HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Infinitul (provocarea Materialistilor:)
Raul
mesaj 3 Nov 2003, 12:07 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 28 October 03
Forumist Nr.: 1.077




Dupa ce am citit topicul cu duelul creationisti/evolutionisti, primul meu gand (nu dorinta:) a fost sa ma sinucid sa aflu chiar atunci (inaintea voastra, sic!) de partea cui este adevarul. Stiu ca este o gluma proasta, dar sinceritatea ei ii da o mica aura inteleapta. Revin... Acolo s-au generat atatea ideii incat cu greu mai stiai cine a primit raspuns sau despre ce se discuta. Asa ca va rog sa nu va suparati daca am sa revin cu unele intrebari ce par ca au fost lamurite in alte topicuri. Voi incerca sa fiu mai direct. Topicul se adreseaza mai mult celor “materialisti” smile.gif deoarece presupune inexistenta unui D-zeu.

Am vazut afirmatii de genul ca daca nu exista materie (deci vidul) nu exista timp. Energia a suferit o transformare --> materie si hop, Big-Bang.

DECI:
Ce e vidul? Vidul are timp?
Daca nu se cunoaste ce a fost inante de Big-Bang, ce CREDETI ca a fost inainte?
Ce e infinitul? (Infinit este sa te rotesti in cerc? Pai cercul este finit si este 2piR...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 3 Nov 2003, 01:30 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



In primul rand ar trebui sa dam o definitie clara energiei. Catalin este de parere ca nu putem da o definitie categorica acestei notiuni.

QUOTE ("Raul")

Topicul se adreseaza mai mult celor “materialisti”  deoarece presupune inexistenta unui D-zeu.


Depinde si in ce masura consideram energia ca fiind materiala.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raul
mesaj 3 Nov 2003, 04:16 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 28 October 03
Forumist Nr.: 1.077



Nici nu am inceput bine si totul e superconfuz. Adevarul ca aici il asteptam chiar pe Catalin sa ma "lumineze" dar se pare ca vine mai rar pe aici. Cat despre problemele puse de Figaro: bune intrebari, dar a ne concentra asupra lor cred ca ne indeparteaza de subiect (no offence).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Nov 2003, 04:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 3 Nov 2003, 06:06 PM
Mesaj #4


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Ce e vidul?


Absenta materiei.

QUOTE

Vidul are timp?


Nu, vidul nu poate avea timp. Timpul apare in legatura cu pricipiul cauzalitatii. Un lucru poate fi cauzat de altul numai daca este in "viitorul" primului. Dar in vid nimic nu cauzeaza nimic. Nimic nu poate fi in trecutul sau viitorul cuiva. Notiunile sunt lipsite de sens. Deci, a vorbi de timp in vid este lipsit de sens.


QUOTE

Daca nu se cunoaste ce a fost inante de Big-Bang, ce CREDETI ca a fost inainte?


Eu am mai zis o data: intrebarea asta este ca una de genul "Ce culoare are parul sotului unei fecioare care nu s-a nascut inca?". Pur si simplu, conceptele nu sunt compatibile.

QUOTE

Ce e infinitul?


Infinitul reprezinta numarul de elemente al unei multimi care poate stabili o bijectie cu o submultime diferita de ea insasi.
(hehe)

QUOTE

Infinit este sa te rotesti in cerc?

infinit este numarul de puncte ale cercului. Deci, daca prin a te roti in cerc intelegi a parcurge, pe rind, toate punctele cercului atunci raspunsul este DA.

QUOTE

Pai cercul este finit si este 2piR...


Cercul nu este finit si nu este 2piR. Lungimea sa este finita si este 2piR. Sa nu amestecam cercul cu lungimea lui.



--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Nov 2003, 10:16 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE
QUOTE

Ce e vidul?


Absenta materiei.

Nu sint sigur ca teoria string-urilor e de acord.



QUOTE
QUOTE

Ce e infinitul?


Infinitul reprezinta numarul de elemente al unei multimi care poate stabili o bijectie cu o submultime diferita de ea insasi.
(hehe)

Interesanta definitie spoton.gif



Legat de infinit, o problema supertare: http://domino.research.ibm.com/Comm/wwwr_p...ctober2001.html
Incercati sa o rezolvati singuri wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 3 Nov 2003, 10:30 PM
Mesaj #6


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Raul @ Nov 3 2003, 12:17 PM)

DECI:
Ce e vidul? Vidul are timp?
Daca nu se cunoaste ce a fost inante de Big-Bang, ce CREDETI ca a fost inainte?
Ce e infinitul? (Infinit este sa te rotesti in cerc? Pai cercul este finit si este 2piR...)

Vidul - vidul absolut, lipsa totala a materiei, nu vidul cosmic cu care sintem noi obisnuiti - nu "are" timp si nici spatziu.

Iar inainte de BigBang a fost BigCrunch-ul universului precedent. Asta e cea mai "pe intelesul nostru" explicatie cu privire la ce a fost inainte de momentul 0. E si cea mai simpla, pentru ca lamureste dintr-un foc de unde provine materia/energia universului actual -> nu provine de nicaieri, a existat dintotdeauna. (Hmmm, unde am mai auzit eu exprimarea asta ?!? rolleyes.gif )

Parerea mea.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 3 Nov 2003, 10:35 PM
Mesaj #7


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu sint sigur ca teoria string-urilor e de acord.


Recunosc ca nici mie nu-mi place formularea... poate sa vina un cīrcotas si sa spuna ca n-am facut decit sa inlocuiesc un cuvint (vid) prin altul (absenta) si ca, de fapt, nu am definit nimic. In fine, daca acceptam conceptul de materie, atunci semnificatia conceptului de vid este intuitiva. Insa daca nu acceptam a propri conceptul de materie si incepem sa ne punem probleme gen "Dar materia ce este de fapt" atunci lucrurile se complica si apar diversele interpretari ale fizicii moderne (inclusiv teoria pe care o amintesti tu). Oricum, pina una alta, o interpretare general acceptata a teoriei string-urilor nu exista asa ca ea ramine doar un model matematic.

Acest topic a fost editat de Catalin: 3 Nov 2003, 10:38 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raul
mesaj 4 Nov 2003, 12:27 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 28 October 03
Forumist Nr.: 1.077



Draga Catalin smile.gif. Absenta materiei (vidul adica) presupune existenta energiei? Daca da, eu sunt incapatanat si declar ca energia are TIMP. smile.gif

Se pare ca infinitul nu o sa-l inteleg asa usor. Ce ma intereseaza pe mine daca multimea pct din inervalul (-2,+2) este infinita cand stiu ca multimea [-2,+2] este finita... deci totul depinde de raportare (sisteme). A dracului, incep sa-mi dau singur raspunsuri la intrebari.

Revin. Cum ziceai ca s-a format materia? De la transformarea energiei? DECI: energia are TIMP?

Acest topic a fost editat de Raul: 4 Nov 2003, 12:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Nov 2003, 12:34 PM
Mesaj #9


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Draga Catalin . Absenta materiei (vidul adica) presupune existenta energiei?


Nu, absenta materiei presupune absenta energiei nu prezenta ei. Sau, ma rog, energia ar putea fi prezenta intr-o forma imateriala, dar deja o dam in filosofie wink.gif

QUOTE

Se pare ca infinitul nu o sa-l inteleg asa usor. Ce ma intereseaza pe mine daca multimea pct din inervalul (-2,+2) este infinita cand stiu ca multimea [-2,+2] este finita


Da' cine ti-a zis ca multimea [-2, +2] este finita? blink.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raul
mesaj 4 Nov 2003, 12:43 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 28 October 03
Forumist Nr.: 1.077



Uf smile.gif. Adevarul ca ma grabesc putin si am scos o gogomanie, ca intervalul ala stiu si eu ca nu e finit, ci isi atinge doar capetele. In fine. Mai intai fac un apel umanitar la cine poate sa ajute oamenii ca mine mai lipsiti de ultimele informatii in domeniul stiintific, sa-mi recomande si mie cateva carti (romanesti in special) ca serios vreau sa pun mana pe citit. Uff in al doilea rand ca cu Catalin smile.gif n-o s-o scot niciodata la capat deoarece nefiind nimic concret, adio speculatii si continuare de subiect smile.gif. Eu insa de felul meu sunt incapatanat, si sper ca si voi!

Catalin, tocmai pe tine parca te-am citit ca stii cum s-a format materia si Big Bang-ul! Poti sa mai spui odata? Sau daca nu ai fost tu, poti sa-mi spui varianta ta? TE ROG!

Acest topic a fost editat de Raul: 4 Nov 2003, 12:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Nov 2003, 12:47 PM
Mesaj #11


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Catalin, tocmai pe tine parca te-am citit ca stii cum s-a format materia si Big Bang-ul!


N-am spus ca stiu. Teorii sunt multe. Cea legata de mecanica cuantica ii apartine lui Ilya Prigogine, laureat al premiului nobel pentru chimie. Ti-am recomandat deja 2 carti ale lui. Mai citeste Hawking "Scurta istorie a timpului - De la Big Bang la gaurile negre" si Alpher Bethe si Gamow "Primele 3 minute ale universului" daca vrei sa afli teoriile actuale. Iar daca esti serios, trebuie neaparat sa inveti mai multa matematica. wink.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raul
mesaj 4 Nov 2003, 02:09 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 28 October 03
Forumist Nr.: 1.077



Multam mult! Revin smile.gif.

QUOTE
Cum s-a format materia si Big Bang-ul! Poti sa-mi spui varianta ta? TE ROG
!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Nov 2003, 07:13 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Raul @ Nov 4 2003, 12:37 PM)
Se pare ca infinitul nu o sa-l inteleg asa usor.

Nu a spus nimeni ca conceptul de infinit este usor de inteles.
In antichitate a aparut celebrul sofism al "sagetii care nu atinge niciodata tinta" (http://www.math.harvard.edu/~knill/math21a2000/zeno/). Sofismul acesta este strans legat de conceptul de limita din matematica (sau mai bine zis, este generat de neintelegerea conceptului de limita).

P.S.: cred ca definitia lui Laza legata de infinit e echivalenta cu "numarul de elemente al multimii S pentru care se aplica proprietatea urmatoare: oricare ar fi submultimea finita T a multimii in cauza, exista elemente ale lui S neincluse in T (finit <=> exista n nr intreg, asfel numarul de elemente este este egal cu n)"


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman