HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Unde A Disparut Campania Electorala?, Cum trateaza massmedia alegerile?
actionmedia
mesaj 7 Dec 2004, 10:25 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Ieri 06.12.2004, cu 6 zile inainte de turul 2 al alegerilor prezidentiale, ma duc fuga acasa dupa servici, dau drumul la TV si vreau sa vad "Campanie Electorala", vreau sa vad ce se mai intampla pe scena politica romaneasca.
Primul program este PROTV- stirile de la 19:00 incept cu moartea lui Teo Peter. Mut pe TVR, aceeasi stire, Antena 1 - la fel. Sar peste Prima unde era Monica, si ajung intr-un final la Realitatea TV unde stiam ca Tatulici are o super emisiune electorala. Si intr-adevar era emisiunea lui Tatulici "Tu Decizi", dar stupoare sad.gif , in emisiune se vorbea tot despre accidentul lui Teo Peter si despre relatiile diplomatice Romaia-SUA.
Ma enervez si ma intorc la PRO TV si astept sa vad cand vor intra stirile despre viata politica din Romania. Si vad cum un criminal a omorat 2 copii, vad cum s-a facut o captura de droguri, aflu despre un alt american care a accidentat o batrana, aflu despre nu stiu ce balerin care s-a intalnit cu cutare si cutare, aflu despre Mutu ca are casa de moda si a participat la nu stiu ce festival s.a.m.d.
Si catre final, cred ca penultima stire din emisiune, pe la 19:40 se da in sfarsit o stire despre intalnirea oficial PSD-UDMR-PUR pentru formarea unui guvern, iar dupa aceea comentariile trunchiate mad.gif ale Aliantei.
Dupa care se mai difuzeaza 2 "stiri electorale" una in care apare Ceau.... asta.. Ili.... asta... Nastase cu o basca de comunist pe cap, in vizita la nu stiu ce uzina din Brasov unsure.gif sau unde naiba era. Apoi o stire si mai scurta cu Basescu la Galati. Si in acest fel ProTV-ul (plin de datorii la stat) isi inchieie principala emisiune de stiri.

Timp de 15 minute am tot butonat in speranta ca voi mai gasi ceva interesant despre politica interna. Nimic. Nici Ralitatea TV, la stirile de la ora 20:00 nu a zis nimic. De fapt Ralitatea TV a anuntat deja ca pana la terminarea campaniei electorale nu va mai baga declaratii ale liderilor politici sau alte chestii de acest gen in emisiunile de stiri.

Urmeaza emisiunea lui Robert Turcescu pe Realitatea TV (100%) care a fost OK zic eu, invitat a fost Marko Bela, un om direct si dupa parerea mea sincer, cel putin mai direct si mai sincer decat ceilalti politicieni ai nostrii.

Dupa o pauza de cateva ore ma intorc la TV in speranta de a mai vedea ceva emisiuni electorale. La TVR era un talk show cu o duduie pe care nu am recunoscut-o si cu C.T. Popescu. Am prins doar finalul. Un final grotesc in care C. T. Popescu spunea ca nu se va duce la vot daca nu se va rezolva problema corectitudinii alegerilor in turul 2 si chiar in momentul in care C. T. P. vorbea mai inflacarat, moderatorul ii taie macaroana la mijlocul frazei si al ideii si spune ca trebuie sa incheie emisiunea blink.gif .

Pana acum nu prea am avut campanie electorala. Nu a iesit nimeni sa spuna de ce trebuie sa votez cu Nastase sau de ce sa votez cu Basescu. Tot ceea ce s-a discutat a fost cum se vor forma aliantele, cum se va evita frauda, cum se va vota. Nici celelalte emisiuni nu au exceleat. Nici emisiunea lui Gadea, care i-a avut invitati pe Cristoiu si Paler, niste personaje necombative care erau tot timpul de acord dar vorbeau pe langa subiect.

Emisiuni plictisitoare ascunse in zonele de minima audienta asfel incat lehamitea publicului sa nu fie prea mult zgandarita.

Se pare ca doar TVR va avea o confruntare, joi. Antena 1 va avea o emisiune cu cei 2 candidati azi dar se pare ca nu va fi o confruntare ci vor intra pe rand.

Toate astea fiind spuse, ma intreb din nou. Unde s-a ascuns campania electorala?

Se vorbeste foarte mult in ziua alegerilor si dupa alegeri despre prezenta scazuta la vot, despre lipsa unei educatii politice a societatii romanesti, despre faptul ca inca nu am invatat ce este aceea democratie. Si atat. In rest, in buletinele de stiri este mai important sa se vorbeasca despre morti, accidente, crime, violuri, capturi de droguri si vedete. Viata politica este lasata pe planul 2, constiinta civica lipseste cu desavarsire. Ceea ce am prezentat mai sus este un exemplu despre cum arata o zi obisnuita pe TV. Oamenii nu mai au acces la informatii. Oamenii nu stiu pe cine sa voteze. Oamenii sunt turmentati de crime, violuri si accidente prezentate la stiri.

Intreb din nou, unde a disparut campania electorala din Romania?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Dec 2004, 11:58 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cred ca s-au terminat banii de campanie. rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Dec 2004, 12:01 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 7 Dec 2004, 11:58 AM)
Cred ca s-au terminat banii de campanie. rofl.gif rofl.gif rofl.gif

M-am gandit si eu ca ADA a terminat banii. PSD baga reclama la greu (azi are 3 jumatati in Libertate) in timp ce ADA tace, nu zice nimic.

Azi in EvZilei nu am mai vazut nici o reclama, nici de la PSD nici de la ADA. Cred c EvZ a refuzat sa mai publice reclamele defaimatoare ale PSD.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Dec 2004, 12:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2004, 12:36 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (actionmedia @ 7 Dec 2004, 10:25 AM)
Se pare ca doar TVR va avea o confruntare, joi.

Nu joi, ci miercuri. Parca de la ora 22.00, dar nu sunt sigur. La Antena 1 astazi este Basescu, iar joi Nastase (normal, trebuie sa aiba ultimul cuvant dupa confruntarea de miercuri). Vineri vine Iliescu (la TVR?) sa ne spuna cu cine trebuie sa votam.
Basescu vineri merge in Piata Revolutiei, de la ora 17.00 (insa nu te astepta sa vezi asta la TV).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Dec 2004, 03:11 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mai e o varianta. Cred ca toata campania electorala s-a mutat aici, la Han. Ca va tot urmaresc cate de patimas discutati, mai ceva ca aia la emisiunile alea televizate. laugh.gif Mai respirati, oameni buni. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2004, 04:02 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai vezi ce se intampla daca nu-i campanie la TV? biggrin.gif
Ar fi interesant daca ne-am intalni vreo doi-trei din fiecare tabara, cu tine moderator, si cu o camera de luat vederi. Sa vezi rating...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Dec 2004, 04:05 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



laugh.gif Ar iesi o cafteala ca in Piata Universitatii. rofl.gif rofl.gif

Mai ales cu mine moderator. laugh.gif Desi, daca ma gandesc bine, intr-o anumita tinuta, m-as duce. rofl.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2004, 04:34 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce tinuta? Daca ar fi tinuta la care ma gandesc eu nu ne-ar mai arde de campanie electorala...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 8 Dec 2004, 09:49 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am vazut aseara un promo la o emisiune pe Realitatea TV cu Ardei Gheorghe moderator si cu invitati surpriza. Stie cineva mai multe amantunte? A fost deja o emisiune de genul asta aseara? Eu m-am uitat pe Antena 1.

Dupa 5 zile de capmpanie PSD are o expunere foarte mare in timp ce ADA continua sa taca.

PSD continua campania negativa la adresa lui Basescu in ziare.

EvZilei nu mai publica reclame de la PSD (dar nici de la ADA). Nu stiu daca este refuzul ziarului sau PSD nu mai vrea sa arunce banii aiurea.

Cotidienele proPSD sau anti Basescu si-au intensificat campania de denigrare a liderului ADA.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Dec 2004, 11:09 AM
Mesaj #10


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (abis @ 7 Dec 2004, 05:34 PM)
Ce tinuta? Daca ar fi tinuta la care ma gandesc eu nu ne-ar mai arde de campanie electorala...

As posta o poza sugestiva, dar mi-e sa nu se supere cineva. laugh.gif


Actionmedia, esti sigur ca emisiunea aia cu A.G. era una electorala? Nu de alta, dar mie mi se pare o tampenie.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 8 Dec 2004, 11:17 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 8 Dec 2004, 11:09 AM)
Actionmedia, esti sigur ca emisiunea aia cu A.G. era una electorala? Nu de alta, dar mie mi se pare o tampenie.

Apareau pozele lui nastase si basescu in promo.
Se vorbea de ceva inedit. Acum nu stiu nici eu. Eu asa am inteles ca ar fi o emisiune electorala. Ba promoul lasa sa se inteleaga ca va fi chiar o confruntare.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman