HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> My Bucharest ! Parisul Estului !
SORIN
mesaj 6 Apr 2003, 11:52 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Oare mai poarta cu mandrie denumirea? Ce parere aveti ?


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 11 Apr 2003, 02:01 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Nope, si asta nu din cauza gropilor sau a nesimtirii unora dintre locuitorii Capitalei.
Bucurestiul a capatat aceasta denumire datorita imaginii de ansamblu pe care o avea acum 50 de ani: cladiri impozante, oameni imbracati care din care mai elegant...acum acele cladiri au inceput sa fie inlocuite cu constructii din noua generatie, iar oamenii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 12 Apr 2003, 08:14 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Numele il mai poarta , dar infatisarea NU

Ce sa faci asa politicieni asa oras !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Apr 2003, 08:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 12 Apr 2003, 05:57 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (necromanc @ Apr 12 2003, 08:37 AM)
Numele il mai poarta , dar infatisarea NU

Ce sa faci asa politicieni asa oras !


Oare numai politicienii sant de vina?


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Apr 2003, 06:58 PM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



E clar ca nu...nu ei sunt vinovati ca la fiecare metru sunt gunoaie. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 12 Apr 2003, 07:40 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Da dar totusi ei nu se gandesc sa adune cati mai multi bani pentru ei si nu se gandesc la starea populatiei!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Apr 2003, 07:54 PM
Mesaj #7


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (necromanc @ Apr 12 2003, 09:03 PM)
Da dar totusi ei nu se gandesc sa adune cati mai multi bani pentru ei si nu se gandesc la starea populatiei!

Rezulta ca ei nu se prea gandesc in general, nu? laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Apr 2003, 12:33 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Ce se poate face ?????

Sigur se poate ceva!!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 25 Apr 2003, 07:42 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



eu cred ca totul depinde de starea generala a economiei influentata de politicieni. si am vazut si "les faubourgs de Paris" nu e prea mare diferenta si eu cred ca nici acu 50 de ani nu erau mai grozave. Da gropile cainii si mizeria in general (din centru)nu prea cred ca au scuze. sad.gif sad but true


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Apr 2003, 09:34 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Cu adevarat...mizerie, gropi caini si inca multe....dar fata de Paris are si My Bucharest multe avantaje.

Primul avantaj, sant oamenii care sant mult mai " calzi " si ospitalieri. Cei ca mine care in liceu nu au invatat franceza, nu prea au sanse sa se descurce cu alta limba in Paris. Si asta nu pt. ca francezii nu stiu alte limbi....doar nu vor sa-ti raspunda. La noi doar trebuie sa intrebi de un loc si primesti raspuns....cu mainile si picioarele, in mima in pantomima, dar primesti. Aroganta Parisienilor e renumita.

Nu stiu cati de pe aceste pagini ati avut ocazia si placerea sa stati la volan pe bulevardele Parisiene. E un adevarat cosmar, mai ales daca numarul masinii e strain. Si nu te iarta nimeni...nici "curcanii' si nici soferii.
Despre parcare nu mai vorbesc....24 de ore din zi e pe plata.

Siguranta publica: nici o diferenta... noi cu unii din copii strazii sau cu o parte din romi, iar la ei cu tot ce-ti trece prin minte. La noi cel putin stii de ce sa te pazesti, dar acolo nu stii de unde-ti vine " lovitura ".

Mizeria????? Lasa de dorit exact ca si la noi ( e vorba de Paris si Bucuresti si nu restul ), sant zone curate si zone infecte.

Tendinta turistilor e de a vizita locuri turistice si nu restul...asa ca daca cuiva i se pare ca e diferenta atunci al invit sa viziteze slams-urile Parisiene si o sa vada ca am dreptate.


Cu respect.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Apr 2003, 04:39 AM
Mesaj #11


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240




Bucurestiul de mult nu mai este Micul Paris. Cladirile care il faceau sa semene cu Parisul sint darapanate, nevaruite de cite zeci de ani? Nu mai vorbim de gropi - e un mister pentru mine cum am scapat doar cu o glezna scrintita purtind tocuri si mergand prin oras. Trotuare pe jumatate scufundate...

Pe vremea Micului Paris, lumea care traia dintr-un salariu amarat era imbracata decent si curat, chiar daca garderoba personala consta intr-un singur costum/rochie. Personal, am un ghimpe impotriva celor care toata vara umbla (si nu in curtea lor) in sort, maieu si papuci turcesti.

Vorbind de turism, da o raita pe la lonelyplanet si citeste ce scriu toti strainii care au vizitat Romania - superb la munte, Transilvania, Moldova, dar nu va duceti in Bucuresti ca nu aveti de ce. Pacat.

Este plin de praf. Este gri. Este darapanat. Si costa multi bani ca sa fie refacut. Nu am nici o solutie din pacate, desi, asa cum ma stiu eu, probabil ca m-as descurca mai bine decit primaria la alocat buget de reconstructie.

A, si inca ceva (si probabil ca o sa ma urati ca spun asta): MUNCA VOLUNTARA. Da, e un termen care il uram pentru ca ne aduce aminte de munca fortata. Dar in 2 ore pe saptamina, locatarii unui bloc pot sa faca multe. As iubi primaria daca ar forta un pic de voluntariat. 30.gif

Iubesc Bucurestiul. Urasc week-end-urile, cind Bucurestiul e un oras parasit.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Apr 2003, 07:24 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Bine si frumos zis !

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
mesaj 26 Apr 2003, 02:42 PM
Mesaj #13


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 57
Inscris: 23 April 03
Din: USA
Forumist Nr.: 226



Ia sa vedeti voi Detroit, o sa va para ca Bucurestiul e un parculet frumos laugh.gif . Cladiri parasite si cu geamuri sparte, gunoaie pe jos, ziduri mazgalite pe care primaria le curata si coloratii le fac la loc, ca de, pe un zid curat arata mai frumos, pe stradutele cu case, e ca in filme, negri care stau pe treptele casei si se uita lung dupa masinile care trec pe acolo, gunoaie in curte, iarba ciu-ciu, magazinele din partile marginase ale orasului sunt mici si cu gratii, plus ca nici un alb cu scaun la cap nu umbla noaptea prin oras nici macar cu masina. Zona Unirea pana la Universitate si Romana din Bucuresti sunt de o mie de ori mai misto decat downtown-ul Detroit-ului. Eu am fost doar de doua ori prin Detroit si mi-a trecut cu impresia despre Bucuresti. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 26 Apr 2003, 06:28 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Oana draga,
Am locuit si eu pt. doi ani de zile linga Detroit,mai precis Southfield.In Detroit am fost doar de 2 ori si mia ajuns ce am vazut.....,este unul din orasele care nu mi-au placut de loc.Deci,te inteleg biggrin.gif
Acum locuiesc de un an de zile in Las Vegas,care cit de cit este altfel,mai curat,mai frumos,mai atragator...
Numai bine 6.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 30 Apr 2003, 11:53 PM
Mesaj #15


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Bucurestiul este o capitala de conjunctura (pentru ca turcii au socotit ca-i mai convenabil ca resedintza domneasca sa fie aproape de Dunare) si asta se vede. Cu riscul de a fi socotit Gica-Contra, eu spun ca Bucurestiul n-a fost niciodata un mic Paris, din nici un punct de vedere, nu este si nici nu va fi vreodata. Iar daca va incerca asa ceva atunci se va face iremediabil de ris. Faza cu micul Paris este mai degraba o unda de paseism in sufletele noastre, o incercare de a ne convinge ca odinioara au existat si vremuri mai bune.
Desi sint bucurestean si-mi iubesc orasul, asa urit cum e el, tare as vrea ca Bucurestiul sa nu mai fie capitala tzarii. Poate atunci am scapa si de 1 milion de oameni (semi-civilizati sau nici atit) veniti aici numai pentru ca aici e rost de capatuiala.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 1 May 2003, 12:17 AM
Mesaj #16


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (ypsilonalpha @ May 1 2003, 01:16 AM)
Bucurestiul este o capitala de conjunctura (pentru ca turcii au socotit ca-i mai convenabil ca resedintza domneasca sa fie aproape de Dunare) si asta se vede. Cu riscul de a fi socotit Gica-Contra, eu spun ca Bucurestiul n-a fost niciodata un mic Paris, din nici un punct de vedere, nu este si nici nu va fi vreodata. Iar daca va incerca asa ceva atunci se va face iremediabil de ris. Faza cu micul Paris este mai degraba o unda de paseism in sufletele noastre, o incercare de a ne convinge ca odinioara au existat si vremuri mai bune.
Desi sint bucurestean si-mi iubesc orasul, asa urit cum e el, tare as vrea ca Bucurestiul sa nu mai fie capitala tzarii. Poate atunci am scapa si de 1 milion de oameni (semi-civilizati sau nici atit) veniti aici numai pentru ca aici e rost de capatuiala.

Bucurestiul a fost numit Micul Paris cu motive. La vremea respectiva, cei cu dare de mana aveau legaturi strinse cu Parisul - copiii lor se scoleau la Paris, franceza era vorbita in casa, damele (si domnii, dealtfel) se imbracau de la Paris. In scurta vreme, asta a dus la o conjunctura sociala care a creat termenul Micul Paris. Mancarea in restaurante a "prins" o influenta pariziana, viata de noapte, muzica, etc. Au existat vremuri mai bune, dar tot pentru cei cu bani multi.

In plus, cladirile vechi din Bucuresti sant foarte asemanatoare Parisului, strazile au aceleasi caracteristici. Personal, nu am simtit niciodata ca sant in Bucuresti cand eram la Paris, dar 2 persoane cu care am vizitat au declarat asta.

Cat despre mutarea capitalei, sant de acord. Mai putini politicieni in curte 40.gif
Dar nu o sa rezolve problema celor sub-/semi-civilizati - si iti dau exemplu New York-ul, care nu e capitala. Unde e rost de capatuiala, e rost de capatuiala si ai sa ai tot soiul de uscaturi.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Aug 2003, 01:52 AM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
Sorin:
Primul avantaj, sant oamenii care sant mult mai " calzi " si ospitalieri.
Calzi si ospitalieri? De ce oare? Pentru ca turistul francez vine în România doldora de bani, vine pentru doua saptamâni si pleaca înapoi. Om civilizat, curat. Lumea se lupta sa-i faca favoruri, poate prinde un banutz. Turistul francez baga bani în tara, creaza locuri de munca, si nu ia locul nimanui. In schimb "turistul" român ce face? Merge fara nici un ban, se duce sa paraziteze sau sa fure, e insalubru, nu mai vrea sa plece, ameninta locurile de munca si banii localnicilor. Pai dragilor, e si normal sa fie românii ospitalieri si francezii reci !!! La unii intra banul, de la altii pleaca banul !
QUOTE
Si asta nu pt. ca francezii nu stiu alte limbi....doar nu vor sa-ti raspunda.
EU zic ca exagerezi. Auzi, asta-i noua moda frantuzeasca, a sti dar a tine pentru tine. Un pic cam prea simplu, nu crezi?
QUOTE
Aroganta Parisienilor e renumita.
Numeste-mi tu o metropola care sa nu fie perceputa aroganta de provincie.
QUOTE
Nu stiu cati de pe aceste pagini ati avut ocazia si placerea sa stati la volan pe bulevardele Parisiene. E un adevarat cosmar, mai ales daca numarul masinii e strain. Si nu te iarta nimeni...nici "curcanii' si nici soferii.
Da, e cosmar. Numeste-mi tu metropola cu circulatia mai lejera ca în restul tarii. Aia (ca tot restul) nu se iarta nici între ei, deci strainii nu sunt mai discriminati. Iar de "curcani" eu zic ca daca respecti legea aia e ultima ta problema.
QUOTE
Siguranta publica: nici o diferenta...
Iarasi soarta unei metropole: paradisul infractorilor. Macar aici exista patrule regulate de politie. Plus ca o buna parte din infractori e posibil sa-i cunosti de acasa.
QUOTE
Mizeria????? Lasa de dorit exact ca si la noi
Ma întreb cum poate primaria Parisului sa garanteze ca milioanele de turisti lunar sunt bine crescuti si nu arunca gunoiul pe jos. Fata de ce ar putea fi fara serviciul permanent de salubrizare, e o nimica toata! Asta-i soarta destinatiilor turistice. Ai vizitat regiunile în care traiesc numai francezi?

Personal am fost frapat ca în anumite cartiere credeai ca esti în China. tongue.gif Si cersetori multi (majoritatea din import). In rest nu pot sa spun ca nu are strazi bune, ca umbla câini vagabonzi sau ca nu e bine iluminat. Sau n-as putea critica eficienta transportului în comun. De partea istorica sau artistica nu mai vorbesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Aug 2003, 07:07 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Mi_ @ Aug 17 2003, 01:52 AM)
[ De partea istorica sau artistica nu mai vorbesc.




Din toate exemplele date in mesajul tau, sant de acord doar cu ultima propozitie. ohmy.gif

Francezii nu sant calzi de firea lor si se " racesc " cand afla ce esti din Romania sau alta tara mai saraca...sant reci de firea lor si cand aud ca esti din Romania doar se umfla si mai tare.

Am fost in Paris de cateva ori, singur cu familia si ca insotitor de grupuri turistice ( nu din Romania si nu din aia ce impusca francul ohmy.gif nu prea arat ca roman si nici nu practic limba pe acolo....ceva nou???... nimic aceasi gamfa si " superioritate ".

Deci nu e vorba de bani...acum le e dor de Americanii aia nesuferiti care nu le mai calca pragul. E vorba de o aroganta pe care nu am intalnit-o nicaieri.

Ultima data am stat la Londra Paris nu departe de Opera. La receptie toti vorbeau Engleza cursiv ca era vorba de a te folosi de unul din serviciile oferite contra pret...dar daca am cerut vre-o informatie de pe urma caruia nu castiga, cam la toti l-i se limba plimba-n gura.

Apropo regim Hotelier...exact ca la noi, nici o proportie intre numarul de stele, comfort si pret.

Aroganta??? nu e vorba de aroganta bucurestenilor fata de cei din fundul Moldovei...e vorba de o aroganta naturala chiar fata de straini care ai depasesc din mai toate punctele de vedere ( nu istoric sau monumental ). Doar doua exemple care nu cad fata de Paris ( parerea mea ) Roma si Atena....ai fost???

In legatura cu circulatia..pana si Bucurestiul nu se compara, mai ales daca ai numar strain, iar cel mai bun exemplu din Europa e Madridul care e vazut inferior de Francezi.

In legatura cu infractorii..nu am vazut compatrioti, doar turturii, indieni si colorati, mai ales la orele tarzii prin statiile de metrou.


Noroc ca sant turistii, asa ca primaria mai face curatenie ca altfel laugh.gif

Apropo curatenie...ai auzit de expresia Dus Frantuzesc?? Nu prea cred sa nu aiba nici o legatura cu adevarul.

Nu am vrut sa ajung aici, dar cand cineva ma gadila nu pot sa nu rad ( sint si eu om )

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Aug 2003, 07:34 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Daca nu s-ar vorbi la modul articulat (românii, francezii) ar fi minunat. Nu de alta dar eu traiesc printre francezi si nu am dat peste ce ai spus tu, cel putin nu ca regula.

Eu continui sa cred ca e unul din cele mai calde popoare si ca reactia lor fata de tine depinde de cine esti tu (nu de pasaport, ci de omenie). Sa vreau si nu pot critica asta.

QUOTE
dar daca am cerut vre-o informatie de pe urma caruia nu castiga, cam la toti l-i se limba plimba-n gura.
Nici cel mai mic dubiu ca aia chiar nu stiau, doar nu vroiau!! Prea simplu! Le era lene sa deschida gura! Hi hi... Francezii sunt niste rai!
QUOTE
Apropo regim Hotelier...exact ca la noi, nici o proportie intre numarul de stele, comfort si pret.
Hmmmm acel "exact" ma duce cu gândul ca n-o sa aud degraba vreo parere obiectiva despre francezi de la tine, e clar ca nu-i prea suferi. No problems, fiecare cu ale lui. Cu acele servicii "exact ca la noi" ei sunt prima destinatie turistica de pe glob (60 milioane de turisti/anual). Cam dubios, nu?
QUOTE
acum le e dor de Americanii aia nesuferiti care nu le mai calca pragul.
Nu vad ce legatura are una cu alta dar ca fapt divers, câtiva americani pe care i-am întâlnit aici spuneau ca la agentia lor de voyaj li s-a povestit ca turistii americani sunt agresati în Franta de catre populatie iar autocarele cu americani sunt abandonate pe câmp. No comments.

In final eu nu zic ca e o tara unde aroganta n-a aparut înca dar e copilaresc sa vezi doar asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Aug 2003, 08:40 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Mi_ @ Aug 17 2003, 07:34 PM)

QUOTE
Apropo regim Hotelier...exact ca la noi, nici o proportie intre numarul de stele, comfort si pret.
Hmmmm acel "exact" ma duce cu gândul ca n-o sa aud degraba vreo parere obiectiva despre francezi de la tine, e clar ca nu-i prea suferi. No problems, fiecare cu ale lui. Cu acele servicii "exact ca la noi" ei sunt prima destinatie turistica de pe glob (60 milioane de turisti/anual). Cam dubios, nu?
[


Draga Mi-...sant foarte obiectiv mai ales ca am cu ce compara. Faptul ca spun adevarul fata de francezi nu inseamna ca toti sant perfecti.

Pe aici a fost o comparatie intre Buc. si Paris, intre Romani si Francezi si cea ce am incercat sa explic e faptul ca Bucurestiul nu e departe de Paris rolleyes.gif

Am sa incerc inca o data sa-ti explic: Ce diferenta e intre pustanii din Paris care sar cu rotilele peste obstacole in timp ce un amic merge cu caciula printe oameni, si copiii aia amputati ce intind mana pe la " gaurile metrolui din Buc?????????????

Ce diferenta e intre tinerii ce bat in congos si toate stilurile de toba prin pietele Parisului, fata de batranii cu vioara de pe bulevardele Bucurestiului?????????????

Ce diferenta e intre joaca Capuerei pe strazile Parisului si joaca copiilor strazii pe artezienele din fata palatului????????

Nici o diferenta draga/u meu...tot oameni sant blink.gif

Iar daca trebuie sa fiu mandru de ceva, sant mandru ca-s Roman si nu " parvenit ".

Iar in legatura cu prima destinatie...post destinatie tongue.gif

Nu am nimic cu nimeni si cu nimic. Doar ma deranjeaza faptul ca sant unii care au uitat de unde au venit 50.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 19 Aug 2003, 04:34 PM
Mesaj #21


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (bubu @ Aug 19 2003, 01:44 AM)
Si ca sa fim si on topic sa vedem cine a vazut batrini cintind la vioara in Bucuresti pe Bulevarde in ultimii 10 ani?

Eu am vazut asemenea "batrini scripcari", si chiar in buricul tirgului, o vreme a fost unul care statea in fata la Sheriff's si un altul care era pe scarile de la metrou la Universitate. Nu apareau f. des, i-am vazut de numai citeva ori ... cine stie ce s-o fi intimplat cu ei intee timp.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 25 Aug 2003, 08:02 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



My Bucharest ! Parisul Estului !
Am sa fiu on topic.
Traiesc de mai mult de 25 ani in Bucuresti.Pot sa spun ca m-am obisnuit cu toate aici in capitala Romaniei.Asta nu inseamna ca sint si multumit dar nu am alta solutie.A fost o perioada in care am vrut sa ma stabilesc afara datorita conditiilor mizere(inca) care sint la noi in capitala si nu numai.Cistigul era de 3 ori mai mic decit aici, si atunci am decis sa ramin in tara.
Am fost si in Paris si numai cine a fost acolo poate sa spuna clar ca nu exista comparatie intre Bucuresti si Paris.Atit ca oameni, comportament,civilizatie...etc,etc.
Nu sint deloc mindru ca sint roman, de ce as fi???, daca ar trebui sa fiu mindru de ceva, atunci ar trebui sa fiu din cauza faptului ca pot sa fiu om si ma consider OM.Peste tot in lume exista oameni buni, saritori si cu suflet mare dar asta nu face ca acei oameni sa reprezinte acea tara.Cine traieste in Romania de cel putin 5-10(sau mai mult) ani stie clar ca procentajul oamenilor buni si primitori este foarte mic fata de cel al oamenilor profitori,hoti,nepasatori,cu un limbaj colorat si buni doar la suprafata pina obtin ceea ce vor si dupa numai te cunosc.Nu mai vorbesc de jafurile care se fac ziua la ora 1, in plin centru capitalei.Se ataca straini pe strada se fura din masini la stop si multe , multe altele.Cei cu putere financiara mare sau putere politica sint acoperiti de politie indiferent ca sint tigani sau romani.Si de aici pleaca multe nedreptati.Nu mai vorbim ca platim caldura cind nu o avem, ca platim taxa tv cind nu avem, ca platim taxa de drum si drumurile sint cum sint.Daca statul este de vina cu ceva nu ai nici o sanasa sa ti se dea dreptate.Daca afara i se ridica permisul unui om foarte important, la noi scapi de inchisoare daca omori pe cineva si ai "cunostinte".
Ma opresc aici desi exemple sint cu miile, dar la noi in tara dreptul omului se incalca cel mai mult cu putinta.
De unde atita mindrie?, ca sar 2 si ma ajuta intr-un anumit moment?...au facut un lucru normal si ii respect pentru asta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu mindru de nationalitateca a dat Mutu gol in Anglia.



--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Aug 2003, 08:40 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Salut Bubu !!

Aproape tot ce ai scris e adevarat. Din pacate acest adevar nu prea are legatura cu topicul....nici o intentie sa ma iau de tine!

Nimeni nu a negat ca Parisul e un oras spendid, doar am incercat sa aduc in evidenta faptul ca Bucharestul numit si 'Micul Paris' are ceva avantaje fata de cel 'Mare'.

A fost vorba de atitudinea parisienilor fata de straini, de aroganta lor, de mizeria de pe strazi, de siguranta personala a turistilor si de circulatia auto.

Iar aici inca sustin ca mai putem da exemplu parisienilor.

Atat...in rest ai dreptate....nu cu caldura, sistemul penal si felul in care te simti in tara.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Aug 2003, 07:56 AM
Mesaj #24


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Vezi tu, si Sorin, si eu am vizitat Parisul. Eu iubesc Parisul, Sorin nu. Black ice abia s-a intors de la Paris si poti citi impresiile lui pe forum. Si mai suntem cativa norocosi pe aici care l-am vizitat, atat Parisul cat si alte orase din lume . Cred ca totul e pana la urma o chestie de preferinta. Si intre mine si tine, si eu ma oftic cand zice cineva ca nu ii place New York-ul. wink.gif De-asta am spus ca tindem sa fim partinitori locului de adoptie.
Eu cunosc Bucurestiul pe fata si pe dos. Il iubesc, dar ii vad si relele. Si daca tu nu-l cunosti asa de bine, incearca sa citesti cate ceva din literatura interbelica si sa ti-l imaginezi asa cum a fost in perioada lui de glorie, atunci cand a primit porecla de Paris al estului (care nu i-a fost data de catre romani, cred). Nostalgic, da. Nu mai e ce-a fost - si tocmai despre asta s-a vrut topicul asta.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 26 Aug 2003, 07:57 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Aug 2003, 11:32 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



"Fosta-i, lele, fata mare" , imi pare rau, poate ca am fost prea dur, dar nu-mi place sa ma imbat cu apa rece... scoasa de la naftalina dry.gif sad.gif sad.gif Ce sa-i faci, unii se uita in spate, altii in fata
Si de altfel, nu sint un fan al marilor metropole, daca ar fi numai dupa mine si n-asi avea familie, m-asi muta mai "la tara" , chiar daca asi face mai mult timp sa ajung la slujba wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Aug 2003, 06:59 PM
Mesaj #26


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Vezi - in ceea ce ma priveste, da-mi un apartament pe Magheru sau pe Calea Victoriei, si ma declar multumita. Eu nu le am cu "la tara" deloc.
Cum ziceam, chestie de gusturi.
Cat despre uitatul in spate...Nu neaparat. Dar am trait mai mult de jumatate de viata (de pana acum) in Bucuresti si nu pot sa-l uit la comanda.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Aug 2003, 06:37 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Mistinguett @ Aug 26 2003, 07:59 PM)
Vezi - in ceea ce ma priveste, da-mi un apartament pe Magheru sau pe Calea Victoriei, si ma declar multumita. Eu nu le am cu "la tara" deloc.
Cum ziceam, chestie de gusturi.
Cat despre uitatul in spate...Nu neaparat. Dar am trait mai mult de jumatate de viata (de pana acum) in Bucuresti si nu pot sa-l uit la comanda.

"La tara" in sensul ca sa ai ceva iarba in jur, dar cu toate facilitatile de la oras (apa curenta, canal, asfalt) la 10 - 20 de Km de oras, unde poti sa respiri, sa auzi pasarile si, in acelasi timp sa poti sa mergi la lucru fara sa pierzi prea mult timp rolleyes.gif
In rest, dupa cum spuneam, "placinta aia mare" "a ta" nu o prea cunosc, dar daca mi-ai da un apartament in zona amintita, l-asi pune in vinzare a doua zi ... sa ma mut din Bucuresti biggrin.gif:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 27 Aug 2003, 08:05 AM
Mesaj #28


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Admit ca mi-ar place un petecut de gradina, sa-mi beau cafeaua de dimineata afara, sa ma cante pasarelele vreo juma' de ora, sa fac seara un gratar... Dar mai ales sa pot sa deschid ferestrele larg. Si asta bag seama ca visez de cand mi-au mai trecut nabadaile tineretii laugh.gif
Dar inca nu pot sa renunt la nebunia orasului, chiar daca ma enerveaza cateodata. Asta e, ce sa-i fac.
In Bucuresti e un foarte vechi cartier, cateva stradute pline cu case darapanate, care in ultimii ani a inceput sa se transforme intr-un "satulet de munte" (e pe un deal) cu vile superbe - acolo mi-ar place sa am o casa in Bucuresti. La 10 minute de centru, cu atmosfera linistita de "tara".

Uite, o sa caut niste poze si o sa le postez cat de curand.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 27 Aug 2003, 03:08 PM
Mesaj #29





Guests






Intrebare pt Mi_: daca TURISTII francezi vin si creeaza locuri de munca , etc, , atunci OAMENII DE AFACERI francezi ce mai au de facut??Ca le fura turistii toata treaba, dupa cate vaz eu laugh.gif
Mistii, abia astept pozeleeee biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 27 Aug 2003, 03:20 PM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



afrodita, m-am referit la populatia majoritara calatoare, oamenii de afaceri se ocupa de afaceri (doh), nu de vizitat, sunt putini raportati la numarul de turisti care vin de placere sa-si petreaca o vacanta. De altfel nu poti nega banala observatie ca turismul genereaza locuri de munca în tara de destinatie. Desigur, oamenii de afaceri genereaza si ei locuri de munca, dar nu în turism, ci în domeniile lor de investitie (masini, ciment, mobila etc, sau poate chiar turism daca au cumparat un hotel, dar nu prin turism personal).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Aug 2003, 03:49 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (afrodita @ Aug 27 2003, 04:08 PM)
Intrebare pt Mi_: daca TURISTII francezi vin si creeaza locuri de munca , etc, , atunci OAMENII DE AFACERI francezi ce mai au de facut??Ca le fura turistii toata treaba, dupa cate vaz eu laugh.gif
Mistii, abia astept pozeleeee biggrin.gif

Chestia cu investitaurul strain care va veni, va tot veni si va ferici (in sfirsit) Romania e o abureala si nu va fi bine pina cind romanii nu vor scapa de ea sad.gif
NICI nu om de afaceri DIN NICI O TARA nu investeste in strainatate daca nu are garantii solide. Romania si-a cam pierdut "omenia" in acest domeniu, si de asta "are dreptul" la investitori de ultima speta, turci, libanezi, mafioti italieni din aia mai pirliti, etc mad.gif
Daca ar fi asa cum spui tu, de ce nu investesc oamenii de afaceri romani (OUPS, era sa zic binitocratii) romani in tari mai sarace ca RO, in Somalia, de ex. rolleyes.gif
Da, turistii straini care vin in RO cu buzunarele doldora creeaza locuri de munca in servicii si turism, si nu ma refer la romanii plecati, care in general nu se lasa jumuliti asa usor, ci MAI ALES la ceilalti smile.gif care, neavind obligatii familiale, vor prefera, la pret chiar inferior, Turcia, Tunisia, Balaton, etc, samd
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Aug 2003, 03:55 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Mistinguett @ Aug 27 2003, 09:05 AM)
Admit ca mi-ar place un petecut de gradina, sa-mi beau cafeaua de dimineata afara, sa ma cante pasarelele vreo juma' de ora, sa fac seara un gratar... Dar mai ales sa pot sa deschid ferestrele larg. Si asta bag seama ca visez de cand mi-au mai trecut nabadaile tineretii laugh.gif
Dar inca nu pot sa renunt la nebunia orasului, chiar daca ma enerveaza cateodata. Asta e, ce sa-i fac.
In Bucuresti e un foarte vechi cartier, cateva stradute pline cu case darapanate, care in ultimii ani a inceput sa se transforme intr-un "satulet de munte" (e pe un deal) cu vile superbe - acolo mi-ar place sa am o casa in Bucuresti. La 10 minute de centru, cu atmosfera linistita de "tara".

Uite, o sa caut niste poze si o sa le postez cat de curand.

HA HA HA, eu am gradina in fata... rolleyes.gif 48 de mp dupa cartea funciara biggrin.gif
Cei din RO, nu rideti, ca nu stiti ce reprezinta asta aici wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 29 Aug 2003, 06:50 AM
Mesaj #33


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



48 pm - boierie la oras laugh.gif
As fi fericita cu 10mp de balcon.

Uite casele de care ziceam, din Bucuresti.
Asta e stilul vechi de casa (instarita) in cartierul ala acum zeci de ani. Multe din casele vechi sunt cocioabe care s-au darapanat in timp.
Frumos renovata, nu arata rau nici asta.

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Aug29_03.JPG ( 45.9K ) Numar descarcari: 17
 


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 29 Aug 2003, 06:53 AM
Mesaj #34


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Dar asta m-a dat pe spate. E favorita mea.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Aug29_02.JPG ( 54.62K ) Numar descarcari: 16
 


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 29 Aug 2003, 06:54 AM
Mesaj #35


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Si inca una...
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Aug29_04.JPG ( 50.06K ) Numar descarcari: 17
 


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 12:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman