HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Recomandari

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

 
Reply to this topicStart new topic
> "Generatie De Aur" ?
Sunteti de acord cu termenul de "generatie de aur" pentru echipa nationala din anii 1990-1998 ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 21
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
radun5
mesaj 19 Jan 2004, 03:31 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 9 December 03
Forumist Nr.: 1.423



Salut!

Am o intrebare pentru iubitorii de fotbal, legata de iubita echipa nationala a Romaniei. Au aparut in presa tot felul de sintagme cum ar fi: "generatia de aur", "generatia de argint", tot felul de comparatii intre jucatorii actuali si cei de la inceputul anilor '90. Eu unul dezaprob aceste stereotipuri, pentru ca daca e adevarat ca anii '90 au adus rezultate foarte bune (datorita in special mobilizarii mai bune din meciurile decisive), nu e mai putin adevarat ca mai multi jucatori din alte generatii (adesea chiar echipe intregi) au avut aproximativ aceeasi valoare, neputandu-se impune fie din cauze "organizatorice", fie din cauza unor deosebiri de mentalitate.

Generatiei actuale nu ii lipseste decat o participare stralucita la CM 2006 si va egala practic performantele "generatiei de aur"; Ce vom face atunci ? Vom avea doua "generatii de aur"? Apoi trei?

Cred ca ati inteles care e parerea mea, acum va rog precizati-o pe a voastra.


--------------------
Sa fim cu totii mai deschisi si mai altruisti, si lucrurile vor merge mai bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 19 Jan 2004, 05:07 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Nu cred ca doar o buna performanta la CM 2006 va insemna ca avem o echipa capabila de a se numi "Generatia de Aur" a fotbalului romanesc. Un asemenea privilegiu este acordat, dupa parerea mea, dupa o perioada mai indelungata de performanta, nicidecum dupa un singur campionat sau doua.

Am votat cu "Da" echipa din anii 90 pt ca mi-e dor de acei jucatori care m-au fascinat atat de mult la vremea aceea. Imi pare rau ca l-am pierdut pe Raducioiu de la nationala, era unul din jucatorii mei favoriti, nu mai vorbesc de Hagi.
Daca echipa actuala va trece cu brio din grupa "imposibila" (cum afirma Iordanescu) cu Cehia si Olanda, voi putea spune ca echipa e pe drumul cel bun, dar nici macar o evolutie buna la CM 2006 nu m-ar determina sa o numesc "gener. de aur".


pt radun5: mai intai sa avem performante si apoi mai vorbim de cate generatii de aur a avut parte echipa nationala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 19 Jan 2004, 10:53 PM
Mesaj #3


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Subscriu la ce zice Storm...generatia de aur a facut doua mondiale consecutive (1990, 1994) cu fruntea sus...Amaratii de acum se screm sa se califice cu chiu cu vai...si pun vina pe arbitrii... biggrin.gif

ba cred ca trei mondiale...ma lasa memoria fotbalistica... sorry.gif

Acest topic a fost editat de Marcus: 23 Feb 2005, 11:12 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2004, 10:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Storm
mesaj 24 Jan 2004, 04:04 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Ar trebui sa-ti amintesti cea mai recenta prestatie a fotbalului romanesc la CM 1998, cand am iesit si noi in strada ca i-am batut pe englezi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 24 Jan 2004, 07:42 PM
Mesaj #5


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



vai, chiar imi aduc aminte acum...scandam pe strazi ceva gen we f**** the queen...ce vremuri de glorie dom'le... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
under_net
mesaj 3 Feb 2004, 06:34 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.057



Pana cand Mutu, Chivu & company macar egleaza performanta pe care Hagi, Popescu & company au atins-o in '94, fosta nationala ramane "de aur" !!!!!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rady
mesaj 5 Feb 2004, 01:45 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 51
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 408



nu stiu daca m-as extinde pana in 98, pentru mine, cea mai frumoasa echipa a jucat intre 88-95


--------------------
X

KNICKSONLINE.COM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 2 Aug 2004, 06:51 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Cea mai frumoasa echipa, zic eu, a fost intre 1990 si 1998.
Iar cea de acum mai are enorm pana sa se ridice la nivelui celei de atunci.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 23 Feb 2005, 11:17 AM
Mesaj #9


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Eu cred ca suntem pe drumul cel bun. A obtine performanta cu nationala atrage dupa sine si performante la nivel de echipe de club, doar nu ne putem bizui numai pe stranieri. Iar calificarea Stelei in primavara europeana este un pas important catre performanta.
Nu conteaza chiar atat de mult ca ne chinuim sa obtinem o remiza cu armenii. Este un fapt izolat. wink.gif Li s-a intamplat chiar si echipelor de top.
A venit vremea sa incetam sa ne mai hranim cu performantele generatiei de fotbalisti din anii 90', vremea sa ne gandim mai mult la prezent.

Acest topic a fost editat de Marcus: 23 Feb 2005, 11:19 AM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 15 Mar 2005, 09:02 PM
Mesaj #10


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Eurosport.com a lansat sondajul prin care il puteti vota pe cel mai bun jucator de fotbal al anilor 90'. Printre ei se afla si Gheorghe Hagi. Votati-l si voi! thumb_yello.gif

Iata rezultatele intermediare:

1. Hristo Stoichkov 50% din voturi

2. Gheorghe Hagi 47% din voturi

3. Paolo Maldini 1%

4. Romario 1%

5. Gabriel Batistuta 1%

6. Peter Schmeichel 0%


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 15 Mar 2005, 10:35 PM
Mesaj #11


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Noh, apoi daca Stocikov + Hagi monopolizeaza 97% din voturi, ceva e putred pe site-ul Eurosport blink.gif pesemne ca in buna traditie balcanica suporterii romani si bulgari au dat navala sa voteze ... hmmm ... de fapt, azi am primit 3 mass-messages pe YMSG in care eram indemnat sa-l votez pe Hagi ... ei bine, nu! Daca asa se cladeste mitul unei generatii de aur, atunci mai bine lipsa. hh.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 16 Mar 2005, 12:52 PM
Mesaj #12


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Probabil ai dreptate, e ceva la mijloc...
Ultima stire: Hagi l-a devansat pe Stoichkov!

Iata rezultatele intermediare:
1. Hagi - 49%
2. Stoichkov - 48%


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 18 Mar 2005, 02:29 PM
Mesaj #13


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



...

...eu, unul, aş supralicita şi aş numi "generaţia de aur" ca fiind cea mai bună de cînd are România fotbalişti (probabil că "de aur" asta şi vrea să însemne, nu ştiu exact), atît prin prisma rezultatelor cît şi prin modul cum înţelegeau să "plimbe" mingea în teren. Este greu (dar nu imposibil) de egalat acele performanţe. Mai ales că acum există un precedent. Atunci nu era...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 8 Sep 2005, 07:26 PM
Mesaj #14


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Totusi parca prima "generatie de aur", daca pot spune asa, a fost cea din anii 70, cand, dupa 32 de ani, ne-am calificat la mondialele din Mexic. Romania avea atunci niste jucatori formidabili. Hagi si ai lui au fost cea de-a doua "generatie de aur"... unsure.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Sep 2005, 03:06 PM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Jucătorii erau formidabili, au prins meciuri bune dar rezultatele lor nu se compară cu ale celorlalţi;nici "longevitatea" performanţelor; nici notorietatea pe plan internaţional. Dar aşa, pentru noi, putem să spunem şi că ei au fost o generaţie de aur. Partea rea a chestiunii e aceea că din naţionala României lipsea la Guadalajara tocmai cel mai bun jucător al acelor vremuri: Nicolae Dobrin.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 10 Sep 2005, 06:42 PM
Mesaj #16


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Si nu lipsea numai el, mai erau si altii... Este adevarat ca, atunci cand vorbim despre nationala Romaniei din anii 70, nu putem vorbi si de longevitatea performantelor sportive, insa, daca facem o comparatie intre factorii politici, conditiile de joc si de antrenamente ai anilor 70', respectiv, anilor 90', cred eu ca performanta nationalei "de aur" de la Mexic 1970 este mult mai putin apreciata astazi, decat ar trebui. wink.gif

In 70' Romania era o echipa fara nume in lumea fotbalului mondial iar calificarea ei la mondiale (si sa nu-l uitam aici pe antrenorul care a contribuit la aceasta performanta deosebita, in persoana lui Angelo Niculescu, care mai traieste si astazi) a consituit un adevarat soc in lumea fotbalului. Chiar inventatorii fotbalului modern, englezii, ne-au facut o invitatie de onoare in tara lor ca sa disputam un meci amical cu Anglia si... surpriza! Anglia - Romania 1 - 1! smile.gif Deci da, in opinia mea, se poate vorbi de doua generatii "de aur". Sper ca cea de-a treia sa nu se lase asteptate prea mult... unsure.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 06:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman