HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Generatia Viitoare De Fani Parazitii, Un lucru neinteles de mine...
geeoint
mesaj 29 Jan 2006, 10:00 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



Ba sunt nou pe Hanu Ancutei si vreau sa deschid si yo un subiect. De multe ori vad pe internet pe anumite website-uri replici cum ar fi de exemplu ca daca nu ai fost alaturi de Parazitii cand le-a fost cenzurat primu' videoclip, si chestii de genu' asta nu stii ce inseamna acea trupa (sau ma rog, ceva de genu' asta) da' faza e ca yo ascult Parazitii de la 9 ani si nu am nici macar 16 ani si nu cred ca nu inteleg ce mesaj vor sa trimita tuturor... Si daca nu as stii eu ce inseamna ei atunci inseamna ca noua generatie nu va stii nici ea ce inseamna Parazitii, drept urmare vom asculta acest gen de muzica doar ca sa ne dam smecheri, sa zica lumea ca suntem tari, etc, ca prostii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 29 Jan 2006, 11:20 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



In primul rand, han.gif

Asa... Pai ia spune-ne ce inseamna Parazitii si ce mesaj vor ei sa transmita. biggrin.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoint
mesaj 29 Jan 2006, 07:55 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



A, pai Trupa Parazitii este o trupa care lupta impotriva coruptiei, "oamenilor" (eu nu i-as numi asa) cu cel mai inalt rang in parlament (de unde vor "cadea" si vor ajunge in cel mai mic) a CNA-ului (SALUT, PILIF!!!), etc... Si cred ca vor sa transmita un mesaj intregii Romanii sa se trezeasca la realitate dupa multi ani de "betie" si sa realizeze in ce lume traim, pana la urma, si nu cred ca se vor opri curand din asta (asta spun in majoritatea melodiilor)... E o trupa care are prea multa dreptate in ceea ce spune...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jan 2006, 07:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
geeoint
mesaj 29 Jan 2006, 07:58 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



Si multumesc, tongue.gif sper sa continui cu mai multe mesaje despre acest subiect... devil.gif ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 31 Jan 2006, 03:37 PM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



joint, daca asculti trupa de la noua ani si ai aproape 16, inseamna ca ascultai parazitii inca de pe vremea cand li se interzicea primul videoclip, deci nu ai de ce sa iti faci probleme.

De altfel, este foarte normal ca anumiti "mari hh-eri" sa se simta "jigniti" de un pustiulica proaspat aparut in peisaj ca fan Parazitii. Vezi exemplul Eminen - este, fara indoiala, unul dintre cei mai de succes hh-eri ai momentului - poate chiar ai tuturor timpurilor, insa pe forumurile de specialitete (din Romania, cel putin) daca spui ca esti fan Parazitii esti tratat ca unul care asculta manele wink.gif Revenind insa la "greii" care au fost alaturi de Parazitii de la inceput... incearca sa intelegi ca este foarte posibil ca multi dintre ei sa nu aiba nici cea mai mica idee cine sunt, din Romania, Jiddah si Blessing Squad, Vexx, Koma, Praetor, Ad Litteram, Pirats Klan, etc. Deci, din punct de vedere al cunostintelor din domeniul hh, desi au fost "alaturi" de Parazitii de la inceput, sunt un 0 barat.

De asemenea, este foarte posibil, din cauza succesului de care se bucura, ca multi sa asculte Parazitii doar pentru ca sunt la moda si toata lumea ii asculta. In calculatoarele in care sunt foarte multe manele au inceput sa apara, pe langa BUG Mafia, din ce in ce mai multi Paraziti. Ceea ce dovedeste ca nu sunt total false afirmatiile lor.

Concluzia ar fi, totusi, ca daca intr-adevar esti "bazat" poti sa incepi o discutie cu un "greu" si sa il lasi in noroi, daca intr-adevar stii, cunosti, esti pasionat. Nu conteaza ce zice lumea. wink.gif

Pese: Referitor la cel de-al doilea post al tau, este drept, Parazitii au dreptate in ceea ce spun insa, nu uita, mai presus de toate (desi au devenit mai "unda" in ultimul timp) Parazitii sunt o TRUPA COMERCIALA. De aceea, este foarte posibil sa spuna exact ceea ce vrea publicul sa auda. Vezi ultimul album care, in ciuda a catorva exceptii, nu are prea multe chestii "adanci" wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoint
mesaj 31 Jan 2006, 07:55 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



E, nu ii ascultam chiar atunci, mai tarziu... Da oricum nu-mi fac probleme... Si nu vad care e problema "greilor" ca am inceput sa ascult si eu rapp si hip-hop, poate ca se simt jigniti din cauza ca ei nu au inceput sa asculte de la varsta asta sau alte lucruri care nu mi se par asa normale... E adevarat despre Eminem, a ajuns foarte departe cu hip-hop-u', PACAT CA SE VA RETRAGE... sad.gif Revenind la subiectu' de dinainte, si eu cred ca multi rapperi nu stiu ce trupe sunt Vexx, Koma, etc... Si m-am enervat super tare cand am auzit ca la concertele Parazitii au venit manelisti !!! Asta doar ca sa "fie la moda" cum zic ei (ceea ce nu e adevarat, logic !!!) Si sper ca in calculatoarele celor cu manele si rapp, o combinatie vai mama ei, sa vina si virusu' ala anti-manele... Formatare o sa scrie pe calculator... devil.gif Si as putea sa incep o discutie cu un greu (depinde ce fel de discutie). N-am uitat ca Parazitii sunt o trupa comerciala, e adevarat, in ultimul album, doar o piesa trasmite un mesaj "adanc", sper ca la viitorul album (sunt sigur ca va mai aparea unul) sa merite mai mult faptul ca le cumpar albumele... spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra_agoudi
mesaj 7 Feb 2006, 11:43 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 7 February 06
Forumist Nr.: 7.816



Hello guys! Sunt noua pe forum si, tot asa, tre' sa dau si eu cu subsemnata la un topic... So, despre Parazitii: au versuri bune, negative de calitate, dar stilul lor de a interpreta este usor repetitiv, fapt pentru care nu reusesc sa ascult niciodata albume intregi. Oricum, am ascultat "Irefutabil" care cred ca e si cel mai bun - parerile sunt probabil impartite; dar albumele solo ale lui Cheloo si Ombladon mi s-au parut mult mai ok. Cat despre treaba cu mesajul, este clara si mi-au placut campaniile lor (ex. anti-playback). Cam atat. In rest, la "de-parazitare" smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 12 Feb 2006, 01:17 PM
Mesaj #8


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Ba tocmai asta este chestia... Parazitii, mie, cel putin, mi se par mereu noi... Daca BUG Mafia, din 98 incoace suna la fel (sau chiar mai prost - doar incercand sa sune la fel), Parazitii imi par ca vin la fiecare album cu un nou "sound". Iar Confort3 mi se pare un exemplu foarte clar ca Parazitii, ca mod de interpretare, nu sunt deloc repetitivi...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoint
mesaj 4 Mar 2006, 03:19 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



Ba scuze da' n-am mai intrat de mult pe han... Mai am o intrebare... Cand scoate Spike albumu'...??? sad.gif ca prima data am auzit ca prin septembrie 2005, a doua oara ca prin ianuarie... acum? Vreau un raspuns pls... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 4 Mar 2006, 08:31 PM
Mesaj #10


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Eu n-am auzit absolut nimic despre albumul lui spike... insa stau si ma intreb daca FDD mai scoate albumul ala sau s-a dat totul uitarii...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoint
mesaj 5 Mar 2006, 09:59 AM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



Da, si yo ma intreb, ar fi trebuit ca FDD sa il scoata acum 1-2 ani cred... sad.gif Au facut prea multe promisiuni cred... Asta e... si Anonim ar trebui sa scoata curand un album (sau cel putin asa am auzit) dar nu ma astept asa repede... avand in vedere faptul ca nici "colegii" lor nu au scos inca albumele promise... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Mar 2006, 10:45 AM
Mesaj #12


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



... si asa e lumea plina de albume promise cândva rofl.gif
Don't worry, be happy. wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 5 Mar 2006, 04:40 PM
Mesaj #13


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Parazitii nu au fost niciodata exemple de punctualitate... deci mai e o sansa... biggrin.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoint
mesaj 10 Mar 2006, 10:02 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



YEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!! In sfarsit vad ca a o sa scoata ChelOO un album curand... Da' Freaka ce face... Ca nu a scos niciodata un album solo... cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 10 Mar 2006, 10:16 PM
Mesaj #15


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



El a declarat ca prin martie dar, asa cum spunea genicon, nu m-ar mira ca martie sa se faca iunie.. Se va numi "Fabricant de gunoi" iar albumul lui Ombladon ( "Cel mai prost din curtea scolii" thumb_yello.gif ) va aparea, zice-se, la 3 luni distanta. Important e, zic eu, ca va aparea... Nu stiu de ce, eu nu ma astept la foarte mult. Am impresia ca s-a lucrat destul de putin la ele dar cine stie... poate o sa am o surpriza.

Daca mai vreti detalii despre ce ni se pregateste cat si un rezumat al tuturor materialelor aparute si evenimentelor din 2005: click!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoint
mesaj 21 Apr 2006, 10:35 PM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



Pai ai avut o surpriza... albumu' lu chelOO are 18 melodii... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 8 May 2006, 02:51 AM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



Sper sa nu te superi, dar minti. Esti mai in varsta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Freesia
mesaj 8 May 2006, 02:45 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.525



Da, cred ca are circa...13 ani ! wink.gif

Acest topic a fost editat de Irem: 8 May 2006, 02:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoint
mesaj 27 Jun 2006, 08:13 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



Nu sunt ma mai in varsta... Pe bune, da' nici 13 ani nu am! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 28 Jun 2006, 06:31 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Nu resping nici un gen muzical, din principiu. Multa lume mi-a spus de mesajul Parazitilor si al altor trupe de "dupa blocuri". Am incercat sa ascult, dar nu am rezistat injuraturilor in rafale. Nu e mai simplu sa spuna ce au de spus fara sa injure ???? E doar o intrebare, nu sariti in gatul meu !


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geeoint
mesaj 4 Jul 2006, 07:48 PM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.731



Da, e adevarat ca injura la majoritatea versurilor, uneori chiar si ca sa rimeze un cuvant cu o injuratura, da' ar trebui sa te obisnuiesti, mai ales ca traim in rOMANIA... Si chiar daca injura, verurile lor iti arata direct, fara sa se lungeasca, mesaju' lor... Se exprima sa intelegi mesaju'... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 6 Jul 2006, 11:34 AM
Mesaj #22


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Si poate ce ar trebui facut ar fi sa se treaca peste ideea ca Parazitii si celorlalte trupe de hip hop sunt de "dupa blocuri". In afara de o BUG Mafia muribunda si poate o La Familia (Sisu si Puya, mai exact) nu cred ca mai exista vreo alta trupa in Romania care sa poata fi cunoscuta drept "de cartier" wink.gif

In privinta injuraturilor, se poate discuta mult pe tema asta, e clar, s-a si discutat deja. Insa treaba este destul de clara, dupa parerea mea, si nu tine decat de acceptarea ei de catre toata lumea: hip hop-ul este astcultat de foarte multe persoane care, pentru a nu fi mai rau, sa zicem doar ca au o cultura sub-medie. Pentru a ajunge la aceste persoane, pentru a face ca mesajul sa ajunga la ele, trebuie sa le ademeneasca intr-un fel sau altul. Injuratura aceea explicita si amuzanta (gen "sugi p*** si cu curu si cu gura" sau "care P*** mea in p**** mea a supt p*** aici bai nene") sunt niste alegeri castigatoare pentru atragerea atentiei. Si parerea mea (lucru care din pacate nu se intampla chiar mereu) este ca persoanele cu o anumita pregatire si cultura ar putea foarte usor sa treaca peste aceste tertipuri si sa asculte, sa primeasca exact ceea ce este important: mesajul.

"Nu exista idoli/Lasati muzica sa vorbeasca!" wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 6 Jul 2006, 09:39 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Genicon, la mine injuraturile numai ca nu s-au trecut in job description ! rofl.gif Numai ca de aici si pana la a ma obosi sa filtrez un mesaj presarat de "vorbe de bine", e o mare diferenta... Iar ca sa fiu sincera pana la capat, eu votez cu rockul... Probabil de aici pleaca relativa mea intoleranta fata de acest gen de muzica.


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 6 Jul 2006, 10:46 PM
Mesaj #24


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



De la faptul ca preferi rock-ul? blink.gif Ma indoiesc.... cunosc multi "rockeri" impatimiti care asculta hip hop cu cea mai mare placere. Eu zic ca e vorba, mai degraba, de o gandire stereotipica.... Ai auzit cateva piese (probabil din cele difuzate, mediatizate... adica Parazitii tongue.gif ), nu ai putut trece dincolo de injuraturi si, in consecinta, nu ai mai fost tentata sa cauti mai departe, sa asculti si alte trupe. Ai bagat tot hip hop-ul in aceeasi oala cu Parazitii. Adica: injuraturi, caterinca, injuraturi, injuraturi. Cand, de fapt, exista trupe in a caror versuri rareori se gaseste cate o "vorba de bine" si care stau foarte bine la capitolul mesaj.

Oricum, hip hop-ul (cel de calitate) nu e un gen foarte "accesibil".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 7 Jul 2006, 07:19 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



QUOTE (genicon @ 6 Jul 2006, 12:34 PM)
Si poate ce ar trebui facut ar fi sa se treaca peste ideea ca Parazitii si celorlalte trupe de hip hop sunt de "dupa blocuri". In afara de o BUG Mafia muribunda si poate o La Familia (Sisu si Puya, mai exact) nu cred ca mai exista vreo alta trupa in Romania care sa poata fi cunoscuta drept "de cartier" wink.gif

In privinta injuraturilor, se poate discuta mult pe tema asta, e clar, s-a si discutat deja. Insa treaba este destul de clara, dupa parerea mea, si nu tine decat de acceptarea ei de catre toata lumea: hip hop-ul este astcultat de foarte multe persoane care, pentru a nu fi mai rau, sa zicem doar ca au o cultura sub-medie. Pentru a ajunge la aceste persoane, pentru a face ca mesajul sa ajunga la ele, trebuie sa le ademeneasca intr-un fel sau altul. Injuratura aceea explicita si amuzanta (gen "sugi p*** si cu curu si cu gura" sau "care P*** mea in p**** mea a supt p*** aici bai nene") sunt niste alegeri castigatoare pentru atragerea atentiei. Si parerea mea (lucru care din pacate nu se intampla chiar mereu) este ca persoanele cu o anumita pregatire si cultura ar putea foarte usor sa treaca peste aceste tertipuri si sa asculte, sa primeasca exact ceea ce este important: mesajul.

"Nu exista idoli/Lasati muzica sa vorbeasca!" wink.gif

Vas`zica injuratura moduleaza mesajul ca sa-l faca accesibil receptorului. La mine e pe dos intors, pretextul mesajului serveste bucuria injuraturii.


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 01:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman