HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Orientarea Īn Carieră, Invitaţii mei
contraste
mesaj 26 May 2006, 08:28 AM
Mesaj #1


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Pentru faptul că piaţa muncii este īntr-o continuă mişcare, aici este un loc unde putem să īi luăm pulsul.
Multe din meseriile părinţilor au dispărut, īn locul lor au apărut meserii de care părinţii nici nu au auzit măcar, nu ştiu ce se cere, nu există īncă īn nomenclatorul meseriilor.
Alte meserii s-au păstrat, se poate face chiar carieră. Numai că, datele problemei sunt schimbate. Meseria este, şi va dăinui. Cerinţele sunt altele.
Putem discuta.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 May 2006, 09:49 AM
Mesaj #2


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da. Cea mai cerută meserie īn oraşul meu e aceea de confecţioner(ă). Se oferă frumoasa sumă de 4-4,5 milioane ROL/lună plus ceva perspective... perspective de a se termina la un moment dat contractul boss-ului şi de a fi trimis la plimbare... hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 May 2006, 10:04 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Eu o sa fiu inginer. Nu vreau sa fiu inginer, dar asta o sa fiu. Student la politehnica in anul 2 si o sa fiu inginer. Ce sa fac, am descoperit prea tarziu ca trebuia sa ma indrept spre uman... laugh.gif cry.gif

Specializarea apare prea devreme in viata. Daca ar fi dupa mine, nu ar exista clase de uman sau real in liceu.

In ceea ce priveste cerintele, mereu va fi nevoie de ingineri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 May 2006, 10:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 27 May 2006, 03:38 PM
Mesaj #4


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Pentru ca să avem un dialog constructiv, să putem rānd pe rānd să īntrebăm, să primim răspunsuri, am invitat alături de noi pe doamna COL.(r.)conf.univ.dr. Doina Bumbuţ.


user posted image


O rog să ne prezinte pe īnţelesul tuturor ce īnseamnă cariera militară īn prezent, īn conjuctura intrării noastre īn Uniunea Europeană.
Vă rog dacă aveţi īntrebări, opinii, să nu vă reţineţi.
Dialogul nostru este unul constructiv, deschis şi la obiect.
Mi-am īntrebat invitatul, şi am primit permisiunea să vă adresaţi cu "Dragă Doina, aş dori să aflu..."

Acest topic a fost editat de contraste: 27 May 2006, 03:39 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOINA BUMBUT
mesaj 27 May 2006, 04:02 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 26 May 06
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 8.301



Intr-o viata in care oameni erau dezumanizati, antrenati de un mecanism social implacabil si nu se mai bucurau parca de nimic, intr-un decor in doua dimensiuni, viata mea animata de mondenitati vlaguite, preocupata de aparente, de evitarea socurilor si a realitatii neplacute a supravietuit si datorita "CREDINTEI" in ceea ce am facut, in cariera mea, unora neplacuta astazi : CARIERA MILITARA pe care o recomand cu caldura si respect!


--------------------
"Nu-i ambitie marunta sa vrei sa intri in sufletul oamenilor" FLAUBERT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 27 May 2006, 04:16 PM
Mesaj #6


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bine ai venit printre noi, draga Doina!
Uite, te rog primeşte şi primul buchet de flori!
Aşteptăm şi primele īntrebări. flowers.gif flowers.gif flowers.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 31 May 2006, 07:29 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Bine ai venit la han,Doina Bumbut!
Interesanta cariera ti-ai ales!Imi amintesc de anii cand devoram cartile lui Ion Grecea si visam cu ochii deschisi la graniceri frumosi sau artileristi romantici... wub.gif Cred ca e o meserie frumoasa si mai ales riguroasa.Cu toate acestea nu sunt putini cei ce-si doresc o cariera militara.Examenele la scolile militare sunt greu de trecut,concurenta e mare si sunt niste conditii de indeplinit:rezistenta fizica,sanatate perfecta...Am observat ca in ultimul timp aceasta meserie face cu ochiul multor fete.
Nu este greu pentru o femeie sa reziste intr-o lume pana nu de mult a barbatilor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 31 May 2006, 08:20 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Draga Doina,as dori sa aflu de ce capitanul (femeie)care imi era instructor de an pe cind imi faceam stagiul militar in timpul facultatii, stagiu de care n-am scapat cu toate platfusurile si suflurile sistolice din lume,era o fiinta scarboasa si nesuferita cum nu s-a mai vazut alta...desi mentionez nu era urata, deci probabil nici complexata si nici noi fetele, nu eram niste "venite cu pluta" sau needucate/ingalate/etc ,etc?


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 31 May 2006, 09:52 PM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Michelle @ 31 May 2006, 09:20 PM)
Draga Doina,as dori sa aflu de ce capitanul (femeie)care imi era instructor de an pe cind imi faceam stagiul militar in timpul facultatii, stagiu de care n-am scapat cu toate platfusurile si suflurile sistolice din lume,era o fiinta scarboasa si nesuferita cum nu s-a mai vazut alta...desi mentionez nu era urata, deci probabil nici complexata si nici noi fetele, nu eram niste "venite cu pluta" sau needucate/ingalate/etc ,etc?

De regula, la "trupa" sunt trimise cadrele mai sarace cu duhul! wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 1 Jun 2006, 03:33 AM
Mesaj #10


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Eu recomand tuturor cea mai veche meserie...Ofer consultanta de specialitate girlchat.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOINA BUMBUT
mesaj 1 Jun 2006, 08:54 AM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 26 May 06
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 8.301



In Romania din 1973 nu mai este considerata o profesie exclusiv a barbatilor! Facuta cu multa pasiune, cu dragoste, cu sacrificii, imaginatie si putere de a lupta este, vazuta din interior o profesie ce nu seamana deloc cu o meserie obisnuita.Programul este obositor, chiar extenuant,cu impliniri si nereusite ca in orice meserie si poti castiga respectul sau invidia din partea colegilor barbati (unii timitandu-te la "cea mai veche meserie...",poate si de frica ca poti mai mult de atat si ei saracii alta sansa nu au) sau sa lasi amintiri triste in urma ta facand din cei ce i-ai instruit adevarati "inamici" ai "uniformei". Cert este ca daca in 1990 primele decrete date au fost legate de avorturi si "sa nu mai faca fetele armata.."azi, in 2006 liceele militare, facultatile de profil, Academiile sunt cautate de fete si exista fete atat in armata, politie, Jandarmerie, cat si in aviatie , marina etc. si nu cred ca de cele care nu le duce mintea ci dimpotriva!


--------------------
"Nu-i ambitie marunta sa vrei sa intri in sufletul oamenilor" FLAUBERT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Jun 2006, 09:29 AM
Mesaj #12


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Am stat de vorbă cu o elevă de clasa a VIII-a care vrea să īmbrăţişeze cariera militară. A trecut de probele eliminatorii. Dar, din calculul făcut, a constat că īi trebuie o medie de peste 9,85 la capacitate ca impreună cu media din generală să poată ocupa un loc....
Īn şcoala ei, īn ordinea mediilor eleva se situează pe primele 10 locuri, dar, de multe ori aceste locuri sunt duble, triple sau chiar cvadruple (ca număr de persoane cu aceeaşi medie).
Problema este ca sunt mulţi solicitanţi iar locurile limitate la 2-3 clase.
Nu pun problema dintr-un punct feminist de vedere, ci din perspectiva alinierii cu celelate state unde femeia este admisă in armata la toate armele si gradele.
Societatea actuală este mult mai permisivă decāt cea īn care tu te-ai afirmat, cānd armata era īncă o lume exclusivă a bărbaţilor.



--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 1 Jun 2006, 09:34 AM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Sincer, decizia cu fetele care nu mai trebuie sa faca armata mi-a produs cea mai mare bucurie post-revolutionara ! Era un cosmar deghizatul in pastaie saptamana de saptamana si aberatiile pe care trebuia sa le ascult 4 ore. Plus ca aveam doua capitanese, una mai capitaneasa decat cealalta. Se trezisera la un moment dat cu o idee fenomenala. Sa ne taiem unghiile pana in carne, ca altfel nu se potrivesc la uniforma. Evident ca nu mi-am tinut gura si le-am explicat ca sunt soldat 4 ore pe saptamana, in rest sunt studenta, asa ca e cazul sa ma scuteasca. Nu spun ce scandal a iesit dup-aia !!!


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 1 Jun 2006, 07:16 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



He,he,he...inca o copila traumatizata de stagiul militar! rofl.gif Mie mi-a ramas vie in amintire cum statea biata mantaua aia pe mine,ca nu ne prea potriveam una cu alta,ea era talia IIa adica pentru scunde si plinute iar eu tot inalta si chiar mult mai slaba eram. Capitanesei nu prea-i convenea sa ma monteze sefa de plooton(caci inaltimea era criteriul de selectie,v-ati prins! wink.gif ) si ma persecuta brow.gif caci nu-i placea neobrazarea mea de a nu fi capabila sa bat pas de defilare decit "american style"Cu toate astea a trebuit sa recunoasca ca am tras cel mai bine in poligon desi pm-ul avea ditamai deviatia tongue.gif si zanganeau lopetica si tot harnasamentul ala pe mine, iar casca in cadea pe ochi la 40 grade Celsius. Si toata aventura asta s-a terminat brusc in dec '89 cind mai aveam citeva luni sa ne faca sublocotenente,am ratat-o si p-asta rofl.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 1 Jun 2006, 07:17 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Jun 2006, 08:17 PM
Mesaj #15


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Michelle, este evident ca nu era această carieră pentru tine.
Dar, cine doreste să o īmbrăţişeze este bine să cunoască şi optica ta.
Cred că stārneai tot rāsul, după cum am rās şi eu acum de povestirea ta.
Toţi trecem prin viaţă prin fel de fel de peripeţii, care mai de care mai nostime.

Haideţi să vedem cine doreşte nişte amănunte legate de această carieră. Care sunt cerinţele actuale, mă rog, voi cei mai tineri ştiţi ce anume vă interesează.
Pe viitor vom mai putea pune īntrebări şi altor specialişti din diverse domenii.



--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman