HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Staţi Cu Controlul Qi-ului?, Qi=energie in artele martiale
IoanV
mesaj 29 Apr 2005, 08:29 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Pentru evolutia in artele martiale este esential sa-ti controlezi bine Qi-ul, energia. Unul dintre practicantii de frunte ai Aikido-ului a scris si o carte in acest sens: Cartea Qiului. Din ea aspirantii la perfectioare in aceste arte, dar si cei ce vor sa avanseze pe linie spirituala au ce invata. Am deschis topicul aici deoarece controlul energiei se face prin anunite tehnici, de dincolo de ratiune. Este o invitatie pentru cei mai mult sau mai putin avansati sa prezinte experienta lor in acest domeniu.

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 Apr 2005, 08:33 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 May 2005, 03:46 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 29 Apr 2005, 10:29 AM)
Pentru evolutia in artele martiale este esential sa-ti controlezi bine Qi-ul, energia. Unul dintre practicantii de frunte ai Aikido-ului a scris si o carte in acest sens: Cartea Qiului. Din ea aspirantii la perfectioare in aceste arte, dar si cei ce vor sa avanseze pe linie spirituala au ce invata. Am deschis topicul aici deoarece controlul energiei se face prin anunite tehnici, de dincolo de ratiune. Este o invitatie pentru cei mai mult sau mai putin avansati sa prezinte experienta lor in acest domeniu.

- ma bucura aceasta alaturare a practicii artelor martiale cu practica si controlul energiilor subtile. Ma bucur ca exista oameni care au asemenea preocupari si au inteles ca artele martiale nu inseamna numai bataie sau exercitii fizice, ci si o anumita educatie launtrica, ezoterica chiar. In opinia mea, artele martiale au izvorit la un moment dat nu numai dintr-o necesitate fizica, ci mai ales una spirituala, ca si cale spirituala.

- eu personal am constat in decursul practicarii artelor martiale o dezvoltare a unor abilitati psihosomatice, fizice si subtil energetice, insa aceasta intelegere a survenit dupa mai multi ani de practica a unor tehnici eminamente oculte, fizice si subtile, care m-au facut sa inteleg anumite lucruri si realitati din vremea "artei martiale". Deasemenea, starea si stilul trezit in mine pe parcursul practicarii artelor martiale mi-au adus un "bonus" si un "atu" colosal in practica spituala care a urmat. Abordarea caii spirituale poate fi de mai multe feluri, dupa tipologia si personalitatea aspirantului. Exista astfel o asa zisa "cale a eroului (VIRA)", sau "calea luptatorului". Abordarea solara, impetuoasa si in forta a tehnicilor spirituale in modul trezit anterior de artele martiale mi-au adus rezultate si efecte in doar citeva luni si ani pe care altii chiar dupa zeci de ani si sute sau mii de ore de (aceiasi) practica nu le-au adus aceleasi rezultate, ci doar unele mai mici sau poate chiar (mai) deloc. Deci nu conteaza numai tehnica/practica, ci si modul in care o abordezi. Cu totii, cei care ne-am preocupat de artele martiale stim ca exista momente in care concentrarea si forta trebuie sa fie maxima si exploziva. Cu totii simt, cei care au practicat "spargerile" ca e necesara focalizarea si explozia pe lovitura in special in momentul impactului. Cu totii stim ca "KI-MEUL" (asa cum il numeste in mod "romanesc" practicantul artelor martiale) este necesar si vital in reusita, eleganta si eficienta tehnicilor si rezultatul lor. Aceasta explozie, acest KI-ME folosit in cadrul practicii spirituale este esential in vederea unei reusite si rezultat rapid si eficient. Cu o astfel de atitudine poti urca in 7 zile/luni/ani cit altii in 7 luni/ani/decenii. D meu de vedere, aceasta nu este o teorie fada sau preluata de la altii, ci propria mea experienta.

- fiind o metoda eminamente energetica, este clar ca in acest caz se dezvolta energii subtile uriase pe care mai apoi, sau mai bine zis in paralel, trebuie sa le si intelegi si controlezi, atit ca mecanism de manifestare, ca si principii, cit si de capacitate de control al lor. Artele martiale il numesc in mod "simplist" QI, insa acest QI este o energie care este incadrat intr-o complexitate de energii subtile. QI poate integra totalitatea energiilor subtile, insa intr-o masura, dintr-o alta perpectiva, este o referire DOAR la unele energii subtile. E bine de inteles, mai ales in cadrul unei discutii, la ce se refera interlocutorul cind foloseste cuvintul QI, pt. a elimina unele posibile confuzii sau neintelegeri. Merci. smile.gif

- din cite stiu eu, din maestri contemporani doar Morihei Ueshiba a ajuns la anumite puteri paranormale prin dezvoltarea si controlul acestor energii subtile, numite acum generic QI. Chiar am vazut si caseta video cu citeva astfel de demonstratii ale lui. Poate exista si altii, dar eu nu am auzit inca de ei si nu am vazut nimic concret. Daca ai noi informatii, te rog sa ne spui si noua. Merci.

- cit despre modul si gradul de control al energiilor subtile e mai greu de discutat, teoretic ... practic e mai util, insa nu vad cum s-ar putea integra o astfel de discutie teoretico-practica pe tema asta. ceva sugestii si idei ? smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 1 May 2005, 03:49 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 2 May 2005, 11:01 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Am initiat discutia despre Qi (in unele cartile de acupunctura) (Ki- karate) deoarece cu ceva vreme in urma am prins la studiu Cartea Ki-ului de Koichi Tohei (si fragmente din Ki in viata de toate zilele), din care mi-am mai notat cite ceva. A mai scris si altele, din ce am gasit pe net: Koichi Tohei,"Aikido with Ki" si "Ki Coordinating Mind and Body". Autorul este un practicant Aikido, 10 dan, si explica foarte pe inteles latura spirituala a acestei arte martiale. Eu nu am practicat propriu-zis AIKIDO, dar mi-au iesit bine exercitiile din carte (am practicat alte "sporturi" orientale).
Din alte surse stiu ca maestrii adevarati ai artelor martiale isi recunosc potentialul fara a fi necesara lupta intre ei. Se percep datorita acestei unificari a spiritului cu trupul pe care reusesc sa o realizeze. Sunt convins ca asa cum artele martiale sau intilnit in formele cele mai rafinate ale lor prin harul fondatorului Aikido (Morihei Ueshiba), devenind tehnica strict de aparare, tot astfel evolutia in planul infruntarilor ajunge pina la urma la acest duel nevazut.
Interesul meu nu este orientat spre descoperirea "puterilor paranormale" cit mai ales spre descoperirea si valorificarea a ceea ce avem. Iar aceasta capacitate de a percepe valoarea oponentului nu o consider paranormala ci necunoscuta noua.
Un pas important in acest sens pe calea artelor martiale este autodisciplinarea, apoi unificarea trupului cu mintea. In aikido Ki-ul nu mai sparge si rupe tot ci este condus spre armonia cu adversarul, a carui ki este apoi controlat, dar nu in mod agresiv. Din acest motiv apreciz atit de mult aceasta forma a artelor martiale. Am speranta ca exista si forumisti (ori viitori forumisti) care stiu mai multe despre acestea.
Am ales Qi pentru ca sper ca notiunea sa fie mai aproape de contiinta decit de forta fizica pe care o poate asista.
Oricum, thunder ai intuit f. bine la ce ma refer. Nu cred ca are sens sa ne limitam la o forma oarecare de energie, ci putem discuta despre aceea descoperita initial ca o conditie majora pentru succesul unor exercitii dificile, si a carei constientizare creste in timp.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 May 2005, 11:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 2 May 2005, 11:42 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Qi
Intr-o situatie de lupta reala, cand chiar doresti sa distrugi adversarul, adica o situatie destul de rara zic, atunci afli si mai multe despre astea


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 4 May 2005, 10:43 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



jet li, iti dau dreptate. Intr-o situatie tensionata am aflat si eu cit pot controla Qi-ul. Depinde insa si cu cine te infrunti. E ca in dialgurile de pe forum. Cind te gindesti cum sa raspunzi unora iti vin anumite idei. Cind vorbesti cu altii, altele mai bune, mai elaborate, desi subiectul e acelasi. Intre "combatanti " are loc o interactiune destul de profunda, "largimea benzii" in care are loc comunicarea depinde de ambii parteneri, nu doar de unul, oricit ar fi de bun.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 7 May 2005, 06:00 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



buna, vreau sa stiu daca dintre voi practica cineva, arte martiale sau chi kung - subiectul e interesant, de bun augur, si mi-ar place sa colaborez cu voi

cu respect

E.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 May 2005, 08:49 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Practica mea concreta tine de trecut. Dar mai sunt pe aici care practica sau au practicat. Daca ai ceva de discutat, incearca, poate primesti raspuns.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 May 2005, 03:21 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 7 May 2005, 08:00 PM)
buna, vreau sa stiu daca dintre voi practica cineva, arte martiale sau chi kung - subiectul e interesant, de bun augur, si mi-ar place sa colaborez cu voi

- eu am practicat mai bine de 5 ani de zile, iar ultimul an am si predat unui mic grup de entuziasti. In acest ultim an am si practicat si alte metode si tehnici spirituale, in paralel, dupa care am renuntat la practica efectiva, fizica a artelor martiale si m-am axat pe latura strict spirituala, oculta. Consider insa ca cele doua directii se pot imbina f. eficient, in masura timpului disponibil si a atractiei personale. In faza de inceput, am avut o oarecare "respingere" a artelor martiale in forma ei fizica, aceia in care era integrata "bataia" si "violenta". Mai tirziu am inteles ca era doar o atitudine mai putin inteleapta din partea mea, oarecum "dogmatica". smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 11 May 2005, 04:59 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



sunt practicant ninjutsu bujinkan, si in paralel studiez teoretic si practic sistemul Universal Tao

atat primul cat si cel din urma au tehnici legate atat de partea fizica, cat si de partea spirituala. mai aproape de inima mea este, insa, tao
apreciez artele martiale chineze, in special cele numite scoli interne, care includ elemente de alchimie interna

apreciez invatatura zen

thunder, am citit cu interes mesajele tale, atat pe acest subiect, cat si pe altele. desi poate ca unii te-ar considera cam certaret, pentru mine esti un tip care are ce spune, si deseori stie ce spune. sunt interesat sa schimb pareri cu toti cei care cauta calea, intr-un fel sau altul

lansez o intrebare, apropo de imbinarea spiritual/martial: ce parere aveti despre cartile lui Ovidiu Dragos Argesanu, si despre persoana lui ?

cred ca are si un site pe net, pe domeniul go.ro...


cu bine,

E.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 May 2005, 01:24 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 11 May 2005, 06:59 PM)
sunt practicant ninjutsu bujinkan, si in paralel studiez teoretic si practic sistemul Universal Tao

- nu cunosc acest "stil". Probabil nici multe multe altele. smile.gif Ce stil general are ?

QUOTE
atat primul cat si cel din urma au tehnici legate atat de partea fizica, cat si de partea spirituala. mai aproape de inima mea este, insa, tao

- felicitari. Din pacate sint putini practicanti de arte martiale care se preocupa si de latura oculta, spirituala chiar, a artelor martiale, care in opinia mea, au avut la baza, cindva, o motivatie spirituala.

QUOTE
apreciez artele martiale chineze, in special cele numite scoli interne, care includ elemente de alchimie interna

- la ce anume te referi cind spui alchimie interna ? Alchimia e in principiu un subiect inchis pt. 99,99999% din oameni. sad.gif Ceva notiuni si chiar tehnici spirituale legate de un anume gen de alchimie launtrica, initiatica, cunosc si eu si folosesc uneori, insa nici pe departe stiinta alchimiei asa cum este, de ex. prezentata, in felul ei caracteristic, ermetic, in Mutus Liberus.

QUOTE
apreciez invatatura zen

- si eu, dar mai putin, in sensul ca nu am avut multe contacte si deschideri catre ea, de multe ori si ea fiind cit de cit inchisa si rezevrata unor anumite tipologii de aspiranti cu o conotatie mai mult orientala, fata de modul in care traieste si se raporteaza la viata si la spiritualitate occidentalul. Dp meu dv, un text precum TAO T E KING este o comoara spirituala inestimabila.

QUOTE
thunder, am citit cu interes mesajele tale, atat pe acest subiect, cat si pe altele. desi poate ca unii te-ar considera cam certaret, pentru mine esti un tip care are ce spune, si deseori stie ce spune.

- multumesc pt. aprecieri si atitudinea rezervata si obiectiva. Asta arata ca si tu stii sau intuiesti Adevaruri pt. ca altfel nu poti simti si intui prezenta adevarului in spusele altuia, sau sa intuiesti ca cel care iti vorbeste STIE (traieste si intelege) ce spune.

QUOTE
sunt interesat sa schimb pareri cu toti cei care cauta calea, intr-un fel sau altul

- si eu, la fel.

- m-ar interesa sa aflu si sa discutam de ex. despre modul in care ati simtit si inteles si mai ales cind ideea implicarii si existentei energiei (QI) in practica voastra (arte martiale). Din pacate, la mine, aceasta a survenid doar in ultma perioada a practicii efective, deci nu am putut face multe experimente in directia asta dpdv al artelor martiale (AM). Pot spune insa ca acum, cu totul altfel vad, inteleg si pot "misca" si asimila energiile subtile chiar si prin intermediul exercitiilor specifice AM. Executate cu o intelegere si cunoastere ezoterica, KATA-surile pot avea o valoare spirituala colosala, mai ales cele cele de genul kata-urilor din Tai Chi. Aceasta intelegerea si constientizare da o valoare subtil energetica de zeci sau poate sute de ori mai mare decit executia lor in mod mecanic. La fel se petrece si in aplicarea altor exercitii spirituale, ca de ex. in asanele din yoga, dar nu numai acolo.

QUOTE
lansez o intrebare, apropo de imbinarea spiritual/martial: ce parere aveti despre cartile lui Ovidiu Dragos Argesanu, si despre persoana lui ?

- nu cunosc nici un fel de detalii. Poti sa ne oferi cite ceva ? rolleyes.gif

Bafta !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 14 May 2005, 04:10 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



thunder,

din pacate, sau din fericire, subiectul este enorm de vast

efectiv, nu as sti cu ce sa incep, nici cum sa va dau macar o vaga idee asupra a ceea ce studiez acum. sunt doar un elev, nici macar unul foarte bun, si vorba pe care am auzit-o la inceput: "de la o profunzime la alta, de la un adanc la altul, calea este fara sfarsit" - are destul adevar in ea

alchimia interna este o traditie care are in vedere antrenarea constiintei si constientei. ei cred ca noi suntem ca niste nave, echipate cu motoare puternice puse in miscare de un combustibil puternic, suntem nave care ducem catre o destinatie un giuvaer fara cusur, extraordinar de scump

nava ar fi spiritul, motorul ar fi sufletul, combustibilul ar fi "fizicalitatea" si giuvaerul ar fi sinele nostru, care face lunga calatorie catre sursa

alchimia interna este o metoda care transforma vizibilul in invizibil. in loc sa lucreze cu elemente din exterior, alchimia interna lucreaza cu elementele care alcatuiesc fiinta fiecaruia. modurile in care acestea sunt combinate se numesc formule alchimice. fiecare formula alcatuieste o piesa importanta din totalitatea noastra

artele martiale interne se ocupa cu rafinarea esentei corporale (jing - tine de hormoni, enzime, sexualitate) in energie (chi - sau forta vitala, prana, ki etc). energia este rafinata pentru a da nastere spiritului (shen -care tine de ganduri, de intuitii, de atitudine, si ceva mai mult decat atat)

cu ajutorul lui shen, poti recunoaste tao

cat despre ovidiu dragos argesanu - am citit cateva carti scrise de el, pe teme legate de reiki, arta razboiului psi, atacuri psihice si modalitati de protectie... ma gandeam ca ati sti ceva de el.

o adresa ar fi: www.argesanu.go.ro - acolo am gasit cate ceva

cu bine,

E.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 May 2005, 12:33 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Am si eu o intrebare, poate stupida. Tot vorbiti de "arte martiale interne". De unde si pana unde martiale? blink.gif Poate ignor eu un aspect, un conflict mai putin vizibil... hmm.gif SAu poate practicile aste sunt concepute pentru distrugere/aparare impotriva distrugerii? Mi se pare totusi un pic absurd sa fie asa...

Acest topic a fost editat de Olaf: 16 May 2005, 12:35 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 May 2005, 02:23 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Olaf @ 16 May 2005, 02:33 AM)
Am si eu o intrebare, poate stupida. Tot vorbiti de "arte martiale interne". De unde si pana unde martiale? blink.gif Poate ignor eu un aspect, un conflict mai putin vizibil... hmm.gif SAu poate practicile aste sunt concepute pentru distrugere/aparare impotriva distrugerii? Mi se pare totusi un pic absurd sa fie asa...

- Marte este vazuta ca o planeta ce are o rezonanta si in specific de lupta. Ca unii au asociat-o cu razboiul, sau distrugerea e un aspect secundar. Se poate lupta si fara sa fie distrugere, mai ales cind e vorba, de ex., cu lupta cu tine insuti si limitele tale. Viata si chiar evolutia spirituala poate fi abordata si d acest pdv, al luptei cu limitele, defectele, prejudecatile si tendintele joase din tine. Aceasta viziune "martiana" este integrata si in alte cai spirituale, chiar daca ele nu se ocupa de o lupta anume, sau de niste exercitii fizice precum cele din "artele martiale". E vorba de atitudine !

Acest topic a fost editat de thunder: 16 May 2005, 03:02 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 May 2005, 04:02 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Aceasta viziune "martiana" este integrata in foarte multe elemente, fara ca acestea sa se numeasca "martiale". Dar sa zicem ca este si asta o explicatie. Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 16 May 2005, 09:29 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE (Olaf @ 16 May 2005, 06:02 PM)
Aceasta viziune "martiana" este integrata in foarte multe elemente, fara ca acestea sa se numeasca "martiale". Dar sa zicem ca este si asta o explicatie. Multumesc.

whistling.gif

nu ma asteptam


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 May 2005, 04:32 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 16 May 2005, 11:29 PM)
QUOTE (Olaf @ 16 May 2005, 06:02 PM)
Aceasta viziune "martiana" este integrata in foarte multe elemente, fara ca acestea sa se numeasca "martiale". Dar sa zicem ca este si asta o explicatie. Multumesc.

whistling.gif

nu ma asteptam

- la ce anume nu te asteptai ? smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 17 May 2005, 04:32 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 May 2005, 04:38 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 14 May 2005, 06:10 PM)
thunder,
din pacate, sau din fericire, subiectul este enorm de vast

- adevarat.

- interesante analogiile despre realitatile alchimiei interne si celelalte explicatii.

QUOTE
cat despre ovidiu dragos argesanu - am citit cateva carti scrise de el, pe teme legate de reiki, arta razboiului psi, atacuri psihice si modalitati de protectie... ma gandeam ca ati sti ceva de el.

o adresa ar fi:  www.argesanu.go.ro - acolo am gasit cate ceva

- m-am uitat putin peste ce este scris acolo. Interesant. Ar fi unele lucruri bune de discutat, din ce e scris acolo, dar nu stiu cui apartin acele afirmatii .. lui sau celui care a facut site-ul ?

QUOTE
cu bine,

- asemenea !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 17 May 2005, 05:45 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



cred cel mai bine ar fi sa discutam despre omul asta dupa ce prinzi vreo carte de-a lui

la ce nu ma asteptam ? biggrin.gif vrei un raspuns decent ? n-am ! laugh.gif

bafta si tie !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 May 2005, 10:57 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (little1)
lansez o intrebare, apropo de imbinarea spiritual/martial: ce parere aveti despre cartile lui Ovidiu Dragos Argesanu, si despre persoana lui ?

Tinand cont ca mi-a fost coleg mai mic la o anumita scoala spirituala si am asistat la (auto)excluderea lui, in urma unei caderi nervoase inacceptabile la un oarecare nivel de pregatire, as putea spune despre scrierile si persoana lui Ovidiu ca smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 May 2005, 03:22 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 18 May 2005, 12:57 PM)
QUOTE (little1)
lansez o intrebare, apropo de imbinarea spiritual/martial: ce parere aveti despre cartile lui Ovidiu Dragos Argesanu, si despre persoana lui ?

Tinand cont ca mi-a fost coleg mai mic la o anumita scoala spirituala si am asistat la (auto)excluderea lui, in urma unei caderi nervoase inacceptabile la un oarecare nivel de pregatire, as putea spune despre scrierile si persoana lui Ovidiu ca

- se pune problema cine e de vina pt. acea "cadere" si cit de reala e ea ? Este ea reala sau este o inventie (exagerare) a celor care au vrut sa scape de el sau sa se autodisculpe de eventualele "caderi" ale lui sau ale discipolilor acelei scoli ? Daca e reala acea "cadere", a cui e vina ? A lui, a limitelor lui, a aplicarii exagerate a invataturii si tehnicilor invatate acolo, a unor "sechele" ale lui din trecut ... sau de vina este invatatura sau tehnicile primite la acea scoala ?

- corect si de bun simt era sa fie si el invitat la o discutie, aici, si nu sa fie birfit pe la spate. In mod sigur el ar putea sa ne ofere mai multe detalii despre asa zisa "autoexcludere" sau "cadere". Deci ... cine il invita, caci am vazut ca au si ei forum acolo, pe site-ul lui ?

Acest topic a fost editat de thunder: 18 May 2005, 05:52 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 May 2005, 06:23 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Eu mi-am spus parerea. Nu e nicidecum una de denigrare a cuiva, a cunoasterii dobandite prin efort si renuntare sau a modului in care ea e transmisa prin scris. Am fost de fata cand a avut loc intamplarea la care am facut referire. Si il cunosc personal pe Ovidiu. Nu-l judec si consider ca are, la fel ca oricare dintre noi, parti bune si parti mai putin bune...
In rest, orice comentarii, supozitii si teorii le las in seama cui se hraneste din asa ceva.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 18 May 2005, 08:30 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



rolleyes.gif

nu stiu daca omul ar fi interesat de o astfel de discutie... oricum, am vrut sa stiu ce parerea au altii despre el


am crezut ca poate fi un fel de subiect datorita faptului ca el spune undeva ca a cautat o metoda de antrenament ocult pentru artele martiale - ar avea unele puncte comune cu topicul

rezerva lui IO, cred ca o inteleg, avand in vedere firewallurile cu care se "lauda" O.D.A. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 May 2005, 11:35 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 18 May 2005, 10:30 PM)
nu stiu daca omul ar fi interesat de o astfel de discutie... oricum, am vrut sa stiu ce parerea au altii despre el

am crezut ca poate fi un fel de subiect datorita faptului ca el spune undeva ca a cautat o metoda de antrenament ocult pentru artele martiale - ar avea unele puncte comune cu topicul

rezerva lui IO, cred ca o inteleg, avand in vedere firewallurile cu care se "lauda" O.D.A. rolleyes.gif

- daca are atitea probleme si limite, cum ziceti voi, de ce mai discutam despre el si cartile lui ? Chiar nu sint si alte subiecte sau/si deschizatori de drum, sau chiar invatatori autentici ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 May 2005, 11:54 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



- sa revenim atunci la subiect.

- e de preferat sa vorbim din experienta proprie, asa ca ii invit pe cei care au o experienta personala in aceasta directie a controlului energiilor subtile, sa-si prezinte opiniile, si de ce nu, si parte din experientele si rezultatele obtinute in timpul practicii lor spirituale, fie ca ar fi arte martiale, sau alte cai spirituale.

- eu personal mi-am trezit anumite disponibilitati fizico-psihice prin practica artelor martiale, insa multe prea putin si la un mod mult prea .. cum sa-i zic, "empiric". Dupa ce am ajuns ca cunosc anumite invataturi oculte initiatice orientale si am avut acces la anumite tehnici in domeniu, rezultatele in acest domeniu au fost cu totul altele, mult mai importante, mai profunde si mai constiente. Daca in vremea cind practicam AM eram ateu si nu luam in seama asa zisele "energii subtile", dupa ce am inceput sa constientizez existenta si prezenta acestor energii in aura mea, cit si faptul ca imi pot fi "la indemina", mi-am schimbat total optica vis a vis de aceasta realitate a lor, cit si de realitatea divina, a lui Dumnezeu adica. Dupa un timp de practica comuna, am inteles ca la baza AM a stat cindva tot o cale spirituala de a ajunge la desavirsire, adica, altfel spus, la Dumnezeu.

- tot vorbesc de Dumnezeu in acest topic si forum pt. ca as dori sa intelegeti ca tehnicile si metodele folosite de mine au fost f. f. eficiente si rezultatele pe masura, insa aceasta credinta in Dumnezeu mi-a insutit efectele si rezultatele. Datorita credintei dezvoltata prin practica si experimentare directa, pot sa spun ca am reusit sa vad pe pielea mea ce inseamna si ce este dpdv ocult, realitatea cuprinsa in pilda: "credinta muta muntii din loc". Cind aceasta credinta este reala, obiectiva si bazata pe experimentare proprie si directa, da aceste efecte si nu are nimic comun cu ceea ce numesc unii ca fiind credinta, si care e de fapt o credulitate exagerata si exacerbata, ce duce cel mai adesea la fanatism, habotnicie si fundamentalism.

- lucrurile stau cu totul altfel cind este vorba de o credinta obiectiva, reala, a caror energii subtile sint prezente in aura ta si care aduc nu numai aceasta credinta in Dumnezeu, dar si o stare de incredere in tine, de discernamint si luciditate si de "palpare" facila a realitatii inconjuratoare. Dupa cum prezinta realitatea multe din caile spirituale ale planetei, intreaga Creatie este o manifestare a energiei, pe diferite nivele si profunzimi. Este astel f. firesc si usor sa ai acces mai facil la aceasta realitate cind reusesti sa controlezi in fiinta ta aceste energii subtile si centri de forta care le anima si iti faciliteaza receptia, emisia si "stocarea" energiilor subtile in aura.

- ma opresc deocamdata. Acum e rindul vostru, mingea e in terenul vostru acum. smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 19 May 2005, 12:13 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 19 May 2005, 10:31 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Stai un pic, urmeaza intrebari si/sau comentarii:
QUOTE
am avut acces la anumite tehnici in domeniu

Poti fii un pic mai explicit? Ce inseamna "a avea acces". Si cum ai a vut acces?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 19 May 2005, 01:09 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Olaf @ 19 May 2005, 12:31 PM)
Stai un pic, urmeaza intrebari si/sau comentarii:

- asta era inevitabil. smile.gif

QUOTE
QUOTE
am avut acces la anumite tehnici in domeniu

Poti fii un pic mai explicit? Ce inseamna "a avea acces". Si cum ai a vut acces?

- exista o multime de tehnici si metode mai mult sau mai putin initiatice de trezire a energiilor subtile si mecanismelor conexe cu acestea. Ele sint specifice fiecarei cai spirituale in parte. Ele sint multe, dar oamenii nu au acces la ele. Fie nu sint interesati, fie nu le sint disponibile, fie nu are cine sa le explice si sa le faca o introducere initiatica in acest domeniu, fie nu sint pregatiti (spiritual) sa le inteleaga si sa le foloseasca.

- a avea acces inseamna pe deoparte sa iei contact fizic si subtil concret cu acele metode, iar pe de alta parte sa-ti fie prezentate in cadrul unei relatii maestru-discipol, pt. a avea loc cu adevarat si o initiere subtil ezoterica, nu numai o prezentare teoretica, banala. Dp meu de vedere "a avea acces" se refera in parte si la una si la alta. Cu toate acestea, nu numai asta conteaza, ci si practica ta personala, experimentarea directa si nemijlocita, sau cu alte cuvinte: "pe maestru (initiat) il face practica".


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 19 May 2005, 03:12 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Aham, si pentru un maestru dai anunt pe net... laugh.gif
Oricum, ce mi se pare aiurea este ca nu stii cata incredere poti avea... la cate chestii am auzit... Si chiar am vazut un caz nasol de tot... tipul a murit, pana la urma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 May 2005, 03:33 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Olaf @ 19 May 2005, 05:12 PM)
Aham, si pentru un maestru dai anunt pe net...

- cine cauta gaseste. Gasesc ei si cei care nu cauta, dar au meritele necesare ...

QUOTE
Oricum, ce mi se pare aiurea este ca nu stii cata incredere poti avea... la cate chestii am auzit... Si chiar am vazut un caz nasol de tot... tipul a murit, pana la urma.

- nu stiu despre ce, despre cine vorbesti, dar la moarte ajungi cind faci exagerari. Poti muri si cind esti pe o cale autentica, daca esti prost si exagerezi si nu actionezi cu bun simt si nu tii cont de sfaturile primite. Dincolo de asta, ce e moartea pt. om ? Dar pt. suflet ? Dar pt. spirit ? Dar pt. QI-ul sau ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 22 May 2005, 08:19 PM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



"practica il face pe maestru"

thunder,

am mult de furca incercand sa explic unor oameni acest principiu. pentru cei mai multi spiritualitatea este ceva ca o idee, la care, daca aderi, inseamna ca devii spiritual

eu incerc sa le spun ca fara munca personala a fiecaruia spiritualitatea este doar masturbare mentala - iarta-mi termenul, l-am imprumutat de la Gurdjieff.

atata vreme cat cultura si spiritualitatea sunt puse sub semnul egal este dificil pentru cineva sa inteleaga ce anume presupune a fi cu adevarat un "om spiritual"

vreau sa mai spun ca de asta gasesc interesanta abordarea spiritualitatii prin prisma artelor martiale: in felul asta gasesti o "inradacinare", o coeziune, o legatura foarte buna cu corpul fizic, greu de gasit altminteri

Acest topic a fost editat de little1: 22 May 2005, 08:21 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 22 May 2005, 08:36 PM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



QUOTE (little1 @ 18 May 2005, 09:30 PM)
rolleyes.gif

nu stiu daca omul ar fi interesat de o astfel de discutie... oricum, am vrut sa stiu ce parerea au altii despre el


am crezut ca poate fi un fel de subiect datorita faptului ca el spune undeva ca a cautat o metoda de antrenament ocult pentru artele martiale - ar avea unele puncte comune cu topicul

rezerva lui IO, cred ca o inteleg, avand in vedere firewallurile cu care se "lauda" O.D.A. rolleyes.gif

Arta Ninjutsu are in componenta sa invataminte oculte, anumite invaluiri metafizice de spirit, ajungandu-se, in cazul marilor maestri, undeva inspre constientizarea enigmei omului si a raspunsurilor la intrebarile filosofice milenare. Dar, cum e o vorba, nu se poate aprofunda o discutie decat atunci cand detii oarece detalii in plus, sa stii practic fata de ce si cu cine te raportezi in problematica notiunilor ce tin de ocultism. Asadar ma opresc la chestiunea asta aici.
La Aikido as putea spune mai multe, ca aikidokan de 6 Kyu. Ma rog, "arta armoniei" sau "arta pacii" cum marele maestru Morihei denumea Aikido-ul pune accent pe armonizarea energiei tale cu cea a universului si apoi cu cea a adversarului tau. Practic, in istoria artei martiale Aikido doar cativa oameni au atins nivelul maxim, dintre care mentionez pe cei marcanti, unul fiind fondatorul acestei arte -Morihei-, si altul maestrul Koichi Tohei, discipolul lui Morihei Ueshiba.
Interesant este faptul cum a evoluat aceasta noua arta martiala Aikido pe scena istoriei, dar amanuntele probabil vor plictisi. Asa ca voi da mai putine detalii.
Steven Seagal Shihan are in prezent 7 Dan si multe perspective catre a atinge si celelalte nivele spirituale. Zic spirituale deoarece arta martiala Aikido nu se refera la violenta. Fireste, ca orice arta martiala detine cunostintele sale de atac si aparare, insa invataceii sunt sfatuiti sa nu foloseasca cunostintele pe care le vor dobandi studiind Aikido pentru a face rau ori pentru a promova violenta, ci pentru a se perfectiona in societate, pentru a-si ajuta semenii si finalmente pentru a se slefui continuu catre atingerea caii spirituale supreme.
Morihei atinsese calea suprema in cateva etape sau viziuni cum s-au mai numit. Viziunile sale au fost reale iar cunostintele sale au ramas nepretuite. Cunoscatorii stiu la ce ma refer.
As mai avea de zis si alte lucruri insa voi reveni in curand.
Salutari.
thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 22 May 2005, 09:05 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



Scuzati-ma, uitasem o chestiune ce merita a fi mentionata.
In conceptia lui Morihei Ueshiba, Aikido ar fi fost destinata doar japonezilor exclusiv. Treptat, prin viziunile sale, Morihei a ajuns la concluzia ca arta martiala Aikido este o ideologie, o cale spirituala de care trebuie sa se bucure toata lumea. Si-a dat acceptul, in pragul mortii, ca secretele artei Aikido sa fie predate tuturor celor care vor bate la usa dojourilor pentru a cere sprijin si pentru a-si insusi cunostinte de spiritualitate, punand in armonie cunoasterea si cunostintele lor cu dezideratul artistilor martiali de aikido de perfectiune. Iar in istorie, cel mai mare artist martial a fost Morihei Ueshiba. Intr-un fel, nu s-ar prea putea spune despre Morihei ca ar fi fost mare maestru, ci doar fondator. Acum am revenit asupra acestei nuante. Nu si-ar fi putut da singur gradele necesare, astfel Morihei s-a ocupat de crearea si perfectionarea tehnicilor de meditatie, ce tin de spiritualitate, si de cele de aparare, ce tin de brutul unei arte martiale. Succesul lui Morihei consta tocmai in faptul ca din armonizarea celor doua elemente, de fizic si spiritual, s-a nascut arta martiala Aikido.
Aikido se refera la faptul ca odata ce initiatul devenit maestru recapata cursul arhetipal al logicii pure, atunci cand va trebui sa actioneze va actiona dincolo de ratiune, logica cunoscuta ori imaginatie. Va actiona dincolo de instinctele oarbe ale omului brut, va actiona in virtutea armonizarii energiei sale cu calea aleasa, dincolo de granita gandului. Practic, elevul de Aikido, daca se va lasa prada ratiunii, ca rezyultat al mundanului, al realului prezent, isi va gasi cu certitudine sfarsitul. Dar daca va constientiza timpul ca un drum impartit in trecut si viitor va realiza cat de sinuoasa este calea catre cunostintele si implicit catre atingerea caii spirituale supreme. Cum spunea si Confucius, <cunostintele sunt amare, dar fructele ei sunt dulci.>
Sempai va reveni.
Seara. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Dorin_ccdj: 22 May 2005, 09:28 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 23 May 2005, 01:18 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 22 May 2005, 10:19 PM)
am mult de furca incercand sa explic unor oameni acest principiu. pentru cei mai multi spiritualitatea este ceva ca o idee, la care, daca aderi, inseamna ca devii spiritual

- nu explica decit celor care cauta cu adevarat.

QUOTE
eu incerc sa le spun ca fara munca personala a fiecaruia spiritualitatea este doar masturbare mentala - iarta-mi termenul, l-am imprumutat de la Gurdjieff.

- te inteleg 100% ! spoton.gif

QUOTE
atata vreme cat cultura si spiritualitatea sunt puse sub semnul egal este dificil pentru cineva sa inteleaga ce anume presupune a fi cu adevarat un "om spiritual"

- de acord cu tine.

QUOTE
vreau sa mai spun ca de asta gasesc interesanta abordarea spiritualitatii prin prisma artelor martiale: in felul asta gasesti o "inradacinare", o coeziune, o legatura foarte buna cu corpul fizic, greu de gasit altminteri

- eu zic ca si alte cai te conduc acolo, cu conditia sa o abordezi pe cea mai potrivita tie.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 23 May 2005, 01:25 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Dorin_ccdj @ 22 May 2005, 10:36 PM)
Arta Ninjutsu are in componenta sa invataminte oculte, anumite invaluiri metafizice de spirit, ajungandu-se, in cazul marilor maestri, undeva inspre constientizarea enigmei omului si a raspunsurilor la intrebarile filosofice milenare. Dar, cum e o vorba, nu se poate aprofunda o discutie decat atunci cand detii oarece detalii in plus, sa stii practic fata de ce si cu cine te raportezi in problematica notiunilor ce tin de ocultism. Asadar ma opresc la chestiunea asta aici.

- incearca-ne ! smile.gif Avem detalii, avem experinta, avem practica, avem nevoie. smile.gif

- fiindca esti mai "activ" ca unii dintre noi, poate si mai "viu", zi-ne cum (re)simti energiile subtile sau QI-ul in timpul antrenamentelor fizice sau in afara lor.

QUOTE
La Aikido as putea spune mai multe, ca aikidokan de 6 Kyu. Ma rog, "arta armoniei" sau "arta pacii" cum marele maestru Morihei denumea Aikido-ul pune accent pe armonizarea energiei tale cu cea a universului si apoi cu cea a adversarului tau.

- cu alte cuvinte si cu alte metode, prezinta si HA THA Yoga aceasta problematica a armonizarii energetice.

QUOTE
Interesant este faptul cum a evoluat aceasta noua arta martiala Aikido pe scena istoriei, dar amanuntele probabil vor plictisi. Asa ca voi da mai putine detalii.

- chiar daca nu sint on topic, sint convins ca si altii ar dori sa afle mai multe detalii, nu numai eu. smile.gif

QUOTE
As mai avea de zis si alte lucruri insa voi reveni in curand.
  Salutari.
thumb_yello.gif

- asteptam cu interes. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 23 May 2005, 01:27 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 23 May 2005, 01:33 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Dorin_ccdj @ 22 May 2005, 11:05 PM)
Si-a dat acceptul, in pragul mortii, ca secretele artei Aikido sa fie predate tuturor celor care vor bate la usa dojourilor pentru a cere sprijin si pentru a-si insusi cunostinte de spiritualitate, punand in armonie cunoasterea si cunostintele lor cu dezideratul artistilor martiali de aikido de perfectiune.

- interesant de stiut asta. smile.gif

QUOTE
Aikido se refera la faptul ca odata ce initiatul devenit maestru recapata cursul arhetipal al logicii pure, atunci cand va trebui sa actioneze va actiona dincolo de ratiune, logica cunoscuta ori imaginatie. Va actiona dincolo de instinctele oarbe ale omului brut, va actiona in virtutea armonizarii energiei sale cu calea aleasa, dincolo de granita gandului. Practic, elevul de Aikido, daca se va lasa prada ratiunii, ca rezyultat al mundanului, al realului prezent, isi va gasi cu certitudine sfarsitul.

- interesanta idee si mai ales interesante ar fi fost de aflat si metodele prin care ajungi la acea stare, pe care alte cai spirituale o numesc "transcenderea mintii (ratiunii)". smile.gif

QUOTE
Dar daca va constientiza timpul ca un drum impartit in trecut si viitor va realiza cat de sinuoasa este calea catre cunostintele si implicit catre atingerea caii spirituale supreme. Cum spunea si Confucius, <cunostintele sunt amare, dar fructele ei sunt dulci.>

- uneori e si invers. unsure.gif

QUOTE
Sempai va reveni.
Seara.  thumb_yello.gif

- mitoo ! thumb_yello.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dorin_ccdj
mesaj 23 May 2005, 09:14 AM
Mesaj #35


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 March 05
Din: Romania
Forumist Nr.: 5.929



Ma bucur ca am stirnit interesul pentru frumoasa arta Aikido.
Adaug, la cele spuse anterior, ca Aikido este formata din trei elemente definitorii pentru arta martiala ca atare, si anume ai, ki si do, acestea reunite formand ceea ce se numeste "calea unitatii cu forta fundamentala a universului". Spre deosebire de celelalte arte martiale care sprijina utilizarea violentei ca mijloc de aparare, a brutului fortei derivat din dinamism ori actiune fara finalitate, in Aikido observam cum arta transpune traditiile sale istorice in unitatea simbolurilor japoneze, fin extrase si redactate de maestrul Morihei Ueshiba sub forma invatamintelor martiale de ai-ki-do, de armonie (AI), energie (KI) si cale (DO). Aceasta arta martiala practic este o disciplina creata pentru perfectionarea constanta a spiritului uman, iar cine se gandeste ca prin invatarea cunstintelor de aikido automat va purta in sine cheia catre spiritualizarea brutului din el se inseala. Cunostintele aikido nu trebuie considerate drept mijloace intr-o lupta, ci drept invataminte pentru viata, indeamna la meditatie, la sine.
Sempai se intoarce.
Salutari. thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 07:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman