HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Rolul Comitetului De Parinti, Care este rolul sau
ducoro
mesaj 30 Nov 2005, 10:27 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



Sunt relativ nou la HanulAncutei si nu stiu daca s-a mai discutat dar as dori sa incercam o discutie despre rolul pe care ar trebui sa-l aiba comitetul de parinti intr-o institutie de invatamant, cind si cum ar trebui sa intervina real in viata acelei institutii.

ducoro


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 30 Nov 2005, 05:24 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Coane ducoro......daca baietii de la comitet sunt de comitet, scoala respectiva are doar de castigat....din pacate, multi din acei parinti au impresia ca stiu mai bine decat cadrele didactice, isi baga nasu pe unde nu le fierbe oala si mai mult incurca!

Parere personala.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 30 Nov 2005, 05:29 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



Si eu sunt interesat de subiect, nu de alta dar sa stiu ce ma asteapta. Poate ne povestiti din experientele voastre.


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Nov 2005, 05:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ducoro
mesaj 30 Nov 2005, 07:40 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



Eu de un an de zile,sunt presedintele comitetului de parinti in scoala unde activeaza copilul meu.
Nu am fost informat,sau chemat la nici o activitate importanta a scolii.Oare conducerea acestei scoli este deasupra regulamentelor scolare? wub.gif


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 30 Nov 2005, 07:45 PM
Mesaj #5


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Din pacate comitetul de parinti ,cere lucruri imposibile pentru scoala in care activeaza odrasla . Problema fundamentala a unei scoli sunt banii ,fara fonduri scoala carpeste .
Comitetul de parinti in general nu poate face nimic , decat sa propuna si iar sa propuna .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ducoro
mesaj 30 Nov 2005, 07:52 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



Atita timp cit directorul se delimiteaza, mai bine zis se tine la distanta, de parinti si de acei patroni,care la rindul lor au copii in acea scoala,cum se pot face rost de fonduri.Conducerea scolii are dreptul sa cheltuiasca fara sa ceara socoteala doar banii guvernamentali, pentru care dau socoteala Curtii de conturi. Ei ar vrea sa aiba si surse extrabugetare, dar fara sa le ceara nimeni socoteala!!!!!!! Oare pentru a avea bani este greu sa ......ceri ajutor.Sau au impresia unii ca le sunt subminate functiile.Sa fiu scuzat, dar functia care nu are o baza solida financiara, este de cirpaci. wub.gif


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 30 Nov 2005, 07:54 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Vicos @ 30 Nov 2005, 07:45 PM)
Din pacate comitetul de parinti ,cere lucruri imposibile pentru scoala in care activeaza odrasla . Problema fundamentala a unei scoli sunt banii ,fara fonduri scoala carpeste .
Comitetul de parinti in general nu poate face nimic , decat sa propuna si iar sa propuna .

Depinde...............

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 30 Nov 2005, 08:15 PM
Mesaj #8


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Comitetul de parinti NU are putere deplina de a luat decizii , si sa fie dusa pana la bun sfarsit . Comitetul de parinti propune , iar directorul ia decizia pe care o crede el de cuviinta .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ducoro
mesaj 30 Nov 2005, 08:17 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



QUOTE (Vicos @ 30 Nov 2005, 07:45 PM)
Din pacate comitetul de parinti ,cere lucruri imposibile pentru scoala in care activeaza odrasla . Problema fundamentala a unei scoli sunt banii ,fara fonduri scoala carpeste .
Comitetul de parinti in general nu poate face nimic , decat sa propuna si iar sa propuna .

Ai citit vreodata regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamint preuniversitar?De la un cap la altul?Pina astazi nici eu nu l-am citit. Sunt nervos de felul in care suntem manipulati,atit noi,parintii cit si elevii. Nici un director si inclin sa cred ca si nici un profesor in romania nu vrea ca elevii si parintii sa cunoasca aceste prevederi. Altfel cred ca cineva mi-ar fi spus, vezi ca trebuie sa faci asta...... citeste asta.........!?! Noroc ca s-a inventat net.-ul
Apropo,daca vrei sa afli care sunt drepturile elevilor si cum isi pot exprima ei anumite optiuni, iti recomand :
http://www.edu.ro/download/rofpreu1.doc


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman