HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Televiziunea Si Partidele
Mihai
mesaj 20 Apr 2003, 11:48 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Astazi va propun ca subiect de discutie televiziunile si 'atractia' lor politica.
Care sunt partidele din spatele televiziunilor? Credeti ca exista vreo televiziune in Romania care sa fie cu adevarat independenta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(aleena)
mesaj 29 May 2003, 04:16 PM
Mesaj #2





Guests






nu cred ca exista undeva in lume o televiziune sau o corporatie media care sa fie complet independenta. Este stiut faptul ca stirile si lumina in care o televiziune prezinta o personalitate este hotaratoare ptr imaginea sa, astfel presiunile sunt considerabile si este din ce in ce mai greu sa fii impartial si independent.totusi am o mare stima ptr CNN si Discovery Channel(in genere canalele de acest gen sunt independente). In tara noastra Realitaea tv este cel mai obiectiv post-parerea mea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 May 2003, 07:30 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han! smile.gif
Discovery este foarte posibil sa fie chiar o televiziune independenta. La CNN insa cred ca se fac mari presiuni, tinand cont de pozitia sa de lider pe piata stirilor din intreaga lume.
Un lucru e sigur: Animal Planet nu rezolva nimic daca are 'atractie politica' biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 May 2003, 07:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 2 Jun 2003, 06:31 PM
Mesaj #4


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Publicatia de afaceri “Prague Business Journal (PBJ)” scrie despre pretul obedientei platit de Pro TV, in schimbul iertarii datoriilor. „Ministerul Finantelor a facut public un document care arata ca Media Pro International, Media Vision si Pro TV datoreaza statului 10 milioane de dolari. Statul roman a iertat 6 milioane de dolari din datoriile trustului CME printr-o intelegere prin care programele de stiri sa reflecte favorabil guvernul roman, in general, si, in special, progresul Romaniei pe linie NATO”


Sursa: Anchete.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 3 Jun 2003, 11:51 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



ohmy.gif !!! Zici ca nu-i adevarat !!! Si, bineinteles, banii vehiculati acolo sint banii prostimii, impozitele la care sint supusi romanii de rand ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 4 Jul 2003, 10:36 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Singurul post de televiziune de la noi despre care pot spune cu mana pe inima ca este independent este REALITATEA TV. Celelalte mai mult sau mai putin sunt dependente de cineva care ii "sponsorizeaza"!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 2 Mar 2004, 11:26 PM
Mesaj #7


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



wink.gif
Nu cred ca exista la noi in tara televiziune independenta; mai ales cele cu datorii enorme la bugetul statului si care, curios, continua sa-si plateasca angajatii cu 2-4 mii de dolari pe luna; iar daca toate partidele ar avea bani cum are partidul de guvernamant, atunci ar exista o droaie de televiziuni particulare la noi, care mai de care mai ciudate si mai propagandistice.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xsimonax
mesaj 3 Mar 2004, 09:31 AM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 23 November 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.274



Probabil ca nu exista nici o televiziune totalmente independenta, fiecare are o anumita afinitate politica sau ideologica. (existenta sau cumparata). Mi se pare destul de greu pentru o televiziune sa ramana independenta in conditiile in care ea depinde de un sistem in care politicul este unul din principalele motoare (nu discut despre televiziuni cu specific strict: muzica, sport ... ).
Presiunile politice sunt prezente peste tot, nu numai in Romania si ele se exercita cu atat mai intens cu cat televiziunea respectiva e mai bine cotata pe piata. Ce trebuie sa fie la poarta CNN-ului.......
Ca o parere personala, mi se pare ca PRO TV-ul este cea mai politizata din Romania !


--------------------
"Intre lege si judecata unei minti echilibrate, o prefer intotdeauna pe cea din urma"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 3 Mar 2004, 10:14 AM
Mesaj #9


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Iar in ultima vreme a devenit total inipid!!!!!( ma refer la ProTV).


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 3 Mar 2004, 10:17 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Sa incerc sa ghicesc si eu, acea eventuala televiziune independenta: Atomic TV ? ohyeah.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2004, 03:54 PM
Mesaj #11


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Realitatea TV independenta??? No way. Ca de altfel nici o alta televiziune de la noi.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unu
mesaj 8 Mar 2004, 12:49 PM
Mesaj #12


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 7 March 04
Forumist Nr.: 2.503



IMHO, singurul aspect fata de care sunt independente televiziunile de pe la noi este bunul simt (cu unele mici exceptii, vezi TVR Cultural). In rest, e suficient sa studiati statistica referitoare la datoriile acestora fata de stat pentru a inchega imediat un algoritm care sa determine gradul lor de credibilitate.

Agentia de monitorizare a presei de pe langa Academia Catavencu a dat publicitatii un material pe aceasta tema.


--------------------
"You should never underestimate the predictability of stupidity!" (Bullet-tooth Tony - Snatch)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 10 Mar 2004, 06:47 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



televiziunea fără ‘tele ‘ e singura independentă … din românia . şi din lume
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Mar 2004, 01:12 PM
Mesaj #14


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Dupa cum s-a anuntat, anul acesta se interzice difuzarea de publicitate electorala la posturile tv. Clipurile electorale pot fi date la televiziuni doar in orele stricte care tin de studioul electoral, lucru ce se pare ca va fi valabil atat pentru televiziunea nationala, cat si pentru televiziunile private.
Cu exceptia Greciei, Danemarcei si a Italiei, in restul Europei nu exista publicitate electorala la tv. Este considearata discriminatorie, in sensul ca avantajeaza fie partidele mari, fie pe cele bogate. De asemenea, se considera ca aceasta publicitate nu reprezinta un mijloc de informare a publicului, ci o metoda de a-l seduce.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman