HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Excursie La Debretzin (debrecen )
mezzo
mesaj 17 Feb 2007, 06:49 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 29
Inscris: 12 February 07
Forumist Nr.: 9.417



Ma roade la inima sa merg la Debretzin ,cu trenul ,desigur ,pana la Oradea si apoi ar trebui sa existe ceva gen maxi -taxi .Eu am gasit autocar dar merge la Budapesta ,nu stiu daca trece prin Debretzin ,daca pot merge pana acolo .La intoarcere am gasit tren pana la Valea lui Mihai si apoi spre Bucuresti.Ar putea sa ma indrume cineva din zona ,va rog ?Am incercat la un telefon de la autogara ,dar e sambata ...trenul din Bucuresti ajunge la 6,27 in Oradea .Acuma daca cineva a fost la plimbare sau cumparaturi la Debretzin ar putea sa povesteasca aici .Multumesc .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 17 Feb 2007, 07:40 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



Pot sa te intreb de ce la Debretzin si nu la Budapesta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mezzo
mesaj 17 Feb 2007, 08:32 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 29
Inscris: 12 February 07
Forumist Nr.: 9.417



Sigur .N-am prea multi bani -100 e ,m-as intoarce cu un tren la 14 ,as vrea sa -mi cumpar cate ceva din ultimii bani de la somaj ,am vazut ca la Debretzin e un centru comercial Tesco .Cu multi ani in urma ,prin 2000 mergeam o data pe luna la Bekescsaba (nu cred ca am scris corect )totul era de calitate mai buna si cu ceva mai ieftin .Am permis gratuit la cfr si ma costa doar drumul Oradea -Debretzin .Pana la urma e un moft si acum mai e si vremea rece ,dar eu sunt o "Ana ",nu ma opresc asa usor .Si chiar mi-e dor sa merg cu trenul .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Feb 2007, 08:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 17 Feb 2007, 08:38 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Din cate am auzit, Ungaria nu mai e locul potrivit de shopping.
(dar nu pot sa-ti spun sigur)


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
crampus2007
mesaj 19 Feb 2007, 10:19 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 9 February 07
Forumist Nr.: 9.385



Depinde de ce vrei sa cumperi. si unde. De ex la Metro e mai ieftin (am vazut preturile la Timisoara). dar preturi aceptabile sant si la Tesco, Auchan, Interspar (mai ales alimente, dar si tehnice). Insa atentie: daca ceva a prea ieftin, poate fi suspect, ca doar exista motive pentru pretul mic... ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mezzo
mesaj 19 Feb 2007, 10:55 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 29
Inscris: 12 February 07
Forumist Nr.: 9.417



Vorbesti de un Metro in Debretzin ? Eu am fost la Russe ,exista Metro si acolo ,daca am fi avut legitimatia de metro din Romania ,ne-ar fi facut si in Bulgaria ,asa e si acolo ? Eu n-am avut-o si am intrat intr-un Kaufland .Din Bucuresti pana in Metro Russe si inapoi am facut 182 km ,am fost cu masina .Din acest motiv am facut cumparaturi ca pentru 2 saptamani .Asta incluzand si coca cola .Pot sa va spun ca dopul de coca cola nu are o garnitura de plastic asa cum are la noi -pe fundul capacului si din acest motiv nu mai ramane pic de acid .Cafeaua Jacobs ,impachetata la 100 gr ,cum e si la noi ,nu are aceeasi aroma .La noi e aprox 38 mii la ei era 28 mii,altceva ,fructele erau scumpe ,mancarea de caini si pisici ,accesorii gen zgarzi ,perii ,erau mult mai ieftine .Numai ca daca te duci cu masina pentru placerea ta ,platesti taxa de pod la romani 210 mii si la intoarcere 6 euro la bulgari ,plus benzina ,plus ca ne-am intors pe o ploaie napraznica si pe sosea ieseau camioane cu rotile pline de argila..in Bulgaria s-ar plati si o taxa pentru sosele dar daca ne-am dus doar pana la Metro ,e cam la 10 km de granita pe o sosea oribila nu ne-a mai pus sa platim.Cred ca m-as orienta spre un magazin ,in care gasesc diverse ,nu am intentia sa cumpar la bax ca la Metro ,nici sa ajung cocosata de genti .Numai ca am nevoie sa stiu cum ajung pana acolo .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crampus2007
mesaj 19 Feb 2007, 04:30 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 9 February 07
Forumist Nr.: 9.385



Asta-i adresa de la Debrecen: http://www.metro.co.hu/index.php?o=hun_debrecen.html
dupa cate stiu cardul e valabil in toata Europa. Eu prefer Auchan (la Debrecen nu este), eventual Tesco http://www2.tesco.hu/store?oid=Tf0b9b41220...f5defdb45e1b000
, eventual Spar sau Interspar...(pentru linkuri poate ma da adminul afara din forum, eu nu m-am gandit sa fac reclama, ci doar sa dau ceva informatii).

Acest topic a fost editat de crampus2007: 19 Feb 2007, 04:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 Feb 2007, 05:38 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (mezzo @ 19 Feb 2007, 10:55 AM)
Vorbesti de un Metro in Debretzin ? Eu am fost la Russe ,exista Metro si acolo ,daca am fi avut legitimatia de metro din Romania ,ne-ar fi facut si in Bulgaria ,asa e si acolo ? Eu n-am avut-o si am intrat intr-un Kaufland .Din Bucuresti pana in Metro Russe si inapoi am facut 182 km ,am fost cu masina .Din acest motiv am facut cumparaturi ca pentru 2 saptamani .Asta incluzand si coca cola .Pot sa va spun ca dopul de coca cola nu are o garnitura de plastic asa cum are la noi -pe fundul capacului si din acest motiv nu mai ramane pic de acid .Cafeaua Jacobs ,impachetata la 100 gr ,cum e si la noi ,nu are aceeasi aroma .La noi e aprox 38 mii la ei era 28 mii,altceva ,fructele erau scumpe ,mancarea de caini si pisici ,accesorii gen zgarzi ,perii ,erau mult mai ieftine .Numai ca daca te duci cu masina pentru placerea ta ,platesti taxa de pod la romani 210 mii si la intoarcere 6 euro la bulgari ,plus benzina ,plus ca ne-am intors pe o ploaie napraznica si pe sosea ieseau camioane cu rotile pline de argila..in Bulgaria s-ar plati si o taxa pentru sosele dar daca ne-am dus doar pana la Metro ,e cam la 10 km de granita pe o sosea oribila nu ne-a mai pus sa platim.Cred ca m-as orienta spre un magazin ,in care gasesc diverse ,nu am intentia sa cumpar la bax ca la Metro ,nici sa ajung cocosata de genti .Numai ca am nevoie sa stiu cum ajung pana acolo .

Principiul meu la cumparat benzina: nu iau decat de la benzinariile din drum. Nu conteaza daca exista vreuna care vinde mai ieftin si nu e in drum - nu se merita sa conduci pana acolo (timp si benzina consumata).
Se poate extinde cu succes si la shopping gen supermarket.

Cat timp un magazin nu-mi ofera nimic suplimentar (adica produse care nu le gasesc in alta parte), chiar nu se merita sa ma duc pana la cucu macaii ca sa-mi iau produse de uz general. Pentru ca de cele mai multe ori (ca in cazul tau) iesi mai scump, si fara sa iei in calcul timpul pierdut.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mezzo
mesaj 19 Feb 2007, 06:30 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 29
Inscris: 12 February 07
Forumist Nr.: 9.417



Multumesc pentru raspunsuri .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman