HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Infinitul
dr.agy
mesaj 6 Jan 2004, 07:07 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 197
Inscris: 3 March 03
Din: Dragon's Lair..near the tree of Eternity
Forumist Nr.: 6



Dupa parerea voastra exista ceva infinit cu adevarat?Exista o demonstratie draguta prin care se arata ca infinitul este finit temporal,deci nu este infinit absolut(nu exista o asemenea instanta).Mergea cam asa:Presupunem ca infinitul exista,atunci se supune legii existentei care admite un inceput si un sfarsit-->infinitul este finit temporal,deci nu este un infinit absolut.

Dincolo de problematica superficiala,va invit sa discutati si incapacitatea omului de a conceptualiza infinitul mare si infinitul mic.Dupa cum spunea Pascal,Omul nu este nici nimic nici totul,este undeva pe la mijloc ( 0 biggrin.gif )

Acest topic a fost editat de dr.agy: 6 Jan 2004, 07:08 PM


--------------------
"modul in care culegi,procesezi si folosesti informatia fac diferenta intre invingator si invins!"-Bill Gates
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Jan 2004, 05:40 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (dr.agy @ Jan 6 2004, 07:09 PM)
Exista o demonstratie draguta prin care se arata ca infinitul este finit temporal,deci nu este infinit absolut(nu exista o asemenea instanta).Mergea cam asa:Presupunem ca infinitul exista,atunci se supune legii existentei care admite un inceput si un sfarsit-->infinitul este finit temporal,deci nu este un infinit absolut.

Demonstratia nu este corecta.
Care lege a existentei impune un inceput si un sfarsit? Din contra, anumite legi fizice neaga vehement acest fapt, cum ar fi toate legile conservarii (impulsului, sarcinii, etc)


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.agy
mesaj 7 Jan 2004, 02:19 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 197
Inscris: 3 March 03
Din: Dragon's Lair..near the tree of Eternity
Forumist Nr.: 6



Stiu acest aspect,insa mai erau niste restrictii pe care nu mi le mai aduc aminte.O sa incerc sa fac rost de ea,este destul de dragutza,dupa cum spuneam.Totusi sa revenim la subiect! smile.gif


--------------------
"modul in care culegi,procesezi si folosesti informatia fac diferenta intre invingator si invins!"-Bill Gates
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jan 2004, 02:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 7 Jan 2004, 08:35 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Atunci eu te voi intreba: ce intelegi tu prin a conceptualiza?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 7 Jan 2004, 08:58 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



conceptualiza?
Eu cred ca a vrut sa spuna ca omul daca se uita la o rigla spune ca este de 40 cm si asta e.
Omul daca se "uita la infinit"(pt. ca infinitul trece si pe la noi sau prin noi), nu este in stare sa spuna ce vede, chiar daca spune el ceva, la un moment dat el se opreste cu gindirea si gata.
Daca nu exista infinit atunci ce raminea?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.agy
mesaj 7 Jan 2004, 10:50 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 197
Inscris: 3 March 03
Din: Dragon's Lair..near the tree of Eternity
Forumist Nr.: 6



Daca e sa o luam ca la dictionar,a conceptualiza inseamna a realiza un concept (plan-sbst-in legatura cu ceva).
In sens mai larg si cel pe care l-am folosit,inseamna a imagina,a putea concepe,intelege si proiecta mental ceva (in cazul nostru infinitul).


--------------------
"modul in care culegi,procesezi si folosesti informatia fac diferenta intre invingator si invins!"-Bill Gates
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 24 Jan 2004, 01:22 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Omul nu e indeajuns de avansat ca sa perceapa notiunea de infinit.
Un animal poate avea trairi sufletesti (cainele poate iubi), iar omul, care este un animal cu cea mai avansata perceptie a Universului, nu a ajuns inca la stadiul de "conceptualizare".
Totusi, am convingerea ca omul de geniu, inspirat de Duhul Sfant de la D-zeu, are puterea de a parasi spiritual sfera materialului si de a percepe infinitul pe cale spirituala. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Jan 2004, 07:47 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



blink.gif
De ce crezi tu ca omul nu poate sa perceapa notiunea de infinit?
Pe glob sunt mai mult de 6 miliarde de oameni in afara de tine. De ce esti sigur ca acestor oameni le lipseste capacitatea de a conceptualiza, si doar putinor le este dat prin Duhul Sfant, aceasta capacitate?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
special creep
mesaj 24 Jan 2004, 10:13 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.753



Dupa parerea mea nimic nu exista cu adevarat.Sau mai bine zis exista o realitate adevarata si tot ce percepem noi e relativ,e iluzie.Infinitul nu e absolutul.Ideal ar fi sa fie ceva aspatial,atemporal,de aceea imi e mai usor sa cred ca exista infinitul,pentru ca nu-l consider perfect.


--------------------
I RATHER BE HATED FOR WHAT I AM THAN LOVED FOR WHAT I'M NOT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 24 Jan 2004, 10:39 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Poate ca este mai mult o conventie - ajuta la explicatia , sau lipsa de explicatie a altor concepte. Omul nu poate "percepe" infinitul - simturile noastre sunt totusi limitate in timp si spatiu. Si-l poate insa imagina - aici nu sunt bariere. Deci da, unii pot "conceptualiza" infinitul. Observ insa o tendinta la unele persoane de a pune semnul egalitatii intre Univers si infinit. Nu sunt egale. Doar la fel de incomensurabile pentru noi.
Revenind la "limitele" infinitului . Imi amintesc de o axioma care m-a nedumerit intotdeauna: Doua drepte paralele se intalnesc la infinit. Cum adica? Daca faptul se intampla (e axioma, nu? - o luam ca atare) - atunci infinitul este limitat in timp si spatiu? Si nu stiu daca totul are un inceput si un sfarsit. O dreapta (ca tot suntem la matematica) este trasata la un moment dat, are un inceput in timp, sa zicem, dar poate continua la infinit, deci nu are sfarsit in spatiu.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jock
mesaj 6 Mar 2004, 12:06 AM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 18 February 04
Forumist Nr.: 2.263



Eu cred cć, īnainte de a ne īntreba dacć existć infinutul, trebuie sć avem o definitie clarć a acestui concept, care, īn sens filosofic, nu ar trebui sć se reducć la notiunea matematicć de infinit, aplicatć spatiului si timpului (Hegel numea "infinit rću" aceastć notiune). Pćrerea mea este cć infinitul ar trebui sć se defineascć cu ajutorul conceptului de limitć, cam īn felul urmćtor: infinitul este negarea limitei. De pildć, infinitul cantitativ al matematicii n-ar fi altceva decāt negarea limitei cantitćtii, nu o cantitate mai mare sau mai micć decāt orice cantitate determinatć. Mai departe, cred cć a exista, a fi determinat si a fi limitat este acelasi lucru. Dacć raportćm acum infinitul la existentć si ne īntrebćm, despre o anume existentć determinatć, dacć poate fi infinitć sau nu, ne īntrebćm, de fapt, dacć aceasta existć sau nu (pentru cć negarea limitei īnseamnć totodatć negarea acelei existente determinate), ceea ce este o falsć problemć. Infinitul nu este un atribut propriu unui lucru sau altul, ci tocmai negarea oricćrui atribut, deci nu putem nici spune cć existć mai multe feluri de infinit; infinitul este unul singur (ba nici mćcar unul, deoarece prin acest termen sugerćm iarćsi o limitare) si este totuna cu absolutul sau cu neantul, ca ne-limitare absolutć. Prin trecerea la infinit nu se unesc numai cele douć drepte paralele ale geometrilor, ci orice se uneste cu orice, chiar si sensurile pe care le poartć conceptele noastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Mar 2004, 12:26 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



welcome.gif jock


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 6 Mar 2004, 03:02 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Da exista infinit, universul e infinit, noi si lumea materiala in care traim teoretic nu existam fata de acest spatiu si fata de timp care de asemenea nu se termina, nu are cum. Universul nu poate avea o limita, nu exista un zid undeva la 100000...0 km ,daca universul nu exista atunci ce exista ?,un vid care nu are cum sa nu fie infinit, asta e prin default. Tocmai pentru ca suntem asa mici si trecatori, putem spune ca timpul infinit si universul infinit nici nu conteaza pentru noi, traim undeva in afara timpului, n-avem treaba cu el, orice lucru finit raportat la acest timp nu exista practic, deci tocmai am demonstrat ca nu existam ! tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Mar 2004, 04:13 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Jet Li @ 6 Mar 2004, 04:02 AM)
Da exista infinit, universul e infinit

Totusi este o deosebire semnificativa intre infinitul matematic si infinitul din fizica. Faptul ca exista infinit (matematic) nu prea implica ca universul este infinit.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 6 Mar 2004, 11:52 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Cum nu e infinit ? Crezi ca are o limita ? Cine stie poate vreun cub de beton mare de miliarde de ani lumina limiteaza universul ! Si in afara lui ce e ? Nimic , adica vid INFINIT. Asta e ca aia cu intrebarea pe ce se sprijina pamantul : sta pe 4 elefanti care stau pe o broasca testoasa care sta pe ?... pamant


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 13 Mar 2004, 02:29 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



eu am simţit infinitul īn visul meu īnainte de a mă fi născut … iar de cānd m-am născut … mi s-a luat dreptul la a visa … da ‘ nu-i nimic … mă duc eu acuşi pe cea lume să trag un pui de somn … cu vise infinitezimale … că vorba aceea … un infinit e īn mărime şi altul īn micime … nu ?

la vārsta mea … īncep să văd cum infinitul se face mic … trăgānd spre minus infinit …

…. mai toate părerile de pān’ acum s-au pliat pe un infinit ce nu poate fi cuprins … irezistibil de dilatat …
… dar hai s-o luăm invers … dacă există şi infinitul irezistibil de mic ? .. . şi nu ne poate cuprinde el pe noi ? …
… ideea pare simplă … dar ia să-mi spuneţi se pot reuni aceste două infinituri … cel microscopic şi cel macroscopic ? … he … he …
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 13 Mar 2004, 06:10 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Infinit microscopic, adica spatiu care se poate imparti la infinit. Eu spun ca nu se poate, daca pe linia dintre A si B ar fi o infinitate de puncte cum spune matematica, atunci mergand din A n-am ajunge niciodata in B, pentru ca ar trebuii sa trecem prin acest numar infinit de puncte. Eu cred ca exista o marime care nu mai poate fi impartita.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 13 Mar 2004, 09:38 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Jet Li @ 13 Mar 2004, 07:10 PM)
Infinit microscopic, adica spatiu care se poate imparti la infinit. Eu spun ca nu se poate, daca pe linia dintre A si B ar fi o infinitate de puncte cum spune matematica, atunci mergand din A n-am ajunge niciodata in B, pentru ca ar trebuii sa trecem prin acest numar infinit de puncte. Eu cred ca exista o marime care nu mai poate fi impartita.

păi asta e altceva ... că noi nici nu trecem prin fiecare punct cānd ne deplasăm īntre două puncte ... A şi B ... nu avem posibilitatea fizică să facem aşa ceva ... īţi imaginezi că nimeni nu a putut trece vreodată printr-un punct (că nu e leu să treacă prin urechea acului) ...
... la nivel de abstractizare se poate gāndi … īnsă practic e imposibil …
deci plecăm de la o ipoteză greşită …care nu demonstrează că nu există infinit tinzānd īn direcţia microscopică ..

nici eu nu sunt de acord cānd se vorbeşte de infinit ca fiind unul matematic … acela e introdus din necesităţi de simplificare a calculului şi rezolvare a ecuaţiilor diferenţiale …printre altele …e un infinit gāndit ideal (abstract) …

….infinitul real include infinitul matematic ! …

totuşi rămān la părerea existenţei infinitului microscopic īn ipoteza existenţei infinitului macroscopic …
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Mar 2004, 10:53 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (free @ 13 Mar 2004, 07:10 PM)
Infinit microscopic, adica spatiu care se poate imparti la infinit. Eu spun ca nu se poate, daca pe linia dintre A si B ar fi o infinitate de puncte cum spune matematica, atunci mergand din A n-am ajunge niciodata in B, pentru ca ar trebuii sa trecem prin acest numar infinit de puncte. Eu cred ca exista o marime care nu mai poate fi impartita.

Asa gandeau oamenii in antichitate - paradoxul sagetii.
Dar intre timp au mai aflat de conceptul de limita (matematica).


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 13 Mar 2004, 10:58 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE
totuşi rămān la părerea existenţei infinitului microscopic īn ipoteza existenţei infinitului macroscopic …

Materia e diferita de vid. Vidul perfect nu se stie daca exista, peste tot exista ceva, am citit undeva ca vidul privit de departe e ca suprafata unei ape linistite ,nu se intampla nimic, cand te apropii apar particule de toate felurile, care aparent se nasc din nimic ! si apoi dispar iar - ciudat dar sigur cine a scris stie mai multe ca mine. Si in felul asta explica acolo si nasterea universului din nimic. Eu spun ca un vid matematic se poate imparti de un infinit de ori, spatiul real, materia, cred ca are o limita.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 14 Mar 2004, 03:48 AM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (free @ 13 Mar 2004, 11:58 PM)
Materia e diferita de vid.

pe ce te bazezi cānd spui asta ?

dar nici măcar nu am folosit cuvāntul : « vid » ! ... poţi să te mai uiţi o dată la ce-am scris…
... ce e « vidul matematic » ? ... cum să se impartă de o infinitate de ori ? … nu am văzut nici in cursuri universitare că s-ar putea aşa ceva …

QUOTE
Eu spun ca un vid matematic se poate imparti de un infinit de ori, spatiul real, materia, cred ca are o limita.


acum spui că materia…spaţiul real …are o limită …dar uite ce ai postat pe pagina 1 :
QUOTE
Da exista infinit, universul e infinit,

…păi te contrazici singur ?

eu īnţeleg la ce te-ai gāndit … că universul are limită inferioară … adică pleacă de la o structură indivizibilă … dar nu are limită superioară …īnsă tot e greşit … fiindcă un univers infinit nu are margini (limite)…
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 14 Mar 2004, 12:09 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Vid matematic adica vreau sa spun de exemplu un plan care se zice ca are o infinitate de puncte.
QUOTE
acum spui că materia…spaţiul real …are o limită

Materia si vidul adica spatiul fara materie zic. Daca materia din univers poate fi finita, sa fie numai o anumita cantitate, oricum in jurul ei trebuie sa existe un vid care nu poate fi decat infinit, nu spun ca spatiul are vreo limita superioara, spun ca nu poate fi impartit de o infinitate de ori ca si planul ala matematic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 16 Mar 2004, 02:25 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Scuze, da le-am incurcat, universul este infinit macroscopic, microscopic nu stiu ce e acolo, nu stiu daca e divizibil la infinit sau nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unu
mesaj 22 Mar 2004, 03:19 AM
Mesaj #24


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 7 March 04
Forumist Nr.: 2.503



Albert Einstein spunea:

"Două lucruri sunt pe lume infinite: universul şi prostia. Şi nici măcar nu sunt sigur cu privinţă la primul dintre ele."


--------------------
"You should never underestimate the predictability of stupidity!" (Bullet-tooth Tony - Snatch)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Mar 2004, 09:18 AM
Mesaj #25


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Nu era asa. Era "hidrogenul si prostii".


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unu
mesaj 22 Mar 2004, 10:46 AM
Mesaj #26


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 7 March 04
Forumist Nr.: 2.503



Hai să ne contrazicem, Catalin!

Spune-mi, te rog, ce sens ar putea avea aserţiunea "hidrogenul este infinit"? Sau "proştii sunt infiniţi"?

Crede-mă pe cuvānt că din tot ce am citit din autorul menţioant am tras concluzia că sub nici un aspect nu poate fi acuzat de lipsă de coerenţă.

Mă rezum la acest argument logic, şi păstrez pentru o eventuală continuare a acestei controverse indicarea sursei citatului prezentat.


Legat de acest topic vă recomand tuturor "Cum văd eu lumea" de Albert Einstein (Humanitas). Are un capitol dedicat subiectului nostru, sub titlul "Cosideraţii asupra universului ca totalitate - Posibilitatea unui univers finit şi totuşi nelimitat". Dacă nu aveţi acces la lucrarea respectivă aş fi dispus să vă prezint conţinutul ei dacă veţi considera necesar.

Acest topic a fost editat de Unu: 22 Mar 2004, 10:48 AM


--------------------
"You should never underestimate the predictability of stupidity!" (Bullet-tooth Tony - Snatch)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Mar 2004, 11:37 AM
Mesaj #27


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Spune-mi, te rog, ce sens ar putea avea aserţiunea "hidrogenul este infinit"? Sau "proştii sunt infiniţi"?


Ok, google zice ca avem amandoi dreptate:

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." - Einstein
"The two most abundant['common' dupa alte surse] things in the universe are Hydrogen and stupidity." - Harlan Ellison
"There is more stupidity than hydrogen in the universe, and it has a longer shelf life." -- Frank Zappa

Sper sa ma poti ierta pentru indrazneala de a emite o propozitie neadevarata! Macar sunt cinstit si recunosc! sorry.gif

Oricum, mie imi place mai mult aia cu hidrogenul! tongue.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unu
mesaj 22 Mar 2004, 12:29 PM
Mesaj #28


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 7 March 04
Forumist Nr.: 2.503



Eşti scuzat thumb_yello.gif

Totuşi, topicul se referea la "infinit" şi nu la "prostie".

By the way, pe Zappa l-ai găsit căutānd pe google, sau eşti un fan? Īn cazul al doilea trec cu şi mai multă uşurinţă peste lipsa de argumente īn a mă contrazice atāt de abrupt. tongue.gif


--------------------
"You should never underestimate the predictability of stupidity!" (Bullet-tooth Tony - Snatch)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Mar 2004, 12:35 PM
Mesaj #29


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Ma tem ca a fost doar google-ul... laugh.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 29 Dec 2005, 04:20 PM
Mesaj #30


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Universul nostru este infinit , noi putem avea o infinitate de idei si de cunoasteri . Oamenii daca ar avea o capacitate mai mare din informatii ar putea ajunge la perfectibilitate deoarece zilnic circula prin fata noastra un infinit de idei si de cuvinte care ascund diferite variante de inteles .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 04:52 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.459
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



infinitul nu poate fi cuprins de finit (cel puţin nu cu mintea)..
care e iluzia care face ca infinitul să apară ca finit? asta da īntrebare..


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 05:04 PM
Mesaj #32


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



shapeshifter

QUOTE
nfinitul nu poate fi cuprins de finit (cel puţin nu cu mintea)..


Dar cu ce poate fi CUPRINS? Daca e infinit el neaga orice Cuprindere...Ce inseamna cel putin nu cu mintea?

Daca nu poate fi cuprins cu mintea cum e posibil sa-l gandesti- fie si negativ, sa-l numesti, sa-l indici? Ce inseamna mai exact nu poate fi cuprins cu mintea?...

Acest topic a fost editat de diabolein: 29 Dec 2005, 05:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gothmog
mesaj 29 Dec 2005, 05:09 PM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 124
Inscris: 26 November 05
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 7.335



QUOTE (diabolein)
Daca nu poate fi cuprins cu mintea cum e posibil sa-l gandesti- fie si negativ, sa-l numesti, sa-l indici? Ce inseamna mai exact nu poate fi cuprins cu mintea?...

Nu e posibil sa gandesti infinitul...omul gandeste conceptul de infinit, notiunea, reprezentarea finita a infinitului, nu infinitul insasi, noi percepem atat cat reuseste sa patrunda in mintea omului, care este finita.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 05:15 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.459
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



poţi cuprinde ,,ceva" care este fără formă cu mintea? la asta mă refeream cānd vorbeam de infinit, la ceva fără formă.. mintea īntotdeauna va vedea fără forma ca pe o lipsă a ceva pentru că altfel nu poate opera.. mintea moare īn ACUM, īn atemporal pentru că acolo este numai fiinţare īn Fiinţă..

infinitul poate fi ,,simţit" īn totala linişte a minţii, īn nemişcarea copacilor pădurii.. copacii, florile de ex. sunt adānc īnrădăcinate īn Fiinţă, dacă ştii să le asculţi liniştea le percepi direct esenţa, esenţa nu atributele.. de ce este liniştea exterioară, nemişcarea aşa de puternică (de ex. liniştea pădurii) pentru că ea corespunde liniştii interioare atunci cānd nu mai există gānduri īn minte.. īntre liniştea exterioară şi cea interioară nu există nici o graniţă.. liniştea, nemişcarea nu au formă şi de aceea atunci cānd te ,,scalzi" īn ele aceasta este o ocazie minunată de īntālnire cu Fiinţa..

ce am spus aici nu e filosofie ci poate fi simţit de fiecare īn totală linişte, detaşare, pace.. faceţi experimentul şi veţi vedea..

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 29 Dec 2005, 05:24 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 05:24 PM
Mesaj #35


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



Gothmog

QUOTE
Nu e posibil sa gandesti infinitul...omul gandeste conceptul de infinit, notiunea, reprezentarea finita a infinitului, nu infinitul insasi, noi percepem atat cat reuseste sa patrunda in mintea omului, care este finita.


In general nu gandesti decat cu concepte. Sunt ele reprezentari finite? Daca le limitezi la definitii formale poate...De unde stii ca mintea e finita? Determina-i marginile sa ma convingi.
Cum poti obtine o reprezentare finita a ceva infinit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 10:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman