HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cărţi De Folos Pentru Profesori, ce cărţi recomandaţi profesorilor?
IoanV
mesaj 7 Jun 2005, 09:15 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



De curind am descoperit o carte pe care o consider foarte utila pentru profesori (dar si pt. alte persoane interesate de o buna predare) Cele 7 legi ale invatarii - Bruce Wilkinson. Din pacate este scumpa, aprox. 500.000 lei- 420 pagini, dar merita banii. Nu este teorie plictisitoare ci un adevarat indreptar plin de exemple concrete.

Acest topic a fost editat de IoanV: 7 Jun 2005, 09:23 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 Jun 2005, 08:45 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Din pacate nu mi-am putut permite sa cumpar"Cele sapte legi ale invatarii",am rasfoit-o la Libraria Humanitas...oare on-line nu se gaseste?
Din pacate,cadrele didactice nu-si permit sa faca astfel de cheltuieli...salariile noastre sunt asa cum sunt. mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 Jun 2005, 09:29 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Nu stiu, eu nu am gasit-o online, sau pt. download. Un capitol era pe undeva, in engleza. Cine stie, poate viitorul ne va aduce una cit mai ieftina wink.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jun 2005, 09:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 25 Nov 2005, 12:29 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Viitorul ne-a adus cartea "Cele 7 legi ale invatarii" de Bruce Wilkinson. Este disponibila pe aici pe undeva. Studiati-o fara prejudecati si nu veti regreta.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Nov 2005, 06:15 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 25 Nov 2005, 12:35 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Sincera sa fiu mi-as dori sa o citesc dar.......de unde oare atati bani ca sa o cumperi? Poate , speram sa reusim sa o gasim in biblioteca virtuala si atunci.....................dar cum noi cadrele iubim cititul si cartile o sa rupem de la gura si o sa luam carti mai departe chiar daca ai nostri guvernanti nu vor sa ne dea nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Nov 2005, 05:48 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Sincera sa fiu mi-as dori sa o citesc dar.......de unde oare atati bani ca sa o cumperi?
de ce nu te uiti cu atentie? Cartea este la indemina ta, daca vrei sa o citesti. Ea este "pe aici pe undeva", fa click pe acel link si in scurt timp (un click pe free si o scurta asteptare) ea poate veni la tine. Culoarea diferita a acelui text inseamna o legatura catre ea.
Succes!


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 25 Nov 2005, 05:51 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Multumesc , sincera sa fiu nu mi-am dat seama , probabil graba m-a facut sa nu observ.Imi pare rau , dar asta e , nu am vazut........sory!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Nov 2005, 06:21 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Nu stiu de ce iti ceri scuze, nu-si au rostul. Mai povestim dupa ce "evaluezi produsul".

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Nov 2005, 06:23 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 28 Nov 2005, 06:49 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Am inceput si eu sa citesc "Cele sapte legi ale invatarii" si ...imi e de folos!Ma bucur sa invat mereu ceva nou,sa-mi gasesc lacunele...Multumesc,Ioan V!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 Nov 2005, 09:05 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Cu mare placere. Inainte de aceasta carte experimentam si nu aveam un "cap coada" asa clar conturat. Stiam ce trebuie sa fac, dar nu stiam cum. Acum am inceput sa aflu cum trebuie cu adevarat sa predai. Si mai am de studiat.
Succes. Sper sa mai discutam, poate reusim si un rezumat.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 Dec 2005, 07:37 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



In legatura cu predarea pur teoretica...Cartea "Legile Invatarii" m-a determinat sa verific permanent"pulsul"clasei,sa "vad" mai bine de ce unii dintre micii mei elevi sunt "furati" de alte ganduri sau preocupari...E accesibila si usor de adaptat ,cred eu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 26 Feb 2006, 10:34 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



"Mintea disciplinata" de Howard Gardner

O carte foarte utila tuturor dascalilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Feb 2006, 10:58 PM
Mesaj #13


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



....o carte foarte bine scrisa..dedicata elevilor....profesorilor si parintilor :

JOSTEIN GAARDER

LUMEA SOFIEI -ROMAN DESPRE ISTORIA FILOSOFIEI.....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 11:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman