HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cele Mai Frumoase Orase Din Europa !
SORIN
mesaj 3 May 2003, 12:58 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Roma, Paris, Viena, Londra, Athena, Madrid sant cu adevarat niste bijuterii arhitectonice...

Dar in memoria mea s-a " tiparit " cel mai mult Bern-ul, capitala Elvetiei.

Nu stiu de ce, dar linistea, culorile, atmosfera, oamenii, arhitectura si renumitii ursi au avut o influenta de neuitat.

Astept parerile dv.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 3 May 2003, 01:08 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Mie mi-a placut mult Parisul.Desi stiu ca nu as putea locui niciodata acolo (chiria e exorbitanta) Desi nu mai e demult "poussiere"-ul lui Anatole France cheiurile pline cu platani sunt superbe. bistro-urile unde chiar si azi o mai poti asculta pe Edith Piaf au o cafea nemaipomenita.Argumentul principal ar fi ca mai pastreaza inca izul de 1920-30 cu toate ca e aglomerat si s-au amestecat multe stiluri de-a lungul vremii.
Poate ca parerea mea e un pic (mai mult ) subiectiva si deformata deoarece in cei 20 de ani ai mei n-am vazut inca prea multe..... rolleyes.gif
Oricum poza postata e tare misto. Felicitari norocosului care a primit viza.....


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 3 May 2003, 01:31 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Carmi @ May 3 2003, 01:31 PM)
Poate ca parerea mea e un pic (mai mult ) subiectiva si deformata deoarece in cei 20 de ani ai mei n-am vazut inca prea multe.


Stai linistita Carmi.

Toate parerile sant subiective....ce "fan" ar fi fost cu pareri comune????????

La mai multe ocazii sa-ti exprimi parerea....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 May 2003, 01:31 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 3 May 2003, 02:05 PM
Mesaj #4


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Eu am vazut cu adevarat unul singur, Bratislava, si mi-a lasat o impresie deosebita. Descrierea cea mai apropiata de realitate (si care mi-a ramas in minte) este "Brasovul prin care trece Dunarea" - daca va puteti imagina asa ceva. Un oras curatzel, cu Hrad-ul (fortareata) care domina fluviul, si cu un spirit nemtesc destul de bine inradacinat (in fond Viena e la numai vreo 50 km in amonte). Mi-a placut tare mult - poate si din cauza ca a fost primul oras strain vizitat.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 3 May 2003, 02:24 PM
Mesaj #5


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu am vazut Viena, si nici Berna... dar sincer, nu mi-ar "bate" favoritele. Imi place stilul gotic dar e pe locul 2.

Nu am fost impresionata de arta si arhitectura mai mult decat in Venetia si Vatican.
Iubesc Parisul si l-as vizita oricand si de oricate ori fara teama ca ma voi plictisi.




--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 3 May 2003, 07:58 PM
Mesaj #6


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Pana acum cel mai frumos oras pe care l-am vizitat a fost Parisul impreuna cu mica localitate de langa el Versaille. Petit Trianon e mirific.
As vrea sa vizitez Franta din nou anul asta. Vreau sa vad iarasi Luvru, Versaille, Castelele de pe Valea Loirei, vreau sa ma plimb din nou pe malurile Senei, sa vizitez Strasbourgul din nou si micile satulete din imprejurimi. Apoi as vrea sa trec in Germania sa vizitez cateva satulete din Muntii Padurea Neagra (Swartzwald) si in cele din urma daca se poate sa ajung si pana in Baden-Baden si Luxenburg ar fi excelent.

Ce as vrea sa vizitez: Viena, Londra, Madrid, Vatican, Venetia, Roma...de fapt, as vrea sa vizitez Italia rolleyes.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 3 May 2003, 09:13 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (black ice @ May 3 2003, 08:21 PM)
Pana acum cel mai frumos oras pe care l-am vizitat a fost Parisul impreuna cu mica localitate de langa el Versaille. Petit Trianon e mirific.
Apoi as vrea sa trec in Germania sa vizitez cateva satulete din Muntii Padurea Neagra (Swartzwald) si in cele din urma daca se poate sa ajung si pana in Baden-Baden si Luxenburg ar fi excelent.



Salut !!
Imi permit sa-ti recomand cu mare caldura un loc de neuitat in Germania...Cuibul Vulturilor !!

Iar despre Paris, o imagine face cat o mie de cuvinte.

Priveste....


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 4 May 2003, 01:23 AM
Mesaj #8


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Am si eu una cu J-116 (chiar daca puteam sa o scanez am inteles ca nu puteam sa o postez, nu?), plus eram acolo la J-0!


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 May 2003, 11:24 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Mistinguett @ May 4 2003, 01:46 AM)
Am si eu una cu J-116 (chiar daca puteam sa o scanez am inteles ca nu puteam sa o postez, nu?), plus eram acolo la J-0!


Deocamdata aici e singurul loc unde tocmai ca se pot posta poze. Altfel ce fel de farmec ar avea??

In general eu prefer ca pozele sa fie cele facute de forumisti ( se pot invata multe lucruri din ele ) si cat mai putine de pe net ( asta nu-i mare scofala ).

Acum asteptam de la Misti' o poza cu Mileniul din Paris.

O zi buna tuturor...

Sorin


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 6 May 2003, 02:57 AM
Mesaj #10


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Uite ca m-ai facut de m-am uitat prin albume aseara.
Am 3 poze cu turnul Eiffel in timpul numaratorii inverse, toate facute noaptea: una la J-116 (miscata, dar ma rog, putem sa pretindem ca e intentionat, pentru efect wink.gif ), una la J-112 (si apropos, astea-s facute in septembrie '99, deci poza ta cu J-156 e facuta mai prin vara?? e marcata eronat decembrie - zic si eu) si apoi mai am una facuta chiar dupa miezul noptii de Revelion, dupa ce au incetat artificiile si au ramas doar luminile "licurici" si asta e luata de foarte departe.

Incerc sa achizitionez un scanner, cu toate ca nu-mi statea caru'n drum acum de el, dar mai am multe poze din cateva locuri care ar merita puse pe forum. Odata ce le-am scanat o sa vad si cele din Paris daca merita sa ocupe spatiul pe aici sau nu.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 6 May 2003, 03:00 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 6 May 2003, 07:24 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Misti...ai dreptate!

Poza e facuta in iulie 99' si nu in decembrie cand am fost ultima data la Paris.

Se mai intampla...stii tu ..cu scleroza biggrin.gif biggrin.gif

Sorin


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 May 2003, 08:26 PM
Mesaj #12


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



"Licuricii" care au invaluit Tour Eiffel dupa focurile de artificii de An Nou 2000. Au continuat restul anului in fiecare seara dupa apusul soarelui din ora in ora, pentru cateva minute.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  paris_an_nou.jpg ( 74.67K ) Numar descarcari: 157
 


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 May 2003, 08:46 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Dedicata lui Fani !!

Off-ul meu Bern!!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 18 May 2003, 01:07 AM
Mesaj #14


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Catacombele din Paris.

Prin anii 1770 cimitirele Parisului erau suprapopulate si mirosul era ingrozitor - s-a luat decizia ca osemintele din diverse cimitire sa fie transferate intr-o fosta mina de piatra parasita. Asa s-a format un adevarat oras subteran (20 de metri adancime), cu strazi care au nume si "camere" ale caror pereti au fost ziditi cu oseminte. La intrare este un anunt: "Opreste-te! De-aici incepe Imperiul Mortii" (sper ca am tradus corect). Din loc in loc sunt placi cu citate care te fac sa reflectezi asupra vietii si a mortii, cat si placi cu numele cimitirului si data transferului.

Din plictiseala, muncitorii care au zidit osemintele au facut "modele". Poza arata un exemplu...

p.s. Incercati sa pronuntati catacombe cu accent francez (kata-coombb) - nu ca suna mai lugubru decat in romana?

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 18 May 2003, 01:20 AM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  catacombes.jpg ( 117.39K ) Numar descarcari: 162
 


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 May 2003, 01:18 AM
Mesaj #15


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Venetia, Puntea suspinelor - care leaga Palatului Dogelui de inchisoarea condamnatilor la moarte... (va urma)

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 30 May 2003, 01:24 AM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  May29_03.JPG ( 127.59K ) Numar descarcari: 158
 


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 May 2003, 01:26 AM
Mesaj #16


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



... si ultima data cand acestia vedeau lumina zilei inainte de a fi executati.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  May29_02.JPG ( 79.23K ) Numar descarcari: 138
 


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 May 2003, 02:06 AM
Mesaj #17


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



As avea multe de spus despre Versailles, dar o sa ma rezum doar la a spune ca aici am trait una din cele mai interesante experiente din viata mea. Pentru mine gradinile de la Versailles sunt un loc magic.

Sper ca nu se supara nimeni daca dedic poza asta lui black ice. wink.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  May29_10.JPG ( 105.07K ) Numar descarcari: 138
 


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 30 May 2003, 05:24 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Misti mutumirile mele....de cate ori am fost in Paris am ratat catacombele........ sad.gif mersi mult!


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 May 2003, 08:00 PM
Mesaj #19


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Carmi, placerea e de partea mea biggrin.gif Sper sa le vizitezi data viitoare, merita.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fani
mesaj 14 Jul 2003, 12:38 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 300



Hallo, hallo la toata lumea! M-am tot invartit pe la Han ca sa gasesc un topic unde sa spun cate ceva despre calatoria in Elvetia. Nu stiu daca ma incadrez bine tongue.gif , dar scriu si eu aici, ce sa fac wink.gif . Deci, am petrecut o saptamana in Elvetia intr-un sat aflat cam la 2 ore de Basel, orasul care este jumatate in Germania si jumatate in Elvetia. Asa cum se stie Elvetia este o tara foarte scumpa. Cazarea am avut-o asigurata, ca am stat la soacra, care este maritata cu un elvetian. Pentru ca este foarte scump, am facut doar 2 plimbari: una in Zürich si una in Bern. Zürich: am fost cu un Bus ptr. turisti intr-un mic tur prin oras, apoi am fost intr-o zona unde am urcat la 800 de m cu telecabina si am vazut tot orasul, apoi am trecut cu bacul pe celalalt mal al "Zürich See", adica raul Zürich, si am mers spre zürich, inapoi. Toata distractia a durat 3 ore si a costat 45 de franci elvetieni de persoana. Ce ne-a spus ghida: in Elvetia se vorbesc 20 de dialecte iar nemtii din Germania nu pot intelege aceste dialecte( desi sunt tot in germana). Se pare ca au inceput sa predea la scoli germana curata care pentru ei este ca o limba straina. Ciudat, nu!!! Am aflat ca Tina Turner are o casa pe malul apei si este logodita cu impresarul ei care este neamt. Cand am sa scot pozele facute am sa revin cu imagini din Zürich. Cica elvetienii mananca cam 20 de kg. de ciocolata pe cap de locuitor, pe an ohmy.gif . A fost frumos dar, asa cum a spus si Sorin in topicul asta, Bern ne-a uns pe suflet. De ce, nu stim!! In Bern am facut plimbarea cu piciorusele. Am luat o harta de la biroul de informatii si am urmat traseul marcat pe harta. Ne-am plimbat cam 2 ore, asa incet, ca in concediu. Am recunoscut pozele puse de Sorin. Una reprezinte un pod peste Aare, raul care trece prin Bern. Si,asa cum arata prima poza a lui Sorin, strazile pe care am umblat sunt pline de steaguri. Am facut si acolo poze, asa ca o sa revin candva. Singurul lucru care nu mi-a placut, asa cum am mai spus si la alt topic, este groapa cu ursi, care sunt simbolul Bernei. Impresia cu, care am venit de acolo, este ca Elvetia este o tara frumoasa ( ca si a noastra tongue.gif ) dar extrem de scumpa... sad.gif . Totul e scump. Incepand cu transportul pana la mancare. Multi elvetieni trec granita si cumpara din germania ca este mai ieftin. Ca sa nu mai spun ca nu intelegeam o boaba din dialectul ala. Ceva germana stim, si eu si sotul, dar dialect...Si cu elvetianul lui soacramea ne intelegeam cam greu ca vorbeste dialect, dar se straduia sa vorbeasca germana curata. Desi suntem in Germania de 2 ani si ne-am mai obisnuit cu fetele reci ale nemtilor, totusi ne -am mirat si de fetele la fel de reci ale elvetienilor.


--------------------
" Adesea cuvantul spune mai putin decat tacerea"- Ovidiu
" Inspaimantator este doar faptul de a-ti vedea gandurile reflectate intr-o oglinda care le deformeaza si le saraceste. Nu trebuie sa spui nimic celorlalti din ceea ce faci, mai inainte de a fi facut: fara aceasta, nu ai mai avea curajul de a merge pana la capat; caci nu ar mai fi ideea ta, ci netrebnica idee a altora, pe care ai vedea-o in tine" - "Jean Christophe"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srazvi
mesaj 14 Nov 2003, 09:29 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 346
Inscris: 13 November 03
Din: aici
Forumist Nr.: 1.193



din cite orase am fost , cred ca cel mai frumos e Sibenik din Croatia jamie.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  sibenik3.jpg ( 50.98K ) Numar descarcari: 138
 


--------------------
Razvi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lulu
mesaj 20 Nov 2003, 10:01 AM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 14 November 03
Din: Nice, Fr
Forumist Nr.: 1.196



Cand ajungeti in sudul Frantei nu ratati ocazia sa vizitati Saint Paul de Vence, orasul artistlor, la cativa km de Nice!
Cu bine, Lulu
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  09_08_03_008.jpg ( 197.87K ) Numar descarcari: 132
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srazvi
mesaj 20 Nov 2003, 10:33 AM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 346
Inscris: 13 November 03
Din: aici
Forumist Nr.: 1.193



ohmy.gif eu l-am ratat cind am fost pe acolo 43.gif


--------------------
Razvi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 31 Mar 2004, 01:59 AM
Mesaj #24


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Primul oras european pe care l-am vizitat a fost Viena. Ce loc special! Era pe la inceputul lui martie si vremea nu era extraordinara dar tot nu ne-am abtinut sa ne plimbam pe jos kilometrii intregi. Ce arhitectura si ce monumente! Parca te plimbai printr-un muzeu in aer liber. Catedrala Sf. Stefan e o bijuterie si marcheaza centul orasului. Cel mai mult mi-au placut cladirile lor impunatoare, iar una dintre ele m-a impresionat atat de mult incat si acum dupa 3 ani mai visez la ea cu ochii deschisi. In timp ce ne plimbam pe inserat, vedem in departare o cladire foarte inalta luminata in culori si asta ne-a trezit curiozitatea. Ne-am indreptat spre ea si in fata ochilor am avut "palatul din povesti": culorile feerice erau proiectate cu ajutorul unor reflectoare puternice: roz, albastu, violet, galben, n-as fi crezut ca la o arhitectura in stil neo-gotic se preteaza un astfel de joc de lumini. Spre surprinderea noastra, la fel de frumos luminat, in fata era amenajat un patinoar pe care austriecii alunecau fericiti (caci asta se citea pe fetele lor). In jurul patinoarului chioscuri cu bere si gustari calde. Ma uitam fascinata la spectacolul din fata mea si credeti-ma ca am avut impresia ca traiesc intr-un basm. Am luat atunci o hotarare radicala, "VREAU sa emigrez in Austria!!!" biggrin.gif .Ultreior mi-a trecut, dar amintirile frumoase au ramas.
Aici am avut sansa sa vad "Sarutul" lui G. Klimt in original si am fost foarte emotionata, e superb.

Stiti ce era cladirea feeric colorata?...Primaria orasului Austria.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 31 Mar 2004, 03:47 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



Si sa nu uitam de Torino biggrin.gif
Sunt obligata sa incep cu Mole Antonelliana- ptr ca este simbolul orasului.Are 167m inaltime.La baza se afla Muzeul national de Cinema , iar un lift te poarta in varful cladiri de unde se poate vedea tot orasul.
Cappella della Sindone - unde se afla cearceaful in care se presupune ca a fost invelit Isus.
Castelurile regale sunt impresionante (sa nu uitam ca ptr cativa ani torino a fost capitala regatului italian).De fapt de prin '97 au fost recunoscute de catre unesco ca fiind un matrimoniu cultural al umanitatii. Sunt prea multe sa le insir , nici nu le-am vazut pe toate, pot doar sa amintesc Castello di Rivoli si castelul de vanatoare Stupinigi ( La Palazzina di caccia di Stupinigi)unde sa-u facut filmarile la mini serialul Elisa di Rivrombrosa.
Gradinile regale sunt un vis , iar acum se fac chiar proiecte ptr. extinderea lor.
Duomo.
Superga -unde sunt inmormantati toata familia regala .Chiar nu se poate sa vii in torino si sa nu vezi superga...
Monte dei Capuccini.O manastire mai ciudata daca pot sa spun asa .Fratii dinauntru chiar asa se numesc - fratii capuccini.De jur imprejur , suspendate in aer sunt niste cercuri de culoare albastru fosforescent ( mama a zis ca semana cu ozn-uri laugh.gif ); nu ma intrebati semnificatia lor ca habar-n-am , v-am spus, fratii astia sunt cam ciudati.
Sacra di San Michele - greu de explicat in cuvinte , trebuie sa fii acolo, sa simti.Am sa cautpe net sa va dau un link..
Am gasit , este si o vizita virtuala, vizionare placuta.. http://www.sacradisanmichele.com/inglese/Fring.htm

Acest topic a fost editat de mimi: 31 Mar 2004, 03:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 31 Mar 2004, 04:07 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



Am gasit si un link de la Palazzina di caccia di Stupinigi
http://www.ristorantesabaudia.com/palazzin...i_stupinigi.htm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 2 Apr 2004, 07:10 AM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Va recomand o legatura: http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Romania/ O sa aveti ce vedea....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 Apr 2004, 07:16 PM
Mesaj #28


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Buda, by night...

Acest topic a fost editat de mutulica: 2 Apr 2004, 07:16 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  bud3.jpg ( 32.8K ) Numar descarcari: 120
 


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 Apr 2004, 07:16 PM
Mesaj #29


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Pesta, acelasi night

Acest topic a fost editat de mutulica: 2 Apr 2004, 07:17 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  bud8.jpg ( 26.38K ) Numar descarcari: 89
 


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 Apr 2004, 07:18 PM
Mesaj #30


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si podul habar n-am care
tot night

off, ma da prost is, daca si acuma uit sa pun poza si tre sa editez imi bag picioarele
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  bud6.jpg ( 31.19K ) Numar descarcari: 99
 


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 23 Apr 2004, 12:51 AM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Orase frumoase, da' altfel. Altfel de impresii.

Cel mai mult imi place Dublin. Foarte mult tineret. Irlandezii mananca ce-mi place si mie, mult si bine. Imi place sa citesc peste tot placutele care-ti spun ce nu ai voie sa faci: Este interzisa urcarea in pom. Este interzis sa pui picioarele pe scaun. Este interzis sa te dai cu rolele. Se interzice orice. Nu aruncati bani in fantana. Nu va apropiati de mare cand vine feribotul. Este interzis cu cainii pe plaja. Este interzis nu stiu ce intre orele nu stiu care. Imi place Killiney Bay colo marea si dincolo dealu'.

Imi place la Paris ca e curat si ca metroul vine repede. In Defense ma simt cel mai bine (beton si sticla). Mi-ar fi placut si mai mult daca s-ar vorbi engleza in orasul asta.

La Viena imi place ca pot sa comand orice carte la orice librarie si comanda e onorata repede. Imi place snitelul cat farfuria si pizza. Imi place ca pot sa cumpar ziarul din pungile agatate pe stalpi. Imi place sa mai descopar ce a mai construit Hundertwasser si imi place sa ma duc pe deal si sa ma uit de pe drum la oras de sus. Imi place sa ma plimb in parcul de la Schonbrunn.

La Bruxelles imi place Grand Place (cui nu-i place ?) si un magazin de kitsch-uri din centru. Iarna trecuta kitsch-ul se mutase in Grand Place. Magarii si vacile erau luminati/luminate si sclipeau pe ei/ele niste buline fosforescente. In rest nu-mi place nimic.

La Zurich imi place sa ma duc la gradina zoologica (cu tramvaiul pe deal). Imi plac magazinele de kitsch-uri si ca nu sunt jegosi pe strada. Imi place ca trebuie sa calc pe cutia de Cola inainte de a o arunca la gunoi.

La Berna imi place sa ma urc pe jos pe deal si sa ma plimb pe acolo. Se poate vedea tot orasul.

La Lucerna m-as muta, m-as duce la servici cu vaporul si as da de mancare la porumbei in centru.

In Den Haag imi place Madurodam (Olanda in miniatura) si dupa aia sa iau tramvaiul si ma duc sa ma plimb pe faleza (toamna sau primavara). Imi place sambata cand se bulucesc toti la cumparaturi.

La Budapesta imi place sa mananc sarmale nesimtit de mari si sa ma plimb undeva prin nord-vestul orasului unde vara e umbra si verdeata. Seara imi place sa ma uit de pe deal la oras.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 23 Apr 2004, 09:47 AM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Poza din Viena. Peste tot erau caluti din astia.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  viena.JPG ( 56.37K ) Numar descarcari: 100
 


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 23 Apr 2004, 09:49 AM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Killiney Bay (langa Dublin). Vreme nasoala cateva zile.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  killineybeach.JPG ( 43.41K ) Numar descarcari: 95
 


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 23 Apr 2004, 11:20 PM
Mesaj #34


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



Eu am 2 orase preferate pana acum: Viena si New York-ul. Nu ma-am putut hotari in care din ele vreau sa locuiesc supa ce termina facultatea...
In Viena am vazut niste muzee superbe...dar si orasul este de-a dreptul extraordinar ( spre deosebire de Paris care seamana cu Bucuresti cand vine vorba de curatenie!! )
Iar NY-ul nu cred ca poate fii descris in cuvinte. Cand am fost acolo locuiam in Queens, iar pana in Manhattan am mers cu metroul ( cam o ora a durat calatoria cu metroul ) si imi aduc aminte si ce senzatie am avut cand am iesit din metrou si am vazut zgarie-norii. Ma simteam asa de mica......si soarele abia putea fi zarit cu toate ca era ora 12 si nu din cauza norilor pt ca nu erau deloc, ci din cauza cladirilor care erau foarte........inalte smile.gif


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 23 Apr 2004, 11:46 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Acu depinde si prin ce zone din Paris umbli. Banuiesc ca nu e peste tot curat. La Paris si la Viena pot sa nu-mi fac pantofii o saptamana. La Bruxelles nu am sansa asta. In Bucuresti nici nu e nevoie sa ies din casa ca se depune prafu' pe ei. As compara mai degraba Bucurestiu' cu Parisu' la capitolul agitatie pe strazi. Toata lumea se misca de colo colo, parca n-au servici, casa ...


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 March 2024 - 06:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman