HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Regulament

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

 
Reply to this topicStart new topic
> Questuri Vechi, Monkey Island, Leisure Suit Larry, etc
Lightning
mesaj 28 Dec 2004, 09:17 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 58
Inscris: 2 May 04
Forumist Nr.: 3.339



Sunt curios daca sunt fani ai genului pe aici. Am jucat multe jocuri cum ar fi Monkey Island, Simon the Sorceror, Discworld si as vrea sa stiu ce alte jocuri Quest / Adventure ati mai jucat si ce parere aveti despre acestea.


--------------------
Am venit, am vazut, am plecat!

Veni, vidi, valea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Onix
mesaj 28 Dec 2004, 09:31 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 383
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.672



Yes, fan quests (sau adventure, nu?) biggrin.gif
Cred ca am inceput cu "Dracula" (usurel, are si niste puzzle-uri interesante, dar este si cel de la care am prins gustul pentru genul asta de jocuri). Au mai fost "Monkey Island", "Broken Sword", "Grim Fandango" (dar parca nu tot pentru ca am avut probleme cu cd-ul).
Ultimele au fost "Syberia" si "Syberia II" - raman preferatele pana in momentul de fata. spoton.gif


--------------------
Keep on going and the chances are you will stumble on something, perhaps when you are least expecting it. I have never heard of anyone stumbling on something sitting down. (Charles F. Kettering)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 28 Dec 2004, 09:46 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Eu nu am reusit sa termin nici un joc de genul asta. Cele la care chiar ma descurcam aveau vreo problema (lipsea cate un fisier... chestii d-astea). Mi-a placut mult AlQuadim (parca - The Genie's Curse)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Dec 2004, 09:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Lightning
mesaj 28 Dec 2004, 10:00 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 58
Inscris: 2 May 04
Forumist Nr.: 3.339



Dracula nu cred ca l-am jucat blink.gif Din ce an e?
Monkey Island inca mi se pare cea mai buna serie de questuri facuta vreodata. Chiar si ultimul, cu toate ca e 3d, isi pastreaza farmecul.
Grim Fandango cred ca este ultimul quest bine facut. Inca nu am jucat The longuest Journey tongue.gif

Syberia mi se pare mai mult o poveste cu questuri mai mult bazate pe atentie. Ca sa treci mai departe trebuie sa rezolvi un anumit "minigame" Cum e faza aia cu lumanarile din Syberia 2 cand trebuie sa le aprinzi intr-un anumit pattern pe care il aflai daca stateai sa cauti acel indiciu. Nu prea e facut in stilul "combina obiecte din inventory si foloseste-le".

Ai jucat Simon sau Discworld? Sunt mai vechi dar la umor si atractivitate cu greu pot fi depasite.


--------------------
Am venit, am vazut, am plecat!

Veni, vidi, valea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lightning
mesaj 28 Dec 2004, 10:07 PM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 58
Inscris: 2 May 04
Forumist Nr.: 3.339



QUOTE (Olaf @ 28 Dec 2004, 09:46 PM)
Eu nu am reusit sa termin nici un joc de genul asta. Cele la care chiar ma descurcam aveau vreo problema (lipsea cate un fisier... chestii d-astea). Mi-a placut mult AlQuadim (parca - The Genie's Curse)

Intamplator am jucat si eu Al Quadim si mi s-a parut destul de dragut dar ala e mai degraba un RPG. Nu imi placea ca muream asa de des in jocul respectiv cry.gif

Ce alte jocuri ai mai incercat sa termini?


--------------------
Am venit, am vazut, am plecat!

Veni, vidi, valea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Onix
mesaj 28 Dec 2004, 10:31 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 383
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.672



Bun, uite ca am cautat pe net anul in care a fost lansat "Dracula". Eu am avut cd-ul de la un coleg si asta tineam minte, titlul complet se pare ca este Dracula - the Resurrection (link).

Syberia chiar necesita multa atentie si uneori se reduce totul la cautarea unui punct anume cu mouse-ul (daca tii minte satul youkol unde trebuia sa intre la femeia vraci wink.gif ). Asta nu pot sa spun ca m-a incantat foarte tare, dar sunt multe parti in care este nevoie de logica si ceva inventivitate. Grafica mi s-a parut foarte buna, povestea draguta, as fi vrut sa mai "tina" jocul.

Am auzit si eu multe despre "The Longest Journey" si ar cam fi urmatorul pe lista (sa vad si cum reusesc sa fac rost de el).

edit: acum vad ce ai intrebat despre Simon si Discworld. Nu l-am jucat pe nici unul din ele. Cum sunt?

Acest topic a fost editat de Onix: 28 Dec 2004, 10:38 PM


--------------------
Keep on going and the chances are you will stumble on something, perhaps when you are least expecting it. I have never heard of anyone stumbling on something sitting down. (Charles F. Kettering)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lightning
mesaj 29 Dec 2004, 12:02 AM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 58
Inscris: 2 May 04
Forumist Nr.: 3.339



Hmm, e destul de nou, din 2000. Ma asteptam sa fie mai vechi. Primul meu quest cred ca a fost Full Throttle dupa ce am vazut un articol in Game Over, o revista de mult disparuta.

Da, ce-i drept Syberia are ca puncte forte doar povestea si grafica draguta. Puzzle-urile sunt destul de usoare pentru unii care au mai jucat jocuri de genul.

Simon The Sorcerer 1, Simon The Sorcerer 2, Discworld si Discworld 2: Mortality Bytes. Nu stiu daca ai citit vreo carte din seria Discworld de Terry Prachett. Jocurile astea cred ca sunt cele mai atractive si mai amuzante jocuri pe care le-am jucat, dupa Monkey Island tongue.gif Pe unele dintre ele cred ca poti sa le downloadezi de pe The Underdogs perfect legal. Sper sa iti placa thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Lightning: 29 Dec 2004, 12:12 AM


--------------------
Am venit, am vazut, am plecat!

Veni, vidi, valea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doice
mesaj 11 Feb 2005, 08:59 AM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 368
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.294



Am gasit un joculetz super, care a fost lansat free pentru ca a implinit 20 de ani de la prima varianta. Mie mi s-a parut foarte amuzant.

Hitghiker's guide to the Galaxy


--------------------
"Have no fear of perfection -- you'll never reach it."

Salvador Dalí

The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 11 Feb 2005, 02:19 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (Lightning @ 28 Dec 2004, 10:07 PM)
Intamplator am jucat si eu Al Quadim si mi s-a parut destul de dragut dar ala e mai degraba un RPG. Nu imi placea ca muream asa de des in jocul respectiv cry.gif

Ce alte jocuri ai mai incercat sa termini?

Tind sa le confund (rpg cu quest...) biggrin.gif
N-am mai incercat sa termin nici un altul... (quest) sad.gif

Acest topic a fost editat de Olaf: 11 Feb 2005, 02:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 11 Feb 2005, 06:10 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Seria Monkey Island as mai juca-o o data si acum daca as avea timp... si asa nu le-am terminat la vremea lor... smile.gif
De Day of the Tentacles isi aduce careva aminte? Sau de seria Larry? devil.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Onix
mesaj 10 Jun 2005, 06:52 AM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 383
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.672



Am jucat miercuri "Still Life". Este facut de Microids (dap, cei cu Syberia wink.gif) si este povestea unei detective care urmareste un criminal in serie.

Ce mi-a placut:
* povestea - in paralel cu actiunea din prezent, ne intoarcem in timp si jucam cu bunicul fetei, tot detectiv; si el urmareste un criminal in serie, cu mo-ul inspirat din cel al lui Jack the Ripper;
* grafica si designul mediului in care se desfasoara actiunea
* filmuletele

Ce nu mi-a placut in mod deosebit:
* detalii cam prea multe atunci cand vine vorba de imaginea victimelor - sange, taieturi destul de explicite hh.gif
* un puzzle cu un butuc de usa - m-a tinut ocupata multa vreme si nu prea vad de ce era nevoie sa fie atat de elaborat. Se rezolva in peste 20 de miscari (pe care nu le gasesti prea usor) si nu ai voie sa faci nici o greseala, pentru ca o iei de la capat. dry.gif
* cere continuare

Anyway, una peste alta, nu m-am putut dezlipi de calculator pana nu l-am terminat (si chiar nu am voie sa ma joc in perioada in care sunt acum).
Astept si Still Life 2. ohyeah.gif Pana atunci, vreau sa joc si Post Mortem in una din zilele astea (bunicul fetei din Still Life am inteles ca este, de fapt, personajul principal al jocului PM). Sa vad si daca reusesc sa gasesc o portita de timp pentru el.


--------------------
Keep on going and the chances are you will stumble on something, perhaps when you are least expecting it. I have never heard of anyone stumbling on something sitting down. (Charles F. Kettering)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei^
mesaj 24 Jun 2005, 02:59 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 27
Inscris: 15 August 04
Forumist Nr.: 4.265



The longest Journey - Seria Myst - Sanitarium ... jocuri absolut superbe


--------------------
Nu alege dupa pret. Alege dupa calitate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 27 May 2006, 07:06 PM
Mesaj #13


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Si mie imi plac foarte mult jocurile de aventuri, desi nu ele ocupa primul loc in topul preferintelor mele. smile.gif

Dintre cele amintite, am jucat in urma cu cativa ani Monkey Island, insa in ciuda ambitiei, nu am gasit nici o modalitate de a trece de nivelul 3, daca nu ma insel. E nivelul acela la care intri intr-un mic satuc, iar in centru este turnul acela cu ceas... La intrarea in sat e negustorul acela care pentru 5 penny, iti toarna de baut intr-o cana fara fund. laugh.gif
A trecut cineva de nivelul acela? huh.gif

Am mai jucat Hercules (pe care l-am terminat rolleyes.gif ), dar si jocuri care combina aventura cu strategia, precum cele cu pirati ("Corsairs", terminat de asemenea smile.gif ).


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 21 Aug 2006, 09:46 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Vreau si eu Dracula - The Resurrection ! Nici un "dealer" de jocuri nu mi l-a putut oferi ! Aveti vreo solutie ? BigComet nu e una dintre ele.... Cel putin eu nu am gasit nimic. sad.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 21 Aug 2006, 10:16 PM
Mesaj #15


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



dc++ sau bittorrent te-ar putea ajuta


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 21 Aug 2006, 10:56 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



DC-ul nu m-a ajutat deloc... Doar cu ceva coperti... O sa trag Bittorent...poate-poate.... desi sunt tare sceptica.... Multumesc oricum... smile.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Aug 2006, 12:38 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



www.abandonia.com
http://www.the-underdogs.info/

De pe aceste site-uri recomand questul Death Gate...

Acest topic a fost editat de Blakut: 24 Aug 2006, 12:39 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 24 Aug 2006, 06:34 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Multumesc mult, Blakut. O sa incerc sa vad daca este genul meu de joc. Dar sa stii ca tot lacrimez pentru Dracula Ressurection... O grafica buna, questul dificil.... Numai ca nu am ajuns sa joc decat 2 cd-uri din 3. Ceea ce pentru un gameoholic e foarte frustrant.


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:44 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman