HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Profesorii Iau spaga?
Figaro
mesaj 20 May 2003, 12:10 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Un subiect interesant. De ce, cum si in ce conditii?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 20 May 2003, 05:59 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



De ce? blink.gif Mai multe motive: pentru ca au salariile mici, iar un ban in plus nu strica wink.gif , pentru ca asa a fost invatat romanu', "sa primeasca".

Acum depinde ce intelegi prin spaga, sa stii ca mie mi se pare o forma de spaga sa dai meditatii, fortat, elevului care nu a reusit sa promoveze, pentru a-l ajuta, chipurile. De fapt scopul este acela de a mai suge niste bani de la elevi, constienti fiind ca oricum copilu' nu va invata la materia sa, dar totusi cu o picatura de constiinta, daca putem sa o numuim asa,
Mai exista si acele spagi, care sunt indiscutabil spagi ph34r.gif Adica se stabileste un pret pe care il platesti pentru a trece la o anumita materie. Acest tip de spaga se practica atat in licee cat si in facultati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 20 May 2003, 09:44 PM
Mesaj #3


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Da, shpaga se da si se primeste fara nici o problema. De obicei, din lacomie. Sa nu-mi spuneti ca un prof universitar care are ca taxa de meditatie 500k pe 1h si 1/2 nu are bani....asta deja e lacomie....
Ca fapt divers, intrarea la o anume facultate de medicina este zece mii de dolari.
In ce conditii chiar nu stiu, n-am fost pus in situatia si nici n-am auzit vorbindu-se despre acest lucru la modul serios (pt ca daca vrei barfe, am destule).


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 May 2003, 09:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Petru
mesaj 21 May 2003, 09:32 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Este imposibil sa nu ia spaga cand aceasta e la ordinea zilei...dar cred ca nu putem generaliza si sa spunem ca majoritatea profesorilor cer mita...este cred incorect.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 23 May 2003, 11:06 AM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



De inceput: Poate imi dati si mie niste sugestii, ca dau bacul smile.gif

Acum sa va zic o povestioara, care insa este adevarata, povestita de un prieten de-al meu, care este elev la Drept - Craiova. Un profesor (nu mai stiu nici materie, nici nume) a CERUT catorva elevi, printre care si prietenul meu, o lada frigorifica, pentru a promova examenul. Si chestia asta a facut-o nu neaparat pentru ca elevii respectivi nu invatau, dar asa se practica - se aleg unii care dau si trec, sau nu dau si pica - orice-ar fi.
Ei, si baietii au investit, au luat lada frigorifica si au dus-o profesorului. Profesor care, s-a uitat mirat la ea si le-a zis: "Pai de ce mi-ati adus lada frigorifica? Ce sa fac cu ea? Nu vedeti ca e goala?" blink.gif Si baietii au trebuit sa o si umple... dry.gif Mie, unul, mi se pare nerusinare pe fatza...

In alta ordine de idei - bine a zis Petru - majoritatea iau spaga... pt ca sunt unii care nici nu vor sa auda de asa ceva... (am fost si eu pus in aceasta situatie, din pacate, si... am fost refuzat biggrin.gif )


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 29 May 2003, 01:35 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




O data luau spaga daca li se dadea. Acum cer spaga si inca iti si fixeaza suma.

Asta e fratilor...nu toti, dar marea parte atunci cand au posibilitatea...si asta de la invatatori de generala pana la profi. universitari.

Tocmai de asta in marea parte a lumii, diplomele obtinute in Romania nu fac doi bani, mai ales cele a strainilor ce au venit in Romania la studii.

Din pacate

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 6 Jun 2003, 10:05 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Este drept ca mita reprezinta unul din viciile fundamentale ale societatii actuale dar cred ca exista suficiente motive sa credem ca scoala in general nu are de suferit de pe urma unor profesori care incearca sa-si rotunjeasca veniturile...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 6 Jun 2003, 12:51 PM
Mesaj #8


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



E adevărat: școala în sine nu are de suferit. Unele persoane însă da. Dar dacă ne mulțumim să acceptăm superioritatea sistemului asupra individului, atunci n-avem de ce să ne facem probleme. Școala va rămâne tot școală... biggrin.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 6 Jun 2003, 07:21 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Geni uite un sfat:
In sala in care sustii proba de bac vor veni supraveghetori puneti frumusel bani luati un Kent , un FHM, o revista cu masini si o revista de barfe despre vedete, 2-3 Poiene,niste cipsuri si 2-3 sticle de 1 l de coca cola..........
in fiecare zi......
puneti pe unu mai tupeist care are curaju sa i le puna in brate sau eventual sub catedra......si s-a rezolvat......cel putin asa mergea cand am dat eu bacu acu 2 ani.... dry.gif
aaa si inca ceva daca intrii la faculta sa nu dai din primu an mita ca de te "simte" profu ca ai bani nu scapi nici de inveti...... ph34r.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 6 Jun 2003, 07:29 PM
Mesaj #10


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Din cate stiu, la supraveghere vor veni profesori din alte licee; sau ma insel? blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 6 Jun 2003, 07:31 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Da de obicei vin de la alte licee sau de la scoli generale......dar pe cine impiedica chestia asta?unii poate ca fac gura ((si sunt severi de dragu liceului lor) insa nu te da nimeni afara din bac.... pare putin verosimil


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Jun 2003, 02:12 AM
Mesaj #12





Guests






Hmm...De acord cu Carmi la faza asta...Asa am facut si eu acum 2 ani...Din pacate am dat peste 2 cutre la biologie, de nu ne lasau nici sa respiram, ce sa mai zic de copiat sau discutat intre noi? In rest profesorii au fost chiar indulgenti , pot zice...
Chiar mi-a parut rau ca la plecare nu m-am facut ca am confundat sacosele si sa le iau tot ce puseseram noi acolo...Dar sunt sigura ca le-a stat in gat la cate injuraturi au primit!!
Anyway, inca o faza legata de bac: am avut norocul sa fiu prietena unui tip ai caror parinti erau cu influenta...Drept urmare am avut subiectele de bac cu 2 zile inainte...Stiam sigur ce se da...Logic ca le-am aprofundat cat s-a putut de bine(la mate am avut subiectele).Dupa calculele mele facusem de nota 7 cel putin si sunt sigura ca am facut bine, deoarece erau exercitii si probleme pe care le stiam, insa, la rezultate statea scris frumos 5,10...De ce? de motiv ca nu am dat spaga....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
desperado
mesaj 7 Jun 2003, 08:00 AM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 6 June 03
Din: /home/bed
Forumist Nr.: 362



Chiar daca vin din alte scoli si licee tot la fel el. Cand am dat eu supravegetorii se uitau pe geam in loc sa aiba grija de noi si in sala se copia pe rupte.


--------------------
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 7 Jun 2003, 09:14 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Ceva mai sus s-a spus ca spaga la bac a fost floare la ureche. In cazul meu,am dat bacul acu' 3 ani, nu s-a intamplat acest lucru. Este adevarat ca unii candidati au fost privilegiati deoarece profesorii examinatori erau prieteni buni de familie,dar in general nu s-au intamplat cazuri de mita pe fata.
Zilele trecute am vazut un reportaj la TV unde cativa elevi de cls a XII-a nu aveau nici o jena sa afirme ca vor trece bacul dand mita,au oferit chiar unele detalii in privinta acestui fapt.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 7 Jun 2003, 01:09 PM
Mesaj #15


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Da, Carmi... acum este putin altfel cu bacul... nu mai trebuie sa fie unul cu tupeu care sa dea la profi kentu si toate cele... Acum se strang banii dinainte pt tot liceul, si fiecare clasa are o zi de examen cand trebuie sa aiba "grija" de profesori. Deci... din pctul asta de vedere, totul este rezolvat, pe fatza, cu stiinta directorului si liceului... Chiar se fac liste (la secretariat) cu cati bani pune fiecare blink.gif Dar nu mai ajunge atat... smile.gif
In plus, liceul meu este in mare conflict cu un alt liceu din oras, si Doamne-fereste sa pice ei la asistenta, ca ne-am ras de pe fata pamantului (la fel e si cu cei din leceul cu pricina biggrin.gif )


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 7 Jun 2003, 03:13 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Am inteles ca in acest an s-au schimbat regulile, ca supraveghetorii nu mai au voie sa se plimbe prin clasa. In orice caz este mult mai greu sa copiezi decat in anii precedenti deoarece vor fi teste grila si, daca am inteles bine, vor fi 14 teste diferite ( asa este?), aproximativ egal cu numarul elevilor dintr-o sala, daca se va intampla asa va fi destul de greu sa copiezi.

Asa cum a spus si Carmi este bine sa luati sucuri, prajituri si reviste, daca supraveghetorii vor dori va vor lasa sa copiati daca nu...Este imporatnta si atitudinea directorilor, ei pot aranja multe, ei sunt cei care decid daca veti fi sau nu lasati sa copiati.

Si inca un pont pentru cei ce se pregatesc sa dea bacu', la examele orale conteaza mult prima impresie, asa ca aveti grija cu ce va imbracati ( acesti profesori nu stiu cat de buni sau slabi ati fost la materia respectiva in liceu asa ca incercati sa pareti foarte stapani pe voi). Poate ca ati mai auzit aceste lucruri, dar nu strica sa la amintesc si eu. wink.gif A, da, vorbiti cat mai mult, pregatiti-va din banca "discursul", nu lasati profesorul sa traga de voi, chiar daca nu stiti bine subiectul, puneti accent pe ceea ce ati invatat si evitati expresiile de genu' "daca imi aduc bine aminte" sau "daca nu ma insel". Sper sa va fie de ajutor aceste sfaturi( probabil ca le-ati mai auzit), pe mine m-au ajutata si pe cei pe care ii cunosc.

Multa bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 8 Jun 2003, 01:42 PM
Mesaj #17


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Daphne, sti tu ceva cu testele grila smile.gif Care este faza, de fapt (lucru care mi se pare nedrept si total aiurea):
Voi vorbi despre profilul meu, unde oblicatoriu ai de ales intre Istorie si Geografie (ambele ale Romaniei). Ciudatenia aici consta in faptul ca cei care dau la istorie, intr-adevar, vor avea raspunsurile in alta ordine la grile. Insa nu la fel se va intampla la geografie, unde toate foile vor fi la fel blink.gif Ceea ce ma face pe mine sa strig: Asta-i discriminare! smile.gif Insa... ce sa facem? Sistemul de invatamant romanesc! Acum, cu ingredienti activi si la jumatate de pret! biggrin.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 8 Jun 2003, 03:26 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Nu te contrazic deoarece nu am argumente, dar nu mi se pare deloc normal sa se intample asa. Sper ca tu ti-ai ales geografia in cazul acesta wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Jun 2003, 06:23 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Eu sper ca ti-ai ales materia la care esti mai bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 9 Jun 2003, 08:18 PM
Mesaj #20


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Da... ai dreptate gio... si, din pacate, am ales istoria... Oricum, nu stiam cand am ales-o cum o sa fie, si, in orice caz, geografia nu mi-a placut niciodata. SI, normal, si mie mi se pare nedrept, dar de geaba zic eu asta. Cel putin de geaba pentru cei care ar trebui sa auda biggrin.gif

Gio19 (banuiec - Giorgiana? smile.gif ) - daca "19" reprezinta varsta ta... inseamna ca ai dat bacul recent... sau ca il vei da. Asa ca... asteptam pareri si din partea ta!


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 10 Jun 2003, 05:09 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



ia auzi!!! se fac si liste....s-a "modernizat" mult de acu 2 ani...... rolleyes.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adi
mesaj 16 Jun 2003, 09:34 PM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 12 June 03
Forumist Nr.: 374



Eu cred ca se da mita oriunde, nu doar in invatamant! Dar nu se numeste "spaga" sau "mita", ci "atentie", "cadou", "felicitare", "grija de profesori", "suc, prajituri", "cazare" etc. Acest fenomen a existat dintotdeauna si va exista mereu acolo unde vor fi oameni. E atat de generalisat, incat cred ca e necesara o redefinire a termenului, situatiilor si contextului legate de "spaga". Iar acest obicei nu e caracteristic doar Romaniei, exista oriunde in lume, bineinteles, la alte niveluri... huh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Jun 2003, 11:25 PM
Mesaj #23


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



adi, e vorba de spaga data in schimbul unei note bune sau al trecerii unui examen. Oricum o dai se cheama spaga sau mita.

Eu sunt in State si nu exista asa ceva. Mita este ceva tabu in societatea asta (si sunt de acord ca nu a fost eradicata, inca se intampla in anumite domenii dar este ofensa federala). Vorbind insa de scoala, nu am auzit de mita si nici de atentii pentru profesori.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adi
mesaj 19 Jun 2003, 04:53 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 12 June 03
Forumist Nr.: 374



Pai, daca asa sta treaba, atunci nu mai stiu ce sa zic... Cred si stiu, de fapt, ca se da mita in scoli, inc adin frageda pruncie. Noi cand am dat bacul nu cred a fost vorba de mita. Am adunat niste bani pt. ca liceul, ca organizator al examenului, sa poata avea grija de profesori in sensul de a le putea pune la dispozitie niste sucuri, cafel, snacks-uri, sandwich-uri, chestii de udat gatul si inselat foamea in pauza, avnd in vedere ca ei urmau sa stea cateva ore bune prin liceu fara sa poata merge la magazin, la restaurant sau acasa... Cred ca era o chestie de bun simt... Nu stiu sa se fi facut "invarteli". Facand parte dintr-un liceu de elita eram majoritatea bine pregatiti... Dar cine stie?!? Poate or fi fosdt si spagi, n-am de unde sti. Dar daca au fost, nu s-au dat pe fata. Mai exista atata decenta, sa zic asa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lorena
mesaj 23 Jun 2003, 08:47 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 20 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 393



mai sa fie! cred ca mita nu este altceva decat un obicei prost al romanilor si deriva din lipsa acuta de bani . De aici incep toate problemele; iar pentru ca cei din generatia parintilor nostri nu sunt invatati sa munceasca si peste program, sa mai faca si altceva decat ceea ce au fost pusi sa faca, atunci stau la birou, picior peste picior si se uita la tine cu subinteles... este si cazul profesorilor, chiar daca nu 100% dar sunt unii care intrec masura...cred ca mita este in stransa legatura cu faptul de a nu fi de obicei multumit cu ce ti de da, si din prea multa comoditate, stai si astepti ceva in plus; e un fel de cersetorie mascata...


--------------------
~lorena~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Jun 2003, 09:01 PM
Mesaj #26


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



[Off-Topic] Lorena, bine ai venit la Han!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 24 Jun 2003, 09:57 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (lorena @ Jun 23 2003, 09:22 PM)
mai sa fie! cred ca mita nu este altceva decat un obicei prost al romanilor si deriva din lipsa acuta de bani . De aici incep toate problemele; iar pentru ca cei din generatia parintilor nostri nu sunt invatati sa munceasca si peste program, sa mai faca si altceva decat ceea ce au fost pusi sa faca, atunci stau la birou, picior peste picior si se uita la tine cu subinteles... este si cazul profesorilor, chiar daca nu 100% dar sunt unii care intrec masura...cred ca mita este in stransa legatura cu faptul de a nu fi de obicei multumit cu ce ti de da, si din prea multa comoditate, stai si astepti ceva in plus; e un fel de cersetorie mascata...

Bine zis "un obicei... al romanilor". Cred ca fiecare dintre noi cunoaste destule cazuri in care esti indemnat "mergi cu un pachet de...", " ia si o sticla de..." etc. Parca e o "traditie" din tata-n fiu!
Insa nu poate fi inchipuita o societate in care mita sa nu existe, alaturi de coruptie,poate chiar saracie si de ce nu de grupuri-grupulete de mafioti.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lorena
mesaj 24 Jun 2003, 12:13 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 20 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 393



QUOTE
[Off-Topic] Lorena, bine ai venit la Han!


Mersi, Mihai! rolleyes.gif


--------------------
~lorena~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 24 Jun 2003, 02:09 PM
Mesaj #29


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Strikin' news: Se zvoneste ca la mine in oras nota 10 la bac, pe linie (plus admisurile la oral) ar costa "modesta" suma de 2000 para. Si asta dupa ce, cum am mai zis, fiecare elev din fiecare clasa de a 12-a a fost obligat sa dea 500 000 lei pentru protocol... Ca la mine, la prima proba de bac, la romana, cand scriau profii ceva pe hartiile lor, pur si simplu le cadeau fructe de pe masa (banane si portocale, nu mere si cirese!) Si aici vorbesc cat se poate de serios! 50.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lorena
mesaj 24 Jun 2003, 02:56 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 20 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 393



asta e -general vorbind-daca nu ai invatat nimic si ai bani...dai si la altii ca deh! nu-i frumos sa-i tii numai pentru tine wink.gif credeam ca s-au mai domolit oamenii dar se pare ca nu; ba din contra, saracia e si mai mare de unde rezulta ca si coruptia face progrese mad.gif e chiar ironic, dupa ce si-au facut astia de la guvern atata reclama de au ajuns sa infiinteze si un 'parchet anti-coruptie'...plus cativa profesori universitari -si aici vorbesc de o universitate si un caz cunoscut si mediatizat- care au fost 'demascati'...e o adevarata harababura...

solutia nu stiu care ar fi; poate propuneti voi ceva...- viitorul ne apartine 35.gif


--------------------
~lorena~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 24 Jun 2003, 08:08 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Adevarat graiesti Lorena "viitorul ne apartine" --insa cu traditia ce ne facem?? rolleyes.gif
Off: bine ai venit!!


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 25 Jun 2003, 12:26 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (lorena @ Jun 24 2003, 03:31 PM)

si-au facut astia de la guvern atata reclama de au ajuns sa infiinteze si un 'parchet anti-coruptie'...plus cativa profesori universitari -si aici vorbesc de o universitate si un caz cunoscut si mediatizat- care au fost 'demascati'...e o adevarata harababura...

solutia nu stiu care ar fi; poate propuneti voi ceva...- viitorul ne apartine 35.gif

Masura infiintarii acelui Parchet nu este una originala si nu este efectul numai si numai al Guvernului. Exista asemenea Parchet in Spania,Italia... Iar eforturile unor organisme internationale de monitorizare s-au centrat spre a cere Romaniei masuri concrete de lupta impotriva coruptiei. Ideea acestui Parchet nu e rea dar inca nu-si face treaba.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lorena
mesaj 25 Jun 2003, 07:41 PM
Mesaj #33


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 20 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 393



QUOTE
insa cu traditia ce ne facem??-Carmi


Traditia luatorilor de mita? ar fi o problema, intr-adevar. Ideea e sa nu continuam si noi pe aceeasi linie.

Cat despre parchetul anti-coruptie, nu cred ca e singurul care 'nu-si face treaba' cum trebuie. Era vorba de cei care tot spun ca eradicheaza coruptia -si normal ca acest lucru sa le fie cerut nu neaparat de organisme internationale dar de cetateni! in primul rand. Ce ne intereseaza pe noi ca vrea nu stiu cine sa dispara coruptia in Romania? Noi nu suntem in stare sa ne dam seama de acest lucru? noi am fi primii care sa ne bucuram de rezultate, nu?



--------------------
~lorena~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 27 Jun 2003, 09:00 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



LORENA,

Sunt de acord cu tine ca masurile anticoruptie ar trebui luate in principiu de autoritati ca urmare fireasca a sezisarii fenomenelor de coruptie de catre cetateni si nu ca urmare a "imboldului" unor organisme de profil intenationale. Insa cum si pana la infiintarea acelui Parchet coruptia era pedepsita si imputata, iar autoritatile romane nu au reusit o amelioarare a acesteia cred ca se punea problema necesara ca justitia romana sa primeasca un "sfat" din partea altor state unde se fac si s-au facut progrese in acest sens. Nu e nimic de reprobat in acest gest, dimpotriva...
Este evident ca romanul de rand o sa fie primul ca va simti primul pe propria-i piele ce inseamna un sistem juridic national eficient si pus in slujba apararii intereselor cetateanului. Asta este unul din punctele pe care Romania le are de indeplinit pentru a se alinia la standardele U.E. In momentul de fata cei care ne guverneaza spun ca vom indeplini aceasta conditie pana la sfarsitul acestui an... insa au aparut cum era si firesc voci in presa care au intrebat retoric:"se vor face in trei luni lucruri care nu au putut fi facute timp de 13 ani?!" Dar sa asteptam Raportul de tara din partea Comisiei europene.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lorena
mesaj 27 Jun 2003, 12:16 PM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 20 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 393



bine Petre, sa asteptam atunci! biggrin.gif


--------------------
~lorena~
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 02:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman