HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Pe Urmele Tai-pan-ului, sau mai degraba in cautarea Nobilei Case
Kristin
mesaj 8 Sep 2006, 04:53 PM
Mesaj #71


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



QUOTE (mutulica @ 8 Sep 2006, 04:20 PM)
kristin - no offence dar .. cel/cea care povesteste despre china aici mi se pare extrem de superficial(a)
- mincarea in china difera de la o zona la alta. cei din zona de coasta maninca intreadevar tot ce le da marea, dar cei din zona continentala, mai aproape de munte maninca porc si vaca, ca si noi. stilul de gatit, abundenta de orez si soia fac diferenta. iar carnea cruda... pare mai mult ceva delicatese marine... lost in translation
asa ca.. se poate gati perfect chinezeste in europa, poate nu neaparat cantonez... Romania e mai mica, dar tot exista diferente de stil intre Banat si Moldova.
- chinezii maninca dupa caz... cei de la munte mult si temeinic,  multa carne de porc si vaca, cei de pe coasta ce le da marea, si in general mai usor dar mai agresiv condimentat
pentru supa au lingura
- copacii se impodobesc mai ales in perioada anului nou, sau a sarbatorilor importante. se pun plicuri rosii in care se afla banuti, e o ruga pentru prosperitate. in genere daca vizitezi china in acea perioada, e posibil sa primesti asa un plic si un sfert de dolar.
- trenul de mare viteza, e MAGLEV-ul construit de Siemens. desi e vazut ca o mare gaselnita, chinezii nu sunt prea fericiti, pt ca ii costa destul de mul. e vorba de un tren cu levitatie magnetica (de acolo si numele) si poate ajunge la aprox 400 km/h. e folosit in genere ca sa ajungi din oras in aeroportul international PuDong (sper sa nu fi gresit iar numele)

pare un interviu de tipul eu intreb, eu raspund. fara nici o suparare, ma irita, pentru ca lucrurile stau putin diferit acolo.
la fel m-a iritat sa citesc in revista Elle, despre Kowloon, care este a doua insula a Hong Kongului. ei nu zau... pai daca  Kowloon e peninsula prelungire in mare a continentului ... rezulta ca Asia e a doua insula a Hong Kong-ului?

later... am pus si poza cu lingura

"Deci s-ar putea sa fie unele lucruri deformate /insuficient cunoscute" - cu asta am inceput. Repet, eu NU am fost acolo, nu e un dialog al meu cu mine.

S-a vrut exact ceea ce este: o descriere a PRIMELOR contacte cu SHANGHAI, nu cu INTREAGA China (cred ca ai inteles gresit, de vreme ce ai insistat pe mancarurile din alte zone). Chiar si o descriere deformata. Nu un documentar.

Nu stiu daca mai gasesc poza cu copacii impodobiti cu PANGLICI rosii. Nu cu plicuri (or fi si de alea).

Cat despre tren, nimeni nu a spus ca ei sunt fericiti ca il au. Sunt europenii fericiti. Pana una - alta, spune-mi unde ma pot delecta cu asa ceva in Europa.

Ca sa nu iti mai dau motive de iritare, nu ma voi mai baga unde nu-mi fierbe oala.

De acum incolo, ai cuvantul, maestre !


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Sep 2006, 08:06 AM
Mesaj #72


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



te superi degeaba pe mine, incercam doar sa clarific niste puncte.
pentru ca asa cum a decurs interviul publicat de tine lasa pe cei ce nu au vazut china sa creada niste chestii care nu sunt tocmai asa cum sunt prezentate acolo

ma iarta ca am alte puncte de vedere..


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 11 Sep 2006, 09:01 AM
Mesaj #73


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Nu ma supar eu asa usor biggrin.gif

Asta si voiam, sa clarifici. Insa nu voiam sa te irit. Sorry daca s-a intamplat asa...

O saptamana minunata ! thumb_yello.gif


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Sep 2006, 09:01 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 26 Sep 2008, 05:27 PM
Mesaj #74


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



la dracu.. mi-e un dor de china ce nu va imaginati.
mai bine nu vedeam topicul asta



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Sep 2017, 03:50 PM
Mesaj #75


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



plec maine iar in hong kong... a nu stiu cata oara....
si mi-am amintit de forum, de postarea mea... asa ca m-am apucat sa o recitesc...

vai cat s-a schimbat china in toti anii astia


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 6 Sep 2017, 06:16 PM
Mesaj #76


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



Daca mai asteptai un pic, se faceau 10 ani de cand ai postat ultima data, in thread-ul asta smile.gif))

l8er edit: sa faci poze si sa le pui aici smile.gif))

Acest topic a fost editat de MikeEL: 6 Sep 2017, 06:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman