HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Reply to this topicStart new topic
> Intuitia
framboise
mesaj 7 Feb 2005, 05:02 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Va lasati prada presimtirilor?
Atunci cand intuitia spune ceva iar presimtirea altceva....



Acest topic a fost editat de framboise: 7 Feb 2005, 05:11 PM


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 8 Feb 2005, 01:11 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Sa fiu singura pe forumul asta care are presimtiri?
Of, si chiar acum mai am o presimtire... cry.gif


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 8 Feb 2005, 01:27 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Hanu Ancutei, framboise ! welcome.gif

Exista deja un subiect deschis pe tema Ce Este Intuitia ?, E oare Definibila, Utila, Dezvoltabila ? in Subforumul "Psihologie - Omul, Minte si Suflet" din cadrul forumului "Dezbaterile Hanului".

Am propus acolo spre discutie:

QUOTE
In ce masura e oare Intuitia o calitate psihologica (emotional-mental-sufleteasca) definibila si definita ? Aici sunt mai multe de Dezbatut, dupa parerea mea. Putem gasi definitii universale ale Intuitiei ? Are ea o definitie unica ? Sunt oare mai multe feluri de Intuitie ? Si daca da, care sunt ele si prin ce difera ?

Pe de alta parte, cand trebuie sa luam decizii rapide, de exemplu, intuitia ne poate ajuta, nu e asa ? O folosim, fie ca ne e un ajutor sau nu. Cand suntem fortati sa facem alegeri in lipsa datelor minime necesare pentru o buna alegere, de exemplu, ne folosim de intuitie. Chiar si evitand alegerea explicita. E oare Intuitia un factor util vietii noastre ?

In fine, daca am raspunde ca Intuitia e o calitate umana utila, ne putem pune si problema eventualei “dezvoltari” a acestei calitati umane. E oare Intuitia dezvoltabila, sau e un dat al fiintei, constant de-a lungul vietii ? Iar daca ar fi dezvoltabila, ne-am putea pune problema: Cum ?


Desigur, subiectul acesta nou, Intuitia, poate ramane in cadrul forumului Dincolo de Ratiune. smile.gif Nu eu decid.

Acest topic a fost editat de calfa: 8 Feb 2005, 01:28 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Feb 2005, 01:27 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
framboise
mesaj 8 Feb 2005, 02:01 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



QUOTE (calfa @ 8 Feb 2005, 01:27 PM)

Exista deja un subiect deschis pe tema Ce Este Intuitia ?, E oare Definibila, Utila, Dezvoltabila ? in Subforumul "Psihologie - Omul, Minte si Suflet" din cadrul forumului "Dezbaterile Hanului".



Multumesc mult calfa pentru iluminare.
Si totusi cautasem sa vad daca s-a mai scris ceva despre asta, dar se vede ca n-am cautat chiar bine.... wub.gif


P.S. Chiar incepusem sa cred ca nu sunt normala.... juggle.gif


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 3 Aug 2005, 10:21 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Intuitia este soapta inimii.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lumashel
mesaj 4 Aug 2005, 06:52 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.890



Va rog spuneti-mi si mie care este diferenta dinre presimtire si intuitie?

Eu continui sa cred ca presimtirea este soi de intuitie,respectiv intuitia transcendentala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 4 Aug 2005, 07:55 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Pre-simtirea - se refera la faptul ca 'simti' un eveniment inainte de a se petrece. Cred ca de fapt intuitia include presimtirea


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 4 Aug 2005, 10:09 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Intuitie inseamna un fel de a cunoaste direct, imediat un anumit lucru. Pur si simplu "ai inteles". De exemplu prin intutie iti dai seama instantaneu daca cineva minte sau spune adevarul. Cred ca are a face cu "al treilea ochi"....
Presimtirea e mai degraba legata de inima, de afectiune. De asta de obicei nu este ceva definit. "Simti" doar ca "ceva nu e in regula".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 4 Aug 2005, 06:38 PM
Mesaj #9


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
Cred ca are a face cu "al treilea ochi"....

ce e aia ''al treilea ochi''? blink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 5 Aug 2005, 08:57 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@cociuba
Un centru energetic al omului care vehiculeaza "energiile mentale" (gandurile).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 5 Aug 2005, 12:31 PM
Mesaj #11


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



@gypsyhart nu mai cer amanunte caci presupun ca e legat de yoga...

legat de intuitie eu cred ca se bazeaza mai degraba pe mecanism psihologic:adica oamenii care se ingrijoreaza des,referitor la tot felul de lucruri reusesc statistic ca unele dintre ingrijorarile lor sa se realizeze...
tot psihologic putem considera ca avand la dispozitie aspecte fragmentate creierul sa reuseasca le combine in diverse ipoteze...


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 5 Aug 2005, 01:06 PM
Mesaj #12


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



A VI-a chacra, localizata la ceafa, asa-zisul "ochi al soacrei".
Deschiderile astrale sunt relativ rare, cei care au o activare mare sunt clarvazatorii.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 5 Aug 2005, 01:10 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
legat de intuitie eu cred ca se bazeaza mai degraba pe mecanism psihologic:adica oamenii care se ingrijoreaza des,referitor la tot felul de lucruri reusesc statistic ca unele dintre ingrijorarile lor sa se realizeze...

Asta e deja boala...daca nu gresesc, in psihologie se numeste "profetia implinita".


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lumashel
mesaj 6 Aug 2005, 08:56 AM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.890



QUOTE
Intuitie inseamna un fel de a cunoaste direct, imediat un anumit lucru. Pur si simplu "ai inteles". De exemplu prin intutie iti dai seama instantaneu daca cineva minte sau spune adevarul. Cred ca are a face cu "al treilea ochi"....Un centru energetic al omului care vehiculeaza "energiile mentale" (gandurile).


Gypsyhart,apreciez incercarea ta de a clarifica conceptul de intuitie,dar nu si cea de clarificare a celui de-al treilea ochi.
Daca ai spus ca intuitia este cunoasterea nemijlocita atunci ea nu poate avea nimic de imparit cu energiile mentale intelese ca ganduri.Gandurile sunt deja rezultatele unor procese de cognitie.Or,asta inseamna deja cunoastere mijlocita.

Nemijlocirea exclude calea,metoda(logica) nu numai simturile.Caracteristica intuitiei este aceea de a aparea instantaneu,iar daca ii cautam cauza nu o gasim.Tocmai de aceea ii spunem intuitie si nu gand.Tocmai de aceea ii spunem "al saselea simt","al treilea ochi".
Le depaseste pe celelalte,si depaseste obisnuitul.

QUOTE
Presimtirea e mai degraba legata de inima, de afectiune. De asta de obicei nu este ceva definit. "Simti" doar ca "ceva nu e in regula".


spoton.gif dar nici intuitia nu se caracterizeaza intotdeauna prin "bine-definire rofl.gif Mai degraba pre-simtirea este intuitia impura.Adica fata de care tu ai reactionat afectiv(cred ca e de bine/rau) sau rational (eu nu cred...sa demonstram). Nebuloasa celorlalte simturi si indoiala fac ca intuitia sa fie mai intunecata,incerta.

QUOTE
legat de intuitie eu cred ca se bazeaza mai degraba pe mecanism psihologic:adica oamenii care se ingrijoreaza des,referitor la tot felul de lucruri reusesc statistic ca unele dintre ingrijorarile lor sa se realizeze...


ohmy.gif Faci din om un mic dumnezeu.Da viata plasmuirilor.Joaca asta de-a dumnezeu este intr-adevar o boala zorro. devil.gif Doar o obiectie...intuitia si presimtirea nu sunt numai proiective ci si restrospective...asa ca sa sfidam cu al treilea ochi timpul. rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Lumashel: 6 Aug 2005, 08:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 8 Aug 2005, 10:05 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Lumashel
Orice cunoastere se bazeaza pe o distanta, intre un obiect si un subiect. Acuma, putem discuta despre ce inseamna aceasta distanta...Dar atata vreme cat exista separarea intre obiect si subiect, inseamna ca exista si o distanta (CALE) intre ele. Am spus ca intuitia este un mod de cunoaste direct, cu sensul de "calea cea mai scurta dintre subiect si obiect". Calea (mijlocirea) dispare numai cand obiectul si subiectul devin UNA, si nu mai e nimic de "intuit".

"Instantaneul" depinde de sistemul de referinta....Il poti privii ca "cea mai mare viteza posibila IN TIMP".

QUOTE
dar nici intuitia nu se caracterizeaza intotdeauna prin "bine-definire  Mai degraba pre-simtirea este intuitia impura.Adica fata de care tu ai reactionat afectiv(cred ca e de bine/rau) sau rational (eu nu cred...sa demonstram). Nebuloasa celorlalte simturi si indoiala fac ca intuitia sa fie mai intunecata,incerta.


Claritatea intuitiei depinde, zic eu, de gradul de dezvoltare al acestui "al treilea ochi". E o vorba, care spune ca "maiestria se obtine prin practica"...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 03:11 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (framboise @ 7 Feb 2005, 07:02 PM)
Va lasati prada presimtirilor?
Atunci cand intuitia spune ceva iar presimtirea altceva....

- raspund si eu la acest topic mai tirziu, avind in vedere ideile formulate in ultima vreme. Ceea ce voi expune face parte din asa zisa cunoastere ocult-ezoterica ce tine de anumite cai spirituale milenare cit si de teoria-practica asimilata, intuita si verificata personal. Nu doresc sa dau lectii, ci sa expun anumite adevaruri (oculte) care sa-i mai scoata pe unii din anumite stari de confuzie si nedumerire, iar pe altii din necunoastere/ignoranta. Sper ca aceste informatii sa-i ajute pe cei pregatiti sa le primeasca. smile.gif

- ideea de "a te lasa prada..." implica o anumita lipsa de control si personalitate si chiar o receptivitatea si chiar mediumitate excesiva. Indiferent in ce directie s-ar manifesta aceasta "receptivitate exagerata" este o hiba a fiintei si arata un anume dezechilibru si dizarmonie energetica la nivelul unuia sau mai multor centri de forta, specifici unuia sau unora dintre cele 7 planuri (nivele) de existenta a fiintei.

- a simti implica manifestarea unei anume parti receptive a fiintei, mai precis planului 4 al fiintei, cel coordonat de Anahata Chakra, sau Chakra Inimii, sau "Inima Spirituala" a fiintei. O faza avansata a simtitii este empatia, iar formele avansate de empatie se pot considera chiar si putere paranormala, manifestata la grade diferite de avansare si elevare. Simtirea nu are legatura directa cu gindirea sau intuitia, ci poate cel mult indirecta, in sensul ca uneori pot actiona impreuna pt. a da un anume rezultat, mai ales in cazul fiintelor initiate mai avansate, al unor tipuri de clarvazatori, etc. Gindirea implica existenta si manifestarea energiilor mentale, corespondente planului 6 al fiintei, coordonada de asa zisa Ajna Chakra, iar intuitia implica energiile specifice ... intuitiei smile.gif , corespondente planului 5 al fiintei, coordonada de asa zisa Vishudha Chakra.

- a te lasa prada (pre)simtirilor implica o teama si neputinta de a controla realitatea inconjuratoare si o anumita lipsa a cunoasterii ocult-initiatice a realitatiilor fizice si subtile cosmice. De regula un conflicit intre intuitie si "simtire" apare ciond de fapt nu este o simtire, ci o manifestare a imaginatiei debordante. In cazul unui asemenea conflict, de regula "invinge" imaginatia ("simtirea") pt. ca este sustinuta de o energie subtila mult mai intensa si specifica omului profan.

- intuitia este o manifestare de tip receptiv la nivelul planului 5 al fiintei, care apare de regula la fiintele care au trezite anumite "petale" energetice ale chakrei 5, Vishudha, prin intermediul caruia este receptata, stocata si manifestata o anume energie subtila si o anume stare de constiinta ce favorizeaza intrarea in legatura a unor structuri subtile launtrice personale cu structuri subtile cosmice, de acelasi tip. Mai precis, este accesata asa zisa "memorie cosmica universala", sau asa zisa Akasha, sau dosarele akashice, unde sint "stocate" informatii privitor la trecut, prezent si viitor. Prin intermediul intuitiei structurile subtile personale sint conectate "la server" la "baza de date", de unde isi poate extrage anumite parti din ea si o poate reproduce si partii mentale constiente a fiintei, care o va "remodula" in forma de ginduri, idei, imagini, sunete etc, iar fiinta va spune ceea ce i-a fost "tradus" de acest "modul launtric" de conversie a acelor tipuri de energie in alte tipuri de energie.

- voi revenii cu noi detalii si conexiuni la urmatoarele mesaje in care voi atinge diferitele idei formulate de alti colegi de forum si care vor suplimenta cele formulate pina acum. Succes. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 03:20 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (saldora @ 4 Aug 2005, 12:21 AM)
Intuitia este soapta inimii.

- dupa cum am spus mai sus, intuitia nu e soapta inimii (Anahata), ci a "gitului" (Vishuda). smile.gif In zona gitului este asa zisa proiectia la nivelul corpului fizic a lui Vishuda Chakra. Ea "sopteste" in cazul intuitiei. Simtirea sau empatia este "soptita" de inima (Anahata). Iata o mica diferenta intre cele doua ipostaze.

- prin intuitie iti parvin informatii despre o posibila situatie din viitor. Prin simtire iti parvin informatii din prezent. De ex. simti in mod empatic tipurile de energii subtile ale fiintei din fata ta, simti ce e dincolo de manifestare sa exterioara, de fatada, etc. Prin intuitie poti de ex. sa-ti parvina informatia ca o anume persoana iti va face rau, sau te va trada, samd. Prin simtire simtica acel om nutreste in prezent ginduri rele si necurate in ceea ce te priveste, chiar si daca el abordeaza o manifestare exterioara contrara, prietenoasa. Combinarea intuitiei cu simtirea (elevata), empatia .... este de bun augur si un pas serios pe calea trezirii sufletului si evolutiei spirituala a acelei fiinte care le poseda si le imbina cit mai armonios si eficient. Nu se ajunge asa usor la acea stare, dar in mod potential, cu totii putem ajunge la acele performante, si chiar mai mari ca acestea.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 03:28 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (denise @ 4 Aug 2005, 09:55 AM)
Pre-simtirea - se refera la faptul ca 'simti' un eveniment inainte de a se petrece. Cred ca de fapt intuitia include presimtirea

- cind e vorba de o presimtire si nu o simtire, da, sint de acord cu tine, insa asa cum spunea cineva mai devreme, intuitia e un soi de "presimtire" mai elevata, mai avansata, mai exacta. De regula insa intuitia se manifesta oarecum la nivel mental, deci informatia primita este transformata in special in ginduri, in idei, iar in celalalt caz informatia este transformata in special in simtiri/trairi. Aceasta difera de la om la om, functie de gradul si modul de trezire si dinamizare ale unor petale (nadisuri) energetice ale centrilor de forta implicati in aceste doua perceptii extrasenzoriale. Energia (informatia) este aceiasi, deci in mod normal ea nu are cum sa produca contradictii, cum spunea la inceput colega noastra, decit daca au surse diferite, energii diferte. Imaginatia dedordanta vs intuitia spirituala, gindirea vs perceptia subtila extrasenzoriala, in cazul de fata (pre)simtirea si intuitia.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 03:40 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (gypsyhart @ 4 Aug 2005, 12:09 PM)
Intuitie inseamna un fel de a cunoaste direct, imediat un anumit lucru. Pur si simplu "ai inteles". De exemplu prin intutie iti dai seama instantaneu daca cineva minte sau spune adevarul.

- nu neaparat. Faci o confuzie. Aceasta perceptie se face cu ajutorul empatiei, adica cu "inima", nu cu "gitul". Exista o anumita lege divina cosmica care spune ca totul se regaseste in parte si partea in tot, deci intr-un anume fel si Anahata se regaseste in Vishudha si Vishudha in Anahata, deci poate apare un soi de "perceptie" (simtire" intuitiva sau "intuitie" empatica, motiv pt. care am si spus "nu neaparat". Nu intru in detalii caci deja voi baga in ceata pe unii. smile.gif Regula de baza este ca prin empatie de simte iar prin intuitie de ... intuieste. smile.gif

QUOTE
Cred ca are a face cu "al treilea ochi"....

- nu. Se face prin Chakra 5-a, Vishudha, nu prin Ajna Chakra (Cel de al Treilea Ochi).

QUOTE
Presimtirea e mai degraba legata de inima, de afectiune. De asta de obicei nu este ceva definit. "Simti" doar ca "ceva nu e in regula".

- mda, simtirea tine de inima. A presimti implica ceva din viitor, a simti ceva inainte de a se petrece. A simti implica ceva prezent. Exista insa combinatii de manifestari, in care e adevarat, este implicata si Ajna Chakra, nu numai Anahata si Vishuda, dar e ceva mult mai complex. Nu intru in detalii ... acum. rolleyes.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 04:01 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 4 Aug 2005, 08:38 PM)
QUOTE
Cred ca are a face cu "al treilea ochi"....

ce e aia ''al treilea ochi''? blink.gif

QUOTE (gypsyhart @ 5 Aug 2005, 10:57 AM)
@cociuba
Un centru energetic al omului care vehiculeaza "energiile mentale" (gandurile).

QUOTE (contraste @ 5 Aug 2005, 03:06 PM)
A VI-a chacra,  localizata la ceafa, asa-zisul "ochi al soacrei".
Deschiderile  astrale  sunt relativ rare, cei care  au  o activare  mare sunt clarvazatorii.

- da, este unul din cei 6+1 centri de forta principali ai fiintei, al 6-lea in ordine crescatoare (ca vibratie energetica). Ca si asezare subtila corespondenta corpului fizic, ei sint asezati undeva la nivelul coloanei vertebrale. Primul este in zona osului sacru, la baza coloanei, ultimul in crestetul capului. Fiecare in parte au o anume manifestare "punctiforma", ca un fel de boboc de floare, care pe masura ce se trezeste si dinamizeaza capata forma unei flori, ce seamana f. mult cu floarea de lotus, de unde si expresia de "lotusi" data centrilor de forta, chakras. Ei seamana, in forma lor oarecum trezita, ca un fel de pilnie de ... gramofon, daca va amintiti de el. Ca si asezare "geografica" centri de forta sint oarecum aliniati pe coloana vertebrala, dar ca si manifestare inchipuiti-va ca in fel de "pilnie" care pleaca din acea zona catre in fata (corpului). Din acest motiv, clarvazatorii "vad" acesti centri de forta ca niste flori cu "petale" (nadisuri principale), iar in cazul lui Ajna Chakra manifestarea sa principala este in zona fruntii, motiv pt. care o multime de tehnici spirituale si chiar referiri la Ajna se fac ca si cum ea ar fi la nivelul fruntii. Nu intimplator sint expresii popular precum: "fat frumos cu stea in frunte", "ce tie scris in frunte tie pus", etc.

- da, in functie de trezirea/dinamizarea acestor centri de forta, clarvazatorii au si diferite forme de clarviziune, mai complexe sau mai putin complexe. Vederea extrazenzoriala, sau asa zisa clarvedere nu tine numai de Ajna, ci si de Manipura Chakra, cea ce a 3-a chakra principala.

- aceste treziri/dinamizari sint intradevar ceva f. f. rar, dar in mod potential, cu totii avem aceasta disponibilitate, si multe multe altele.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 04:25 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 5 Aug 2005, 02:31 PM)
@gypsyhart nu mai cer amanunte caci presupun ca e legat de yoga...

- aceste realitati nu tin de yoga, insa unele sisteme (ramuri) yoga le prezint f, complex si tehnic/util/eficient. Centri de forta nu sint patentul sistemului yoga, chiar daca unele ramuri yoga se ocupa intens de studiul, manifestarea si trezirea lor si chiar de controlul constient si la vointa al lor. Ca si prezentare, studiu si practica ... da, unele forme de yoga sint "formele cele mai apropiate de manifestarea centrilor de forta.

QUOTE
legat de intuitie eu cred ca se bazeaza mai degraba pe mecanism psihologic:adica oamenii care se ingrijoreaza des,referitor la tot felul de lucruri reusesc statistic ca unele dintre ingrijorarile lor sa se realizeze...

- aici sint "enuntate" anumite legi si principii divine cosmice, ce actioneaza in diferite proportii la unison.

- legea oculta a rezonantei, legea subconstientului, legea pendulului si "legea" actiunii sustinute ...

- prin rezonanta, fiinta in cauza emite ginduri ce contin energii specifice de acelasi tip, ceea ce face sa fie atrase catre el exact acele idei, energi si situatii specifice la ce a gindit in mod preponderent. Un proverb oriental spune: "ceea ce gindesti (in mod preponderent) aceea devi". In aceiasi masura, subconstientul se incarca cu acele ginduri forta si energiile subtile speficie si el va actiona in consecinta, aducind mai devreme sau mai tirziu acele realitati catre cel care le gindeste. Subconstientul este "servitorul" nostru. Daca il incarcam cu energii si idei benefice, cu asta ne va hrani si pune in legatua si el si asa zisa "viata" ce prin "miraculoase" coincidente, sincronicitati si serialitati va aduce in viata fiintei exact acele idei forta, negative sau pozivie, dupa cum le si gindeste. D'aia si avem curentul optimistilor si cel al pesimistilor. Unii gindesc in mod preponderent binele, alti raul ... si il atrag in mod "magnetic" (rezonator) catre ei, "hranindu-le" mai departe "filozofia de viata" si viata in sine.

- cu toate acestea, aceasta situatie nu are nimic comun cu ceea ce este si face intuitia sau premonitia, (pre)simtirea. In acest caz (mentalizari) avem de a face cu o manifestare preponderent solara, activa, emisiva, pe cind in cazul celorlalte avem de a face cu o manifestre preponderent receptiva. Cu cit trairea cu care "gindim" acele lucruri este mai intensa, cu atit forta lor de impact si de realizare este mai mare si mai rapida. Realizarea acestei actiuni in sens negativ, poarta numele generic de "proiectie mentala", iar in sens pozitiv, numele de "transfigurare", sau imaginatie si gindire benefica creatoare. La baza acestui principiu stau unele tehnici spirituale deosebit de oculte si cu o forta deosebita. Nu pot da detalii, intrucit principiul cosmic universal valabil poate fi folosit si in sens malefic, distructiv.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 04:58 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Lumashel @ 6 Aug 2005, 10:56 AM)
Gypsyhart,apreciez incercarea ta de a clarifica conceptul de intuitie,dar nu si cea de clarificare a celui de-al treilea ochi.
Daca ai spus ca intuitia este cunoasterea nemijlocita atunci ea nu poate avea nimic de imparit cu energiile mentale intelese ca ganduri.Gandurile sunt deja rezultatele unor procese de cognitie.Or,asta inseamna deja cunoastere mijlocita.

- partial incorect. Gindurile sint forme de energie ce prin "contur", consistenta si "forma". Ele pot apare din propria ta minte, adica emanate de tine, insa pot fi emanate/emise de altii si noi doar le receptam, de multe ori fara sa stim asta, si credem ca ne apartin, cind de fapt altii le-ai emis si noi doar le-am "prins din zbor", le-am "intuit", le-am "simtit" ... ca si energii, dupa care "modulul" nostru de conversie, le transforma in "ginduri" (idei, imagini, etc). Astfel se si explica usurinta cu care apar diferitele forme de interactiune si influenta demoniaca, sau asa zisa posesiune demoniaca de tip mental. Unele idei si ginduri iti sint "induse" de anuimte entitati demoniace, dupa cum iti este si rezonanta aurica subtila specifica preponderenta, cum la fel pot fi si influente benefice, divine chiar, cu anumite entitati divine, ingeri, sfinti, etc.

- energiile subtile "circula" liber in jurul nostru, insa noi le vom receptiona in mod preponderent pe cele specifice rezonantei noastre aurice, preponderente. D'aia cei rai, malefici, au in mod preponderent idei si ginduri rele, caci sint influentati si impulsionati de forte malefice subtile, iar cei buni, puri, curati si sincer orientati spiritual sint influentati in mod benefic, divin chiar. Mai exista si anumite forma de influente mixte, de melanj, in care pot coexista in diferite proportii tendinte catre o directie sau alta, sau una de mijloc.

- se intimpla uneori ca anumite "intuitii" sa ne fie favorizate de anumite entitati subtile care doresc sa new ajute, sau, din contra, sa ne puna bete in roate si sa ne faca rau noua si altora din jurul nostru, prin intermediul nostru, ca si relee (inconstiente) ale lor. Multi dintre cei care fac rau, constient sau nu, la vointa sau din implus (demoniac), sint "secondati" in actiunile lor de acesti demoni (mentali). La fel, dar in sens opus, anumite fiinte de geniu sint sustinuti si impulsionati de anumite spirite divine, superioare, de unde le si survine adesea ideile lor de geniu. Acesta este si motivul pt. care de multe ori anumite descoperiri stiintifice deosebite au fost "descoperite" in mod aproape in acelais timp de 2 sau mai multi cercetatori, separat unii de altii, fara sa stie unii de alti si de cercetarile lor. Ei erau sustinuti si impulsionati de anumite entitati divine superioare. Asta e .. fiecare alege sau primeste .. dupa cum si ceea ce merita. smile.gif

QUOTE
Nemijlocirea exclude calea,metoda(logica) nu numai simturile.Caracteristica intuitiei este aceea de a aparea instantaneu,iar daca ii cautam cauza nu o gasim.

- nu o gaseste cel neintitiat. Cel initiat avansat stie ca ea provine dintr-o anume energie pe care structurile lui subtile au receptionat-o si "ducindu-se pe fir", poate afla cauza ei, ba chiar si sursa de provenienta a ei, de ex. sa afle/simta/intiasca pe cel care a emanat-o.

QUOTE
Le depaseste pe celelalte,si depaseste obisnuitul.

- corect. "Obisnuitul" face parte din intelegerea comuna, gregara, profana, adica (extrem de) limitata.

QUOTE
Mai degraba pre-simtirea este intuitia impura.

- de acord cu tine.

QUOTE
Adica fata de care tu ai reactionat afectiv(cred ca e de bine/rau) sau rational (eu nu cred...sa demonstram). Nebuloasa celorlalte simturi si indoiala fac ca intuitia sa fie mai intunecata,incerta.

- exista o componenta complexa a energiei modulate corespondenta unei anume realitati. Fiinta noastra poate perpepe una sau mai multe componente ale ei, functie de "filtrele" activate din fiinta noastra. Aceste "filtre" (module de conversie) ne dau si rafinamentul perceptiilor si simturilor noastre. Caz concret. Avem o floare. O aratam mai multor fiinte. Unii vor fi "miscati" (influentati) de mirosul ei, alti de forma ei, altii de culoare ei, etc. O energie are o vibratie (ce poate fi simtita), o culoare (ce poate fi vazuta), o forma si consistenta (ce poate fi "cintarita"), un sunet (ce poate fi auzit), un gust (ce poate fi gustat) etc. Functie de gradul de trezire si dinamizare a propriilor noastre simturi launtrice noi vom percepe ceva in cazul acelei energii. Ai putea spune ca e vorba de o energie (realitate) diferita, insa de fapt modulul cu care interpretam acea energie (realitate) difera de la om la om. Unii pot percepe acea energia si s-o transfome in "intuitie", altul in sunet, altul in culoare, altul in gust, altul in miros, altul in simtire. Intodeauna e vorba de o interactiune directa intre acea energie si structurile noastre subtila launtrice, dupa care urmeaza demodularea ei specifica, functie de personalitatea si trezirea noastra spirituala, launtrica.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 05:03 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (gypsyhart @ 8 Aug 2005, 12:05 PM)
E o vorba, care spune ca "maiestria se obtine prin practica"...

- sau altfel spus: "pe maestru il face practica". smile.gif "un gram de practica valoreaza cit tone de teorie", etc.

Succes tuturor celor care cauta in mod sincer adevarul si calea si practica spirituala autentica, vie. rolleyes.gif wub.gif spoton.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:48 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman