HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Sfarsit De An Scolar, Careul comunist , inca pastrat ...
Suntetii fani infocati ai sfarsitului de an scolar cu flori , coronita si discurs utopic ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 24
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Kyklos
mesaj 11 Jun 2006, 09:14 PM
Mesaj #1


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332





Au trecut 16 anii de cand s-a dus epoca lui Nea`Nicu unde sfarsitul de an scolar era omagiat cu flori , careu , coronita si alte obiceiuri belicoase , nu s-a schimbat nimic , meniurile arhaice si mintea bolnava a unora a ramas aceeas , inca vad copii care duc flori , se tine aceleas discurs de incheiere a unui an scolar in care ploziii adorm in fata unui auditoriu select si asteapata termininarea pomelnicului utopic ca sa traga o pipa la coltul scoli .

Pot sa spun ca am respectat foarte putin aceasta traditie , dar voi care ati copilarit in epoca raposatului va invit la pupitru cu povesti din culisele careului , unde se pomeneste faima scoli....,dar si pleava . rofl.gif

AMIIINNNN


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chan chan
mesaj 11 Jun 2006, 11:19 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 28 May 06
Forumist Nr.: 8.308



Ultima varianta, cea mai apropiata de adevarul meu. Vremurile respective imi provoaca o stare de voma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 12 Jun 2006, 12:26 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



in primii opt ani nu aveam cum sa ratez evenimentul, doar eram premianta! laugh.gif era un amestec de jena si mandrie cocotzatul ala pe podium.
despre discursuri.. cine si le mai aminteste? sau, mai exact, cine se obosea sa le asculte. aveam mereu cate o leapsa, un sotron de jucat, sau cate un fazan in nelipsitul careu.

apoi, in liceu, zilele alea erau ocazia sa mai bem o bere impreuna cat ne faceam planuri de vacanta. din a noua am incetat sa mai fiu premianta, asa ca nu mai stateam sa ascult povestile. nu ma covingea nimic din ce aveau sa spuna diversii mei profesori, directori sau colegi. cele mai inteligente chestii sefa de promotie tot la o bere si-o cantare le-a spus.

nu inteleg totusi "starea de voma". poate ca am avut eu o copilarie si o adolescenta prea linistite...


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jun 2006, 12:26 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 12 Jun 2006, 10:58 AM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Nu-mi aduc aminte nimic. Sau mai degraba ceva f vag, cum erau copiii aliniati. Dar despre discursuri nimic. laugh.gif
Totusi, din scoala generala, care s-a intamplat toata inainte de revolutie, am amintiri placute. Iar din liceul de dupa rev, tot asa. smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tinkerbell
mesaj 12 Jun 2006, 12:36 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



Pe vremea serbarilor cu coronita abia asteptam sa vad ce carti primesc, asta ma interesa in primul rand. Si de multe ori am fost dezamagita din cauza ca primeam- iarasi!- "Pe drumuri de munte", "Amintiri din copilarie" sau "Romania pitoreasca"... blink.gif mad.gif
Norocul era ca discursurile de care vorbesti erau aproape inexistente la scoala noastra: tata trebuia sa le tina, si cum el isi pierdea rabdarea mai repede decat copiii, le termina in doi timpi si trei miscari si ne trimitea acasa.
Imi amintesc cu drag mai ales de tata, cat era de tanar si de vesel, si de sanatos pe atunci. S-a dus de parca nici n-ar fi fost vreodata...


--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul în care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jun 2006, 01:03 PM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Tinkerbell @ 12 Jun 2006, 11:36 AM)
Si de multe ori am fost dezamagita din cauza ca primeam- iarasi!- "Pe drumuri de munte", "Amintiri din copilarie" sau "Romania pitoreasca"... blink.gif mad.gif

ideeem laugh.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 12 Jun 2006, 07:08 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Las' ca acum nu se mai dau carti gratis nici macar la premianti!Nu sunt fonduri si...se dau doar diplome! hh.gif Discursurile...?Pe vremuri erau politice,n-am avut senzatia de voma , eram mandra ca urc pe scena si nu cred ca mai auzeam ceva!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 12 Jun 2006, 07:22 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Mi se pare aiurea sa nu marchezi in nici un fel sfarsitul de an. Adica acele careuri, discursuri, premieri sunt... sunt CEVA. Este semanlul (clopotelul laugh.gif ) care iti spune ca a mai trecut un an si ca urmeaza 3 luni de distractie. biggrin.gif La facultate, anul se termina ca si un sfarsit de saptamana. Era berea de dupa examen, dar aia se intampla oricum, de cel putin 6 ori pe sesiune, doua reprize pe an. Apoi incepea un weekend mai lung, in care unii plecau acasa. Nu tu planuri, nu tu ganduri de viitor, nu tu nimic. Trecea o saptamana pana sa te dezmeticesti ca e vacanta.
Nici gand de obiceiuri invechite, mie imi placea atmosfera de sfarsit de an, chiar si pentru simplul fapt ca marca un prag. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 12 Jun 2006, 07:26 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Imi aduc aminte de primii 8 ani, cand eram nefericita purtatoare a unei fleoashte de garoafe (obligatoriu cu petale zdrentuite) si o vedeam pe maica-mea ranjind superioara in primul rand, inarmata cu o gramada de buchete (evident, tot de garoafe cu petale zdrentuite) pe care trebuia sa le inmanez gratios invatatoarei, directoarei, secretarei, apoi profesorilor care au contribuit cum au putut ei mai spaguiti ca odrasla sa iasa number one across the nation.... Iar la plecare sa aud aceeasi replica satisfacuta: "Doar nu stau degeaba acasa si nu ma duc la munca....". Din clasa a 9-a, insa, tata a preluat fraiele si a spus asa: "Inveti cand, cum si la ce vrei, dar sa nu aud ca ai picat examene sau ai vreo corigenta. Daca chiulesti de la ore, anunta-ma, sa nu pic de fraier la sedintele cu diriginta. Vad eu cum le motivez". Si de atunci am inceput sa ma simt om si nu robotel care trebuie sa ia numai 10, ca doar de aia statea acasa si nu se ducea la munca..... De carti si discursuri, nici nu imi mai aduc aminte.

Acest topic a fost editat de wasp: 12 Jun 2006, 07:27 PM


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 12 Jun 2006, 07:39 PM
Mesaj #10


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



oooooooooooo mie imi placeau coronitzele pentru premiile I, II si III ca trebuiau sa le faca mamicile, deci se stia deja cine ce premiu ia si festivitatea era numa asa, de forma smile.gif La sf. de an erau garoafele in voga si la inceput gladiolele. Stiu ca erau aproape asa de inalte cit mine si nu ma lasa mama sa le duc eu pina la scoala ca le trageam cu virful pe jos. Pe undeva am o poza de la sf. de an scolar, dac-o gasesc v-o arat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chan chan
mesaj 13 Jun 2006, 10:28 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 28 May 06
Forumist Nr.: 8.308



Stateai in soare imbracat in chestiile alea caraghioase ca sa-l asculti pe tovu. de la B.O.B (Biroul Organizatiei de Baza al PCR, pentru neinitiati), dupa care il ascultai pe tovu. director care vorbea mult despre dumnezeul mai mic care ne conducea pe vremurile alea, dupa care unu' ales din anii terminali primea un fel de cheie a scolii .. bla .. bla .. bla ... bleah

Cat despre cartile pe care le primeam, erau cumparate tot din banii nostrii pe care ii strageam cu doua, trei saptamani inainte. "Diplomele" erau un fel de xeroxuri mai rudimentare. La sfarsit de zi, daca erai norocos, nu te alegeai cu o insolatie zdravana. Q.E.D. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 14 Jun 2006, 08:18 AM
Mesaj #12


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



De prin zona asta nu a fost nimenii sef de promotie care a imnat cheia scoli , cheia spre succes rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 15 Jun 2006, 09:59 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Scoala avea cheie? blink.gif rofl.gif
Oricum, la noi, daca avea, o tinea ori portarul ori femeia de serviciu. Mai tarziu, o tineau cu ajutorul jandarmilor rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 1 Jul 2006, 05:49 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



@ Olaf: Glumetule tongue.gif
La sfarsitul liceului un coleg a "predat" steagul liceului celor cu un an mai mici, iar eu am inmanat cheia liceului. Oricat de stupid ar suna, cursul acela festiv a fost momentul meu preferat din toti cei 4 ani de liceu elitist al orasului. smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 5 Jul 2007, 09:15 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Tinkerbell @ 12 Jun 2006, 02:36 PM)
Pe vremea serbarilor cu coronita abia asteptam sa vad ce carti primesc, asta ma interesa in primul rand. Si de multe ori am fost dezamagita din cauza ca primeam- iarasi!- "Pe drumuri de munte", "Amintiri din copilarie" sau "Romania pitoreasca"... blink.gif mad.gif

bine ca nu ai primit in clasa a treia " olaritul in zona bicazului" sa vezi ce ti dse invartea imaginatia pe roata olarului ...
acum dupa ani pot zice ca acea carte, culmea, era si este cel putin pentru mine una f. f. reusita..
cred ca am citit-o dupa 24 de ani prima data ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 26 Aug 2007, 09:27 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cred ca discursurile erau/sunt inca plictisitoare...Dar cine nu si-a dorit oare sa ajunga din careu pe scena ,premiant I sau macar II sau III ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 27 Aug 2007, 12:37 AM
Mesaj #17


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Mie obiceiul imi place. Discursul a fost cel care m-a traumatizat tot timpul... Daca l-ar scurta, ar spune doua vorbe scurte si la obiect (eventual si la suflet), ar ura vacanta placuta elevilor si nu s-ar lungi cu plicticosenii, ar fi perfect. Cum zicea si Olaf, obligatia aia de a participa la careu te facea sa te bucuri si mai mult ca incepe vacanta, sa simti cu adevarat ca s-a sfarsit anul, sa iti dai seama cat ai realizat, din punct de vedere scolar pana atunci... La facultate abia la inceputul urmatorului an stii sigur in ce ape te scalzi. Si intotdeauna realizez ca a inceput vacanta abia dupa vreo doua saptamani...

Ce aveti dom'le cu "Animtiri di copilarie" si "Pe drumuri de munte"? laugh.gif Sunt carti clasice pe care le primeai pe gratis... Acum costa de te usuca. Eu ma bucuram sa primesc carti. Si ma bucuram sa primesc coronita si sa fiu felicitata ca am avut rezultate atat de bune... Dupa cum am spus, discursurile plicticoase ale directorilor, profesorile, preotilor si cine mai era invitat sa vorbeasca au fost cele care m-au traumatizat. Chiar nu-si dau seama in ce hal plictisesc si chinuie elevii cu ele? hh.gif

Edit: Am votat si eu 5-ule. Desi variantele de raspuns sunt cam tampite si initial nu vroiam sa votez nimic...

Acest topic a fost editat de Serenity: 27 Aug 2007, 12:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 22 Apr 2008, 08:24 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



eu stateam ca un dulap...la auzul cuvintelor IATA A MAI TRECUT UN AN SCOLAR CU BUNE CU RELE
careul scolar e frumos la o bere pe o terasa cand spui lucrurilor pe nume


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Apr 2008, 08:51 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Mama, fratilor, nu intamplator ati dezgropat subiectul asta taman acum. Am uitat complet cum se desfasurau festivitatile. Insa aseara rasfoiam un album cu poze din clasele promare. Mama mia, cand am vazut ce mutre fericite aveam toti care promeam coronite, absolut toti aveam o bucurie si o satisfactie uimitoare. Eu, vara-mea, colegii, toti radiam de fericire. Asa ca, daca vreaunul dintre ei pozeaza in non-conformist, teribilist caruia nu-i placeau serbarile de sfrasit de an ii pun fotografia in fata.
In ceea ce priveste discursurile, am amintiri fragmentare. Tot ceea ce stiu este ca imi compuneam un discurs scurt, concentrat, cu substrat, care sa-mi puna in valoare ce aveam mai bun. Nu sunt as la discursuri lungi, asa ca imi adaptam discursul astfel incat sa ies eu cel mai bine dintre toti. Nu incepeam cu "A mai trecut un an...", solemnitatea nu era echivalenta cu formalismul daca aveai imaginatie. Ma aranjam sa arat cat mai bine imi poze si sa fiu cea mai frumoasa. In orice caz, faceam coronita impreuna cu mama si eram satisfacuta cand iesea cea mai misto. Singura amintire neplacuta: asteptam foarte mult pana ne venea randul.
A, la liceu, luasem premiul I, dar nu se mai acordau coronite. Mortal, colegele si diriginta mi-au facut pe ascuns o coronita si mi-au adus-o la festivitatea de premiere.
Dar cel mai mult imi placea cand se decernau premiile la olimpiade, eram primii intre primii si, cel mai important, primeam o gramada de carti foarte bune.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Apr 2008, 08:11 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Multe tampenii faceam in liceu. Aveam note mari, e drept, dar atat. Restul timpului mi-l petreceam in bodega. Mai veneam cateodata la ore cherchelit, dar al naibii tot luam note mari (oarecum, am venit pilit bine la teza la fizica, la care am luat 9). Mda, cred ca cele mai misto momente de stat la o bere afara erau prin liceu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 10:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman