HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Reply to this topicStart new topic
> Vreti Sa Va Manifestati ?, Ca Spirit
Daca dupa moarte ati mai fi constient sub forma de Spirit ati vrea sa va manifestati prezenta fata de rude sau alti oameni pe care ii vedeti ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 23
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Lucifer
mesaj 14 Aug 2005, 05:02 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



Avind in vedere disputa cu Thunder pe tema asta( vezi aici )( sau dincoace )am deschis acest sondaj.

Acest topic a fost editat de Lucifer: 14 Aug 2005, 05:16 AM


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 02:22 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Lucifer @ 14 Aug 2005, 07:02 AM)
Avind in vedere disputa cu Thunder pe tema asta( vezi aici )( sau dincoace )am deschis acest sondaj.

- aceasta punere a problemei este venita in urma manifestarii unei stari de inconstienta si "orgolii ranite". Ce se intreaba aici este precum ai intreba un orb cum va reactiona cind va vedea, sau cum va actiona un prost care brusc devine inteligent. Adica sa gindesti cu mintea prostului cum va gindi si actiona inteligentul. "Logica" e ca si prostul si desteptul gindesc si actioneaza la fel. Dincolo de asta, o realitate subtila, niste legi si principii divine, cosmice nu se modifica in urma unui "vot democrat".

- daca se dorea un vot cit mai obiectiv se punea si optiunea: 3) nu stiu cum voi actiona in acele conditii, caci nu stiu cum este si ce este fiinta in acele momente de dupa "moarte", sau 3) nu stiu, ma abtin.


Acest topic a fost editat de thunder: 18 Aug 2005, 02:25 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 19 Aug 2005, 02:02 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



Ce vrei sa zici tu ? Ca daca omul va mai fi constient dupa moarte nu va mai gindi la fel cum gindea si pina atunci ?! Pe ce baza faci afirmatia asta ? Tu nu mai esti acelasi de la o zi la alta ? In afara ca putem capata noi cunostinte, aminti fapte din noua zi incheiata, uita lucrurile neesentiale stiute cindva, noi sintem aceiasi de la o zi la alta. Pe ce baza crezi ca un om este tras la raspundere pentru faptele facute de el ? Altfel i-ar putea veni ideea cuiva sa se apere spunind ca el nu mai este acelasi cu cel de ieri cind a facut o fapta penala. Unicitatea individului este un fapt foarte evident, recunoscut iata si in justitie. Nu degeaba ti se da buletin. Daca va exista o alta forma de viata sau sa zicem constienta dupa moarte, neaparat aceasta unicitate se pastreaza. Daca nu s-ar pastra pe ce baza s-ar mai putea afirma ca acel spirit ce exista este al persoanei careia i se atribuie ?

Acest topic a fost editat de Lucifer: 19 Aug 2005, 02:13 AM


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Aug 2005, 02:02 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
rebel
mesaj 19 Aug 2005, 05:23 AM
Mesaj #4


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



Nu credeţi, stimabililor, c-ar fi mai bine dacă aţi păstra discuţiile la un nivel mai politicos? Ar ajuta la popularea discuţiilor propuse de către voi substanţial.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 19 Aug 2005, 08:39 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Avand in vedere ca nu votase nimeni, si pentru a fi mai obiectiv sondajul, am adaugat si varianta "nu stiu" la variante.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 19 Aug 2005, 11:35 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Varianta pe care m-am si grabit s-o votez. biggrin.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 19 Aug 2005, 11:43 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



QUOTE (gypsyhart @ 19 Aug 2005, 09:39 AM)
Avand in vedere ca nu votase nimeni, si pentru a fi mai obiectiv sondajul, am adaugat si varianta "nu stiu" la variante.

Nu inteleg, cum nu votase nimeni cind erau 7 voturi ? Acum dupa ce a votat Barrie sint 8. Asta nu inseamna ca sint impotriva sa fie si aceasta optiune de " Nu stiu"

QUOTE (rebel)
Nu credeţi, stimabililor, c-ar fi mai bine dacă aţi păstra discuţiile la un nivel mai politicos? Ar ajuta la popularea discuţiilor propuse de către voi substanţial.

Desi este trecut la plural, eu nu ma simt vizat de ce scrie rebel.



Acest topic a fost editat de Lucifer: 19 Aug 2005, 11:53 AM


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 19 Aug 2005, 11:53 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Ai dreptate. Am uitat ca rezultatele sunt afisate automat doar daca ai votat deja. Eu am votat "nu stiu":D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 25 Aug 2005, 04:56 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Lucifer @ 19 Aug 2005, 04:02 AM)
Ce vrei sa zici tu ?

- eu vreau sa zic multe ... adevaruri oculte, dar mai intii iti spun ca starea ta de iritare si scandal nu e in ton cu dialogul si d'aia a si taxat aceasta stare colegul rebel.

QUOTE
Ca daca omul va mai fi constient dupa moarte nu va mai gindi la fel cum gindea si pina atunci ?!

- da

QUOTE
Pe ce baza faci afirmatia asta ?

- pe baza cunoasterii ezoterice a unor invataturi spirituale milenare cit si pe experienta personala.

QUOTE
Tu nu mai esti acelasi de la o zi la alta ?

- in cazul fiintelor profane si a vietii traite intr-un mod gregar, profan, fiinta aproape ca stagneaza dpdv spiritual, al nivelului de constiinta. Singurul care se mai modifica cit de cit este nivelul de cunoastere teoretica. Cu toate acestea, schimbarea se face de la o zi la alta, chiar daca pt. cel profan aceasta schimbare este f. f. lenta si aproape nu se vede. Cu alte cuvinte, esti un alt om de la o zi la alta. Dpdv al manifestarii constiintei, avem situatia evidenta in cazul trecerii de la starea de veghe la cea de vis, adica de atunci cind esti treaz la atunci cind dormi. Mai esti tu acelasi om/individ dupa ce adormi ? Unde dispare lumea fizica atit de "obisnuita" de pina atunci ? Ce se schimba ? Dispare lumea fizica ? Nu ! Deci ce se schimba ? Se schimba perceptia ta asupra lumii inconjuratoare, iar asta se face prin intermediul constiintei. Tot datorita ei te culci mitica si te trezesti tot mitica si nu vasile. Constiinta este cea care face legatura si mentine continuitatea vietii si individualitatii. In momentul in care fiinta moare, constiinta sa se rupe de legaturile cu lumea fizica si rezonantele specifice ei si intra la un alt nivel de functonare, accesind deja la un alt nivel lumea inconjuratoare si propriile sale "resurse". Din acest motiv cind "mori" esti altul si ai un alt nivel de constiinta si te raportezi cu totul altfel la acel moment. Analogic vorbind, degeaba isi face planuri orbul cum va (re)actiona cind va deveni vazator, caci atunci lumea va fi cu totul alta pt. el, deasemenea si reactia lui fata de ea va diferi fata de cum gindea ca o va face pe vremea cind era orb.

QUOTE
In afara ca putem capata noi cunostinte, aminti fapte din noua zi incheiata, uita lucrurile neesentiale stiute cindva, noi sintem aceiasi de la o zi la alta.

- teoretic si personalizat vorbind, da, asa este. Dar de ce nu tii minte ce faci in timpul somnului ? Cind esti treaz spui: "vasilica m-a atins pe obraz." Cind dormi, acelasi vasilica te atinge pe obraz dar tu nu (mai) esti constient de asta, pt. ca acum constiinta ta nu se mai raporteaza la lumea fizica si corpul fizic si nu se mai identifica cu el, ci cu o alta lume si cu alte structuri subtile ale fiintei tale.

QUOTE
Pe ce baza crezi ca un om este tras la raspundere pentru faptele facute de el ?

- pe baza legii karmei, sau a asa zisei legi a actiunii si reactiunii.

QUOTE
Altfel i-ar putea veni ideea cuiva sa se apere spunind ca el nu mai este acelasi cu cel de ieri cind a facut o fapta penala.

- faptul ca nu cunosti o lege nu te absolva de responsabilitate. In cazul acesta e vorba de aceiasi individualitate, dar in cel mai bun caz cu un alt nivel de constiinta, deci spiritual/ocult vorbind, nu mai esti cel de ieri, pt. ca acum "vezi" lumea de la un alt nivel, dar asta nu iti schimba individualitatea (sufletului) si deci recompensele specifice actiunilor tale care oricum se "inmagaziteaza" la nivelul unor structuri subtile pe care sufletul le "cara" de la o viata la alta, de la o lumea la alta.

QUOTE
Unicitatea individului este un fapt foarte evident, recunoscut iata si in justitie. Nu degeaba ti se da buletin. Daca va exista o alta forma de viata sau sa zicem constienta dupa moarte, neaparat aceasta unicitate se pastreaza. Daca nu s-ar pastra pe ce baza s-ar mai putea afirma ca acel spirit ce exista este al persoanei careia i se atribuie ?

- buletinul se ofera unei individualitati ce tine de carcasa fizica a sufletului. La o masina se ofera o carte de identitate, iar soferului un permis de conducere. Sa nu confundam cartea cu permisul. In cazul mortii, "soferul" trece dintr-o masina in alta, nu mai foloseste aceiasi carte de identitate, dar foloseste acelasi permis. Pt. cel prost si ignorant, care crede ca el e carcasa/masina, cind se va confrunta cu realitatea dura a faptului ca el e soferul si nu masina, iar masina era doar o carcasa cu care el s-a deplasat pe un anume drum, isi va schimba in mod automat si atitudinea si raportarea la "viata" sa si drumul sau viitor si actiunile ce le va face pe noul drum.

PS. Pe scurt, cam asta e diferenta intre Lumina (cunostere) si Intuneric (ignoranta), sau Cunoastere vs Ignoranta, Lumina (Thunder) vs Lucifer. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 25 Aug 2005, 04:59 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman