HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Gandire Laterala, un "nou" mod de a gandi
Lucidinbr
mesaj 29 Jun 2004, 11:31 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.956



Saluti ! cool.gif (incercati sa pronuntati cuvantul --> i-ul de la sfarsit ii da o nota foarte prietenoasa si deschisa).


Am inceput sa citesc o carte interesanta de Edward de Bono - "Gandire Laterala" din colectia "Carti cheie" de la Curtea Veche (sunt > prostii in colectii dar si unele carti bune).

In a nutshell, gandirea laterala are ca scop creare a cat mai multor solutii ale unei probleme neverificandu-lecorectitudinea pe parcurs. Asta inseamna ca ne gandim la cat mai multe solutii din persepective cat mai diferite si nu eliminam nici una (chiar daca pare evident gresita)....si se poate ajunge la ceva corect printr-o cale gresita.... E mai bine sa cititi cartea ca sa intelegeti mai bine...


Acuma jocurile :

1. Imaginati-va ca sunteti un "inginer" si trebuie sa faceti design-ul unei masini care aduna mere din copaci.

Ce ar trebuie sa faca : sa se poata misca de la copac la copac si sa aduna mere fara sa strice (prea) multe.

Folositi-va imaginatia. Sunt mii de posibilitati. ( intrebati-va : "Trebuie sa culeg eu merele ? nu pot sa le scutur ?. etc etc..."

2. Eu o sa fac o afirmatie si voi incercati sa ma intrebati de ce este asa ?
(se pot rasturna multe "adevaruri absolute in acest fel"

Exemplu de discutie :

- Profesorii scriu pe tabla cu creta alba!
- De ce trebuie sa fie creta alba ?
- Ca sa putem distinge pe tabla ceace ce scriem!
- De ce s-au facut tablele negre si cretele albe si nu invers ?
.....

Incep o noua discutie prin afirmatia :

- Copii trebuie sa mearga la scoala ca sa invete si sa ajunga oameni mari!




--------------------
Daca te trezesti dimineata la 9, zambesti si te gandesti ce zi frumoasa o sa ai .... o sa ajungi departe. Autosugestia este un lucru care misca munti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mitzike
mesaj 29 Jun 2004, 01:59 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 9 June 04
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 3.795



Sa vedem ce-am inteles.

1. Masina ar putea semana foarte bine cu uratul ala din omu' paianjen 2, s-ar putea reprofila si el, de la facut rele la cules mere.

2. Nu ajung oameni mari fara sa mearga la scoala?


--------------------
Camilele au DOUA cocoase
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucidinbr
mesaj 29 Jun 2004, 02:19 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.956



mitzike
Jocul cu design-ul :

incepi sa te prinzi.
Incearca sa dai mai multe detalii despre design-ul tau. Adica cum te misti de la copac la copac (te misti de la copac la copac ?) cum prinzi merele (le prinzi, le atragi...)...


Jocul "DE CE" :

raspuns :
Majoritatea oamenilor sunt mai intai clasati dupa studii. Astfel e greu sa ajungi om "mare" fara studii.

astept "De ce-uri"....





--------------------
Daca te trezesti dimineata la 9, zambesti si te gandesti ce zi frumoasa o sa ai .... o sa ajungi departe. Autosugestia este un lucru care misca munti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jun 2004, 02:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mitzike
mesaj 30 Jun 2004, 09:35 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 9 June 04
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 3.795



1. Masinaria are 8 brate/picioare, ceva de gen caracatita, dar dispuse simetric dpdv 3d, pe un nucleu (in care se regaseste motorul, creierul si ce mai are nevoie pt a functiona).
Fiecare brat/picior are 3 articulatii (gen umar-cot-palma) ................nu..........am alta idee

Bratele/picioarele sunt construite din segmente inelare (vezi rama, viermele din Dune, sau revin, uratul din omul paianjen 2)
pentru a permite o mobilitate cat mai mare. Lungimea nu e neaparat fixa, se pot lungi sau scurta in funtie de necesitati.

La extremitati, fiecare brat are 5 ? degete, (ramane de vazut numarul), cu care prinde marul si il desprinde din pom printr-o miscare de rotatie de 360 grade, in sensul de insurubare (de fapt chestia asta e atat de desteapta incat nu e nevoie sa faca toata miscarea de 360 de grade, are niste senzori - al caror principiu de functionare il dibuiesc eu cumva - care detecteaza desprinderea marului). Degetele sunt si ele de dimensiuni variabile, se ajusteaza in functie de dimensiunea marului.

In cazul in care bratele devin picioare, degetele se rasfira in forma de stea, pentru a asugura o stabilitate cat mai buna.


Din pacate sunt la servici, si mai am si treaba rofl.gif asa ca revin.

Luci, daca e ceva ne-ok te rog spune-mi (idei mai am)

Si punctul 2.

De ce nu sunt clasati dupa forta fizica? (asta mi-a trecut prin cap pe moment)


--------------------
Camilele au DOUA cocoase
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucidinbr
mesaj 30 Jun 2004, 11:26 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.956



Salut mitzike!

Super faina idea!

Daca bratele s-ar putea extinde destul de mult "caracatita" ar putea culege din mai multi pomi deodata nu ?!

Cred ca 5 degete ar fi prea multe! 3 cred ca sunt suficienta!

Dar acum trebuie sa vedem cum inbunatatim masinaria nu ?

Daca bratele i se pot expanda (ca sa ajung sus) de ce trebuie sa aiba si picioare articulate ? Niste roti cred ca ar merge super. Poate cu directie individuala ca sa se poata roti 360grade pe loc.
Astept sugesti si mai importante

ALTE IDEI...

scopul jocului (a gandirii laterale) este sa gasim CAT mai mult idei, FARA a le analiza corectitudinea, eficienta,....

Se poate demonstra ca prin cai gresite putem ajunge la o solutie buna. Apoi ne putem intoarce sa reconstruim drumul bun.
In gandirea practica de maj. populatiei (adica cea verticala) gasim o cale si incercam sa o dezvoltam pana cand se dovedeste a fi gresita sau ajungem la solutie.


La jocul DE CE :

Forta fizica este considerata un criteriu de comparatie primitiv si ineficient.
"Oamenii destepti nu au forta fizica". (Astept un de ce?? !!!!)





--------------------
Daca te trezesti dimineata la 9, zambesti si te gandesti ce zi frumoasa o sa ai .... o sa ajungi departe. Autosugestia este un lucru care misca munti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mitzike
mesaj 30 Jun 2004, 04:53 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 9 June 04
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 3.795



Ok, hai sa vedem...

1. Stiu ca roata a fost o descoperire importanta a omenirii, dar in cazul asta parca nu-mi ofera o stabilitate buna, daca livada de meri e in panta? Si am ramas fara lichid de frana sau am ferodourile uzate? rofl.gif
Ideea era ca - sa-i spunem - chestia, sa isi poate folosi tentaculele si pe post de brate, si de picioare (evident nu in acelasi timp...smile.gif ).

Inchipuie-ti o sfera din care ies 8 tentacule, care in functie de necesitati pot avea rol de maini sau picioare, nu neaparat jumi-juma...

Daca masinaria e in stare de ebrietate (de la vinul de mere) atunci se sprijina cu doua picioare pe pamant, cu corpul de trunchiul copacului, si cu celelalte 6 membre culege mere (sau cel putin cu cate membre nimereste merele)

Se pare ca am inteles ce inseamna gandirea laterala....adica este atunci cand esti pe langa...... roflmao.gif care este....

Si problema majora, ca n-am luat-o in calcul....unde pune merele ? (Corpul este o sfera lucioasa-lucioasa, fara buzunare, ca sa dea bine in poza)

Deplasarea se face conform standardelor in vigoare, urmand principiul pas cu pas sau stilul maimuta beata.
De cules va culege mere dintr-un singur pom, pantru ca tehnologia nu e atat de avansata incat sa ofere si multitasking, sau mai pe romaneste, atentie mult prea distribuitiva (deja 8 brate sunt multe, unde sa mai pui si dou pomi ??? )

Deja incepe sa imi placa tot mai mult.
Mai vin si maine cu idei.


2. primitiv da, dar de ce ineficient ? (vezi multele razboaie care inca se mai dau in lume)
Daca tu ( sau oricine altcineva ) esti mai destept ca mine, si ai ceva ce vreau si eu, te prind, te bat si am si eu
Si nu te baza prea mult pe inteligenta, sa scapi de mine, eu sunt prost si am rabdare, asa ca tot te prind.(asta era exemplu)

Maine dimineata vin cu alte ganduri din astea. yikes.gif




--------------------
Camilele au DOUA cocoase
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 5 Mar 2006, 07:16 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



Desteptii au forta fizica, dar le place sa creada ca nu este semnificativa comparativ cu inteligenta lor.
Prostii sunt destul de destepti sa vada lipsurile desteptilor sau sa le inventeze.
Forta fizica este considerata un criteriu primitiv pentru ca oamenii gandesc evolutionist.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IonDoe
mesaj 8 Feb 2007, 09:54 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 4 February 07
Forumist Nr.: 9.342



1.Luam cate aspiratoare poate duce un balon si le atasam de nacela(numa' bine tin loc de lest),curent electric pentru ele obtinem de la curentii de aer,spatiu de depozitare avem berechet in nacela;pe masura ce nacela se umple de mere,aspiratoarele se desprind de balon,se fac tandari in livada(oricum se face curatenie de toamna in ea) pierderile fiind acoperite atat de pretul actual al merelor cat si de faptul ca balonul, odata plin va pleca in graba catre consumatorul flamand de enzime si vitamine;consumatorul va gusta din kilu'(sau kilele') de produs finit numai dupa ce-si introduce cardu' in bancomatul miniatural atasat balonului... balonul plin de bani electronici si gol de mere se va intoarce neintarziat la cea mai apropiata banca pentru a preda banu'...apoi cu toata viteza vantului se va indrepta catre linia de sosire trasata in jurul livezii de care apartine si va relua ciclul.

2.Fara forta fizica nu am putea nici macar respira....cauza din care clar UUS Nimitz e atat de respectat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman