HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cea Mai De Ajutor Materie Din Scoala / Liceu?
Mihai
mesaj 21 Aug 2007, 09:54 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Dintre cele douazeci - treizeci de materii din timpul scolii / liceului, care este cea care v-a ajutat cel mai mult ulterior si de ce?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 21 Aug 2007, 02:43 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Limba si literatura romana (si straina), si biologia.
Edit ca am uitat sa justific: pentru ca imi placea( si inca imi place) extraordinar de mult sa citesc, si da, asta m-a ajutat mult in viatza.Recunosc ca in ultimii ani nu am mai citit atat de multa literatura ca pe vremuri...ani de zile m-am indopat cu literatura de specialitate, care...ma rog, mi-a folosit pe moment, dar pe termen lung, nu.
Si biologia pt. ca imi place f. mult tot ce tine de "stiintele vietii", pana la urma si meseria mea e strans legata de botanica.

La stiintele "epzacte" nu straluceam, muzica din pacate nu s-a facut la liceu caci mi-ar fi placut si aia.

V

Acest topic a fost editat de Veritas: 21 Aug 2007, 02:49 PM


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 23 Aug 2007, 08:55 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Engleza - in liceu am pus bazele si acum, spun eu, ma descurc destul de bine
Germana - cam la fel cu engleza, numai ca e putin mai ruginita
Fizica si Matematica - pentru ca amanadoua au continuari la politehnica si baza pusa in liceu a fost utila
Lb Romana si Istoria - pentru o oarecare cultura generala care mi-a fost utila in unele conversatii


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Aug 2007, 08:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jude
mesaj 15 Sep 2007, 05:07 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.044
Inscris: 8 May 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.257



Matematica din generala (si in liceu a contat, totusi), pentru ca m-a ajutat sa gandesc ceva mai logic si ordonat.
Engleza, desi nu pot toci regulile gramaticale si tot ce stiu (si ma descurc oarecum) am prins din zbor. rolleyes.gif
Romana, mi-a placut mult de tot sa scriu comentarii si eseuri, sa citesc - desi de ceva vreme sunt incredibil de lenesa la capitolul asta - si sa merg pe la olimpiade. spoton.gif Si asta m-a ajutat cand m-am pregatit pentru admitere si, probabil, cand voi vinde eseurile lenesilor de prin liceu. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 15 Sep 2007, 06:34 AM
Mesaj #5


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Mihai, daca ai fi intrebat care a fost cea mai de ajutor materie din clasele I-XIII, as fi stiut sa-ti raspund. Asa.... am sustinut si inca sustin ca in liceu nu am facut decat sa uit tot ce cu chiu cu vai reusisem sa invat in generala. Doua materii s-au facut serios la mine in liceu... Matematica si Informatica. Nici una din ele nu m-a ajutat pana acum laugh.gif As spune ca Limba Romana, desi profesoara nu a avut nimic de-a face cu asta. M-a ajutat pentru ca dand Bac-ul din ea si fiind nevoita prin liceu sa mai comentez cate ceva la lucrari si teze, am invatat cum sa repet de zece ori aceeasi idee cu alte cuvinte si cum sa debitez un comentariu care sa impresioneze si sa ia 10-le. Am invatat ce vor profesorii de la noi (desi nu intotdeauna au vrut ceea ce mi s-ar fi parut mie firesc sa vrea).

In rest, m-a ajutat franceza din generala (d-zeu sa-i de sanatate doamnei Konig, desi nu ne suportam laugh.gif ) sa iau 10-le la Bac. Doamna Konig era o profesoara foarte exigenta care punea extrem de mult accent pe pronuntie. Si-apai daca franceza am uitat-o in liceu, macar am pronuntat prostiile alea ata de bine ca am dat profesoarele pe spate si m-au expediat repede cu 10-le in brate laugh.gif Chiar stiam franceza in generala, si nu pot sa exprim cat de ciuda mi-e ca in liceu sistemul de invatamant a avut grija sa o uit pe toata.

Si gramatica din generala m-a ajutat, tot datorita profesorului. Chiar mi-a placut si pe vremea aia scriam ireprosabil sorry.gif Sa mai amintesc ca am uitat in liceu tot? rofl.gif

Cam toate materiile din generala, de fapt (mai putin Istoria la care sunt vai-si-amar-de-capul-meu si-acum), m-au ajutat sa-mi formez o oarecare, foarte subreda, cultura generala...

Cred ca daca din generala iesita dadeam direct la facultate, mi-ar fi fost mai usor decat dupa 4 ani in care nu am facut altceva decat sa ma tampesc. Multumesc! laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Sep 2007, 11:08 AM
Mesaj #6


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Tabla inmultirii si regula de 3 simple spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 29 Nov 2007, 03:50 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Engleza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 30 Nov 2007, 12:48 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE(Cla @ 15 Sep 2007, 11:08 AM) *
Tabla inmultirii si regula de 3 simple spoton.gif



Corect!!!!!! Regula de 3 ma ajuta si azi sa calculez consumul de benzina al masinikai ohyeah.gif

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 30 Nov 2007, 04:46 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Filozofia pentru ca m-a convins ca comunismul e un experiment deraiat, auto-blocant, artificial, etc., care incearca sa nu isi arate defectele criticand toate celelalte sisteme si mai ales INTERZICAND accesul la informatiile despre alte sisteme si discutiile despre ele.

Ceea ce m-a facut apoi sa fiu atent (pe cat posibil) la toate caile de a explora ... orice imi capta interesul ... si sa incerc sa le tratez cat mai ... egal. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 30 Nov 2007, 05:25 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 30 Nov 2007, 05:06 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



cred ca toate sunt de ajutor, dar in special romana,engleza, informatica si matematica(acum depinde de domeniul pt care opteaza fiecare), biologia,anatomia, toate sunt importante,sau..majoritatea,.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Jan 2008, 08:48 AM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



aritmetica
later edit - de ce? pai ca m-a invatat sa socotesc

Acest topic a fost editat de mutulica: 19 Jan 2008, 08:49 AM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 19 Jan 2008, 09:49 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



limbile
mi-au aratat incotro merg timpurile
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 19 Jan 2008, 10:06 AM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Fizica si chimia care m-au ajutat pina la un punct,adica pina am terminat facultatea, acu' cel mai de ajutor mi-e desenul sau sa zic manualitatea pe care-o castigi desenind sau modelind...pe bune!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 19 Jan 2008, 07:33 PM
Mesaj #14





Guests






Engleza - pentru ca am avut nevoie de ea si in Ro si mai ales aici rofl.gif
Matematica, fizica, chimia - mi-a fost mult mai usor sa pricep de ce si cum - legat de toate cele ce le am in casa biggrin.gif
Tentativa de informatica de-am facut-o candva pana la 18 ani, ca nu mai stiu anul, insa a pus bazele interesului meu pt calculatoare si mai ales software.
Psihologia si Economia - prima m-a ajutat sa pricep ca suntem niste fiinte ale dracu de complexe si creierul e un minunat (la asta a contribuit si filozofia) si mi-a deschis apetitul de-a citi in domeniu si-a ma documenta, iar economia a fost parfum pentru ca inteleg multe chestii legate de business-uri si tot ce implica ele.

Acum sa nu cumva sa intelegeti ca as fi fost as la toate rofl.gif (de fapt n-am fost as la nici una, dar stiam fix ce-mi trebuia sa stiu pentru viata de zi cu zi).

Ce m-ar fi ajutat enorm acum daca invatam mai bine in scoala sunt geografia si istoria, dar desi istorie stiam destul de multa, accidentul de masina mi-o cam sters toate cunostintele din creier, asa ca cine ma ajuta cu niste carti de istorie - raman datoare biggrin.gif

Si probabil or mai fi unele insa nu le vad eu importanta acum rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 21 Jan 2008, 11:06 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(calfa @ 30 Nov 2007, 05:46 PM) *
Filozofia pentru ca m-a convins ca comunismul e un experiment deraiat, auto-blocant, artificial, etc., care incearca sa nu isi arate defectele criticand toate celelalte sisteme si mai ales INTERZICAND accesul la informatiile despre alte sisteme si discutiile despre ele.


Parol, filozofii au teoretizat comunismul. In afara de ei, nimeni n-a considerat comunismul un sistem demn de luat in serios.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 21 Jan 2008, 03:19 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ei, au mai fost unii care au "considerat comunismul un sistem demn de luat in serios". Cei care au incercat sa profite de teoriile create de filozofi, de la Lenin, Trotki si Stalin, la ... si la ... si la ... biggrin.gif

La capitolul "studiu al filozofiei" comunismul romanesc (pe asta l-am trait doar) era cu siguranta foarte deficitar.

Pentru ca incerca sa acrediteze ideea ca tot ce fusese inainte era gresit, si doar el, comunismul, era adevarata cale. rofl.gif Era un excelent exemplu despre ceea ce s-ar numi ... fundamentalism. Adica un exclusivism care considera ca doar o parte a fundamentelor sunt corecte.

De asta consider ca Filozifia ca materie comunista m-a invatat lucruri importante, cum ar fi sa identific si sa evit usor fundamentalismele. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 21 Jan 2008, 03:20 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Jan 2008, 05:48 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Istoria ... pentru mine istoria a fost asemenea unui hol imens cu mai multe usi intredeschise spre alte incaperi interesante cum ar fi: literatura, lingvistica, filozofia, antropologia, etnografia, arheologia, economia, strategia, politica, religia, pictura, sculptura, muzica ... si chiar designul vestimentar si decoratiunile interioare.
Toate acestea isi dau cumva intilnire in ISTORIE. smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 21 Jan 2008, 05:49 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 21 Jan 2008, 06:09 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



biggrin.gif Istoria face parte dintr-o categorie aparte de materii, de stiinte.

Practic poti lua orice din lumea asta si adaugand Istoria iti rezulta o "Istorie a orice".

Tot asa cum poti face Filozofia a orice, sau poti discuta despre Psihologia a orice. biggrin.gif

Mai greu sa vorbesti despre Geografia a orice (poate doar "topologia" a orice), Biologia (poate doar "fiziologia" a orice).

Istoria e cu trecutul ala care iti arata ca in afara de clipa mai e si viitorul. Ea te impinge de fapt sa nu poti trai clipa asa cum trebuie.

Filozofia e cu abstractiile, cu teoriile duse spre puritate, spre inutilitate chiar. Cum spuneam in subiectul cu "laturile filozofiei", eu indragesc "centrul" ei, practica. wink.gif

Psihologia e o parte practica a Filozofiei (desprinsa din Filozofie cu cateva sute de ani in urma), cea cu ... eu, tu, el (fiecare dintre noi la nivelul care ne diferentiaza cel mai mult de animale, plante si obiecte neinsufletite). Daca am fi facut cu adevarat Psihologie in scoala, probabil ca de pe atunci ar fi fost preferata mea. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Jan 2008, 06:09 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(calfa @ 21 Jan 2008, 04:19 PM) *
De asta consider ca Filozifia ca materie comunista m-a invatat lucruri importante, cum ar fi sa identific si sa evit usor fundamentalismele. smile.gif

Esti prea sigur pe tine.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 25 May 2008, 12:28 AM
Mesaj #20





Guests






Legislatie contraventionala pentru ca am aflat ca nu mai sunt nevoit sa-mi platesc amenzile de pe ratbv, deoarece a intervenit prescriptia executarii sanctiunii thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:29 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman