HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Află Cum Să Studiezi La Universităti Din Occident
Mihai
mesaj 29 Jun 2003, 10:20 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Acest tutorial a fost realizat de un fost licean, urmarind pasii prin care el a ajuns sa studieze la o celebra Universitate americana. Nu ne asumam responsabilitatea acestui curs si nici nu va asiguram ca, urmand pas cu pas acest ghid veti putea studia la o Universitate din Occident.
Toate drepturile rezervate HanuAncutei.com <=> Copierea oricarui paragraf din cadrul acestui material este interzisa.

Pe parcursul a mai multe capitole-intrebari veti afla toate detaliile referitoare la posibilitatea unei burse in Occident.

Prima intrebare: CUM

Inscrierea la orice facultate americana (sau canadiana) se face pe baza unui concurs de dosare. Aceasta presupune ca trebuie sa dati niste teste gestionate de americani, dar disponibile peste tot in lume, inclusiv in Romania (la Bucuresti si Iasi), o serie de informatii personale (inclusiv rezultate avute la concursuri si participari la activitati extrascolare), unul sau mai multe eseuri (eventual raspunsul la una sau mai multe intrebari specifice trecute de facultate in formularele de inscriere), 2-3 recomandari de la profesorii din liceu, o recomandare de la school counselor (eventual dirigintele sau directorul scolii - trebuie sa contina si toate mediile generale avute in timpul liceului), materiale suplimentare (daca este cazul).

Problema ajutorului financiar o voi trata pe larg mai tarziu. Costul studiilor (incluzand cazare, masa, carti si cheltuieli personale pentru intretinere) se ridica undeva la 15.000 - 35.000 $ pe an, in functie de facultate. Este foarte mult, dar daca veti convinge, suma va va fi pusa la dispozitie de catre facultate aproape in intregime. Daca puteti sa platiti din buzunarul propriu aceasta suma, reusita este aproape sigura, dar nu prea cred ca-i cazul pentru prea multi romani.

Tot ce aveti de facut este sa urmati etapele pe care le voi descrie in continuare si sa aveti o situatie foarte buna la invatatatura deoarece ajutorul financiar este foarte greu de obtinut de catre studentii straini. SUCCES!

In curand episodul urmator...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Jul 2003, 04:47 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



A doua intrebare: Cand

Trebuie sa incepeti aceasta activitate (cautare de materiale, testari, etc), pe la sfarsitul clasei a XI-a, dar nici inceputul clasei a XII-a nu este prea tarziu.

1. Primul pas - Obtinerea materialelor necesare-

Concursul de dosare despre care am vorbit presupune completarea unor formulare tip care va vor fi puse la dispozitie de catre facultate. De asemenea trebuie sa cunoasteti care sunt cerintele specifice facultatii respective. Modul in care puteti face rost de materialele necesare este foarte simplu: le veti cere de pe internet si le veti primi acasa prin posta (va garantez ca va vor fi trimise daca veti completa formularul necesar on-line direct din pagina de internet a facultatii).

Pentru aceasta trebuie insa sa cunoasteti adresele de internet ale facultatilor la care doriti sa va inscrieti. Daca v-ati gandit deja la o anumita facultate sau la anumite facultati si le cunoasteti adresa de internet o veti accesa direct. In mod obisnuit, insa, nu cred ca multi dintre voi cunosc prea multe facultati americane. Oricum, nu trimiteti doar la facultatile mari, cunoscute de toata lumea, gen: Harvard, Yale, MIT, Princeton, Stanford. Sansele de a fi admisi la aceste facultati sunt destul de reduse. Din cate cunosc eu in SUA exista aproximativ 3200 de universitati. Pentru a face rost de adresele lor de internet accesati urmatorul site: www.usnews.com . Aici accesati link-ul Best Colleges, iar apoi link-ul College si apoi link-ul America's Best Colleges, sau click aici . Aici veti gasi universitatile de top americane clasificate dupa diferite criterii. Din link-urile din acest site va recomand doua: National Universities -Top 50 si National Liberal Arts Colleges - Top 50. Acestea sunt practic cele mai bune 100 de facultati americane.

In continuare, va recomand sa nu accesati oricare din aceste facultati, ci sa verificati inainte daca ofera sau nu ajutor financiar pentru studenti straini. Pentru aceasta, din clasamentul oferit de USNews, accesati link-ul ce contine numele facultatii si veti ajunge la un alt site in care vi se va oferi un link direct catre site-ul facultatii dar si o serie de informatii despre facultate. Intr-un pop-up menu disponibil pe pagina selectati International Students pentru a avea acces la informatii speciale pentru studenti straini. Aici vi se va spune si daca universitatea ofera ajutor finaciar pentru studenti straini pe baza de nevoie (need-based financial aid for international students). La acele facultati la care raspunsul este nu, NU ARE ROST SA ACCESATI SITE-UL (decat eventual din curiozitate) pentru ca, desi veti primi acasa informatiile necesare nu va puteti inscrie decat demonstrand ca puteti plati intreaga suma ceruta de facultate pentru scolarizare. Veti accesa site-urile facultatilor la care raspunsul este DA.

Puteti de asemenea sa incercati link-uri directe spre o serie de facultati care ofera ajutor financiar integral pentru studenti straini:

Occidental College | Brown University | Harvard University | Stanford University | Chicago University | Trinity College

Columbia College | Davidson College | Yale University | Princeton University | Bowdoin College | Colorado College

University of Pennsylvania | Macalester College | Carleton College | Swartmore College |

Wellesley College (facultate de fete) | Lehigh University | Wesleyan University

Ordinea acestor facultati este pur intamplatoare. Puteti eventual sa incepeti cu ultimele doua link-uri deoarece aceste 2 universitati m-au acceptat, deci poate ca aici exista o sansa in plus. Aceste universitati acorda ajutor financiar complet pentru studenti straini, dar nu sunt singurele. De aceea va recomand sa consultati si site-ul de la USNews. Inca ceva: daca pe USNews scrie ca o facultate acorda ajutor finaciar pentru studenti straini, acest lucru nu inseamna ca ea acorda ajutor financiar complet pentru studenti straini. Solicitati sa va trimita documentatie acasa si apoi cautati in materialele legate de ajutorul finaciar pentru studenti straini daca acesta se incadreaza intre anumite sume sau daca poate fi si complet.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 5 Aug 2003, 07:18 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



A doua intrebare: Cand

Daca ati intrat in site-ul facultatii, pentru a solicita sa vi se trimita materiale, accesati link-ul admissions. Aveti apoi doua variante: fie cautati in site-ul de la admissions un formular de completat on-line in care solicitati informatii si materialele necesare, fie trimiteti un email catre facultate in care solicitati sa vi se trimita informatii despre facultate si formulare de inscriere, scriindu-va si adresa de acasa (folositi aceasta varianta doar daca facultatea nu are formular on-line special pentru asa ceva). Pentru a gasi formularul acesta cautati link-uri de tipul: Request an Application, Request Information, Send Inquiry, Prospective Students, etc. Daca va apare una din urmatoarele optiuni alegeti: Undergraduate Students (adica in prezent nu aveti o facultate terminata) si Freshman (adica veti merge acolo sa studiati incepand din primul an si nu ca transfer). Daca este cazul puteti alege Transfer sau Graduate Students (daca sunteti absolvent de facultate si plecati la doctorat sau la masterat). In general informatiile pe care le ofer sunt pentru elevii de liceu, dar pentru doctorat si masterat nu difera prea mult conditiile. (Aveti de dat alte testari, dar va recomand sa solicitati documentatia de la facultati pentru mai multe informatii dupa modelul prezentat mai sus).

Veti primi materialele acasa, prin posta intr-un interval de 2-4 saptamani de la momentul in care ati completat formularul on-line. De fapt eu le-am primit in acest interval pentru ca eu am cerut documentatia abia in perioada octombrie-noiembrie 2000 cand deja era foarte tarziu. Din cate stiu eu, daca veti solicita aceste materiale in cursul clasei a XI-a, sau in timpul verii (specificand anul in care doriti sa incepeti cursurile la facultatea respectiva) le veti primi abia in septembrie in anul in care incepeti clasa a XII-a. Cel mai bine este sa solicitati documentatia necesara in timpul verii, ca sa puteti o primi in timpul lunii septembrie. Daca considerati ca a trecut mult timp si inca n-ati primit materialele de la o anumita facultate, puteti completa formularul on-line inca o data. De fapt daca si in cursul lunii noiembrie descoperiti o facultate care v-ar interesa, nu este prea tarziu sa solicitati sa va trimita materiale.

2. Pasul al-doilea: Alegera facultatilor

Aceasta este de asemenea o etapa foarte importanta. Ce aveti de facut: Cititi cu atentie documentatia fiecarei facultati in parte si verificati conditiile de ajutor financiar pentru studenti straini. Atentie! In general sunt prezentate informatii pentru studentii americani (spunandu-se ca nevoile finaciare nu conteaza in procesul de admitere si ca toti studentii admisi vor primi tot ajutorul financiar de care au nevoie) care nu se aplica insa pentru studentii straini. Singura facultate la care studentii straini si cei americani au aceleasi sanse de a primi ajutor financiar este Harvard Veti gasi peste tot precizari despre ajutorul financiar ce este acordat studentilor straini. Se va specifica ca fondurile sunt limitate si ca foarte putini studenti straini primesc ajutor financiar. Nu alegeti acele facultati care spun ca exista burse pentru straini cuprinse intre anumite sume pentru ca nu vi se acopera intreaga cheltuiala necesara si nici pe cele care va spun ca maximul oferit este full-tuition(tuition se refera la costurile legate de educatie si nu cuprinde masa, cazare, carti si cheltuieli personale care pot depasi 10.000 $ pe an). Alegeti-le pe acelea care nu anunta o suma maxima, sau care va spun ca exista un anume numar de burse complete.
Verificati unele aspecte legate de facultate: daca are afiliere religioasa si daca impune frecventarea unei biserici, daca are specializarea care va intereseaza, alte restrictii.
Verificati daca exista optiunea de fee-waiver- scutire de taxa. Acest lucru este foarte important! Initial am ramas dezamagit pe masura ce primeam materiale de la facultati si eram informat ca impreuna cu formularele de admitere trebuia sa trimit si o taxa de 30, 40, 50 sau chiar 60$. Am descoperit apoi acest fee-waiver. Anumite facultati (nu toate, dar oricum cele pe care le-am enumerat eu mai sus si probabil ca si altele) permit studentilor care au o situatie materiala dificila sa nu plateasca aceasta taxa. Aici a fost si cazul meu si cred ca e si cazul vostru. Facultatea solicita in acest sens ca "school-counselor" sa scrie o scrisoare in care sa ceara sa fiti scutit de aceasta taxa motivand pe baza situatiei voastre finaciare. (Rugati dirigintele de la scoala sa faca aceasta scrisoare si o trimiteti voi impreuna cu celelalte formulare - mai simplu, o scrieti chiar voi si o dati dirigintelui sa o semneze). La nevoie pot sa va pun la dispozitie si un model de fee-waiver.
Tineti cont de orice aspect care nu va convine legat de o facultate. Veti primi materiale de la destul de multe facultati care respecta conditiile de mai sus si nu va veti permite sa trimiteti la toate (va costa mult sa trimiteti rezultatele oficiale de la testari - vezi mai jos - si va mai costa si posta sa trimiteti toate materialele necesare). De aceea e bine sa alegeti facultatile care va convin in intregime. Daca e cazul, eliminati facultatile la care nu credeti ca aveti prea multe sanse.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Aug 2003, 07:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
iuli
mesaj 14 Jan 2004, 06:46 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 12 January 04
Din: Lausanne, Elvetia
Forumist Nr.: 1.789



Acuma io nu vreau sa fiu carcotas, da' exact acelasi ghid l-am gasit si la http://www.orasulploiesti.ro/bursa/ si nu scrie nimica despre drepturile de autor. Cine a copiat pe cine? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 14 Jan 2004, 07:48 PM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, iuli! welcome.gif

Dupa cum spuneam, acest tutorial a fost realizat de un fost licean, urmarind pasii prin care el a ajuns sa studieze la o celebra Universitate americana. Nu ne asumam responsabilitatea acestui curs si nici nu va asiguram ca, urmand pas cu pas acest ghid veti putea studia la o Universitate din Occident.

Materialul a fost prezentat si pe site-ul ploiestean, fara a se incalca legea drepturilor de autor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iuli
mesaj 15 Jan 2004, 12:56 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 12 January 04
Din: Lausanne, Elvetia
Forumist Nr.: 1.789



Bine v-am gasit smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 29 Mar 2004, 07:02 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



O oferta interesanta de facultate am gasit in Bulgaria ( ... "Stiu ce credeti despre bulgari ... credeti-ma ei cred acelasi lucru despre voi ..." <american teacher> ) LINK


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOINA BUMBUT
mesaj 27 May 2006, 05:38 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 26 May 06
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 8.301



Apreciez in mod deosebit bunavointa ta in a informa si pe altii "Cum sa studieze....'
Sper sa apuc ziua in care sa inveti cu aceeasi bunavointa " Cum sa studiezi la UNIVERSITATI din ROMANIA"
pana atunci vrei sa te invat si sa transmiti tu mai departe " Cum sa studiezi la UNIVERSITATEA NATIONALA DE APARARE"?


--------------------
"Nu-i ambitie marunta sa vrei sa intri in sufletul oamenilor" FLAUBERT
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 02:44 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman