HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ada Milea
greenhorn
mesaj 13 Jan 2004, 07:32 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 113
Inscris: 2 January 04
Forumist Nr.: 1.676



Exista mai demult o emisiune pe Antena 1 cu Teo si Mircea pe care o urmaream zilnic (in ultima vreme nu prea ma mai uit la televizor). Si in acea emisiune apare intr-o zi o invitata care m-a facut sa ma opresc din ceea ce faceam si sa-mi fixez bine ochii pe sticla si sa-mi ciulesc urechile. Dar asta a fost acum mult timp. Tin minte doar ca m-au surprins instrumentele inedite folosite, vocea superba si prezenta deosebita... Numele l-am uitat... ramasesem doar cu doua versuri "am nevoie de-un femur/ merg in cimitir sa-l fur"...
Din cand in cand mai cantam/recitam versurile astea si asa s-a intamplat sa gasesc pe cineva care stia melodia si asa am facut rost de primele doua albume ale Adei Milea. Am ascultat si am tot ascultat. Si ascult chiar si in momentul asta. Ultimul album nu s-a lasat deloc sub asteptari. Singurul repros - e un pic prea comercial fata de celelalte

As mai avea multe de spus dar nu vreau sa vorbesc singur aici, deci vreau sa va aud parerile despre Ada Milea si muzica ei.


--------------------
"m-am pierdut pe drum si vreau sa stiu
oare-am sa mai fiu vreodata cum vroiam sa fiu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_R0guE_
mesaj 13 Jan 2004, 10:38 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 45
Inscris: 6 January 04
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.718



Uhm... e... ciudata ?! unsure.gif


--------------------
"You see things; and you say, <Why?> But I dream things that never were; and I say, <Why not?>"
George Bernard Shaw (1856 - 1950), "Back to Methuselah" (1921), part 1, act 1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Jan 2004, 11:06 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ciudata sau nu, este unica prin ceea ce face. Nu am ascultat ultimul album, dar se numara printre putinele vedete care nu au o imagine comerciala; am participat la o intalnire, la care am intalnit-o si este la fel de 'nebuna' si in realitate. smile.gif
Anul trecut, cand butonam telecomanda am vazut-o la AcasaTv, invitata la Tatu. Biata prezentatoare, nu reusea sa mai continue emisiunea dupa cum era planificata. Singura emisiune a lui Tatu pe care am urmarit-o si la care am ras. spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Jan 2004, 11:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
amaterasu
mesaj 14 Jan 2004, 10:03 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 41
Inscris: 26 November 03
Forumist Nr.: 1.296



ada milea din cate shtiu ultimul album era ABSURDISTAN pe care l-am dorit f mult si il am thumb_yello.gif poate ca e ciudata dara este unikat .

i love her pt nebunia ei aparenta sau reala pt vocea acea superba si pt ideile pe care le are si ca reuseste sa se mentina fara sa se plafoneze
citez "sa dam topoare la popoare ca sa se omoare..." ; " ceusescu e in noi ceusishti am fo cu totzii .." sa vindem slanina din gaian si altele adevaruri crude ..totushi


recomand balada greierele si furnika e superba tongue.gif)


--------------------
I am who I say I am ! or not.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 14 Jan 2004, 11:37 AM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Ada Milea ... e Ada Milea.
Tipa e si actrita pe deasupra, asa ca stie cum sa atraga atentia asupra ei,asta intr-un mod foarte placut, neostentativ.
Am fost recent la un concert de-al ei, mai micut, si a fost ca de obicei, foarte degajata, comunicativa, dar mi-a facut deasemenea impresia ca e si foarte trista...
"s-o intinda pana-n tinda..." wink.gif ...oricum preferata mea ramane "oaia mica vrea sa sara gardu' pan' la primavara..."


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dreamcatcher
mesaj 14 Jan 2004, 01:00 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 11 January 04
Forumist Nr.: 1.778



Pana la urma,e chestiune de gusturi.Imi place sa cred ca am o minte deschisa atunci cand e vorba de muzica,dar pe Ada Milea pur si simplu n-o inteleg...poate nici nu i-am acordat destula atentie...E clar ca are o nota puternica de originalitate in ceea ce face..modul de-a fi si stilul pe care il promoveaza,voce faina..Nu neg asta.Am mai vazut interviuri pe la tv.Imi place mult personalitatea tipei.Insa nu ma atinge in nici un fel muzica ei.


--------------------
"Not even a man of colosal power can change the sorry state of the world."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Geronimo
mesaj 14 Jan 2004, 07:09 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 29 November 03
Forumist Nr.: 1.323



Ada Milea ... bestial .. ce pot spune..

Vineri va intalniti cu ea si "Apolodor" in Art Jazz Club (subsol galeriile orizont) de la ora 22 ... o sa fie secsi spoton.gif


--------------------
Visez pt. a trai si traiesc pt a visa. Realitatea ma sperie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 15 Jan 2004, 12:58 PM
Mesaj #8


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Da, Reaper. Si eu tot la acea emisiune a lui Teo&Mircea am vazut-o pentru prima data pe Ada Milea. A trecut, la fel, mult timp pana cand am inceput sa pun mana pe piese d-ale ei, pana am inceput sa o ascult. Insa efectul a fost uluitor. Mi-a placut la nebunie, mi-a placut lipsa de comercial, mi-au placut piesele scurte si la obiect, umorul ei, subtilitatea ei... Mi-a placut prin faptul ca nu a fost mediatizata si astfel a ramas "pura", in ciuda faptului ca sunt foarte multe persoane care nu au auzit de ea. Este intr-adevar originala, este o pata de culoare intr-o industrie muzicala care daca nu merge "la mare, la soare" pentru a deveni "minune & co." considera ca nu exista. La mai mare!

Am zis


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DarkAngel
mesaj 2 May 2004, 10:44 AM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 1 May 04
Din: Yellow Submarine
Forumist Nr.: 3.324



Ada Milea.... cinta super.... a avut 2 concerte aici la noi... in Black Elephant ...dar din pacate nu am fost.. si acum mor de ciuda.... sper sa mai vina....

acum ascult Student la Medicina.... piesa asta este una din preferatele mele....


--------------------
God is the reason that Satan lives on...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 May 2004, 01:51 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Va rog sa mergeti la o piesa de teatru cu Ada Milea. Stiam ca e o cantareata extraordinara. Speram sa fie o actrita buna.
Nu-mi imaginam ca poate emana atat erotism. Am ramas uluit.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 14 May 2004, 02:05 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



mie nu imi place Ada Milea ..parerea mea


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 14 May 2004, 02:13 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Este o artista originala, si o interpreta remarcabila. Are o prezenta scenica cu totul deosebita.
Umorul si spontaneitatea ei ma termina....

Din pacate nu pot fi deacord cu afirmatia ca nu ar avea o imagine comerciala. Sper ca ea sa nu fie implicata prea mult in asta, dar eu am cumparat doua albume cu titluri si coperti complet diferite, dar cu acelasi continut ("No mam's land" si "Absurdistan"), ceea ce in lumea muzicala este echivalentul unei excrocherii...
Albumul "Apolodor" nu are pe el decat material pentru jumatate de disc, si ala de o calitate discutabila.
Pe de alta parte daca primul album este de nota 10 cu plus, Republica Mioritica e mult mai slab, as da un 7, Absurdistanul ar lua un 6, iar Apolodor abia un 5, si asta cu multa indulgenta.

Nu cred ca am sa ii mai cumpar productiile discografice, dar voi merge oricand cu multa placere la spectacolele cu ea !


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 15 May 2004, 12:57 AM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Imi place. Am avut ocazia si am schimbat 2 vorbe cu ea. Atat, doar 2 vorbe. E unica in felul ei. Canta ce si cum simte. Are avantajul unei voci superbe. Din pacate nu am reusit sa vad nici un spectacol cu ea. Nu sunt fan Ada Milea, nu am nici un album al ei, doar cateva piese, dar ascult ce canta atunci cand am ocazia si imi place.


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 15 May 2004, 07:58 PM
Mesaj #14


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ala.. mi-ar place mie.. la nebunie.. daca n-ar avea chelie!
[...]
Era Vasile om frumos.. cu capu` otar` cam patratos, cu mintea-nghesuita-n colt.. era tare frumos..
[...]
Sa stii mandruto ma omor, daca cu tine nu ma-nsor.. [...] Si-a murit Vasile. Ta-na! rofl.gif rofl.gif

I love it wub.gif

Edit: Femurul este o piesa geniala.. Din pacate am foarte putine melodii ale ei sad.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 15 May 2004, 08:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 16 May 2004, 12:34 AM
Mesaj #15


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Serenity, avem si gusturi comune! laugh.gif Pe bune, chiar am pus aceasta piesa, de mult, la "Melodii de moment" si... imi mai stresez din cand in cand colegii cu ea pe la faculta. Prea beton!

Si imi mai place si Danut. Scurta si cuprinzatoare - "Am intrat in put / Sa-l vad pe Danut / El din put nu iese ca nu poate / Si in put cu el sunt inca sapte etc" spoton.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 16 May 2004, 12:55 AM
Mesaj #16


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



spoton.gif "Danut" zici? Gotta have it rofl.gif

Sper sa gasesc pe cineva intr-o dispozitie "generoasa" wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adantic75
mesaj 10 Jun 2004, 06:33 PM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 10 June 04
Forumist Nr.: 3.808



Buna!

As dori sa aflu mai multe despre compozitii si compozitori de muzica usoara.Cum se poate "feri" o piesa de plagiatura daca nu a fost inca lansata ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Jun 2004, 12:11 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



O inregistrezi la Uniunea muzicologilor. Cred.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 11 Jun 2004, 01:32 AM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Mie imi place mult si Apolodor. Este ceea ce se cheama un "concept album", adica un album care spune o poveste. E inspirat dintr-o carte pentru copii: Cartea cu Apolodor a lui Gellu Naum. Am ras cu pofta cand l-am ascultat prima data smile.gif

http://www.a-arecords.ro/hrm/aa_06.hrm


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 13 Jun 2004, 10:59 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Prima data cand am auzit-o pe Ada Milea a fost la cineva acasa...avea o melodie pe calculator si mi-a placut, apoi am inceput sa urmaresc majoritatea emisiunilor cu ea, ca intr-un final sa ma declar fan Ada Milea. Chiar si-asa nu o sa va vina sa credeti dar nu am nici un fel de material cu ea si imi pare rau!


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 14 Jun 2004, 12:08 AM
Mesaj #21


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Cu fani ca tine, mor artistii de foame! rofl.gif tongue.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 18 Jun 2004, 01:16 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



Eu prima data am ascultat-o pe Ada Milea in casa unei profesoare - n-au venit alti studenti, asa ca n-am facut clasa ci ea a pus Republica Mioritica ... si din primul moment mi-a placut foarte mult... in semestrul urmator, cand au venit si celelalti am tot ascultat muzica si discutat texturile ca parte a cursului...

eu nu sunt sigura daca imi place mai mult republica mioritica sau absurdistan (primul disc nu cunosc prea bine, ca l-am doar pe o caseta prost copiata)... ah - si tatalui meu place muzica ei desi el nu intelege nici un cuvint...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atomixa
mesaj 12 Jul 2004, 04:37 PM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 49
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.490



dar aia cu :" tata,tata facultatea-i gata..unde sa mai mearga fata?ratata shi stricata...tata facultatea-i gata"....e tare tipa...e chiar dilaie.... ohyeah.gif


--------------------
"viata-i prea veche"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 12 Jul 2004, 08:19 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Oare cum ar decurge un dialog al hangiilor cu ...Ada Milea ? rolleyes.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 12 Jul 2004, 08:49 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



absurdistanistic de fain si foarte real... cred smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 9 Mar 2006, 12:23 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Eu am vorbit o data cu Ada Milea. E un om atat de simplu incat nu-l poti uita.
Eu cred ca i-ar placea aici, la han. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 03:48 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman