. sau are loc o disociere..

--
cum dispar diferenţele prin iubire?
---
prin trăire.. nu prin conceptualizare..

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 29 Dec 2005, 07:29 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 08:00 PM
Mesaj #15


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



shapeshifter

QUOTE
ce e forma? forma aici nu se referă neapărat la forma fizică.. o formă este şi un gând..


Gandul e forma? Sau si gandul? Si forma fizica? Dar ce e forma shapeshifter asta te intreb sa inteleg notiunile cu care lucrezi, am bagat de seama ca au alt sens la Wilber dupa care esti innebunit? Ce zice Ken Wilber ca e forma ca nush?
QUOTE
dacă nu ar exista un fundal care este Conştiinţa fără formă ai putea tu deveni conştient de un gând? ar putea un gând deveni conştient de alt gând dacă acestea sunt entităţi izolate dar care se pot înlănţui prin asocieri? ai putea deveni conştient de un gând dacă nu ar exista acele gap-uri între gânduri şi acest simţământ de fiinţare (simţul ,,eu sunt") - gândurile fiind secvenţiale şi înlănţuindu-se prin asociaţii mentale..


Da, constiinta imi poate apartine nu trebuie sa fie un fundal. Asocierile intre ganduri pot fi operate de functiile psihice: ratiune etcNu vad la ce-ti foloseste ideea unei constiinte fundal universale. Poti presupune constiinta ca un nivel al psihicului ( alaturi de inconstient si subconstient ) . Si de ce nu as putea deveni constient daca gandurile sunt secventiale si inlantuite prin asociatii m intale in absenta constiintei universale ca fundal? smile.gif
QUOTE
un sunet este o formă apărută pe un fundal fără formă acela al tăcerii, liniştii.. poate ai observat că dacă un sunet este aplicat continuu pe o perioadă mai mare de timp la un moment dat nu mai eşti conştient de el.. el este acolo dar nu mai eşti conştient de el.. sau are loc o disociere..

Fundalul fara forma e negatia? Absenta? Ciudat. In sfarsti nu vrei sa-mi spui ce e forma si nu-ti precizezi nici un concept. Am impresia ca folosesti o amestecatura de sensuri, din care nu se intelege nimic. smile.gif Eu te intreb ceva si tu imi raspunzi cu totul altceva.
Povestea asta cu sunetele e valabila si pentru celelalte senzatii. Si ce-i cu asta?
Sincer nu-mi dau seama unde vrei sa ajungi. Eu iti spun niste intrebari sa-ti precizezi conceptele si tu dai raspunsuri care n-au nici o legatura...
Inca o data...ce e forma?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 29 Dec 2005, 11:55 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (shapeshifter)
poate ai observat că dacă un sunet este aplicat continuu pe o perioadă mai mare de timp la un moment dat nu mai eşti conştient de el.. el este acolo dar nu mai eşti conştient de el.. sau are loc o disociere...


Ce spui tu se numeste legea adaptarii senzoriale. Este una din legile psihofiziologice din psihologie, care spune ca analizatorii isi pot modifica pragul senzorial in functie de intensitatea stimulilor aplicati. Daca asupra analizatorului auditiv actionezi cu un stimul puternic, pe termen lung acesta se va adapta si va deveni mai putin sensibil, si invers. Insa, trebuie ca stimulul sa fie foarte slab, ca acesta sa nu mai provoace o senzatie dupa un anumit timp. Nu e nimic miraculos aici.

Totusi, nu prea vad ce legatura are asta cu iubirea.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
misstika
mesaj 30 Dec 2005, 11:24 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 30
Inscris: 26 December 05
Forumist Nr.: 7.535



iubire=dorinta de a te suprapune sentimentului de ura tongue.gif


--------------------
totul merge....crezi?
toate se duc....crezi?
opreste-te sa mergi si nu mai crede!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 30 Dec 2005, 11:11 PM
Mesaj #18


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Draga Barbi, daca mai treci pe aici si nu ai aflat inca raspunsul, iti spun ca este un capitol in Biblie care se numeste Cantarea Cantarilor care se refera exact la ce cauti.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 2 Mar 2007, 11:48 PM
Mesaj #19


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Referitor la intrebarea cu Romeo si Julieta : nu cred ca Dumnezeu ar fi considerat-o pacat, fiindca Dumnezeu e iubire. Daca privesti doar prin prisma Vechiului Testament, poate, dar Iisus a venit ca se ne ofere o alta Lege:iubirea neconditionata. Gandeste-te cum a reactionat El cand i s-a adus femeia adultera(vinovata dupa lege!) ; si cum se adresa El fariseilor :"Tineti partile mai putin importante ale Legii(zeciuiala) dar uitati iubirea si mila. Pe acestea trebuia sa le tineti, si pe acelea sa nu le lasati." Concluzia este ca asa-zisele condamnari ale moralei ultragiate vin de la oameni, si nu de la Dumnezeu.


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Mar 2007, 12:42 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



De ce nu e la universul credintei topicul asta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 4 Mar 2007, 02:46 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Nu știu, de la un timp tot apar diverse topicuri dubioase aici la Filosofie... Nu știu nici eu cine le aduce, de unde le aduce și de ce le aduce...

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 Mar 2007, 03:00 PM
Mesaj #22


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Mie mai dubioasa mi se pare respingerea unor astfel de subiecte...

Topicul asta statea acolo la Filozofie exact din 1 mai 2004.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Mar 2007, 04:35 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Subiectul nu a fost respins, ci mutat. Si cred ca o discutie despre Biblie isi are mai degraba locul la universul credintei, nu la filosofie. rolleyes.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 4 Mar 2007, 06:36 PM
Mesaj #24


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Adevarul este ca nu am fost destul de atenta ca sa observ ce mult s-a discutat despre Biblie in acest topic (n-am citit nici partea scrisa cu litere marunte din titlul topicului - care trebuia sa ma lamureasca de la bun inceput de ilegalitatea comisa) in schimb m-am lasat surprinsa de o anumita exprimare si o anumita atitudine luata dupa trei ani de maxima toleranta si flexibilitate. sorry.gif whistling.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 07:58 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman