HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Reply to this topicStart new topic
> Budism, Informatii despre budism
Daniela
mesaj 19 Dec 2005, 12:53 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 2 January 04
Forumist Nr.: 1.675



Doresc sa aflu mai multe lucruri despre budism.
Puteti sa imi sugerati link-uri, de preferat in limba romana?
Exista in Romania societati budiste?
Multumesc frumos pentru orice informatie care m-ar putea ajuta.


--------------------
"Suicide is a permanent solution to a temporary problem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 19 Dec 2005, 05:57 PM
Mesaj #2


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Lucruri prea multe despre budism nu cunosc .

Despre reincanare (sansara) . Din perspectiva budista , viata nu se incheie odata cu moartea . Religia Budista vorbeste depsre o reincarnare intr-o lume a spiritelor in aceasta lume vei avea un corp animalic , spiritual , cu care vei realiza o noua constiinta .

"Nirvana"cei mai multi cercetatori spun ca ar deriva din etimologu` "vayati" ce ar insemna literal "a adia " "a sufla"
Starea de Nirvana inseamna eliberare de orice aparitie , disparitie sau transformare .

Budha-A deveni vegetarian inseamna a pasi pe drumul care te duce catre Nirvana .......


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 01:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman