HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

20 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Formula Fericirii
Figaro
mesaj 28 Jan 2004, 12:09 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu stiu exact cine a spus treaba asta - n-am retinut numele respectivului - insa formula mi-a placut. Pentru fericire ai nevoie de trei lucruri:

1. sa ai ceva de facut
2. sa ai ceva de visat
3. sa ai pe cineva de iubit


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 28 Jan 2004, 12:16 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Exista si o alta varianta (nici eu nu mai stiu unde am gasit-o):
- Fa-ti timp pentru a munci - e pretul succesului
- Fa-ti timp pentru a gandi - e sursa puterii
- Fa-ti timp pentru a te juca - e secretul tineretii vesnice
- Fa-ti timp pentru a citi - e fantana intelepciunii
- Fa-ti timp pentru prieteni - e drumul spre fericire
- Fa-ti timp pentru iubire- e placerea vietii
- Fa-ti timp pentru a rade - e muzica sufletului.
smile.gif
Intr-adevar, trebuie sa ne facem si timp pentru a visa. E poarta spre toate celelalte.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 28 Jan 2004, 12:16 PM
Mesaj #3


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Stiu eu.

"The grand essentials of happiness are: something to do, something to love, and something to hope for."
-Allan K. Chalmers


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jan 2004, 12:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ryan
mesaj 28 Jan 2004, 12:19 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Esti pe faza tongue.gif

Nu stiu de ce, dar parca sa ai ceva de facut e cel mai important... daca nu ai ceva de facut nu mai ai chef nici sa visezi nici sa iubesti si incepi sa te compatimesti.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 4 Feb 2004, 03:08 PM
Mesaj #5


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Ca o parere personala, nu cred ca fericirea are o formula generala. Si uite de ce: eu sunt fericit atunci cand iubesc oamenii si viata. Altii se simt fericiti cand au prieteni de nadejde, altii gasesc fericire in joaca de copil, altii isi gasesc fericirea langa partenerul de viata iar altii sunt fericiti cand se dedica unei cariere dorite. Iubirea, prietenia, cariera, familia sunt numai cateva din cele ce aduc fericire unui om. Depinde de firea fiecaruia, de natura omului, de felul lui de a fi. Nu exista o formula generala, ci fiecare se dedica formulei sale.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 4 Feb 2004, 04:01 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



"Daca ai putea reduce populatia din intreaga lume la un sat de 100 de persoane, mentinand proportiile tuturor popoarelor existente pe pamant, acest sat ar fi compus in felul urmator:57 de asiatici21 de europeni14 americani (din America de Nord, Centru si Sud)8 africani52 ar fi femei48 barbati70 nu ar fi albi30 albi70 nu ar fi crestini30 crestini89 ar fi heterosexuali11 ar fi homosexuali6 persoane ar avea 59% din bogatiile lumii si toate 6 ar fi din StateleUnite80 ar sta in case de nelocuit70 ar fi analfabeti50 ar suferi de malnutritie1 ar fi pe moarte1 ar fi pe punctul de a se naste1 ar avea un computer1 (da, numai 1 ar avea diploma de studii)Si mai gandeste-te si la urmatoarele:Daca te-ai trezit azi-dimineata mai mult sanatos decat bolnav, inseamna ca ai mai mult noroc decat milioane de persoane care nu vor apuca sa traiasca saptamana viitoare.Daca nu ai trait pericolul unei lupte, singuratatea unei inchisori, agonia torturii sau chinurile foamei - esti inaintea altor 500 de milioane de oameni de pe lumea asta.Daca poti sa intri in biserica fara teama ca vei fi amenintat, arestat, torturat sau omorat - esti mai norocos decat 3 miliarde de persoane.Daca ai mancare in frigider, haine cu care sa te imbraci, un loc unde sa dormi si o casa in care sa stai - esti mai bogat decat 75% din populatia lumii.Daca ai bani in banca, in portofel si cateva monede intr-o pusculita - esti printre cele 8 procente ale persoanelor care traiesc bine.Daca parintii tai sunt inca in viata si inca impreuna - esti, intr-adevar, o persoana rara, chiar si in Statele Unite si Canada.Daca poti sa citesti acest mesaj esti de doua ori binecuvantat: pentru ca cineva s-a gandit la tine! si pentru ca nu te numeri printre cele doua miliarde de persoane care nu stiu sa citeasca.Cineva a zis odata:Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani.Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi.Danseaza ca si cand nimeni nu te vede.Canta de parca nu te-ar auzi nimeni.Traieste ca si cand Paradisul ar fi pe pamant."


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tomy
mesaj 4 Feb 2004, 07:14 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 159
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.798



1Sa ai pe cineva cate te iubeste 2Sa fi un om realizat 3Sa-ti traiasca parintii cat mai mult spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 8 Feb 2004, 11:01 AM
Mesaj #8


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Julia, toate persoanele cu care m-am consultat referitor la cele spuse de tine au negat faptul ca 89% am fi heterosexuali si 11% homosexuali. Unde ai gasit statisticile? Da-mi linkul daca il ai, vreau sa vad si eu. blink.gif


Tomy, foarte frumos ce ai spus… rolleyes.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kristina
mesaj 8 Feb 2004, 08:44 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 428
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 759



QUOTE (Tomy @ Feb 4 2004, 07:14 PM)
1Sa ai pe cineva cate te iubeste 2Sa fi un om realizat 3Sa-ti traiasca parintii cat mai mult spoton.gif

Sesizez o doza de egoism. Cred ca ar trebui sa iubim si noi pe cineva pentru a fi fericiti....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 Feb 2004, 04:26 AM
Mesaj #10


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Reteta fericirii? O femeie cu dotari misto.
Raiul? Doua , una danseaza pe masa, cealalta pe tine.
Cred ca o sa trec la islamism, am auzit ca aia au 7 fecioare in rai de fiecare. Mama ce urite trebuie sa fie de au ajuns ele fecioare acolo. Da daca dau bine din buric e ok. hh.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 9 Feb 2004, 08:43 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



QUOTE (3 @ 1415926535,Feb 8 2004, 11:01 AM)
Julia, toate persoanele cu care m-am consultat referitor la cele spuse de tine au negat faptul ca 89% am fi heterosexuali si 11% homosexuali. Unde ai gasit statisticile? Da-mi linkul daca il ai, vreau sa vad si eu.  blink.gif

Draga Pi ( am vrut sa scriu simbolul, dar n-am reusit), ce-am scris eu la reteta fericirii a fost preluat dintr-un mesaj primit pe mail. Nu stiu de unde aceste date, dar mai importante decat cifrele mi s-au parut ideile in sine, modul in care te fac sa privesti viata si sa n-o irosesti. Statisticile - vorbe goale...


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 10 Feb 2004, 03:11 PM
Mesaj #12


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Julia, oare ar fi trebuit sa postezi numai concluzia? huh.gif (nu te provoc la discutie, era o intrebare retorica spoton.gif )
Kristinusha (te superi daca ti-am zis asa?) ... cand vine vorba de dorinte... toti suntem egoisti daca privim situatia dintr-un anumit unghi. wink.gif
Asa ca oameni buni... va doresc sa va doriti ! rofl.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 10 Feb 2004, 03:54 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Complicata formula fericirii.. smile.gif
Un strop de liniste, un strop de furtuna, o mare de iubire, sa-ti placa ceea ce faci, sa nu faci lucrurile de mantuiala, sanatate, norocul sa te vegheze si sa te fereasca de prapastiile vazute si nevazute, sa ai inima curata, sa zambesti in gand (si tot acolo sa ainjuri birjareste..), sa te bucuri de lucrurile mai mari sau mai marunte pe care viata ti le daruieste, sa vezi ca iarba este veride si cerul albastru, sa simti mirosul zapezii..si sa te consolezi cu ideea ca totul pe lume (inclusiv fericirea) este efemer.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 25 Feb 2004, 11:17 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



dar ce parere aveti de formularea " fericirea mea se termina acolo unde incepe fericirea celuilalt" ?!

mie mi se pare o gandire egoista... asa o fi?!


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 28 Feb 2004, 11:42 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



formula fericirii :

(singuratate) la puterea (linishte) totul la puterea (moarte) plus (copilarie) la puterea (joc) totul la puterea (echinoctziu)


am descoperit-o cand am cazut pe capul unui mar

ar fi cazul sa o brevetez ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 28 Feb 2004, 11:53 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (secunda @ 25 Feb 2004, 11:17 PM)
dar ce parere aveti de formularea " fericirea mea se termina acolo unde incepe fericirea celuilalt" ?!

deficientzele limbajului ... care nu ne ofera alternativa exprimarii
--nu are ce cauta spatziul shi timpul in definitzia fericirii--
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 29 Feb 2004, 12:31 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (secunda @ 25 Feb 2004, 11:17 PM)
dar ce parere aveti de formularea " fericirea mea se termina acolo unde incepe fericirea celuilalt" ?!

Imi da o senzatie puternica de sadic!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Feb 2004, 01:49 PM
Mesaj #18


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si daca fericirea e un concept inventat de noi doar pentru a ne justifica diverse actiuni sau stari? unsure.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lumashel
mesaj 29 Feb 2004, 06:26 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.890




Chiar daca si mie imi place formularea sintetica de la inceput,motivele insiruite sunt suficiente pentru a obtine bucuria sau multumirea...dar fericirea...nu e cazul ei.

QUOTE
Daca poti sa citesti acest mesaj esti de doua ori binecuvantat: pentru ca cineva s-a gandit la tine! si pentru ca nu te numeri printre cele doua miliarde de persoane care nu stiu sa citeasca.


Conform mesajului respectiv numai dupa cel de-al doilea motiv puteai fi "fericit".IAr acesta se poate rezuma la:fii fericit pentru ca putea fi mai rau.Si ca sa vezi ca intr-adevar putea fi mai rau ,cauti cazuri concrete care sa iti demonstreze asta.Daca iti pierzi familia si ramai singur,te simti invins,nu poate fi vorba de fericire in cazul asta.Dar ,cand in aceste conditii,vezi un alt om care si-a pierdut familia,dar nu are nici casa ,nici serviciu,mai este si orb si sufera de artrita...te simti alinat.Dar poate fi vorba de fericire ?
Unii spun ca da.Altii spun ca doar suferinta iti este ameliorata.
Mie imi repugna cumplit gandirea asta. ...cu atat mai mult cu cat pseudo-crestinii se bazeaza pe ea...si se cred "umani".
"Uman" fir'ar sa fie?DA... numai daca uman inseamna splendoarea egoismului.Deci sunt categoric impotriva...fericirea nu vine de aici.


Fericirea rezulta,dupa opinia mea numai din relatia "ta cu tine".NU am nici o conceptie hedonista despre fericire si nici una eudemonista...suferinta nu exclude fericirea.Fericirea te ajuta sa traiesti suferinta si bucuria cu intelegere.Cum poti fi fericit cand nu te asculti pe tine si nu iti pleci deloc urechea la glasul interior?Unii nu numai ca isi pun dopuri in urechi dar isi neaga existenta "interiorului".
Cum poti fi fericit cand negi ceea ce esti actionand numai de dragul normelor,bunei-cuviinte,de dragul imaginii sau de dragul nu stiu carei persoane?
A te asculta pe tine ,nu inseamna a vedea in nevoile fizice si spirituale scopuri,ci mijloace. Inseamna a asculta si a urma inclinatia naturala a fiintei din noi.IAr inclinatia naturala nu e distrugatoare(rea -potrivit moralei:ex-inclinatia de a ucide).Inclintatia naturala este self-improvment-ul(paideia platoniciana).Pentru a-l atinge drumurile sunt diferite de la om la om( a visa, a iubi,a ajunge pe muntele athos,a avea bani,a trai prietenia,a calatori,etc)... insa au un punct comun :a actiona,a paricipa la existenta(adica acel: a avea ceva de facut)...
Uneori pentru a fi fericit trebuie sa iti provoci singur suferinta,de exemplu sa renunti la o locuinta si sa ratacesti... .Uneori pentru a fi fericit trebuie sa actionezi impotriva eticii.

Ca sa stii ce drum sa urmezi,de ce ai nevoie,trebuie sa dialoghezi mai intai cu tine...nebunii nu sunt cei care "vorbesc singuri" ci cei care refuza sa se asculte iar la un moment dat trebuie sa tipe la ei insisi:taci,sunt ocupat cu distrugerea mea.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 29 Feb 2004, 07:22 PM
Mesaj #20


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Cum sa "gatim" Fericirea sau De sapte ori cate sapte
1.Se ia un cazan mare mare de tot in care-ti pui toate visele tale (atat cele urate cat si cele frumoase pentru a neutraliza gustul amar)
2. Se adauga doua polonice de zambete cu parfum de fericire (lalalala..cantec a' la Delia) rofl.gif
3. Se presara cu praf de "scortisoara pasiunii"
4. Adaugi apoi petalele prieteniei si amesteci bine
5. Condimentezi cu Credinta si Iubire
6.Adaugi raze de soare si adierea vantului de vara
7.Sapte linguri de bunatate si cinci de naturalete
Se fierbe la focul intelepciunii si se serveste de sapte ori pe zi. wub.gif ohyeah.gif


P.S. 1. Multa fericire tuturor wink.gif
2. N-am adugat paharelul de palinca fiindca am considerat ca nu-i cazul rofl.gif


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 8 May 2004, 07:28 PM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Ce au scris Figaro, denise_d, Tear si Farga^ ...prea tari... spoton.gif
Coretc.
Fericirea este pentru fiecare altceva.
Dar sunt atat de MULTI din cei care se cred nefericiti si nici macar nu au cunoscut nefericirea crunta. Inconstienti...


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 8 May 2004, 07:45 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Fericirea este o clipa, iar clipa o eternitate.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 9 May 2004, 01:44 AM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Fericirea este diferenta dintre sperantele(visurile) si implinirile noastre. Mi se pare cat se poate de aproape de adevar. Depinde numai de noi si de idealurile pe care ni le fixam.
Mult succes in cautare!


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 17 May 2004, 01:02 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



fericirea e un set de practici, pe care le faci in fiecare zi. fericirea e munca, si fericirea de a munci pentru fericire.

cealalta fericire, pe care o lauda alti compatrioti, vine nu prin munca, nu prin productie, ci prin cheltuiala. party, drinky, sexy

si, in timp (adica mult mai repede, in secolul nostru, al vitezei),

SE TER - MI - NA sad.gif

se poate si mai mult, se poate şi mai bine


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 17 Jun 2004, 11:45 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



1. Sa te bucuri de fiecare episod al vietii tale.
2. Sa nu regreti nimic.
3. Sa iti placa ceva.
4. Sa ai ce face.
5. Sa crezi in ceva.
6. Sa te poti dedica.
7. Sa ai incredere in tine.
8. Sa nu visezi mai mult decat poti avea.
9. Sa poti iubi si sa ai inima deschisa.
10. Sa iti placa si sa fii constient ca trebuie sa ajuti.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 17 Jun 2004, 07:01 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Am inteles pana acum ca o singura persoana te poate face fericit.Am intalnit aceasta persoana si aproape am reusit s-o fac sa intelega ceea ce inseamna pentru mine.Nici eu, nici ea nu intelegem ce se intampla intre noi si de ce. E prevede o frumoasa prietenie. Eu - o mare iubire.Numai ca in fiecare zi se intampla o mare drama.Ea imi provoaca o atat de mare fericire pentru ca o iubesc cum n-am mai iubit pe nimeni.Si in fiecare zi, la despartirea de ea, cad intr-o adanca depresie.Cum e posibil ca o persoana sa iti aduca zilnic fericire si tot zilnic sa ti-o sfasie?


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 17 Jun 2004, 07:03 PM
Mesaj #27


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
8. Sa nu visezi mai mult decat poti avea.


thumb_yello.gif Si eu intrasem cu intentia de-a scrie acelasi lucru. Sau, spus in alte cuvinte: "Sa te bucuri de ce ai deja, sa nu-ti doresti ceea nu ai".. asta ar fi dupa mine secretul fericirii. Sec, dificil, dar foarte adevarat huh.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 17 Jun 2004, 07:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 17 Jun 2004, 07:23 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



@Predatoru
Les muheres astea au prostul obicei sa fie cateodata cat se poate de pe langa... Si eu am patit chestia asta nu odata... Era o prietena de-a mea cu care as fi vrut muuult mai mult si care imi spunea de fiecare data cat de buni prieteni suntem noi si cum nu m-ar da ea pe nimica in lume. Si eu nu mai stiam cum sa-i spun ce voiam eu de fapt si mai dadeam cu bota in balta cateodata si ma si faceam de kko....
Mai tarziu isi dau ele seama de chestie dar in 99% din cazuri isi dau seama prea tarziu....
Asa e.... cateodata persoana care iti aduce cea mai mare fericire numai cand o vezi nu-si da seama de asta. Secunda o sa obiecteze ca nu vrea ea si blablabla dar eu stiu sigur ca sunt situatii d-astea pentru ca am trecut prin asa ceva. Cea mai buna treaba e sa-i spui. Oricum, mai nasol decat sa iti spuna ca te vede ca pe un frate si ca nu concepe asa ceva nu are ce se intampla. Si daca nu iti zice asa poate iese ceva super. smile.gif



@Serenity - Eu scrisesem chestia aceea cu putina strangere de inima pentru ca stiu ca sunt multi care spun sa visezi cat mai mult pentru a realiza cat mai mult. Asa ca pe de o parte stiu ca e asa, ca e bine sa nu iti faci vise mai departe de unde poti ajunge, dar pe de alta parte ma gandesc si la cei care spun ca e bine sa fii nebun, ca e bine sa visezi pana la stele... Tu ce parere ai?
Eu o sa ma mai gandesc la asta laugh.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 17 Jun 2004, 07:31 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



dar vezi tu yoyoman, ea stie ce vreau eu de la ea dar ea nu stie ce vrea de la mine. Poate ca sunt mult prea hidos si cu siguranta atunci ca nu ma incadrez in tiparele ei de frumusete.
De fapt se intampla lucruri ciudate.Cand ii vorbesc despre faptul ca o iubesc, atunci zambeste timid si roseste.In plus de asta, e ocupata cu altcineva.De fapt nu sunt mai mult decat prieteni...mai intimi(nu foarte).Adica stiu unul despre celalalt ca au sentimente pe care le impartasesc.Adica ea nu stie nici ce vrea de la el nici ce vrea de la mine.Am incercat sa-i arat drumul spre fericire pentru ca se simtea foarte nefericita.Si mi-a spus ca are darul de a da sperante, insa pentru ea nu mai ramane nici un strop de speranta.Si ca nu va putea niciodata sa iubeasca.


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 17 Jun 2004, 07:43 PM
Mesaj #30


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



@ Predatoru

QUOTE
Poate ca sunt mult prea hidos si cu siguranta atunci ca nu ma incadrez in tiparele ei de frumusete.

Eu in avatarul tau nu vad nimic in neregula laugh.gif.

Lasand gluma la o parte... si faptul ca subiectul incepe sa semene a thread pentru "Dragoste Si Sex", cum ai inteles tu ca o singura persoana te poate face fericit? Si cum poti fi asa de sigur de asta? Daca fata asta nu o sa te vrea niciodata, tragi concluzia ca vei fi nefericit toata viata? S-au mai vazut contraexemple... Sau sa o luam altfel. Puteai foarte bine sa nu o intalnesti. Crezi ca nu ai fi putut fi fericit? N-as crede ca vrei sa afirmi asta. Poate ideea ta e alta si nu am inteles eu bine, caz in care te rog frumos sa imi explici.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 17 Jun 2004, 11:03 PM
Mesaj #31


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu ma refeream mai mult la partea materiala, nu la vise.. dar daca tot veni vorba, probabil e indicat sa-ti faci vise realizabile sau sa visezi cat vrei atat timp cat nu te amagesti prea mult..

Predatoru - Mi personal mi se pare putin egoista tipa... Mi s-a intamplat si mie ca un prieten foarte bun sa vrea "mai mult" iar eu sa nu-l pot vedea altfel decat ca pe un frate, si in momentul in care am aflat asta m-am distantat, pentru a nu provoca suferinta inutila. Si pentru ca, orice ai spune tu acum, in timp ranile se vindeca.. Spui ca nu stie nici ce vrea de la tine, nici ce vrea de la el.. Discuta cu ea, spune-i sa se hotarasca! mad.gif Poate e mai complicat decat pare la prima vedere si nu am inteles noi ce si cum..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 18 Jun 2004, 03:12 PM
Mesaj #32


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



YOYO,
- sa iubesti
- sa fii iubit
si ceilalti, veniti, completati lista !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 18 Jun 2004, 04:44 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



contraste - multam de completare dar eu am pus la punctul 9. din postul meu asta. Sa iubesti si sa ai o inima deschisa. Adicatelea sa te lasi iubit sau iubita. Oricum - e super daca se continua lusta thumb_yello.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 18 Jun 2004, 05:11 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



in germana se zice uneiori "Glück ist dumm sein und Arbeit haben." (sa fii fericit e sa fii prost si sa ai serviciu)... sau mai simplu pe berlineste "du hastet jut - du bist doof" (ai noroc - esti prost)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 20 Jun 2004, 10:55 AM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



@colectionara
QUOTE
Puteai foarte bine sa nu o intalnesti. Crezi ca nu ai fi putut fi fericit? N-as crede ca vrei sa afirmi asta. Poate ideea ta e alta si nu am inteles eu bine, caz in care te rog frumos sa imi explici.

Ah...nu asta era problema...cred ca mai mult v-am incurcat...Desi nu am mai trecut prin asa ceva, totusi as putea spune ca pot sa ies cu bine din chestii din astea...Dar asta e foarte complicata....Daca nu as fi intalnit-o, nu as fi stiut de existenta ei, corect? Atunci mi-as fi cautat fericirea in alta parte...Dar! Dar am intalnit-o...si am constientizat despre ea niste lucruri pe care nu le-am gasit la altele...Nu vreau sa intru in detalii pentru ca mi-e foarte greu sa raman obiectiv cand vorbesc despre ea. So...uite, vezi...@contraste are dreptate...Zice bine:
QUOTE
- sa iubesti
- sa fii iubit

Cat despre Serenity...Ai spus asa:
QUOTE
Mi personal mi se pare putin egoista tipa...

Ei bine, nu.Nu este vorba de egoism...Am primit un e-mail de la ea in care imi explica criza ei si in care imi cerea sa nu ii aduc subiectul acela in discutia fata-in-fata...Si acel e-mail m-a impresionat cum foarte rar mi se intampla...si am inteles-o si v-as explica si voua daca nu mi-ar fi cerut sa ramana confidential...Deci: nu incercati sa gasiti o solutie la problema mea.Sunt destul de mare...Va multumesc pentru efortul de a ma intelege si de a-mi oferi sfaturi, si de a va interesa de umila mea persoana...Dar nu e nevoie...Consider ca am mai facut un pas in relatia asta si simt ca(virgula)cu timpul totul se va rezolva intr-un fel.E greu sa o inteleg,mi-e greu sa ma inteleg...e greu...de fapt, ce e usor? Ea pare sa se fi hotarat...l-a ales pe el...dar nu imi da prin nimic de inteles ca nu as mai avea nici o sansa...e ciudat si am inteles ca nici pentru ea nu e usor...Adevarul e ca am devenit dependent de ea...


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 07:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman