HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Diplomele: Prostitutie Intelectuala?
mărăcine
mesaj 17 Jun 2005, 02:35 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Ma tot gandeam la acest lucru: pentru marea majoritate a studentilor romani, continutul propriu-zis al studiilor universitare e destul de putin important. Pe cei mai multi ii auzi spunand: "In ziua de azi, fara diploma nu faci nimic!" Sigur ca nu pot fi ei acuzati pentru aceste idei, ele circula in cercurile sociale cele mai largi, si inevitabil ajung sa fie preluate.

Pe de alta parte insa, prin facultati lucrurile sunt facute in foarte mare masura de forma. Nu vreau sa deschid aici dezbaterea despre ce e util si ce e inutil, exista deja un subiect care trateaza aceasta tema. Faptul e ca informatiile sunt preluate de foarte multe ori in scarba, sau cel putin fara chef, in noapte dinaintea examenului. Acolo unde ti se mai cer proiecte, referate si alte alea, se copiaza pur si simplu idei de prin alte parti, contributia personala fiind minima. La facultati axate pe latura socio-umana, de multe ori studentii scriu o multime de banalitati sau chiar aberatii, pentru a umple un anumit numar de pagini. Mai sunt citate anumite lucrari doar ca sa scrie cat mai mult la bibliografie. Si toate astea, pentru ca la final te asteapta minunata, mult-ravnita diploma.

Daca, asadar, ne gandim la faptul ca primul loc il ocupa "hartia" aia cu care crezi ca vei fi mai usor angajat, iar studiile universitare (daca pot fi numite asa) le faci mai mult in siktir, sau cel putin fara vreun interes deosebit, ne-am putea intreba daca aceasta goana dupa diplome nu e cumva o forma de prostitutie, o prostitutie a intelectului...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Jun 2005, 02:38 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Are si prostitutia rolul ei. Parerea mea. cool.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jun 2005, 02:53 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Unii sunt de parere ca cea mai buna decizie pe care o pot lua studentii este sa renunte la scoala. Uite aici: http://www.wired.com/news/culture/0,1284,6...tw=wn_tophead_6


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jun 2005, 02:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dascalita
mesaj 17 Jun 2005, 04:26 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



N-as zice chiar asa...Sunt totusi multi studenti care invata cu pasiune.Cei care trateaza studiile cu "sictir" ajung apoi sa nu-si gaseasca nicaieri un loc de munca.Nu cred ca are sens sa faci o facultate numai de dragul diplomei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 17 Jun 2005, 06:33 PM
Mesaj #5


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dascalita @ 17 Jun 2005, 05:26 PM)
N-as zice chiar asa...Sunt totusi multi studenti care invata cu pasiune.Cei care trateaza studiile cu "sictir" ajung apoi sa nu-si gaseasca nicaieri un loc de munca.Nu cred ca are sens sa faci o facultate numai de dragul diplomei.

Nu cred ca e chiar asa. Eu am invatat la inceput cu pasiune, in primul semestru. Dupa care am fost atat de dezamagita de de atitudinea profesorilor si de felul in care ni se prezentau materiile incat greu ma mai convingeam apoi sa trec pe la cursuri. Frecventam laboratoarele de info, in rest...

Si ghici? Mi-am gasit de lucru chiar inainte de terminarea facultatii, si mi-am gasit chiar in domeniu. Si acum lucrez tot pe specialitatea mea, dar in alta tara.
Trebuie sa recunosc insa ca daca nu as fi avut diploma de licenta, nu as fi reusit sa ma angajez afara pe specialitatea mea.

Faptul ca n-am apreciat ceea ce se intampla in facultate in ansamblu, nu m-a impiedicat sa devin un bun profesionist.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Jun 2005, 08:19 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (dascalita @ 17 Jun 2005, 05:26 PM)
N-as zice chiar asa...Sunt totusi multi studenti care invata cu pasiune.Cei care trateaza studiile cu "sictir" ajung apoi sa nu-si gaseasca nicaieri un loc de munca.Nu cred ca are sens sa faci o facultate numai de dragul diplomei.

Draga Dasca smile.gif

Diploma in ziua de azi e doar o simpla formalitate de a ajunge la un interviu pt. un loc de munca sad.gif

Din pacate acest sistem e actual in Ro. pana in ziua de azi sad.gif

Cel mai bun prieten al meu a candidat la un post de lucru unde s-au inregistrat peste 3000 de candidati....( n-am gresit numarul ) si au fost doar locuri libere.

Cu toate ca facultatea a facut-o mai mult pe malu marii, cursurile le-a luat de la alti colegi si a fost in mare un student free. acest prieten e unu din cei zece din conducerea Intel!

De mult costumu nu mai face impresie............

Sorin


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 18 Jun 2005, 12:15 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Va dati seama ca dupa criteriile din America, cei care copiaza idei ar putea nu numai sa primeasca note cam proaste, dar sa mai fie si acuzati de plagiat? Se poate intimpla chiar daca nu copiaza cuvint cu cuvint. De ce credeti ca am visat ca facultatea a zis ca am plagiat la un curs si ca vrea sa imi ia diploma dupa 8 ani? Am luat un B pe o lucrare care era inspirata in mare masura din idei imprumutate, iar profesorul a mentionat dupa aceea in clasa exact sursele mele si unele idei (foarte natural si la subiect, dar cred ca a vrut sa ma avertizeze). S-a multumit sa-mi dea o nota mai mica decit imi dadea de obicei, iar eu am tacut din gura. Unele institutii interzic chiar si parafrazele, altele nu. Chiar e posibil sa modifici o fraza si sa se considere ca seamana prea mult cu originalul sau sa se considere ca plagiezi pentru ca ideile originale sint prea putine (ceea ce explica de ce as fi putut eventual sa fiu acuzata de plagiat desi nu copiasem totul cuvint cu cuvint).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jul 2005, 07:21 PM
Mesaj #8


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



stiu o sefa de promotie care se munceste enorm pentru un salariu la limita decentei...
mai stiu un un tip care ... s-a chinuit din greu sa treaca fiecare an... la limita... si care astazi traieste la limita indecentei

si asta pentru ca scoala de la noi este anacronica. pune enorm accent pe teorie, prea putin pe practica si ZERO taiat pe atitudine!!!

sefa de promotie de care spuneam, a luat toate examenele cu super note, dar a devenit celebra cind nu a reusit sa recunoasca un rulment, odata ce l-a avut in mina. nu facea legatura dintre teorie si practica!
cel ce traieste foarte bine azi... a fost intotdeauna un tip foarte practic...

depinde mult de ce obiective avem in viata. nu ii condamn pe cei ce merg la scoala doar ca sa aibe o diploma. am fost cotat ca bun inginer, si cu toate astea ... abia dupa ce nu am mai facut inginerie am inceput sa ma descurc. trebuie totusi sa recunosc ca fara o baza solida in inginerie nu m-as fi descurcat dupa ce n-am mai facut inginerie... scoala mi-a dezvoltat o anume atitudine... si... deloc de neglijat, mi-a dat sansa sa imi fac niste relatii. americanii le numesc networks/networking si se folosesc de ele pe fata

depinde de obiectivele si norocul fiecaruia


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 17 Jul 2005, 08:07 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cum adica, nu a recunoscut rulmentul? Nu cumva pur si simplu nu stia cum se cheama in limba pe care o vorbea in momentul respectiv (de exemplu, in engleza daca si-a facut studiile in romaneste)?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 17 Jul 2005, 08:27 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Rulment sau fond de rulment?


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jul 2005, 08:31 PM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sa stii ca e posibil... nu ca faza s-ar fi intimplat la practica intr-o uzina, in acelasi oras in care fata isi facea studiile...
da' asa ca chestie... stii, la ingineri se deseneaza mult... indiferent cum se numesc obectele... in desen sunt cam la fel
ar mai fi doar ca uneori desenul tehnic nu e chiar artistic, si ... deh..

pe vremuri, imputitii de maistrii trimiteau inginerii stagiari sa aduca cohlenderul... mare belea


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Jul 2005, 10:31 PM
Mesaj #12


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Si sa spele carbidul cu apa parca..... rofl.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jul 2005, 10:51 PM
Mesaj #13


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Actilyse @ 17 Jul 2005, 10:27 PM)
Rulment sau fond de rulment?

de care vrei, poate sa fie si fond de ten, ce mai conteaza, daca ai diploma te poti face de ris cum vrea muschii tai


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 18 Jul 2005, 10:56 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (bdl @ 17 Jul 2005, 10:31 PM)
Si sa spele carbidul cu apa parca..... rofl.gif

sau sa tina cablul ethernet inclinat sa curga electronii mai repede rofl.gif


bineinteles ca-ti trebuie diploma. cine-l lasa pe vecinu sa-i faca instalatia electrica care dupa aia ia foc, sau cui ii face casa badea 'Sile ca-i mai ieftin si se mira apoi ca se darima cind trece un camion pe strada...

diploma nu spune nimic despre atitudinea respectivului fata de munca ce o presteaza, dar certifica (de regula) ca individul s-a ocupat vreme de 5 ani cel putin rudimentar de ceea ce pretinde ca face.

chestia asta e importanta in domeniile de inginerie, unde la sfirsit ies "produse" care pot pune in pericol vieti daca nu functioneaza cum trebuie.

la scoala de "arte" si alte facultati de timbre treaba sta altfel...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 18 Jul 2005, 12:36 PM
Mesaj #15


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE (dascalita @ 17 Jun 2005, 05:26 PM)
Cei care trateaza studiile cu "sictir" ajung apoi sa nu-si gaseasca nicaieri un loc de munca.

da....asa e!
eu am invatat cu sictir, ca doar de aia am terminat facultatea cu 10 in licenta si medie generala 9,52....de altfel sictirul o fi si cauza pentru care nu ma pot angaja pe un post care sa fie platit asa cum se cuvine....si probabil tot din cauza sictirului (celorlalti) am ajuns sa nu pot intra intr-un examen, fiind totusi trecuta pe lista candidatilor....
n-am ce zice: la asa pasiune.... sad.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 19 Jul 2005, 12:23 PM
Mesaj #16


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Ei, carrad, concursurile /examenele nu sunt decat ca sa fie luate....prin"concurs de imprejurari" !
Ce, mai crezi ca este ceva pe merit ?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 19 Jul 2005, 02:07 PM
Mesaj #17


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



am trecut demult peste naivitatea asta....dar kiar la asa ceva nu m-am asteptat....si sunt frustrata!


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 29 Jul 2005, 05:08 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE
“ prosituţie intelectuală “

... mai bine zis prostituţie universitară . că universităţile se vând şi îşi vând diplomele ...

bine ar fi să îşi vândă ideile ... ehe !
... păcat de cei ce nu au bani nici să îşi depună dosarul ...
nu mă deranjează decât acest fapt, că cei cu un intelect deosebit au accesul la facultăţi condiţionat de punga părinţilor ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 29 Jul 2005, 05:27 PM
Mesaj #19


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (yuanescu @ 29 Jul 2005, 06:08 PM)
QUOTE
“ prosituţie intelectuală “

... mai bine zis prostituţie universitară . că universităţile se vând şi îşi vând diplomele ...

bine ar fi să îşi vândă ideile ... ehe !
... păcat de cei ce nu au bani nici să îşi depună dosarul ...
nu mă deranjează decât acest fapt, că cei cu un intelect deosebit au accesul la facultăţi condiţionat de punga părinţilor ...

Stai linistit ca cine vrea cu adevarat sa faca faculta, o sa lucreze si o sa faca la ff sau prin corespondenta. nu-i dracu chiar asa negru. ce e cu adevarat greu la o facultate e sa faci prezenta atunci cand se cere, sa te prezinti la examene la ziua si la ora care trebuie si sa vii si pregatit. nu oricine are rabdare sa faca asta. si nu e vorba de inteligenta sau capacitatea de invatare, ci de o disciplina pe care trebuie sa ti-o impui, renuntand automat la anumite libertati.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 30 Jul 2005, 08:52 AM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE
Stai linistit ca cine vrea cu adevarat sa faca faculta, o sa lucreze si o sa faca la ff sau prin corespondenta.


eu nu mai sunt în românia dar ştiu că nu mai există ff ( sau s-a reînfiinţat?)
altă problemă care apare e aceea că majoritatea facultăţilor nu au decât îmvăţământ de zi ..
politehnica ... medicina ... ştiinţele exacte ... etc nu au decât cursuri de zi ..

facultăţile care au asemenea secţii sunt f. puţine ...
în vremea mea doar dreptul, istoria, filosofia şi sportul aveau asemenea secţii ..

nu văd cum se fac laboratoarele la distanţă ..
... învăţământul la distanţă e de proastă calitate, iar dacă pe vremuri era pentru secretari de partid sau miliţieni în cea mai mare proporţie, acum e întreţinut pentru bani ...
nu are importanţă cât învaţă e important să plătească ..

QUOTE
ce e cu adevarat greu la o facultate e sa faci prezenta atunci cand se cere, sa te prezinti la examene la ziua si la ora care trebuie si sa vii si pregatit. nu oricine are rabdare sa faca asta. si nu e vorba de inteligenta sau capacitatea de invatare, ci de o disciplina pe care trebuie sa ti-o impui, renuntand automat la anumite libertati.


asta e cu adevărat greu, să mergi la cursuri şi să te prezinţi la examene ?
păi ce să mai zic ...

cât despre “ şi să vii pregătit “ asta da .. e mai greu şi depinde printre altele şi de capacitatea de învăţare pe care o negi ca funcţie a învăţării ...

QUOTE
si nu e vorba de inteligenta sau capacitatea de invatare, ci de o disciplina pe care trebuie sa ti-o impui, renuntand automat la anumite libertati.


... atât : pentru a studia şi aprofunda un domeniu îţi trebuie inteligenţă şi capacitate de învăţare fără ele poţi fi un om bun , echilibrat, disciplinat care renunţă la tot şi îşi sacrifică libertatea că în zadar este ...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 Jul 2005, 01:42 PM
Mesaj #21


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Si uite-asa, oamenii de si cu valoare ajung sa fie marginalizati si ridiculizati chiar, de de-alde ia banu/da diploma !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 08:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman