HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Recomandari

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

 
Reply to this topicStart new topic
> A Fost Blat?, Suedia - Danemarca 2-2
Credeti ca nordicii au aranjat meciul?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 9
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
radun5
mesaj 24 Jun 2004, 03:59 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 9 December 03
Forumist Nr.: 1.423



Toata lumea e convinsa ca echipele nordice au facut un aranjament cu o regie spectaculoasa si ca stiau dinainte ca scorul o sa fie 2-2. Vinovata este in primul rand psihoza anterioara meciurilor, si apoi reactiile imediate ale unor persoane precum comentatorul TVR al meciului (off-topic: acest domn Bogdan Tomulica este cu adevarat jenant in materie de comentariu fotbalistic), care au antrenat firesc si restul oamenilor la aceeasi parere (cum s-a intamplat si cu Urs Meier in meciul cu Danemarca, arbitru pe care il consider printre ultimii vinovati pt necalificarea Romaniei; Emil Gradinescu a si recunoscut ca a fost deosebit de vehement atunci, lucru firesc la supararea aceea).

Sunt curios de parerea forumistilor in acest caz.

Eu consider drept improbabila ipoteza aranjamentului din cel putin 3 motive:
1. e vorba de jucatori care nu stiu cum sa mimeze fotbalul cu veridicitate; dovada stau ultimele trei minute cand erau jenati de ceea ce faceau (aminti-va si de acel joc Valencia - Manchester United, cand jucatorii au plimbat mingea vreo 30 minute); mie imi e clar ca pana atunci jucasera fotbal!
2. la 2-1 pt Danemarca, pe langa celebrele suturi in tribune, foarte mediatizate, a fost cel putin o faza la care portarul suedez a aparat o minge destul de grea. Ce se intampla la 3-1? De notat si faptul ca un scenariu ar fi trebuit sa presupuna imediat atacuri suedeze in valuri, nu replici taioase ale danezilor. Era mai simplu asa.
3. Golul suedezilor a fost marcat totusi in min 90; daca era aranjament oricine si-ar fi lasat o marja mai mare de eroare, si ar fi egalat "spectaculos" in min 80-85. De remarcat si faptul ca celor doua echipe le ajungea si un 1-1 stabilit imediat dupa pauza, caci italienilor le-ar fi trebuit trei goluri contra bulgarilor...

Astept opinii, mai ales contrare... ca sa am cu cine ma razboi. Nu cred ca poate cineva sa dovedeasca un aranjament, si nici macar sa ma convinga de o probabilitate mica a acestuia...



--------------------
Sa fim cu totii mai deschisi si mai altruisti, si lucrurile vor merge mai bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 27 Jun 2004, 05:11 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Parerea mea este ca nu a fost un blat aranjat de la inceput.
A fost ceva mai mult tacit....si probabil ca nu toti jucatorii au cautat scorul acesta.
Chestia cu sutul periculos la poarta este normala.... ajungind in pozitia aia, este greu sa falsezi un sut pe linga poarta.Si daca tot nu a fost aranjat de la inceput cu promisiuni...atunci asta era ...daca venea un gol neprevazut.
Pe mine m-a mirat ca la scorul de 2-1, Suedezii nu atacau si nu faceau presing deloc!!!!!! De neinteles.
Eu cred ca Danemarca a lasat putin de la ea..la 2-1...mai ales portarul.La fel faceau si Suedezii daca aveau 2-1.Daca nu reuseau sa egaleze, asta era, pleca Suedia acasa.Sa ne gindim ca au fost si cartonase.
Concluzie: a fost jumatate de blat tacit, in care nu toti jucatorii au fost implicati.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman