HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Important:

Pentru propunerea spre dezbatere (pareri, critici, comentarii) asupra unui anume site (personal sau nu) va rugam sa vizitati forumul Design si Programare Web

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Kazaa Si Kazaa Lite, To Download or not to download
Utilizati softuri precum Kazaa?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 21
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Mihai
mesaj 1 Nov 2003, 07:57 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Utilizati Kazaa pentru a prelua materiale de pe Internet?
Credeti ca ar trebui interzisa folosirea unor softuri precum Kazaa sau Kazaa Lite, ce permit descarcarea de materiale ilegale de pe Internet? Sau 'Internetul este liber'? Liber chiar daca sunt incalcate drepturile de autor?

Va invit sa va exprimati parereri PRO si Contra referitoare la acest subiect.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GExGE
mesaj 1 Nov 2003, 11:03 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 31 July 03
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 525



Punctul meu de vedere: imi convine sa folosesc programe tip file-sharing atat timp cat nu`mi permit sa cumpar cd`urile cu mp3`urile care le iau de pe net si cat timp nu sunt implicat in producerea lor (ma refer la cazul in care as lucra in domeniu, fie artist, fie producator, fie seller) si as pierde din cauza celor care folosesc aceste programe.

Mi se pare foarte normal !!!


--------------------
GExGE Design - www.gexge.com
Sex Shop - (18+) - www.sexstuff.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 3 Nov 2003, 09:56 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Adica un soi de "fur ca nam icre negre sa mananc, traitiar, mincatiasi..."
Fiule, te-a prostit comunismul, ca alt ceva nu pot sa spun (si scuza-mi cuvintul prea dur, dar asta este adevarul, nu pot umbla cu periute). NU SINTEM EGALI !!! Nu ai bani, nu cumperi !! Nu este un drept al tau sa asculti toata muzica disponibila pe piata, nici sa vezi toate filmele, nici sa folosesti toate softurile. Toti piratam, mai mult sau mai putin, dar macar cu bun simt ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Nov 2003, 09:56 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
AIWA
mesaj 3 Nov 2003, 10:07 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Eu am votat asta: Da, desi stiu ca incalc drepturile de autor
Din punctul meu de vedere...e o lipsa in chestionar ce ma forteaza sa postez acolo!
Din punctul meu de vedere folosesc SOFT cu licentza...iat raspunsul meu este totusi la "hotie si piraterie" pentruy faptul ca ...uneori folosesc aceste posibilitati sa mai ascult si eu ce altii au posibilitate sa asculte si uneori mai testez cate un soft! Altfel e cam ciudat sa cumpar un soft atita timp cat nu stiu si cum merge si daca se potriveste cu cerintele mele!
In rest ...vis-a-vis de pirateria Audio-video..da ...sint pentru stoparea ei 100% atita timp cat ..posibilitatile financiare ale romanului de rind permit cumpararea a 1-2-3 DVDuri pe luna si a 5-7 Cduri audio tot pe luna concomitenmt! Atitat timp cat la noi DOAR preturile se aliniaza cu preturile de dincolo...iar salariile..NUU...atunci va fi si piraterie,furt,coruptie si tot ce reiese din lipsa sigurantei financiare!

A si inca un mic aspect se uita la chestionarul asta...sint persoana privata ..si ce descarc de pe net ..folosesc pentru uz personal...nu vad la altii sau scot bani din vizionare/auditie etc ! Din acest punct de vedere ce prezudiciu aduc eu? Da Netul sa fie LIBER Nu e de ajuns ce tarife aberante sint la conexiunile de viteza si mai ales la cele care garanteaza o anumita viteza? Asa ca ..un Mp3 sau un film dat jos...COSTA..ceva ...macar curentul consumat si ..traficul generat!


Nu sint de acord cu cei ce fac din acest lucru o meserie..asta da..dar si aici as avea ceva rezerve...


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 3 Nov 2003, 10:17 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Da, si eu am votat acelasi lucru. Si eu dau jos de pe net o gramada de muzica si filme, insa nu ma mandresc cu asta, si nu spun ca este un DREPT al meu smile.gif Este pentru ca este, pentru ca sintem prea saraci ca sa facem altfel; este piraterie, chiar daca nu comercializez produsul respectiv, pentru ca nu dau bani pe el. Iar in privinta softului folosit, am aceeasi parere, pana nu il folosesc, cum sa stiu daca imi acopera nevoile ?? Versiunile trial sau demo sint de cele mai multe ori incomplete, iar la softurile mari, costisitoare, nici macar nu exista aceasta optiune. Asa ca descarcatul de pe net si crack-uitul sint niste treburi normale (din punctul nostru de vedere), atata timp cat nu "intri in paine" cu produsul respectiv...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GExGE
mesaj 7 Nov 2003, 10:26 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 31 July 03
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 525



QUOTE

Nu ai bani, nu cumperi !! Nu este un drept al tau sa asculti toata muzica disponibila pe piata, nici sa vezi toate filmele, nici sa folosesti toate softurile. Toti piratam, mai mult sau mai putin, dar macar cu bun simt ...


QUOTE

Da, si eu am votat acelasi lucru. Si eu dau jos de pe net o gramada de muzica si filme, insa nu ma mandresc cu asta, si nu spun ca este un DREPT al meu  Este pentru ca este, pentru ca sintem prea saraci ca sa facem altfel; este piraterie, chiar daca nu comercializez produsul respectiv, pentru ca nu dau bani pe el.




Desi nu am reptul sa fac asta ... fac ...

Desi nu ai dreptul sa faci asta ... faci ...


Ce sa inteleg din asta (din cele 2 posturi ale tale)? Ca tu faci asta cu bun simt iar eu, fiind prostit de comunism fac asta dintr`o nesimtzire fara egal ?

PS: Imi cer scuze ca te`ai simtit ofensat ... chiar n`am avut intentia !!!!


--------------------
GExGE Design - www.gexge.com
Sex Shop - (18+) - www.sexstuff.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 7 Nov 2003, 11:24 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



Foloseam Kazaa inainte, dar acum mi-e frica rofl.gif Aceasta de cand au inceput sa-i prinda pe utilizatorii de-aici si i-au dat in judecata. Le-au intrat in computere, au vazut ce cantece au, s-au dus la Kazaa, le-au cerut recordurile si le-au facut-o. Asa ca nici macar pentru juma' de cantec nu as mai intra pe Kazaa acum roflmao.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 8 Nov 2003, 10:23 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



"Ce sa inteleg din asta (din cele 2 posturi ale tale)?" > Nimic ....

Allexa, se pare ca treaba asta o fac acum si pe DC++ ... incepe sa se imputa treaba biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 8 Nov 2003, 11:54 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Folosesc Kazaa destul de rar. Profit de existenta lui (destul de neloiala pentru multi oameni care-si petrec zilele si noptile scriind coduri) ca sa gasesc softuri sau melodii despre care as dori sa am o idee clara īnainte de a le cumpara. Adica a aparut un nou album cu ACBD, la radio&mtv se da doar o piesa, iar eu doresc sa stiu daca merita cumparat tot albumul (care costa mai mult) decāt un single. Apoi, umblu mult cu softuri, cu diverse versiuni, trebuie sa stiu exact daca o versiune mai noua aduce lucruri folositoare (mie) sau nu. O sa rādeti, dar scot si Demo-uri cu Kazaa. Prefer totusi versiunea īntreaga daca este disponibila. M-am fript destul cumparānd CD-uri, DVD-uri, muzica, luāndu-ma doar dupa ambalaj, pe care scria "The best", "The coolest" si asa mai departe. Si cānd cumperi pe bune soft si muzica si filme si esti dezamagit de ce se ascunde īn spatele marketingului, ori nu mai cumperi deloc, ori te straduiesti sa ai un "apperēu" fie si ilegal, ca sa stii daca merita sa deschizi portofelul.

Nu zic ca e bine ceea ce fac, dar asta e.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bazac
mesaj 11 Nov 2003, 06:42 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 196
Inscris: 10 September 03
Forumist Nr.: 746



Watch out for KaZaA Worm

"A new worm being spread through the KaZaA peer to peer file sharing network is called W32.HLLW.Logpole.C and it affects most versions of Windows, including XP. It copies itself to the Windows directory as system32.exe and allows the Help file in the Windows\System32 folder to be shared through KaZaA. To get rid of it, you need to delete its files and values that it adds to the registry.
For instructions, see: http://securityresponse.symantec.com/avcen....logpole.c.html"

Daniel


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 3 Jan 2004, 12:22 AM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



hei? poate sa-mi zica cineva o adresa de la care pot lua programul asta? 35.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 3 Jan 2004, 01:24 AM
Mesaj #12


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Cauta aici


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 3 Jan 2004, 12:45 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



QUOTE (Mihai @ Nov 1 2003, 07:59 PM)
Utilizati Kazaa pentru a prelua materiale de pe Internet?
Credeti ca ar trebui interzisa folosirea unor softuri precum Kazaa sau Kazaa Lite, ce permit descarcarea de materiale ilegale de pe Internet? Sau 'Internetul este liber'? Liber chiar daca sunt incalcate drepturile de autor?

Va invit sa va exprimati parereri PRO si Contra referitoare la acest subiect.

utilizarea lui Kazaa sau kazaa lite nu e nici mai mult nici mai putin decit copy/write a unui cd, pe vremuri smile.gif Tehnica a evoluat, obiceiurile la fel, iar daca kazaa dispare astazi sint alte softuri de acelasi gen care il vor inlocui. Toti care avem conectie buna la net descarcam muzica, filme, jocuri. Da, incalcam drepturile de autor. Si ei credeati ca nu au internet? Si ca nu descarca muzica ? Am vazut un reportaj recent, la tv... Grupul respectiv nu s-a sfiit sa spuna ca descarca si ei, ca toata lumea, desi.... si muzica lor e piratata ei au inteles ca asta e progresul si cauta alte tehnici care sa impiedice copierea cintecelor. Mai vorbim despre asta, daca vreti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 3 Jan 2004, 03:18 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



QUOTE (allexa @ Nov 7 2003, 11:26 PM)
Foloseam Kazaa inainte, dar acum mi-e frica rofl.gif Aceasta de cand au inceput sa-i prinda pe utilizatorii de-aici si i-au dat in judecata. Le-au intrat in computere, au vazut ce cantece au, s-au dus la Kazaa, le-au cerut recordurile si le-au facut-o. Asa ca nici macar pentru juma' de cantec nu as mai intra pe Kazaa acum roflmao.gif

Chiar acum cite-va seri au aratat la tv aici, in america, precum ca toata aceasta dare in judecata a fost gasita ca incalaca nu-s ce derepturi ale omului si ca urmare nu poate fi fondata.Asa ca nu se va intimpla nimica. Mie una nici nu-mi pasa de asa ceva.
Am avut kaza lite cam un an si am download muzica romaneasca si din anii 80,si mai ales INTERNATIONALA, in alte limbi decit engleza de care sint satula pina peste cap ca o aud zilnic ---tot ce mi-a placut pe vremea cind eram in Romania. Pe cealalta nu ma intereseaza , caci o aud aici mereu la radio , tv etc....atit de mult incit deja sint satula de ea.
Pt mine motivul numarul 1 a fost sa -mi inregistrez muzica pe acre NU AM DE UNDE sa o cumpar, chiar daca asa vrea.Si dupa unan a trebuit sa scoat programul caci am descoperit ca aveam pe computer sute se virusi, worms...eram atita de infestat ca a trebuit sa restart computerul de la faza initiala. Ei si?????? am restart si gata. Si acuma am o colectie de muzica , incepind cu vremea copilariei, care pt mine are o valoare sufeleteasca si sentimentala. Am scos si nu mai download pt ca nu mia am ce sa inregistrez---restul muzicii nu imi place asa de tare incit sa vreau sa o am.Si cu asta basta! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 4 Jan 2004, 03:08 PM
Mesaj #15


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (chatonel @ Jan 3 2004, 12:47 PM)
Si ei credeati ca nu au internet? Si ca nu descarca muzica ?

Se poate descarca muzica, dar cu plata.
Ar fi fain sa se descopere ca patronul de la Sony este un fan Kazaa. rofl.gif

Oricum, asta face parte din seria 'sa faci ce zice popa, nu ce face popa'. Daca asta este legea, ar trebui respectata. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 4 Jan 2004, 04:24 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



Deocamdata, ultima decizie a Curtii supreme din Olanda- luata in decembrie 2003- spala de orice pacate soft-ul Kazaa si pe cei care descarca fisiere. Singurii care ar putea fi trasi la raspundere sint cei care pun fisierele in retea - spune Comitetul de copyright canadian- pentru a fi "impartite" (uploading) dar costul si dificultatea de a le dovedi vinovatia vor fi din ce in ce mai mari.
Pe de alta parte, curtea de recurs americana a statuat in dosarul Verizon contra RIAA , spunind ca nu se poate exersa un control asupra fisierelor prezente pe hardisk-ul abonatilor.


http://www.journaldunet.com/0312/031223p2p.shtml

Acest topic a fost editat de chatonel: 4 Jan 2004, 04:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 4 Jan 2004, 09:38 PM
Mesaj #17


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Io personal, cum am mai zis cu alte ocazii, sint total pentru filesharing. Internetul este liber si nu au ce-si baga coada toti nesatulii aia cu drepturile lor de autor(oricum sint total depasiti de evenimente).Singura regula de bun simt este SHARE.Daca dai jos ceva, fa si upload, in limita posibilitatilor. Mie mi-a facut ISP-ul meu o surpriza placuta de sarbatori, adica timp de 10 zile am avut trafic nelimitat. In timpul asta am dat jos filme, muzica, programe, etc...De la mine a luat lumea la fel(muzica, filme, unele chiar raritati)...In concluzie nu dau doi bani pe amenintarile lor, amenzile lor si drepturile lor de autor. Daca am nevoie de ceva, imi iau, daca cineva are nevoie de ceva, dau! Internetul trebuie sa fie liber spoton.gif !

P.S.
Cele scrise mai sus reprezinta strict opinia mea pesonala, neavind legatura cu acest site.

Acest topic a fost editat de Ghost: 4 Jan 2004, 09:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anne
mesaj 10 Jan 2004, 07:34 AM
Mesaj #18


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 62
Inscris: 26 December 03
Din: Drobeta Turnu-Severin
Forumist Nr.: 1.616



Draga Ghost, sunt total de acord cu tine.

Eu folosesc Kazaa de vreo jumatate de an, si am download-at pana acum o gramada de MP3-uri, si - atentie! - carti care fie nu se gasesc la noi, fie costa de iti vine sa dai cu portofelul de toti peretii (spre exemplu, am citit Harry Potter 5 la cateva zile dupa aparitie, si am downloadat aproape toate cartile din seria 'Vampire Chronicles' de Anne Rice, care la noi nici nu au aparut). Pe de alta parte, pe Kazaa am gasit si mp3-uri de la Nightwish, cu care n-am reusit sa gasesc nici un CD in magazinele de specialitate.

Consider ca file-sharing-ul nu incalca drepturile de autor, fiindca singurii care fac un profit cat de cat sunt cei care au facut programul si deci au facut posibila toata treaba. Spunea cineva ca nu-si poate permite sa cumpere CD-uri sau filme, si asta e perfect adevarat. Un CD original strain costa cat o treime din salariul mediu pe economie! (vorbesc de unul bun). De DVD-uri sau video-uri nu mai vorbesc. Orice ar zice anumite persoane, CD-urile si DVD-urile costa prea mult in raport cu salariile de la noi. Practic, ei le vand aici la preturi europene, numa' ca noi nu prea avem de unde, saracutii...

In fine, nu stiu daca la noi exista vreo lege care sa interzica folosirea Kazaa, dar eu l-am folosit si o sa continui sa-l folosesc pana ma dau tipii in judecata. Ba chiar si dupa aceea! Si, la urma urmei, ce drept ar avea *ei* sa intre la tine in calculator si sa vada ce ai si ce folosesti? Asta-i incalcare a proprietatii private, si deci intra sub incidenta legii! biggrin.gif


--------------------
Zona 31: Simply Number One!
...nerecomandat profilor, cardiacilor si talibanilor :)

Sanctuary
...pentru cei care vor si altceva :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 10 Jan 2004, 10:52 AM
Mesaj #19


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



Am si eu Kazaa Lite, dar nu vrea sa se conecteze!!! cry.gif Decat foarte rar!!!
Ce ar trebui sa fac? Asa ca sa intru si eu in clubul celor care "fura" de pe net! devil.gif


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 10 Jan 2004, 11:01 AM
Mesaj #20


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Anne @ Jan 10 2004, 07:36 AM)
Consider ca file-sharing-ul nu incalca drepturile de autor, fiindca singurii care fac un profit cat de cat sunt cei care au facut programul si deci au facut posibila toata treaba.

Tocmai dimpotriva: file-sharing-ul incalca drepturile de autor. In momentul in care iti cumperi un CD, un program sau un film, ai dreptul sa-l folosesti in interes personal. Poti sa-i faci 200 de copii, poti sa te uiti la el impreuna cu bunica si cu vecinul de la 3, dar nu poti sa-l copiezi/distribui in orice fel. Or, file-sharing-ul tocmai asta face.

Uite, iti dau un exemplu: Vasile e scriitor. El cu asta se ocupa. Din asta traieste. Vasile scrie o carte. O trimite la editura. Acolo lucreaza un anume George. El e responsabil de corectura. Ia cartea lui Vasile (scrisa in format electronic, ca doar suntem in mileniul III), si o corecteaza. Cartea e despre Inteligenta Artificiala, sa zicem. Un subiect care intereseaza pe multi. George, vazand cata bunatate de informatie e in cartea aia, o pune in "My Shared Folder"... [ rolleyes.gif ] Pana sa ajunga cartea in librarii, toti cei interesati de subiect au gasit deja cartea pe Kazaa. Ceea ce inseamna ca pe rafturile librariilor va mai ramane inca o carte. Iar cum castigurile lui Vasile vin in principal din procentele vanzarilor, in scurt timp il vedem la un ghiseu, gandindu-se ce frumos era pe vremea cand era scriitor...

smile.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 10 Jan 2004, 12:02 PM
Mesaj #21


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (Tudy)
in scurt timp il vedem la un ghiseu, gandindu-se ce frumos era pe vremea cand era scriitor...

Asa e. In curind o sa-i vedem la ghiseu si pe Steven Spielberg, Jay-z sau Metallica, gindindu-se ce frumos era cind erau regizori sau muzicieni tongue.gif hh.gif rofl.gif ...
Omule, din moment ce am cumparat un produs, fac ce vreau cu el, cit timp nu il vind pe bani.Daca am chef sa ma uit la un film cu bunica sau vecinu de la trei la fel de bine am dreptul sa ma uit la el cu prietenii sau sa-l dau amicilor sa-l aiba si ei.Asta e filesharing.
In rest, ce zic aia cu copiraitul lor e apa de ploaie. Si stati linistiti fratilor ca nu o sa va intre nimeni in casa sa va controleze hdd-ul.

QUOTE (halcyon_lll)
clubul celor care "fura" de pe net!

File-sharing(Kazaa,WinMX, DC++, etc) nu este furt.
Pese:
Citeste si tu documentatia programului pe care il folosesti, ca eu nu am dreptul sa pun pe forum tutoriale asupra acestor activitati. Aici vorbim despre idee in sine, nu cum se pune in aplicare.

Acest topic a fost editat de Ghost: 10 Jan 2004, 12:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 10 Jan 2004, 12:04 PM
Mesaj #22


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (Anne @ Jan 10 2004, 07:36 AM)
In fine, nu stiu daca la noi exista vreo lege care sa interzica folosirea Kazaa, dar eu l-am folosit si o sa continui sa-l folosesc pana ma dau tipii in judecata.

Din cite stiu io nu exista, da' chiar daca ar exista, crezi ca ar interesa pe cineva? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 10 Jan 2004, 04:29 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Viitor luminos are tara noastra, cu aceste mentalitati. Aviz optimistilor suprarealisti, poate cascati ochii si pe aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 10 Jan 2004, 04:55 PM
Mesaj #24


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (Mi_ @ Jan 10 2004, 04:31 PM)
Viitor luminos are tara noastra, cu aceste mentalitati. Aviz optimistilor suprarealisti, poate cascati ochii si pe aici.

QUOTE
Viitor luminos are tara noastra

Vorbesti de Franta? rofl.gif

Nu te supara domnu' mai lasa la o parte moralismele astea de doi bani. Crezi ca in tara de unde postezi mataluta si unde umbla ciinii cu covrigi in coada nu se face la fel? Voi sinteti aia civilizatii si corectii, nu ca noi astia de la marginea Universului, nu?
Data viitoare cind apeleaza la tine un prieten sa-i imprumuti un cd sau un film trimite-l la magazin sau cinema. Altel e ilegal, ca pierd artistii bani grei. Sau daca i s-a stricat masina si te roaga pe tine sa i-o imprumuti pe a ta sa faca piata sau sa-si ia nevasta de la aeroport zi-i ca nu se poate ca nu permite copiraitu. Din moment ce ai dat bani pe ea(masina) e numai pt folosinta exclusiva a domniei-tale. jamie.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 10 Jan 2004, 05:37 PM
Mesaj #25


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Ghost @ Jan 10 2004, 12:04 PM)
File-sharing (Kazaa,WinMX, DC++, etc) nu este furt.

File-sharing-ul nu. Dar informatia pe care o "share"-uiesti are copyright. Cam asta e ideea.

Cat despre Spielberg sau Metallica, e clar ca pe ei n-o sa-i vedem la ghisee, dar nici n-o sa aiba atatea incasari pe munca lor pe cat ar putea... Eu unul lucrez in web programming & software. Si nu as tine neaparat sa vad ca eu imi petrec 3 ani si 6 luni sa fac o aplicatie pe care vreau sa o vand, i-o vand cuiva, care-l "share"-uieste mai departe... Din acel punct, eu nu mai castig nimic, deoarece e mult mai eficient sa intri pe Kazaa sa iei aplicatia, decat sa o cumperi la fraier, nu?...

Faza asta cu drepturile de autor nu e inteleasa clar, pana nu te pui tu in situatia de a fi un astfel de "autor"...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 10 Jan 2004, 09:10 PM
Mesaj #26


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Fi sigur ca inteleg foarte clar ideea de copyright si aplicatiile ei. Dar realitatea e ca exista filesharing si va exista spoton.gif ...Si oricum, fii linistit ca asta se aplica in general home-userilor. Daca o firma va dori aplicatia la care lucrezi tu, nu exista sa nu o ia cu licenta. Acum depinde ce target ai tu pt munca ta. Daca faci screensavere, fi sigur ca nu vei cistiga nimic de acolo. Pe de alta parte facind o aplicatie profesionala de web, aia probabil va fi folosita majoritar de firme care lucreaza in domeniu si de la care tu vei lua bani. Da' daca un home-user o ia prin Kazaa de pe net pt placerea lui, sa invete sa lucreze pe ea, sau sa creeze o pagina web pt sufletul lui, nu te astepta sa-ti dea bani. Spune-mi sincer ce licente ai tu pt windoze-ul de acasa sau pt photoshop sau acdsee?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 10 Jan 2004, 10:57 PM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Ghost @ Jan 10 2004, 03:57 PM)
Vorbesti de Franta? rofl.gif

Nu te supara domnu' mai lasa la o parte moralismele astea de doi bani. Crezi ca in tara de unde postezi mataluta si unde umbla ciinii cu covrigi in coada nu se face la fel? Voi sinteti aia civilizatii si corectii, nu ca noi astia de la marginea Universului, nu?
Data viitoare cind apeleaza la tine un prieten sa-i imprumuti un cd sau un film trimite-l la magazin sau cinema. Altel e ilegal, ca pierd artistii bani grei. Sau daca i s-a stricat masina si te roaga pe tine sa i-o imprumuti pe a ta sa faca piata sau sa-si ia nevasta de la aeroport zi-i ca nu se poate ca nu permite copiraitu. Din moment ce ai dat bani pe ea(masina) e numai pt folosinta exclusiva a domniei-tale. jamie.gif mwah1.gif

Ai mai confirmat o data ce spuneam.

Din motivele X, Y, Z (toate īn care pozam īn postura de victime nedreptatite ale sortii), ne asumam drepturile adaptarii moralitatii si a legii, cel putin nescrise, la interesele noastre personale.

Nimic nou sub soare, capra vecinului a fost din nou chemata la vorbitor (Crezi ca in tara de unde postezi mataluta si unde umbla ciinii cu covrigi in coada nu se face la fel?).

Noile generatii, pe care unii naivi (vezi Petru) pun mari sperante pentru iesirea din mocirla, sunt de fapt adeptele lui "Fura cāt mai mult daca nu esti prins". Pe fata. Cu batut de pumn īn masa cu tot. Ne urcam pe masa si tipam tare, sa auda toata lumea : "E dreptul nostru sa furam orice, oricum, oricānd, pentru a riposta īmpotriva asupririi impuse de conspiratori !"

Furati fratilor. Asa trebuie sa faca orice om cu cap, ca voi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 10 Jan 2004, 11:32 PM
Mesaj #28


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Amice, problema e ca ai inteles exact pe dos ce am spus eu. Asa ca n-am confirmat nimic.

QUOTE
toate īn care pozam īn postura de victime nedreptatite ale sortii

Cine pozeaza in victime nedreptatite? M-ai vazut pe mine sa ma pling? Afla ca imi merge f bine, si am mai spus-o pe alte topice.
QUOTE
Nimic nou sub soare, capra vecinului a fost din nou chemata la vorbitor (Crezi ca in tara de unde postezi mataluta si unde umbla ciinii cu covrigi in coada nu se face la fel?).

Te inseli din nou. Daca vroiam sa plec puteam sa o fac demult si nu o data. Am rude apropiate in Belgia. Dar nu vreau. Asa ca si teoria ta e in cadere libera. Si oricum ai da-o filesharing se face in orice tara conectata la net, fie ca-ti place fie ca nu.
QUOTE
Noile generatii, pe care unii naivi (vezi Petru) pun mari sperante pentru iesirea din mocirla, sunt de fapt adeptele lui "Fura cāt mai mult daca nu esti prins". Pe fata. Cu batut de pumn īn masa cu tot. Ne urcam pe masa si tipam tare, sa auda toata lumea : "E dreptul nostru sa furam orice, oricum, oricānd, pentru a riposta īmpotriva asupririi impuse de conspiratori !"

Inca odata, filesharingul nu e furt.Da' cum specialitatea ta e sa improsti rautati, fie ca tine. In fond de aia nu mai pot eu. Acuzatia de furt fata de cineva despre care nu stii nimic spune totul despre cum functioneaza logica ta. Daca nu e cum spui tu e rau din start rofl.gif ....
Si prin asta consider discutia mea cu tine incheiata.

P.s.
Bine ca generatia ta e mai desteapta. rofl.gif Culmea e ca am prieteni si de virsta mea (27) si adolescenti si oameni intre 30-60 de ani. Asa ca nici argumentul asta nu ti-l consider valabil.Judecata tine de om, domnule, nu neaparat de virsta lui.Poti fi matur si incepind de la 16 ani.
P.P.S.
Vezi ca la faza cu asuprirea impusa de conspiratori o dai in masonerie, si cine stie ce mai iese rofl.gif ...

Acest topic a fost editat de Ghost: 10 Jan 2004, 11:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 11 Jan 2004, 01:52 AM
Mesaj #29


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



@Ghost:

Acest thread nu e despre mine si despre ce soft am eu sau nu cu licenta. Ca fapt divers, calculatorul de acasa pe care lucrez acum are TOT softul licentiat (Windows 2000 Server, Microsoft Office XP, Visual Studio .NET Enterprise Architect 2003 + MSDN, etc). Dar asta e irelevant, deoarece aici se dezbate problema Kazaa & filesharing...

Pe langa asta, se pare ca tu adopti aceeasi atitudine ca si a celorlalti care genereaza acea rata de piraterie software in Romania: filesharing-ul nu e furt. Si inca mai si sustii sus si tare lucrul asta, ascunzandu-te dupa intrebari de-a dreptul hilare gen "Spune-mi sincer ce licente ai tu pt windoze-ul de acasa sau pt photoshop sau acdsee?"... Se stie clar ca peste 80% din cei care isi cumpara un sistem nou pe plaiurile mioritice primesc drept "bonus" o intalare gratuita a sistemului de operare Windoze, alaturi de pachetul Offis, cu precizarea "Noi va instalam programele astea, nu-s cu licenta, da' oricum acasa n-o sa va verifice nimeni, asa ca puteti sta linistiti..."

Acelasi lucru l-am patit si eu la achizitionarea sistemelor mele. Si DA, am si eu si folosesc soft nelicentiat, daca asta voiai sa afli si sa-ti dea satisfactie. Dar macar eu nu strig in gura mare ca prin filesharing nu se fura si nu-mi cer drepturile de a copia orice CD piratat...

Nici macar nu vreau nu ma hazardez sa iti adresez si tie aceeasi intrebare legata de soft-ul licentiat...

Acest topic a fost editat de Tudy: 11 Jan 2004, 01:55 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 11 Jan 2004, 10:31 AM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Daca pretul unui CD (cu soft, muzica sau film) ti se pare prea mare, sau daca restrictiile de folosire ti se par aberante, ai un singur drept, sa nu-l cumperi. Lasa producatorul sa dea faliment. Dar nu veni cu drepturi inventate pentru ca īti convin tie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 11 Jan 2004, 11:53 AM
Mesaj #31


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



@Tudy:

Treaba sta in felul urmator. Daca cheltui pt un produs, am dreptul sa fac filesharing cu el. Filesharing inseamna si faptu' ca ma duc la un prieten acasa cu cd-ul cu jocuri si i le dau sa le instaleze sau copieze. E dreptul meu, si insasi Internetul a fost creat pt schimb liber de informatii. Si oricum din simplul fapt ca imi platesc abonanamentul la providerul meu am dreptul sa ma folosesc de internet pt a aduna si a schimba informatii. Restul e propaganda nefondata gen Microsoft. Urmatorul pas va fi ca vor fi obligati credulii sa raporteze daca le-a cazut in mina un cd copiat sau sa-l toarne pe vecinu' de la trei ca are pe hdd soft fara licenta. Din fericire nu se va ajunge acolo.

QUOTE
Nici macar nu vreau nu ma hazardez sa iti adresez si tie aceeasi intrebare legata de soft-ul licentiat...

Poti sa te hazardezi, dar cred ca raspunsul il stii. Si daca ai nevoie de un soft anume, scrie un PM si iti dau cu placere daca am. Si fi sigur ca nu te costa nici un ban, e versiune full si functioneaza perfect. Si daca te simti mai linistit sa ai o bucata de hirtie linga el, pot sa scot ceva la imprimanta spoton.gif .

P.S.
Nu mai confunda pirateria cu filesharing.

Acest topic a fost editat de Ghost: 11 Jan 2004, 11:54 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 11 Jan 2004, 02:30 PM
Mesaj #32


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Ghost @ Jan 11 2004, 11:55 AM)
Treaba sta in felul urmator. Daca cheltui pt un produs, am dreptul sa fac filesharing cu el. Filesharing inseamna si faptu' ca ma duc la un prieten acasa cu cd-ul cu jocuri si i le dau sa le instaleze sau copieze. E dreptul meu, si insasi Internetul a fost creat pt schimb liber de informatii. Si oricum din simplul fapt ca imi platesc abonanamentul la providerul meu am dreptul sa ma folosesc de internet pt a aduna si a schimba informatii.

Din asta se intelege ca-i cunosti pe toti utilizatorii de Kazaa, sunteti buni prieteni, si te-ai hotarat ca din bunatate sa le dai si lor un share la soft-ul tau?... rofl.gif Daca e asa, atunci nu e nici o problema... thumb_yello.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 11 Jan 2004, 02:36 PM
Mesaj #33


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Nu omule. Dar nici nu le-am cerut nimic in schimb. Nici macar soft in schimbul celui dat de mine. Asa cum nici cind am luat eu ceva nu mi s-au cerut bani sau alte recompense. E chiar asa de greu?...
Ma rog, dupa teoriile pe care le-am auzit si conceptul de opensource e furt, si schimbul de informatii e furt,etc...In fine, m-am lamurit...

Acest topic a fost editat de Ghost: 11 Jan 2004, 03:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 11 Jan 2004, 02:45 PM
Mesaj #34


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (Ghost @ Jan 11 2004, 11:55 AM)
Treaba sta in felul urmator. Daca cheltui pt un produs, am dreptul sa fac filesharing cu el.

Un drept ilegal. biggrin.gif
Daca aceasta ar fi realitatea, ar cumpara o singura persoana Windows-ul si l-ar imparti gratuit intregii Planete. rofl.gif spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 11 Jan 2004, 02:59 PM
Mesaj #35


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE
Un drept ilegal

Cred ca mai corect spus ar fi abuz de drept biggrin.gif .
Parerea mea e ca dreptul e o chestie clar subiectiva. Ce e ilegal pt ei e perfect legal pt. altii. Si oricum, io n-am promulgat legea aia si nici macar nu am votat-o spoton.gif ...

QUOTE
ar cumpara o singura persoana Windows-ul si l-ar imparti gratuit intregii Planete.

Uite recunosc sincer ca pt windows nu as da un leu, din principiu. Nici daca ar fi licenta 1000 de lei sau alt pret simbolic. Da' asta e chestia mea personala si se aplica doar la windows.

Acest topic a fost editat de Ghost: 11 Jan 2004, 03:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 06:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman