HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Reply to this topicStart new topic
> Anul Cocosului De Lemn, Semnificatie, importanta, consecinte
calfa
mesaj 10 Feb 2005, 09:21 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



La Multi Ani tuturor celor ce au sarbatorit Noul An Chinezesc !

Multumiri celor ce au contribuit sau si-au manifestat interesul fata de subiectul Anul Maimutei De Lemn. Anul care a inceput va fi sub semnul Cocosului de Lemn. smile.gif

Am deschis acest topic pentru a aduna opinii, pareri, impresii despre semnificatia, importanta si consecintele intarii noastre intr-un nou an ... chinezesc.

smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 10 Feb 2005, 09:46 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Iata si o varianta de interpretare a noului an:

QUOTE
Conform calendarului chinezesc, anul 2005 este anul Cocosului de lemn. Chinezii spun ca în acest an lumea va fi mai politicoasa si mai putin încapatânata, dar va avea totusi tendinta de a complica lucrurile.

În viziunea esticilor, anul 2005 este un an în care va domina orientarea spre progres, cinste si maxima integritate, oamenii învatând sa-si tempereze înflacararea. În acest an se vor bucura de mai multe evenimente fericite, inclusiv reusita financiara, nativii anului Sobolanului iar cei din anul Bivolului se vor bucura de succese neasteptate si evenimente neprevazute.

Cei nascuti în anul Tigrului nu vor duce lipsa de nimic, bucurându-se de o protectie astrala deosebita si de prieteni devotati, care vor aparea în ajutor pe ultima suta de metri.

Anul Cocosului de lemn va fi un an plin de evenimente pozitive si vesti foarte bune, avansari în cariera si afaceri profitabile pentru cei nascuti în anul Dragonului. În acest an se vor face remarcati în plan profesional si vor fi promovati nativii Sarpelui.

Pentru nativii Calului anul va fi bun, cu reusite personale si financiare, dar vor surveni dezechilibre si schimbari în cariera. Din aceasta cauza acestia vor fi irascibili si rautaciosi.

Anul 2005 aduce nativilor Caprei cheltuieli mult mai mari decât acestia pot agonisi, de unde vor aparea probleme cu familia si cu cei dragi, care vor încerca sa tempereze avântul Caprei.

Pentru Maimuta, anul va fi unul deosebit de bun, mai ales din punct de vedere sentimental. Toate problemele ivite le vor rezolva cu mare usurinta nativii anului Cocosului, care vor gasi sprijin si ajutor din partea persoanelor influente si puternice.

Mai greu le va fi nativilor anului Pisicii, carora anul 2005 le va aduce multe dificultati si tensiuni legate de aspectele materiale.

Pentru Porc, anul Cocosului de lemn va fi unul agitat si tensionat, vor aparea probleme financiare sau profesionale, care vor solicita rabdare deosebita si tenacitate pentru rezolvarea lor.

Un an mediu pentru nativii Câinelui, deoarece ar putea apare probleme neasteptate în planul sanatatii si cel sentimental. Conform calendarului chinezesc anul Cocosului de lemn începe la 11 februarie 2005 si sfârseste la 30 ianuarie 2006.

Horoscopul chinezesc

Horoscopul chinezesc este structurat în 12 semne zodiacale care au nume de animale. Cele 12 animale sunt asociate fiecarui an în care, conform legendei, Buddha a cerut animalelor sa vina în fata lui înainte de a parasi Pamântul.

Doar 12 animale s-au supus si au raspuns chemarii. În semn de recunostinta, Buddha a dat fiecarui an numele unuia dintre aceste animale, în functie de ordinea sosirii. Primul a sosit Sobolanul, apoi Bivolul, Iepurele, Dragonul, Sarpele, Calul, Oaia, Maimuta, Cocosul, Câinele si, ultimul, Mistretul.

Animalul sub tutela caruia se afla anul în care v-ati nascut exercita o influenta profunda asupra vietii dumneavoastra. Chinezii obisnuiesc sa spuna: „Acesta este animalul care se ascunde în inima ta”.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 10 Feb 2005, 10:04 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



@ Calfa - nu poti sa-mi dai mai multe info. despre horoscopul tigrului de metal pentru anul asta ???? Multzam


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Feb 2005, 10:04 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Diana-Maria
mesaj 10 Feb 2005, 11:02 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Nici de Bivolul de Apa nu zice nimic... cry.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 10 Feb 2005, 05:25 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



astrologia orientala, si astrologia in general, poate fi inteleasa corect in special dupa ce lucram cu acele forte care ne influenteaza destinul, si care sunt mult mai aproape decat noi:

- Noi insine

- Pamantul

o idee, pentru cei interesati la modul serios de astrologie, chinezeasca - cautati materiale despre Astrologia celor Patru stalpi ai Destinului

respect,

E.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 10 Feb 2005, 09:22 PM
Mesaj #6


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Eu nu cred chestiile astea cu astrologia, horoscop si alte de-astea.. Poate de aceea, fiind nascut tot sub semnul cocosului si acesta fiind un an al cocosului, in prima zi a noului an chinezesc mi-a mers cat se poate de prost!
Azi fu ceva mai binisor dar... mad.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eve
mesaj 11 Feb 2005, 10:32 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 315
Inscris: 13 October 04
Forumist Nr.: 4.661



Si o alta interpretare :

Dupa zodiacul chinezesc, anul 2005 sta sub semnul Cocosului de lemn. Pe masura ce vioiul Cocos ne aduce stralucire si zile fericite, in egala masura acesta risipeste toate energiile. Cel mai bine este sa ramanem practici si sa urmam caile deja cunoscute. Un sfat ne poate da: "Nu incerca sa te imbogatesti cu orice pret in acest an, poate fi riscant!" Va trebui, in anul ce vine, sa facem eforturi disperate pentru a rezista vanatorii de "gaste salbatice". Retineti-va de la actiuni speculative acum, pentru ca veti culege doar dezamagiri si conflicte. Cocosului ii place sa se faleasca cu autoritatea lui si o serie intreaga de dificultati pot aparea ca urmare a atitudinii sale dominatoare. Dar pentru ca el simbolizeaza, de asemenea, pe bunul administrator in ograda, va fi totusi un an pasnic. Toate lucrurile se vor afla intr-un echilibru precar in acest an, pentru ca personalitatea sa dramatica poate sa scoata in evidenta tot felul de dispute neinsemnate. In acest an, trebuie sa cheltuim un efort maxim pentru un castig minim. Incercati sa nu va agitati prea mult.

Detaliile trebuie examinate atent, dar nu neglijati intreg tabloul! Fiti precauti, nu tintiti prea sus acum. Fiecare va deveni, in anul acesta, prea preocupat cu el insusi, pentru a auzi sau a-i pasa de ceea ce spune altcineva. Influenta egoista a Cocosului ne va face sa ne suparam din nimic. Vom avea tendinta sa fim teribil de ostentativi cu propria imagine pe care dorim sa o proiectam. Acesta va fi un an energetic, in pofida abilitatii Cocosului de a face din orice lucru simplu unul complicat. Un lucru este cert – rareori, Cocosul vine cu mana goala. Este anul unei pasari foarte satule care nu va flamanzi niciodata. Dar sa stam cu ochii deschisi si cu gura inchisa, sa verificam cifrele, sa controlam faptele inainte de a intreprinde ceva. Trebuie sa trecem cu totii prin el, dar fara sa ne fortam prea tare. Buzunarele noastre nu vor fi goale, desi nervii nostri pot fi epuizati intr-o oarecare masura.


Pentru anul de nastere al fiecaruia, Cocosul ofera sfaturi:


Sobolanului (1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996)
"Adunati totul in casa. Casa este cetatea dumneavoastra. Conditia de baza a succesului este sa aveti un spate asigurat".

Bivolului (1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997)
"Va fi asa cum ati dorit. In acest an va incepe sa se implineasca un vis din trecut".

Tigrului (1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998)
"Asteptati-va la surprize. Adevaratul noroc este cel pe care nu l-ai cautat. El vine singur si pe neasteptate".

Pisicii (1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999)
"Ca sa urcati, din toate punctele de vedere, trebuie sa luati exemplu de la cei mai mari (ca varsta, functie, pozitie sociala etc.)".

Dragonului (1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000)
"Schimbati-va traseele, cautati cunostinte noi – ele va vor aduce bani".

Sarpelui (1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001)
"Daca veti ramane fara prieten, nu va intristati: trebuie sa renuntati la un mament dat la cei care sunt in plus in viata dumneavoastra. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine".

Calului (1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002)
"Norocul este de partea dumneavoastra! Puteti trece la realizarea unui proiect la care va ganditi de mult! Totul este sa indrazniti, succesul este garantat!"

Caprei (1943, 1955,1967, 1979, 1991, 2003)
"Bani castigati cu usurinta, idei productive, distractii savante – totul se poate, trebuie sa se poata. Nimeni nu va impiedica sa traiti asa cum visati!"

Maimutei (1944, 1956, 1968, 1992, 2004)
"Cam putine distractii? Este limpede, a venit timpul sa munciti cu spor si... sa castigati pe masura!"

Cocosului (1945, 1957, 1969, 1993, 2005)
"In jur, aveti lauri, fanfara si garda de onoare. Se pare ca dumneavoastra veti prelua acum conducerea!"

Cainelui (1946, 1958, 1970, 1994, 2006)
"Viata dumneavoastra personala este plina de efervescenta. Nu uitati insa ca aveti si indatoriri!"

Mistretului (1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995)
"Oameni dragi, intalniri placute, liniste si indestulare. Insa, daca va doriti ceva mai mult de atat, trebuie sa va fixati din timp scopul si sa va calculati cu atentie fiecare pas".



Acest topic a fost editat de Eve: 11 Feb 2005, 10:37 AM


--------------------
Daca vrei sa fii iubit, iubeste. (Seneca)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 22 Feb 2005, 03:32 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



cocosul de lemn pentru chinezi nu e cocosul obisnuit ci e absolutul de nemiscare ce invinge miscarea ...

... cei ce practica arte martiale ... cred ca stiu povestea ( e si o varianta japoneza ) ... cu acel cocos dus la un maestru ce antrena pintenatii pentru lupte ....
( lupte care sunt si azi destul de raspandite in china ) ...

... stapanul cocosului era regele tarii Qi .... si maestrul in luptele pintenatilor se numea ji xingzi
regele nerabdator sa-si vada cocoshul la lucru ... tot venea la maestru si intreba ... nu e pregatit ? ...

la care maestrul raspundea ...
" nu ! ... cand vede un cocosh sare la bataie "
dupa alt timp
" ma tem ca nu e destul de calm ... inca se infierbanta cand vede alti cocosi "
... si tot asha pana intr-un final cand i-a spus regelui :

" da. ... nu mai are nici urma de ingamfare si nici nu se mai infirebanta ... cand un alt cocosh trambitzeaza parca nici nu-l aude ... a devenit cocos de lemn ... ceilalti vin ... se uita la el si o rup la fuga .."

.. de aici a rezultat si proverbul chinezesc " incremenit ca un cocosh de lemn "

... nu am rabdare acum sa scriu toata povestea ... dar s-ar putea sa o gasitzi pe undeva pe net sau prin librarii ...
.. shtiu ca trebuia sa apara o carte "povestiri din intzelepciunea chineza sau asha ceva .... si in romania ... acum un an sau doi ...

alte povestiri la

http://ro.chinabroadcast.cn/

... cocosul de lemn ... s-a nascut in acele epoci antice in care nemiscarea era glorificata iar miscarea detestata ...
... asta nu numai la chinezi (zhuang zi si totzi daoisti etc etc) ci si la europeni ... platon .... etc etc ... subiect de filosofie ...

... in zilele noastre e total pe dos ... miscarea e admirata si nemiscarea scandalizeaza ...
... se prefera cocosul francez celui de lemn al chinezilor ....
.... si mai impresionant e " dinamismul cocoshului cu capul taiat " ( a. paunescu ) ... decat incremenirea cocoshului ce si-a desavarsit antrenamentul ...

.... acum ce sa zic ? ... zodia vine si ne propune : cocosh de lemn ... .
... noi il putem pune in tigaie ...
... il putem ignora
... lua la bataie .. ( poate il invingem )
... putem sa invatam de la el ... ca ceva bun tre' sa fie si in nemiscare ... si sa nu "scuipam cocoshul din cucurig" (vorba unui poet) ....
.... asta in condiitiile in care zodia nu ne dicteaza pasii absolut ... ca atunci ne-am ars .... si puterea de decizie ... iluzie se numeste ...

... dar eu nascut intr-o zodie necredincioasa .... cu siguranta nu am sa trec in zodia cocosului de lemn ... doar asha ... ca sa ii dau dreptate ... ca nemishcarea e mai buna ... si ramn in necredintza mea in zodii ...


Acest topic a fost editat de yuanescu: 22 Feb 2005, 03:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 23 Feb 2005, 11:11 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Multumesc pentru link, pentru informatii, pentru gandul bun, yuanescu. smile.gif

Ai incercat sa pui pe hartie evenimentele majore ale vietii ? Ai gasit periodicitati ? Similitudini ? wink.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 5 Mar 2005, 09:35 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Multumesc celor care au postat aici explicatiile de rigoare in ce priveste cocosul si anul cocosului. Citindu-le, nu am decat sa ma bucur si sa sper la un an super "luminos" pentru mine, avand in vedere ca dupa zodiacul chinezesc sunt cocos. yay.gif


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 15 Jan 2006, 07:26 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ei, uite ca se apropie cu pasi repezi noul an chinezesc ... si in doua saptamani trecem in anul Cainelui de Foc. smile.gif

Dar pana atunci suntem inca in anul Cocosului de Lemn. In ce masura s-au potrivit caracteristicile anului 2005 cu zodiacul ... greu de spus. smile.gif Probabil, ca de obicei, parerile sunt impartite ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman