HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Closed TopicStart new topic
> Libertatea Presei, Evenimentul Zilei sau altceva ?
cactus
mesaj 2 Oct 2004, 10:32 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Iertare - da“n-am mai gasit topicul cu libertatea presei. Daca stie cineva, atunci sa mute chestia asta unde-ii locul - multam

"Evenimentul zilei", atacat la PSD+PUR TV


Din patru in patru ani, Cristian Tudor Popescu deschide sezonul atacurilor impotriva "Evenimentului zilei".

EVZ
Sambata, 2 Octombrie 2004


Un adevarat linsaj mediatic s-a consumat joi seara, la emisiunea Marius Tuca Show. Tinta: “Evenimentul zilei” si “Romania libera”
Cel mai inversunat combatant a fost Cristian Tudor Popescu, redactorul-sef al cotidianului “Adevarul”, care a desfasurat un adevarat esafodaj de teorii menit sa acrediteze citeva idei simple.

Unu: In Romania presa este libera, dar exista o problema in Europa, dat fiind ca de acolo provin trusturile de presa intrate in conflict cu jurnalistii romani. In concluzie, este nedrept ca in raportul de tara despre Romania sa fie mentionate incalcari ale libertatii de exprimare. Acest repros ar trebui adus mai degraba Germaniei si Elvetiei.

Doi: Chiar daca mai exista unele mici probleme pe ici, pe colo, cazuri de patroni care se amesteca in politica editoriala sau jurnalisti batuti, Clubul Roman de Presa intervine prompt de fiecare data si ia atitudine.

Trei: Jurnalistii de la “Evenimentul zilei” si “Romania libera” nu au nici un motiv sa protesteze daca patronii le cer sa nu mai critice partidul de guvernamint. Asa e in capitalism.

Patru: Nu exista nici un fel de probleme cu publicitatea guvernamentala, ea fiind impartita echitabil intre ziare.

Merita citit tot...http://www.expres.ro/topstory/?news_id=167804



--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Oct 2004, 10:58 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



He-he-he. "Chelbosu fioros" are niste frustrari acumulate ... Sa nu-l laude si pe el presa internationala pentru un editorial... Fie si unul despre fotbal macar ... tongue.gif In show-ul asta se vedea pe fata lui oftica care-l macina... Noroc cu Hurezeanu care a mai echilibrat discutia.

p.s. Cactus subiectul asta trebuia plasat la "mass-media"


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 3 Oct 2004, 03:21 AM
Mesaj #3





Guests






N-am inteles ideea acestui topic, ma rog daca se poate spune asa, dat fiind faptul ca Postul introductiv este o declaratie de presa, asa ca din pacate va trebui sa incalc Regulamentul (iar) si sa ma arunc la un off topic.

Fratilor cred ca ati ajuns prea departe cu criticile daca ati ajuns sa-l ponegriti pe C. T. Popescu, un jurnalist deosebit, ce merita cel mai profund respect.

Acest topic a fost editat de yronick: 3 Oct 2004, 03:22 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:10 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman