HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Folclor
shapeshifter
mesaj 7 Mar 2023, 07:15 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



În așteptarea noului post al TVR, TVR Folclor (anul acesta alături de TVR Sport) să admirăm bogăția noastră, cea pe care lumea „occidentală” a pierdut-o demult... dar nu cred să fi avut-o...

La mai mare TVR! Dacă se adeverește și zvonul cu TVR Film și TVR Teatru... vă spun că abia aștept să pun antena pt. DVB-T2 și să nu mă mai uit decât la posturile TVR!

TVR1
TVR2
TVR3
TVR Info
TVR Cultural
TVR Film (?)
TVR Teatru (?)
TVR Sport
TVR Folclor
TVR regionale (TVR Craiova, TVR Cluj, TVR Iaşi, TVR Târgu Mureş şi TVR Timişoara)

,,Muzică populară vrânceană”
„Pe Bistrița Aurie - atlas folcloric”
„O istorie adevărată povestită de localnicii din zonele Bistriței și Năsăudului.”

ps: btw... folclor, folk lore...

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 7 Mar 2023, 07:35 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Mar 2023, 04:41 AM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu uita ca Nicolae Covaci traieste în Germania si n-are de-a face cu TVR.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 11 Mar 2023, 04:19 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



„Cântecul buciumului” - Documentar, 1979.


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Mar 2023, 04:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
shapeshifter
mesaj 13 Mar 2023, 12:18 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



„Nunta de la Dăbâca, județul Hunedoara”


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 19 Mar 2023, 12:29 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



,,Cămașa populară"


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 19 Mar 2023, 06:31 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



„Țara Vrancei. ,,Lunea Paștilor”” - Documentar


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 22 Mar 2023, 07:05 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



„Nunta de aur” - Reportaj


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 8 Apr 2023, 10:55 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Nuntă la Salva, Bistrița Năsăud



--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 24 Apr 2023, 12:27 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



TVR Folclor și TVR Sport din toamnă... au primit zilele trecute licența de emisie în DVB-T2... Felicitări TVR!


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 6 May 2023, 12:07 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE
Structura serviciului de programe a TVR FOLCLOR, în funcție de sursele de proveniență, va fi următoarea: producție proprie 60%, producții audiovizuale ale altor producători (filme documentare) 40%. Nu vor exista programe preluate sau retransmise de la alte posturi tv.

Procentul rezervat operelor audiovizuale românești (și implicit europene) va fi de 60%, iar procentul rezervat operelor audiovizuale europene create de producători independenți va fi de 15%, din care recente 7%.

Structura serviciului de programe a TVR FOLCLOR va include programe de informare (7%), programe de divertisment și alte tipuri de programe(77%), precum si publicitate si teleshopping (16%)

Orarul de difuzare va fi de 24 ore / zi (cu reluări de luni până vineri de 12 ore /zi, iar sâmbăta și duminica de 9 ore/zi).

Președintele Televiziunii Române a explicat: "La fel ca TVR Sport, si TVR Folclor este un proiect și un canal împotriva curentului. La fel ca și în cazul sportului, mai sunt canale care difuzează muzică folclorică. Dar acestea se mulează prea mult pe gusturi la modă din muzica populară, dar care, din punctul nostru de vedere, nu au foarte multă legătură cu ce este valoros și merită conservat și oferit mai departe. TVR are o arhivă consistentă, este un depozitar al unor comori: avem zeci de ani de Tezaur Folcloric, unde oameni dedicați s-au străduit să găsească pe acei rapsozi care au păstrat cât mai curat spiritul popular autentic. Au făcut eforturi majore să conserve muzică interpretată la instrumente care astăzi sunt aproape dispărute. Foarte puțini oameni, care știu despre acestea, au cules cu adevărat folclor în parteneriat cu Muzeul Țăranului, cu Academia Română, au documentat într-un mod foarte solid și serios tot ce ține de această dimensiune a identității noastre. Toate acestea se află în acest moment în arhiva Televiziunii Române, iar TVR Folclor își propune să le scoată la lumină. Degeaba are Televiziunea Româna zeci de mii de ore de tezaur folcloric, dacă nu ai unde să le difuzezi. Nu le poți pune doar pe canale online, mai ales că publicul pentru acest tip de muzică încă se uită la televizor. Fără un TVR Folclor, aceasta parte importantă a Televiziunii Române ar rămâne nevalorificată. Evident, nu ne vom concentra doar pe muzică populară, ci vom încerca sa acoperim tot spectrul care ține de identitatea culturală națională, si anume să avem emisiuni despre etnografie și folclor autentic. să avem o reflectare a vieții satului și în dimensiunea contemporană, dar și în cea atemporală, perenă. Vom fi un contrapunct la curentul existent, care mai degrabă ne îndepărtează de fibra identitară, decât ne apropie."

Printre programele din grila propusă de TVR Folclor se numără: "Popasuri folclorice", "Calendarul zilei", "Program informativ rural", "Din muzica popoarelor" (tradiții si folclor ale minorităților naționale), "Zestrea", "Cântec și poveste" ( studiourile regionale), "Magazin etnografic", "Tezaur folcloric", "Magazin agrar", "Talent Show Folclor", concerte, festivaluri folclorice și altele.

https://www.hdsatelit.com/2023/04/tvr-folcl...-emisie-va.html
Asta e! Bravo! Aș dori să văd cercetările lui Ion Ghinoiu, Pamfil Bilțiu, Simeon Florea-Marian etc... seria „Zestrea românilor” și altele...

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 6 May 2023, 12:14 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 24 Nov 2023, 01:05 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



TVR FOLCLOR
Lansarea oficială va fi luni, 27 noiembrie, la ora 06:55.


„Vom scoate din nou la lumină mii de ore de înregistrări cu muzică populară autentică, obiceiuri, meşteşuguri şi creaţii de patrimoniu, pe care le vom readuce în atenţia publicului prin emisiuni de colecţie, concerte şi spectacole susţinute de mari artişti şi orchestre”, anunţă postul public.

Cum va arăta grila de programe a emisiunii:

Grila de programe a TVR Folclor conţine şi o serie de producţii de divertisment, precum: „Zestrea muzicală" (ora 7.00), „Muzica regiunilor" (ora 11.00), „Cântec românesc" (ora 14.00).

Sub genericul „Magazin agrar", telespectatorii vor putea urmări, de la ora 18.00, de luni până vineri, „Viaţa satului", „Ferma" sau „Agrostrategia", apoi, începând cu ora 20.00, „Tezaur folcloric”, „Zestrea românilor” sau „Cântec şi Poveste”. De luni până duminică, de la ora 22.00, programul continuă cu „Lăutari vechi şi noi".

În weekend, sâmbăta şi duminica, noul post al TVR va difuza „Din muzica popoarelor", „Popasuri folclorice", „O dată-n viaţă" şi concerte folclorice, prezentate de Iuliana Tudor.

Recepție: satelit Eutelsat 16E, DVB-T2 (digital terestru)... enjoy!

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 24 Nov 2023, 01:08 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 24 Nov 2023, 03:27 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



TVR Folclor emite pe satelitul Eutelsat 16 Est, Frecventa: 11512 MHz, Polarizare: Verticala, SR: 29950.


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 24 Nov 2023, 11:01 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



TVR Folclor a intrat și pe digital terestru azi.


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 05:56 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman