HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ecologic Sau Neecologic?, Cum facem diferenta?
actionmedia
mesaj 23 Feb 2006, 12:33 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Nu stiu daca titlul este foarte inspirat, dar l-am dat asa pentru ca am vazut ieri sau azi dimineata o stire despre "casa ecologica". Si zic stai sa vezi ca e interesant. De unde. Casa ecologica in opinia ziaristului este aia in care se consuma mai bine de 200 de busteni hh.gif blink.gif
Adica casa facuta din copaci cica este ecologica. De ce? Argumentele ar fi ca te simti bine in ea, ca se economiseste energie fiind foarte bine izolata, probabil ca nu se folosesc materialte provenite de la industrii care polueaza mediul. si totusi Daca intr-o astfel de casa traiesc 3 oameni sa spunem, iar planeta pamant are 6 miliarde, atunci ar trebui teoretic construite 2 miliarde de astfel de case. Nu vreu sa magandesc cati copaci taiati ar insemna asta nici daca ar mai ramane in picioare vreun petec de padure. Pana la urma ce este ecologic?

O alta dilema este cea a "batiste de hartie versus batiste clasice" sau "prosoape de hartie versus prosoape clasice" sau "lavete de hartie versus lavete clasice". Multa lume am obsevat ca folosesc batiste de hartie (de unica folosinta). Va dati seama cati copaci sunt taiati pentru asta? Pe de alta parte a folosi batista clasica inseamna sa o speli din cand in cand, adica sa consumi apa si sa deversezi apa murdara in sistemul de canalizare sau mai rau in fosa septica. Care e de preferat?

"Curatatorie Ecologica". Pe asta chiar nu o inteleg. De ce ecologica? Ceea ce la noi se numeste curatatorie ecologica, la americani e "Dry Cleaning" - "curatare uscata". Nu foloseste apa, doar chimicale. Deci este "curatatorie climica". Dar de ce o curatatorie chimica este numita "ecologica"? Pentru ca nu foloseste apa si detergent? Care e faza? Stie cineva?

"Toalete Ecologice" - le stim cu totii sunt alea din plastic amplasate prin parcuri sau prin alte locuri nepotrivite care ne deranjeaza vara cu niste mirosuri neplacute. Dar de ce le zice ecologice? In mod clar polueaza atmosfera cu mirosuri neplacute.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 23 Feb 2006, 04:12 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



[QUOTE=actionmedia,23 Feb 2006, 12:33 PM]
Daca intr-o astfel de casa traiesc 3 oameni sa spunem, iar planeta pamant are 6 miliarde, atunci ar trebui teoretic construite 2 miliarde de astfel de case. Nu vreu sa magandesc cati copaci taiati ar insemna asta nici daca ar mai ramane in picioare vreun petec de padure. Pana la urma ce este ecologic?

[/QUOTE]
[/QUOTE]Daca acele campanii de reimpadurire nu sunt decat o gargara fara sens, atunci e nashpa.Teoretic, taierea copacilor se face in urma unei strategii bine reglementate ( ce se taie se replanteaza, cantitate si calitate).TEORETIC.Practic..... mad.gif
O alta dilema este cea a "batiste de hartie versus batiste clasice" sau "prosoape de hartie versus prosoape clasice" sau "lavete de hartie versus lavete clasice". Multa lume am obsevat ca folosesc batiste de hartie (de unica folosinta). Va dati seama cati copaci sunt taiati pentru asta? Pe de alta parte a folosi batista clasica inseamna sa o speli din cand in cand, adica sa consumi apa si sa deversezi apa murdara in sistemul de canalizare sau mai rau in fosa septica. Care e de preferat?[/QUOTE]
In acest caz avem regula celor 3 R (RRR). In occident sunt fabrici care recicleaza nu numai hartia, ci absolut orice reziduu ( plastic, resturi organice folosite ca ingrasamant in agricultura sau ca su combustibil pt incalzire). Si sa nu uitam legislatia EU care interzice firmelor folosirea prosoapelor si batistelor altele in afara de cele single use ( eu nu vreau sa merg la o toilet si sa ma sterg pe maini cu un prosop folosit inainte ce cine stie cate persoane). In Italia au interzis in baruri clasicele zaharnite, zaharul fiind oferit la "pliculet"
Asupra celorlalte nu pot sa ma pronunt, fiind in necunostinta deplina de cauza

Acest topic a fost editat de alysoft2003: 23 Feb 2006, 04:20 PM


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Feb 2006, 05:47 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



alysoft2003, masurile mentionate de tine in EU si Italia suna nu a masuri ecologice, ci a masuri igienice. Si nu este unul si acelasi lucru biggrin.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Feb 2006, 05:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
alysoft2003
mesaj 23 Feb 2006, 09:44 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (axel @ 23 Feb 2006, 05:47 PM)
alysoft2003, masurile mentionate de tine in EU si Italia suna nu a masuri ecologice, ci a masuri igienice. Si nu este unul si acelasi lucru biggrin.gif

La urma urmei, ecologia nu se rezuma la igiena ambientului? Iar din ambient nu facem oare si noi parte?( din nefericire pt ambient) devil.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Feb 2006, 09:46 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (dexonline.ro)
IGIÉNĂ s.f. 1. Ramură a medicinii care elaborează normele de apărare a sănătăţii oamenilor şi formele de aplicare a acestor norme pe baza studierii interdependenţei şi interacţiunii dintre om şi mediul înconjurător, a condiţiilor de trai, precum şi a relaţiilor sociale şi de producţie. 2. Ansamblu de reguli şi de măsuri practicate pe care cineva le respectă pentru a-şi păstra sănătatea. [Pr.: -gi-e-. – Var.: higiénă s.f.] – Din fr. hygiène.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 23 Feb 2006, 11:28 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (axel @ 23 Feb 2006, 09:46 PM)
QUOTE (dexonline.ro)
IGIÉNĂ s.f.  2. Ansamblu de reguli şi de măsuri practicate pe care cineva le respectă pentru a-şi păstra sănătatea. [Pr.: -gi-e-. – Var.: higiénă s.f.] – Din fr. hygiène.

Exact. Atunci nu ar mai avea sens sa existe termeni ca igiena mediului, igiena alimentatiei.Mai bine sa nu ne pierdem in termeni, sa retinem conceptul si sa avem parte de un mediu mai curat.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Feb 2006, 12:23 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Maestre, nu exista ideea de igiena a mediului. Cel putin nu in dictionar.

Chestia aia cu pliculete de zahar in locul borcanului cu zarah si lingurita nu e deloc mai ecologica. Ci mai igienica. Pe langa zaharul pe care il consumi, tu mai consumi si o bucata de hartie (pe care o arunci) + faci risipa de zahar. Daca vrei 1 plic si jumatate, consumi 2 (folosesti unul in totalitate, jumate din celalalt si il arunci). Daca ai folosi borcanul cu zahar, s-ar consuma fix ce intra in stomac. Dar folosirea obiectelor care au fost folosite si de altii in a-ti pune zahar in ceai si a amesteca creste riscul de transmitere a bolilor infectioase.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Feb 2006, 10:32 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Cred ca ceea ce spune alysoft deriva dintr-o tendinta generala de a considera ecologic ceea ce este bun pentru sanatatea omului si neecologic ceea ce nu e bun.
Mai spuneam pe undeva pe acest subforum ca este o abordare eronata a ecologiei. Ca sa fie ecologic trebuie sa fie bine pentru sistem, sa nu provoace dezechilibre majore, chiar daca uneori ne afecteaza pe noi oamenii.

Oricum daca vreti putem extinde discutia si la alte aspecte de genul:
sanatate vs. ecologie sau confort vs. ecologie sau siguranta vs. ecologie sau supravietuire vs. ecologie. Dar trebuie sa intelegem foarte clar ce este aceea ecologie.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 10 Mar 2006, 03:43 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



ECOLOGÍE s.f. Ramură a biologiei care studiază raporturile dintre organisme şi mediul în care se dezvoltă şi trăiesc. ◊ (În sociologie) Ecologie umană = studiul relaţiilor dintre fenomenele sociale şi spaţiile în care sunt cuprinse
Intr-adevar, termenul de igiena mediului nu exista. blink.gif Intre timp arunca o privire aici http://www.ispcj.ro/persalimro.htm sau un search pe google ( evident cautand "igiena mediului")


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Sep 2010, 06:58 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



O problema ceva mai practica cu care mi-a dat de gandit recent.
Ce facem cu uleiul sau grasimile arse (folosite)?
1. Il aruncam in chiuveta?
2. Il colectam intr-o sticla si apoi il aruncam la gunoi?
3. Il reciclam... cum?
Nu prea mananc prajeli, deci rareori folosesc cantitati mari de ulei, dar atunci cand imi ramane, il pun intr-o sticla. Am primit si eu mai demult un email cu o astfel de recomandare si am urmat-o. Mai am mult pana se va umple sticla, poate 1-2 ani, dar ma tot intreb, ce sa fac cu sticla dupa ce se umple?
Ideea era sa nu arunci uleiul in chiuveta, pentru ca lasa reziduri care polueaza apa freatica sau apelle de suprafata. Acuma daca stau sa ma gandesc, noi oricum aruncam o multime de porcarii in canalizare, inclusiv fecale si urina, ca sa nu mai vorbesc de mizeria si rezidurile care se scurg de pe strazi cand ploua. Toate se aduna in canal si polueaza foarte tare.
Recomadarea primita pe email era sa nu mai arunc uleiul in chiuveta ci sa il stochez intr-o sticla de plastic pe care sa o arunc la gunoi dupa ce se umple. Ideea de a nu arunca uleiul in chiuveta, mi s-a parut foarte buna, dar nu mi-a placut ideea de a-l arunca la gunoi, adica nu as face decat sa mut problema din canalizare, la groapa de gunoi. In final, uleiul ajungand tot in panza freatica.
Totusi am inceput sa il strang in sticla, sperand ca voi gasi o solutie mai buna.
Singura idee care mi se pare eco, ar fi sa reciclez cumva uleiul, sa il fac util la ceva. Dar la ce? Cum? Aveti vreo idee?
Daca as avea o gramada de compost, probabil ar merge sa il vars acolo si sa il las sa fie devorat de bacterii. Dar deocamdata nu am asa ceva, pentru ca locuiesc la bloc.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Sep 2010, 09:43 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Am citit şi eu că un singur litru de ulei poluează 500 L de apă, sau mai mult. Cel mai bine este să-l transformi în biodiesel. Dar nu poţi face asta cu o singură sticlă, ai nevoie de un butoi. Tehnologia este simplă dar destul de periculoasă, necesită substanţe ca soda caustică, pentru separarea fracţiunii solide din ulei. Se poate realiza în garaj, dacă ai unul.

Dacă ai un autoturism cu motor diesel, obţii combustibil foarte ieftin prin metoda asta. Ar putea fi o afacere să colectezi cvasi-gratuit uleiul folosit de la restaurante sau de la casele oamenilor şi să-l transformi în combustibil pe care apoi să-l vinzi. La biodiesel nu se plătesc accize! smile.gif

Home Biodiesel

pe net găseşti o mulţime de metode şi instalaţii asemănătoare pe care le poţi construi acasă, cu materiale obişnuite ce se găsesc la bricolaj.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Sep 2010, 07:59 AM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(actionmedia @ 10 Sep 2010, 07:58 PM) *
In final, uleiul ajungand tot in panza freatica.

Daca il arunci in canalizare, nu ajunge totusi la statia de epurare, inainte de a intra in contact cu apa freatica? La statia de epurare apele reziduale sunt curatate de toate impuritatile din sistemul de canalizare, si apoi sunt redate naturii.

O solutie pentru ulei ar putea fi sa-l arzi. Se transforma in dioxid de carbon si apa...

PS: Eu n-am problema asta, nu prajesc niciodata in ulei. Daca vreau intr-adevar ceva prajit, folosesc o tigaie teflonata si nu pun nicio picatura. Folosesc doar ulei extravirgin ca adaos la diverse mancaruri, nu doar salate, dupa ce au fost gatite.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Sep 2010, 09:46 AM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
O solutie pentru ulei ar putea fi sa-l arzi. Se transforma in dioxid de carbon si apa...
... mult fum şi reziduuri! biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 11 Sep 2010, 08:57 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(abis @ 11 Sep 2010, 08:59 AM) *
O solutie pentru ulei ar putea fi sa-l arzi. Se transforma in dioxid de carbon si apa...


Numai acidul carbonic se transformă în dioxid de carbon şi apă ... şi în nici un caz prin ardere.

Din cîte ştiu singura substanţă (anorganică dealtfel, spre deosebire de ulei) care, supusă la temperaturi ridicate, generează ărintre aşteşe dioxid de carbon şi apă, este bicarbonatul de amoniu (ăla de-l punem în prăjituri). Dar acolo mai e generat şi amoniac ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Sep 2010, 12:47 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Pentru a arde eficient uleiul vegetal uzat este nevoie de o instalaţie specială, care preîncălzeşte uleiul la 150 grade C apoi folosind un injector special cu aer comprimat şi efectul Venturi îl atomizează în camera de ardere. Cred că e cam scumpă instalaţia, chiar dacă uleiul este cvasi-gratuit. Trebuie făcut un calcul economic, dacă merită sau nu.

Arzător de ulei uzat

Un motor diesel este bun şi pentru producerea de apă caldă menajeră (cu un schimbător de căldură în locul radiatorului) şi a curentului electric pentru locuinţă.



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Glock
mesaj 13 Sep 2010, 01:18 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 18 June 10
Forumist Nr.: 17.156



Uleiul uzat nu se arunca in canalizare, cu atat mai putin la gunoi.
Il strangi intr-un recipient de plastic si il duci la un centru de colectare.
Pentru Bucuresti aici.
E si asta un efort, dar daca ai postat, inseamna ca te preocupa si merita efortul.
Daca stai la bloc e mai greu cu spatiul unde sa depozitezi materiale reciclabile si dureaza pana strangi o cantitate de hartie, sticla, plastic etc, pe care sa le duci tu la centrele specializate. Ideal ar fi sa existe recipiente de colectare la fiecare asociatie de locatari si sa fie colectate direct de firmele care se ocupa cu reciclarea.


--------------------
Nu te pierde in ganduri, ca te ratacesti si nu te mai salveaza nimeni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2010, 01:42 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 12 Sep 2010, 01:47 AM) *
Un motor diesel este bun şi pentru producerea de apă caldă menajeră (cu un schimbător de căldură în locul radiatorului) şi a curentului electric pentru locuinţă.

Asta imi place, e o idee care merita atentie, dar de unde sa faci rost de atata ulei? Iti trebuie o retea de colectare a uleiului de la cei care il folosesc si din cate stiu deja legea ii obliga sa predea uleiul respectiv.

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Sep 2010, 01:45 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Sep 2010, 01:53 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 13 Sep 2010, 01:42 PM) *
Asta imi place, e o idee care merita atentie, dar de unde sa faci rost de atata ulei?

gogoserii, saormerii, restaurante.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 13 Sep 2010, 03:23 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



QUOTE(actionmedia @ 10 Sep 2010, 07:58 PM) *
O problema ceva mai practica cu care mi-a dat de gandit recent.
Ce facem cu uleiul sau grasimile arse (folosite)?
1. Il aruncam in chiuveta?
2. Il colectam intr-o sticla si apoi il aruncam la gunoi?
3. Il reciclam... cum?
Nu prea mananc prajeli, deci rareori folosesc cantitati mari de ulei, dar atunci cand imi ramane, il pun intr-o sticla. Am primit si eu mai demult un email cu o astfel de recomandare si am urmat-o. Mai am mult pana se va umple sticla, poate 1-2 ani, dar ma tot intreb, ce sa fac cu sticla dupa ce se umple?
Ideea era sa nu arunci uleiul in chiuveta, pentru ca lasa reziduri care polueaza apa freatica sau apelle de suprafata. Acuma daca stau sa ma gandesc, noi oricum aruncam o multime de porcarii in canalizare, inclusiv fecale si urina, ca sa nu mai vorbesc de mizeria si rezidurile care se scurg de pe strazi cand ploua. Toate se aduna in canal si polueaza foarte tare.
Recomadarea primita pe email era sa nu mai arunc uleiul in chiuveta ci sa il stochez intr-o sticla de plastic pe care sa o arunc la gunoi dupa ce se umple. Ideea de a nu arunca uleiul in chiuveta, mi s-a parut foarte buna, dar nu mi-a placut ideea de a-l arunca la gunoi, adica nu as face decat sa mut problema din canalizare, la groapa de gunoi. In final, uleiul ajungand tot in panza freatica.
Totusi am inceput sa il strang in sticla, sperand ca voi gasi o solutie mai buna.
Singura idee care mi se pare eco, ar fi sa reciclez cumva uleiul, sa il fac util la ceva. Dar la ce? Cum? Aveti vreo idee?
Daca as avea o gramada de compost, probabil ar merge sa il vars acolo si sa il las sa fie devorat de bacterii. Dar deocamdata nu am asa ceva, pentru ca locuiesc la bloc.


rolleyes.gif

De vreo doi ani si eu strang uleiul ramas intr-un bidon de 5l. Si mai are putin si-i plin. Ma intrebam si eu ce sa fac cu el.... unsure.gif
Anul acesta am rarit prajelile. Mi-am cumparat si eu tigaie de teflon si pun doar un strop de ulei. Chiar nu stiu ce sa fac cu acel bidon plin cu ulei folosit.... dunno.gif O sa ma interesez sa vad daca in "satul" nostru exista centru de colectare pentru asa ceva. hmm.gif

mwah1.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 3 May 2015, 02:06 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



petitie


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 May 2015, 10:52 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am semnat petitia. Ramane o problema totusi cu aceste taieri, locuitorii din zonele cu paduri, ce se poate face pentru a reduce taierile si furtul de lemn transportat cu carutele? "Radarul Padurilor" am vazut cum functioneaza, dai numarul masinii si aceasta este verificata, dar carutele nu au numar! iar 5-10 carute de lemn sunt echivalentul unui camion.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2017, 08:47 AM
Mesaj #22


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Asta înseamna 9 camioane de McDonals.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2017, 08:49 AM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Cla @ 5 Feb 2017, 07:47 AM) *
Asta înseamna 9 camioane de McDonals cu Coca Cola.



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 07:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman