HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Uniforma Scolara: Pro Sau Contra?
Nana Floare
mesaj 17 Jan 2004, 08:37 PM
Mesaj #1


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Dragilor, eu sunt pentru uniforma scolara obligatorie...Propun introducerea modelului de mai jos... tongue.gif
user posted image
Care e parerea voastra wink.gif ? Nu-i asa ca-i "strengareasca" rolleyes.gif ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 18 Jan 2004, 12:33 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



Ideea e trengareata... da' daca e sa fim seriosi, eu as spune nu ideii tale ! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 18 Jan 2004, 04:34 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Sunt impotriva uniformelor... creeaza intr-adevar aparenta de ordine dar in acelasi timp imi da senzatia de prea sobru si rigid. Originalitatea, gustul pentru frumos se pun in evidenta si prin imbracaminte. Din fericire, in afara de cls. I-IV nu am purtat uniforma si m-am simtit foarte bine smile.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jan 2004, 04:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ganesha
mesaj 19 Jan 2004, 02:16 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 19 January 04
Din: Nek'Na'Duk City
Forumist Nr.: 1.880



Mmmm... ideea de uniforma suna bine. Eu am purtat uniforma in generala, la un moment dat ma saturasem, dar apoi in liceu...cand am vazut ce pestrita blink.gif (la propriu... da' puteti s-o luati si la figurat tongue.gif) e lumea... mi-am dat seama ca unora le e mai bine imbracati in ceva mai omenesc (fie chiar si o uniforma).
In plus, nu toata lumea poate sa-si cumpere haine noi din luna in luna, doar pentru ca vezi bine... lumea te vede cu acelasi tricou de mai mult de 2 ori pe luna (chestie care bineinteles face parte din snobismul excesiv romanesc, devil.gif prezent -nu ma contraziceti...- in mai toate liceele).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 09:01 PM
Mesaj #5


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



welcome.gif Bine ai venit la Han, Ganesha!!! Si iti impartasesc interesul in crosetatul betoanelor... wink.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kmine
mesaj 23 Jan 2004, 01:37 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.712



In plus, nu toata lumea poate sa-si cumpere haine noi din luna in luna, doar pentru ca vezi bine... lumea te vede cu acelasi tricou de mai mult de 2 ori pe luna (chestie care bineinteles face parte din snobismul excesiv romanesc, prezent -nu ma contraziceti...- in mai toate liceele).
Nu as putea sa te contrazic, de aceea sunt de acord cu idea de uniforma, cred ca ne ajuta sa vedem ca suntem egali in loc sa ne privim de sus unii pe altii, ca vezi draga doamne nu stiu ce haina noua si trasnet mi-am cumparat. Uniforma ne face pe toti la fel din punctul asta de vedere si asa ne-am putea concentra pe ceea ce este cu adevarat important si anume CARTEA, in loc sa ne gandim cu ce o sa ne imbracam maine.


--------------------
Cand ai sa auzi viata soptindu-ti sa lupti in fiecare dimineata atunci ai sa poti sa spui ca esti viu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 23 Jan 2004, 02:33 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Acuma sincer, cine sta sa se gandeasca atat cu ce sa se imbrace.... indiferent ca este sau nu uniforma tot la asta o sa-i fie capul. Eu cred ca e mai fain sa vezi mai multe culori si diversitate decat tot timpul aceleasi culori, acelasi tip de imbracaminte.... ar fi grozav de plictisitor. Bine ca am fost intr-un liceu fara uniforma rolleyes.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 23 Jan 2004, 06:16 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Eu sunt la liceu in clasa a 12-a si de abia acum distinsa directiune cica incearca sa introduca o uniforma (s-a facut concurs in care diversi elevi au prezentat modele si mai toata scoala a votat). sincer mi-ar fi placut sa port uniforma, poate ca ar fi intarit impresia de apartenenta la un grup... lasand la o parte problema financiara care ar putea fi ridicata existenta unei uniforme mi se pare o idee foarte buna.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Jan 2004, 10:49 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Am sa raspund din punct de vedere al unui prof. si parinte ce are o fata de 13.5 ani.

Ca prof. ma deranjeaza enorm sa vad zilnic alta parada de moda din partea unor elevi fata de altii care de multe ori nici nu au un pachetel de mancare facut....fara sa mai vorbesc de masinile de lux ale unora fata de bicicletele prapadite ale altora.

Aceste diferente, din pacate impart stigme si creaza nu odata tensiune intre elevi. Sa vezi blugi de 0 suta de parai noi nouti si taiati la genunchi imediat dupa ce au fost cumparati ( si asta moda blink.gif ) fata de cei care vin in trening, ma scoate din sarite.

Cred ca in liceu aceste diferente nu au loc, toti ar trebuii sa fie egali. La carte sa fie concurs si nu la cine are mai mult, pt. ca la aceasta varsta nimic nu e merit propriu.

Ca elev de liceu tin minte ca am avut doar un costum, dar am fost unul dintre toti..n-am invidiat pe nimeni si nimeni nu m-a invidiat. Asa ca nu moare nimeni daca toti se imbraca la fel, poate cu o diferenta de culoare a hainelor obligatorii.

In fata mea toti sunt egali pt. ca nu haina face omul!!!

Ca parinte stiu exact ce inseamna stress-ul in care se afla un copil ce trebuie sa tina pasul modei ca sa nu fie pe "dinafara".

Iar invatamantul trebuie sa fie ceva pur si nu un focar de topire a sufletelor celor ce nu-si pot permite.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 24 Jan 2004, 05:54 AM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Mie imi plac uniformele , dar sa fie cu gust . Adevarul e ca in Romania exista inca teama de uniforme pt ca pe timpuri aratau jalnic . Dar acum vad fetitele cu fustite in carouri si aceiasi pantofi toata lumea , si camasi sau tricouri, cu sosetele alea pana la genunchi , colorate , si mor de dragul lor cand le vad pe strada ! Sunt tare scumpe , m-as intoarce in lumea lor . La liceu ... nu stiu ce sa zic , personal mi-ar placea ,dar inteleg ca unui elev de liceu NU . Lor le place , totusi , sa fie in pas cu moda si uniforma inteleg ca le da senzatia de ingradire , de... obligatie .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 27 Jan 2004, 12:21 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Bine ai zis-o Lilith, sa ne punem si-n locul celor care nu vor uniforme tongue.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 28 Jan 2004, 12:16 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Depinde de institutie. Universitatile de traditie (ex. Oxford) au uniforme, iar elevii sunt foarte mandrii ca le poarta.

Uniforma poate fi un instrument de nivelare, dar tot atat de bine si unul de diferentiere.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 28 Jan 2004, 12:29 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Daca m-as fi dus la Oxford sigur mi-ar fi placut sa port uniforma tongue.gif da cum ei au zis ca nu mai fac fata la genii, m-am retras rofl.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 29 Jan 2004, 07:24 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Mie imi place ideea de uniforma intr-o scoala. Chiar daca pe vremea pe cind eram obligata sa o port o consideram o bucata urita de stofa.
Dar ce mi-ar mai place acum o uniforma!


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 31 Jan 2004, 01:09 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Ar fi bine sa se introduca uniforma, nu cea de pe timpuri, ci una mai "faina" (vorba ardeleanului).
Si pe motiv ca unii nu prea au si altii prea au astfel incat unii elevi au complexe de inferioritate, dar uniforma e ceva elegant (priviti studentii de la Oxford si univeritatile cu renume), da o nota de distinctie, de rafinament intelectual si in plus o tanara/un tanar arata mult mai bine decat cu buricul gol, vopsita de nu mai stii ce culoare are lapar si la piele datorita fardurilor si fondului de ten si a unghilor vopsite in verde fosforescent si o fusta scurta de i se vede tot si respectiv vezi unu cu cercei in sprancene, urechi si buze, cu o sapca intoarsa pe cap, cu un tricou de-ala de prost gust(dar scump, cica e de marfa pentru smecheri de cartier cu bani) si niste pantaloni de-aia ce-i taraie pe drum si sa-l mai vezi si ca se urca intr-o masina de-aia sport de poate nici profesorul nu-si permite juma' de masina.
Uniforma e ceva special, deosebveste viitorii intelectuali de cei de rand(si muncitorul sa aiba uniforma de lucru diferita, pentru fiecare firma, oricum cand merg sa lucreze sa arate a ceva de calitate, nu 5 muncitori de la aceiasi firma cu 20 de culori diferite, sa fie in salopeta firmei...).

Mereu mi-a placut uniforma, dar cea de calitate si fiecare unitate de invatamant sa detina uniforma proprie care sa aiba undeva prinsa emblema respectivei unitati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kmine
mesaj 1 Feb 2004, 08:43 PM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.712



Mai exista un motiv pentru care aprob uniforma. Sa nu uitam ca in fata noastra, la catedra avem oameni pe care din nefericire in zilele noastre nu ii mai respectam. De ce trebuie profesorii sa privesca cum elevii, in special fetele isi etaleaza tinuta in loc de cunostinte? Am prieteni care sunt profesori si care s-au saturat sa vada cum fete se prezinta la ore cu tinute cat mai provocatoare si care fara nici o jena fac avansuri tinerilor profesori yikes.gif Stiu ca am sa fiu profesor si sunt ingrozita de atitudinea tinerilor din zilele noastre, pe care am avut ocazia sa-i vad manifestandu-se in plina forta in timpul practicii pedagogice pe care o fac ca studenta. Sa auzi de bine.


--------------------
Cand ai sa auzi viata soptindu-ti sa lupti in fiecare dimineata atunci ai sa poti sa spui ca esti viu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Feb 2004, 10:14 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Uniforma scolara: PRO pt clasele 1-5, contra mai departe.

Copilul isi dezvolta personalitatea si nu trebuie restrictionat de niste haine. Cat despre bani, clasele mici marcheaza cel mai mult. Mai apoi nu stiu daca afecteza atat de tare.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 1 Feb 2004, 10:16 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Toti cei care au postat sunt de acord ca uniforma ar trebui reintrodusa, dintr-un motiv sau altul. La randul meu, sunt de acord cu toate parerile postate.
Ce se intampla insa in cazul in care unele familii nu-si pot permite sa cumpere anual o uniforma sau mai multe, pentru ca adolescentii cresc cativa cm pe an.
Acum doi ani s-a incercat introducerea unei uniforme decente si de bun gust intr-o scoala generala din Bucuresti (pentru cls V-VIII). Pretul era de 1.300.000 lei. Parintii care aveau 2 sau 3 copii la acea scoala au spus clar ca nu-si permit. Anul trecut s-a renuntat la idee, pentru ca jumatate din elevi aveau uniforma, altii nu o puteau avea.

Pana de curand se spunea "lungiti fustita", acum se spune "lungiti bluzita". Poate cel mai mult conteaza sa te prezinti decent imbracat. Denota respect - fata de profesor, de colegi, dar mai ales fata de tine insuti.

Referitor la ce spunea kmine as putea povesti o intamplare haioasa. Am un amic, profesor, care preda la un liceu din Bucuresti (baiat tanar, de treaba de altfel, dar care isi facuse un renume de profesor exigent). Cateva fete de la o anumita clasa s-au coalizat si au hotarat sa scape de a fi scoase la tabla...purtand fuste foarte scurte, pentru ca amicul meu a facut greseala de-a trece "in banca" o eleva...din cauza "fustitei" s-au pierdut 10 minute din ora, timp in care ea se chinuia in diverse moduri sa scrie de la mijlocul tablei in jos, colegii se amuzau copios iar profesorul "calma spiritele".
Situatia devenea din ce in ce mai incordata, era greu sa lucrezi numai cu baieti, sau sa nu foloseasca tabla deloc. A povestit ce pateste, in cadru restrans. L-a sfatuit un alt profesor, mai in varsta: "Scoate numai fetele la tabla si pune-le sa scrie cat mai sus, cu riscul ca vei pierde cateva cateva ore, dar nu le vei compromite pe toate ce vor urma". Asa a facut. Rasetele batjocoritoare ale colegilor l-au ajutat mai mult decat il puteau ajuta diriginta sau unul din directori.



--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Feb 2004, 09:59 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Tyra @ Feb 1 2004, 10:14 PM)
Copilul isi dezvolta personalitatea si nu trebuie restrictionat de niste haine. Cat despre bani, clasele mici marcheaza cel mai mult. Mai apoi nu stiu daca afecteza atat de tare.

Nu inteleg... care e legatura dintre uniforma scolara si personalitate?
Uniforma scolara ar trebui sa reprezinte un simbol. Nu cred ca ar deranja pe nimeni sa poarte o uniforma, daca acea uniforma simbolizeaza aparteneta la un anumit grup de care e mandru. Ca nu multe scoli se pot lauda cu acest fapt, asta e partea a doua...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 7 Feb 2004, 04:22 AM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Dupa parerea mea, tinerii si copiii care poarta uniforma sint privati ani de zile de un drept, de parca ar fi la inchisoare. Ceea ce ar putea sa faca scoala, ar fi sa aiba norme vestimentare. Cu alte cuvinte, fiecare se imbraca cum vrea cu conditia sa fie genul de haine acceptate la scoala. Bineinteles ca hainele acceptate ar fi decente, ca de exemplu un costum, un taior, fusta suficient de lunga si bluza fara decolteu prea mare, pantaloni si camasa sau tricou, etc. In felul acesta, tinerii s-ar imbraca decent dar ar avea totusi de ales. In ceea ce priveste diferentele sociale sau faptul ca unii elevi sau parintii lor au mai multi bani decit profesorii, nu vad de ce sa ascundem realitatea pina la o anumita virsta sau pina la un anumit nivel de studii. Daca uniforma e asa de buna, de ce nu se poarta la facultate? Iata de ce: pentru ca la facultate, tinerii obtin statutul de adulti, pe cind la liceu, inca nu il au. Deci practic, e o metoda de control si de persecutie a tinerilor si a copiilor, cu atit mai nedreapta cu cit multi tineri sint majori cind termina liceul. Dupa ani de zile de purtat uniforma, tinerii abia asteapta sa profite de orice ocazie de a se imbraca altfel. Dealtfel, din motive practice (de exemplu, daca trebuie sa se duca udeva dupa cursuri), elevul poate sa fie imbracat in uniforma chiar si in orele lui libere, ceea ce nu este corect. Eu m-am schimbat in veceul liceului si in scara unui bloc unde nu locuiam (la liceu, au observat altii ca ma schimbasem de parca ar fi mare lucru, iar in scara, a iesit cineva si m-a luat la rost, crezind ca voiam sa fac pipi, si a trebuit sa ma justific, de parca ar fi fost treaba lui ca ma duceam la bunicul). Asta s-a intimplat cind trebuia sa ma duc la bunici fara sa trec pe acasa (nu aveam timp, ca era departe de la liceu pina acasa si de acasa pina la bunicul, iar parintii erau deja acolo). Nu era sa ma duc la bunicul meu si sa stau la masa cu rudele in uniforma, si asta, cu toate ca eram in timpul liber! Deja e destul de rau ca a trebuit sa imi car acolo ghiozdanul (aveam si geanta, dar bineinteles ca la liceu, o tineam ascunsa impreuna cu hainele).

La noi la liceu era moda mapelor, care nu erau interzise, si aveam si eu, dar eu aveam obiceiul sa imi car toate cartile care imi trebuiau in ziua respectiva (unii le mai lasau acasa, ca nu incapeau in mapa, si ii certau profesorii). Nu era ciudat sau interzis daca aveai si o plasa in plus pentru echipamentul de sport si eventual pentru vreo carte care nu a incaput in ghiozdan sau pe care nu ai avut timp sa o inghesui acolo cind era plin. Dealtfel, trebuia sa imi ascund hainele, asa ca nu as fi putut sa ma duc la bunicul fara ghiozdan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 7 Feb 2004, 04:42 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Nu era sa ma duc la bunicul meu si sa stau la masa cu rudele in uniforma, si asta, cu toate ca eram in timpul liber!


Dar ce nu pricep eu e din ce cauza nu te schimbai la bunicul in casa ci te schimbai in scara unui bloc? jamie.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 7 Feb 2004, 11:21 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca m-as fi schimbat la bunicul, as fi fost vazuta de toata lumea asa cum am venit. Probabil ca as fi putut sa ma duc in baie, dar nu e frumos sa vii la om si sa te duci drept in baie, nu-i asa? In plus, fiecare moment in care as fi fost inca in uniforma era un moment furat din viata mea si din placerea de a fi prezenta la acea petrecere. Uram uniforma si mi-era rusine de ea. E ca si cum as fi venit de la puscarie in zeghe de puscariasa. Nici nu mi-am pus problema ca as putea sa ma prezint in halul asta in fata rudelor. Dealtfel, una e sa vii imbracat undeva in anumite haine si alta e sa te schimbi acolo. Daca te schimbi, subliniezi importanta de a fi imbracat intr-un anumit fel sau a evenimentului, ceea ce era caraghios avind in vedere genul de petrecere si de haine. Nu ma duceam in haine de bal sau la o mare petrecere unde tinuta vestimentara facea parte din ceremonial. Pe de alta parte, trebuia totusi sa port altceva decit uniforma, si in masura in care puteam si nici nu exageram, era bine sa fiu cit de cit eleganta, ca nu te duci la ziua cuiva in trening sau in hainele cele mai proaste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 8 Feb 2004, 12:23 AM
Mesaj #23


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



Uniforma scolara este un simbol al egalitatii. Sunt pro, pentru ca cei care sunt mai putin instariti se simt stanjeniti de situatia materiala a celorlalti. Daca avem o haina mai buna trebuie sa o purtam la scoala... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 8 Feb 2004, 02:13 AM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



In cazul acesta, de ce anumite categorii sociale, ca de exemplu studentii si majoritatea salariatilor, nu poarta uniforma? De ce trebuie sa ne prefacem ca numai elevii sint egali? Daca profesorii nu au bani (in comparatie cu unii elevi mai instariti), sa poarte uniforma profesorii, nu elevii. Dealtfel, cei care au purtat uniforma la scoala s-ar putea sa sufere mai mult mai tirziu cind vad ca in societate, de fapt nu e egalitate. Mai exista si obsesia elevului de a scapa de uniforma si de a profita de orice ocazie sa poarte orice, numai uniforma nu. Am vazut eleve venind la practica in fabrica sau pe cimp (pe vremea lui Ceausescu) in haine elegante (una avea chiar un taior). In mod normal, s-ar fi imbracat asa la anumite ocazii si ar fi venit la practica destul de prost imbracate, dar elevii nu prea aveau ocazii sa se imbrace cum vor (la practica, nu purtam uniforma dar purtam halat, cu toate ca uneori elevii il scoteau cind nu ii baga nimeni in seama sau il purtau descheiat). Sau ce ziceti de un fost elev, sau mai degraba de o fosta eleva, care e obsedat(a) de haine si isi cumpara cit poate de multe (chiar mai mult decit e rezonabil, daca are putini bani) atunci cind in sfirsit se vede fara uniforma si cu un salariu sau o bursa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 8 Feb 2004, 03:34 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
dar nu e frumos sa vii la om si sa te duci drept in baie, nu-i asa?


nu-i asa. ph34r.gif Doar era bunicul tau .

QUOTE
Nici nu mi-am pus problema ca as putea sa ma prezint in halul asta in fata rudelor.


Monica V, se pare ca-ti faceai pe vremea aia mult mai multe probleme de cum arati decat azi sorry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 8 Feb 2004, 03:49 AM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu cred ca ar fi fost frumos sa ma duc imediat in baie, nici macar la bunici, ca sa nu mai vorbim de faptul ca toata lumea sau cel putin unele rude m-ar fi vazut in uniforma inainte sa ma schimb.

Astazi am dreptul sa imi aleg eu insami hainele, si l-am avut de ani de zile. M-am si lasat pe tinjeala. De exemplu, la inceput, imi placea sa ma machiez, ca elevele nu aveau voie, pe cind in ziua de azi, nu ma machiez si nici nu prea ma spal. Daca as lucra la McDonalds, nu mi-ar conveni sa ma duc in vizita in uniforma, si abia as astepta sa ma schimb, asa cum faceam cind eram eleva. Dealtfel, daca nu prea ma ocup de igiena, asta e cind nu ma duc in vizita si nu vad persoane straine sau chiar rudele mai putin apropiate (sau orice rude de sarbatori si la petrecerile familiei). La McDonalds, cred ca m-ar obliga sa umblu spalata si fara basma, dar as lucra cu publicul. Eu lucrez mai mult singura (daca vine cineva, nu prea imi pasa de ce parere are, si dealtfel parul e acoperit si imi pun o haina de taior).

Acest topic a fost editat de MonicaV: 8 Feb 2004, 03:51 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 8 Feb 2004, 05:24 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Nu cred ca ar fi fost frumos sa ma duc imediat in baie, nici macar la bunici


De ce????????? yikes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 9 Feb 2004, 05:38 AM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Din politete. Nu se face asa ceva, mai ales ca nu era vorba de un accident (ca de exemplu ca mi-a venit sa ma duc la veceu) ci de decizia mea de a ma schimba. Ati mai vazut musafiri care intra in casa omului si se duc imediat sa se schimbe? Faptul ca eram la bunici nu insemna ca trebuia sa am o asemenea lipsa de bun simt, mai ales ca s-ar fi putut sa observe si altii. Dealtfel, eu nu voiam sa fiu vazuta imbracata cu mizeria aia de uniforma, la fel cum nu mi-ar conveni sa fiu vazuta in haine de puscariasa, daca as fi fost si la puscarie. Aveam o parere aproape la fel de proasta despre uniforma de elev si uniforma de puscarias.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DreamTh
mesaj 9 Feb 2004, 10:47 PM
Mesaj #29


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 1 December 03
Forumist Nr.: 1.339



Eu sunt pentru uniforma. Sunt in a 12-a si as fi vrut sa port uniforma si doar sa scap de vesnica intrebare 'cu ce ma imbrac azi?' . Consiliul elevilor a hotarat ca de la anu' sa fie obligatorie uniforma chiar si una simbolica, doar o culoare care trebuie respectata de toti sau un articol vestimentat care sa arate la ce liceu invatam. Spre surprinderea noastra, majoritatea elevilor sunt de acord cu aceasta masura si cred ca va fi bine primita, chiar daca prea tarziu pentru mine. Chiar daca ai uniforma poti sa-ti exprimi personalitatea , chiar daca mai discret, fara sa 'sochezi', dar destul de puternic pentru a te individualiza. So... uniforma rulzzz!!! thumb_yello.gif


--------------------
Misquotations are the only quotations that are never misquoted. ~ Hesketh Pearson, biographer
The reason why worry kills more people than work is that more people worry than work. ~ Robert Frost, poet
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 9 Feb 2004, 11:06 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Ca sa scapi de intrebarea "cu ce ma imbrac azi", n-ai decit sa iti faci propriul tau sistem, ca de exemplu sa ai citeva haine pentru scoala care se asorteaza intre ele sau chiar sa iti inventezi tu un fel de uniforma a ta personala (de exemplu, daca hotarasti sa porti numai pantaloni de o anumita culoare cu camasi asortate). Diferenta este ca tu hotarasti ce vrei, altii nu sint obligati sa poarte acelasi lucru si poti sa deviezi de la regula pe care ai stabilit-o fara nici o problema. Eu chiar mi-am inventat un fel de uniforma pentru servici, dar eu mi-a ales-o si mai fac exceptii de la regula sau inlocuiesc "uniforma" cu alta care imi place mai mult cind am eu chef sau gasesc alte haine mai bune. Dealtfel, nu e ceva care arata in mod evident ca o uniforma incit sa nu pot umbla asa daca ma duc undeva, cum era uniforma de liceu, cu toate ca exista si uniforme de genul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 10 Feb 2004, 02:14 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Ati mai vazut musafiri care intra in casa omului si se duc imediat sa se schimbe? Faptul ca eram la bunici nu insemna ca trebuia sa am o asemenea lipsa de bun simt, mai ales ca s-ar fi putut sa observe si altii


Auzi, no offence da' eu cred ca tu estu dusa cu pluta bine de tot. jamie.gif

de unde si pana unde e lipsa de bun simt sa utilizezi baia bunicilor cand intri in casa? Si de cand se compara liceul cu puscaria?

Nu te supara Monica V , dar mai bine iti spun in fata ca poate pricepi ce zic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 10 Feb 2004, 09:09 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Motivul pentru care nu era bine sa ma duc direct in baie seamana cu motivul pentru care nu m-am schimbat in mijlocul strazii, ci am cautat un loc retras, cu toate ca nu era necesar, ca nu se vedea nimic. Mi-am pus fusta sub sarafan, tragind-o in sus, iar cind mi-am scos sarafanul si bluza de uniforma, am ramas intr-un pulover, deci nu era nici o problema daca ma vedea cineva. Daca totusi nu am indraznit sa ma schimb in mijlocul strazii, asta nu inseamna ca trebuia sa ma prezint in vizita imbracata cu uniforma aia urita. Liceul chiar era ca o inchisoare. Ii tinea pe tineri ocupati si imbracati intr-un anumit fel, si nu aveau voie sa lipseasca. Mi-era rusine de calitatea de eleva si de uniforma. In hainele civile, eram o domnisoara. In uniforma, eram membra unei categorii sociale persecutate si dispretuite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 11 Feb 2004, 08:37 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



ninoninonino .

auzi? jamie.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 23 Feb 2004, 12:57 AM
Mesaj #34


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935




Eu sunt Pro. In 92 am avut ocazia sa merg in Anglia.Acolo, toti elevii aveau uniforma, de la tancu de clasa intai, pana la cei mai mari. Uniforma nu era standard.Costum dintr-o culoare inchisa, gri, bleumarin, negru, camasa alba si cravata. Binenteles fetele cu fusta. Dupa mine arata super.Faza e ca la noi,uniforma se identifica oarecum, cu perioada de dinainte de Rev..ceea ce e fals. Nu iti ingradeste cu nimic personalitatea , (asa cum sustin unii sus si tare),sa porti uniforma. Plus ca astfel, de exemplu, copiii cu posibilitatzi materiale reduse nu s-ar simti aiurea intre colegii sau colegele, care se imbraca la scoala mai ceva ca la o parada a modei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
steiner_gun
mesaj 2 Mar 2004, 01:06 PM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 5 February 04
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.103



Pentru uniforma, clar!
Sunt generatia care a prins si uniforma obligatorie, clasele I-IV, si imediat in '90 ... inceputul libertatii tongue.gif.
De ce poarta toate universitatile mari de-afara uniforma? Ca sa nu se piarda geniile, sa mearga altundeva la scoala? NU, sunt mandri ca apartin respectivei unitati de cultura. Ma uitam la pozele din generala si liceu zilele trecute. Eram o multime pestrita, si chiar daca s-a incercat o data introducerea cel putin a ecusoanelor de identificare, nu s-a ajuns la nici o finalitate.
Inca o intrebare: de ce sunt obligati cei care lucreaza in firmele mari, private, sa aiba tinuta business? Nu e si asta o uniforma? O uniforma care prin care se identifica cu o anumita categorie sociala ...


--------------------
I would like to see assassins smiling, the executioner who cuts off an innocent head with his great curved oriental sabre.
I would like to see beggars and queens;
I would like to see roses and blood;
I would like to see those who die for love or else for hate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman