HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Reply to this topicStart new topic
> Crop Circles, cercuri in lanuri
Moira
mesaj 3 Jan 2004, 11:31 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Ce parere aveti de cercurile alea din lanurile de cereale? Alea de pe langa Stonehenge sau, in fine, de prin Anglia…
Sunt cel putin 2 explicatii vehiculate pt originea lor: extraterestra sau umana.

Eu cred ca sunt o farsa elaborata si inteligenta. Pentru care am tot respectul. Motivul: cred ca trebuie sa fie foarte distractiv sa vezi cum atatia oameni isi bat capul cu ce ai creat tu. Plus ca, daca iti vine ideea sa pui taxa de vizitare, te alegi si cu un castig frumusel, tu, ca proprietar al terenului respectiv. “Martorii” si cei care au “vazut” luminite sau nave spatiale pot fi prieteni sau se pot usor cumpara.
De ce am pus topicul: am vazut un documentar zilele astea.
Va rog sa va exprimati opinia, eventual sa propuneti alte explicatii. Ar fi interesant sa schitzatzi si niste argumente in sprijinul acestora, sau niste scenarii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 4 Jan 2004, 01:16 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Chiar dacă sunt mare fan SF, nu cred în explicaţii extra-terestre... Văzând documentarul acela de pe Discovery în care niste studenţi de la MIT au refăcut nişte cercuri, reproducând toate "manifestările" acestora, nu mai cred nici 1% în altă explicaţie...
Mai degrabă putem să considerăm cercurile ca o nouă formă de artă... Care necesită ceva muncă, suport logistic, pregătire, imaginaţie, etc.
Şi clar nu există nici un român printre cei care le-au făcut, că s-ar fi lăudat deja la tot satul şi aflam biggrin.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 4 Jan 2004, 01:59 PM
Mesaj #3


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



De acord, in principiu aceste crop circles pot avea o explicatie cit se poate de paminteasca.

Dar au fost "desene" din astea si-n Romania (pe la Arad pe undeva, acu' vreo 10 ani, daca nu ma-nsel) ... si presupun ca le-a facut un roman, ca doar n-or fi venit strainezii sa faca figuri in lanurile noastre. smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jan 2004, 01:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ares
mesaj 4 Jan 2004, 05:23 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Ah... am dat cu bâta în baltă biggrin.gif
Dar cred totuşi că la noi cercurile au fost chiar extraterestre... e o ţară prea para-normală... biggrin.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 4 Jan 2004, 08:25 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Intrebarea e de ce sa-si bata cineva capul sa faca niste cercuri ? De amorul artei sau dintr-un simt al umorului cel putin bizar?!?!?
Sau poate din acelasi motiv din care bastinasii Americilor si-au facut ceasuri solare sau "desene" vizibile numai din spatiu... Probabil se gindeau amuzati ca peste citeva sute de ani o sa se gaseasca niste "minti crete "care sa dea explicatii fanteziste ... Cine stie...
Oricum, chiar daca respectivele cercuri pot fi si rezultatul unor glume ale reprezentantilor lui Homo Sapiens Sapiens , nu exclud si posibilitatea unei origini mai putin pamintesti.
Iar cei de pe Discovery, pina acum citiva ani ne spuneau ca si "Zona 51" e rodul unor minti bolnave sau a unor persoane cu imaginatie furibunda...
Asa ca nu cred chiar tot ce vad pe Discovery.
Am gasit ceva in legatura cu asta la http://misterium.tripod.com/01n4.htm
si la http://www.cropcircleconnector.com/anasazi...uction98ro.html

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 4 Jan 2004, 08:30 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 4 Jan 2004, 08:40 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Tot aşa ne-am putea întreba, ce i-ar apuca pe reprezentanţii altor civilizaţii să facă cercuri în lanurile de grâu?
Sincer, oricare ar fi explicaţia, motivaţia mi se pare tare greu de desluşit...


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 4 Jan 2004, 10:35 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Diana-Maria: aceste crop-circles sunt efemere, dispar o data cu recoltarea cerealelor. Aceasta este o mare diferenta fatza de obiectivele enumerate de tine. M-a frapat seriozitatea cu care au fost tratate si fanatismul pe care l-au declansat. Ca si acum cateva milenii, ele sunt puse pe seama unor fiinte superioare, inteligente etc. Deci demonstreaza ca modul de a reactiona al oamenilor nu a fost afectat de progres. Macar si pt asta, si tot merita sa faci asa o chestie.

Ares: sunt de acord cu perceptia cercurilor ca fiind manifestari artistice. Chiar ar fi ceva nou, interesant.

Arta nu este domeniul meu, insa mi se par deosebite, deschise pt interpretari. In general, consider ca arta picturile cele mai interesante sunt cele cu substrat geometric clar. Aceste cercuri respecta “sectiunea de aur”. Asa, ca fapt divers.
Despre asta ce parere aveti? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 4 Jan 2004, 11:03 PM
Mesaj #8


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Martienii le-au facut, asa cred eu. Au oprit noaptea, toate McDonal..... erau inchise, trebuiau sa manince si aia ceva, asa ca au mincat din recolta, au luat si la pachet.Cum zburau de ceva vreme, normal ca erau capiati de cap, asa ca s-au invirtit in cerc ca nebunii prin recoltele alea.
Nu sint sigur pe teoria asta da o am in studiu. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 4 Jan 2004, 11:15 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Dacă mi-e permis un pic de off-topic... biggrin.gif
Bdl - aşa ne trebuie... nu au găsit Drive-In-urile deschise... n-au avut unde să-şi parcheze farfuriile zburătoare şi ne-au lăsat în lanurile de grâu nişte hărţi de-ale lor ca să vedem cum se fac biggrin.gif
Revenind on topic... Unele desene sunt absolut superbe... De aia eu am tras concluzia ca totul poate fi vazut ca o formă de artă... În plus, efemeritatea lor nu face decât să le crească "valoarea"... Sunt precum statuile de gheaţă şi e păcat că imediat s-a ajuns la teorii ale conspiraţiei...

PS. Bine ai venit la Han, Moira, că eu nu am apucat să vin cu urările de rigoare... biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Ares: 4 Jan 2004, 11:16 PM


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 5 Jan 2004, 12:29 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Cam tardiv, dar zic si eu:
welcome.gif Moira welcome.gif
Stii ca pseudonimul tau inseamna "soarta" ? smile.gif

"In vreme ce in Marea Britanie s-au inregistrat deja primele concursuri de facut cercuri in lanuri, Rusia cunoaste primele experiente ale descoperirii unor amprente misterioase in lanurile de griu.
Nu departe de Stavropol, in satul Iuzhnoie, in dimineata de 21 iunie 2000, taranii rusi au avut parte de o mare surpriza. Pe un cimp din apropierea satului au fost descoperite patru cercuri distincte: unul cu diametrul de 20 de metri si alte trei cu diametrele cuprinse intre cinci si sapte metri. Postul local de televiziune care a transmis o relatare de la fata locului vorbea un act de vandalism al unor necunoscuti. In schimb, serviciul de stiri al BBC il citeaza Vasili Belcenko, secretar al Comisiei de Securitate in Consiliul Local de la Stavropol, care are convingerea ca "fara nici o indoiala, nu e ceva facut de mina omului, nu e o joaca a cuiva care a vrut sa faca o gluma".
Belcenko isi sprijina afirmatiile pe declaratiile unor sateni, care sustin ca dimineata devreme au vazut un obiect neidentificat ce a aterizat lin deasupra cimpului si apoi a decolat rapid. Investigatorii sositi in graba la fata locului nu au descoperit nici urme ale unor reziduuri chimice si nici nu au detectat anomalii ale nivelului de radiatii. In schimb cercetarea atenta a intregii suprafete a aratat ca exact in mijlocul cercului mare exista o adincitura cilindrica cu diametrul de 20 cm. Unii experti britanici in cercurile din lanuri sint de parere ca aceasta constituie indiciul unei contrafaceri rudimentare.
Totusi, taranii din zona, care nu se indoiesc de realitatea OZN-ului semnalat, se intreba ce ar putea cauta extraterestrii pe terenurile lor."
sursa:http://misterium.tripod.com/01n4.htm

Una dintre ipotezele care au facut cariera este aceea ca vizitatorii extraterestri culca intr-un fel sau altul din navele lor spicele de griu. Este o teorie care a avut mult de suferit dupa ce doi englezi au recunoscut ca s-au distrat de minune facind cercuri prin lanuri vreme de peste un deceniu. Faptul ca s-au organizat si concursuri de facut cercuri in lanuri nu ii impiedica totusi pe unii cercetatori sa caute mai departe justificari stiintifice pentru acest fenomen.
Ultima explicatie pentru enigmaticele cercuri care apar peste noapte este oferita de Colin Andrews. Ocupindu-se de acesta problema de 20 de ani, el a avut ocazia sa studieze sute de cazuri. Recent, el si-a prezentat concluziile: 80% dintre cercuri sint facute de mina omului, restul de 20 % fiind rezultatul magnetismului terestru.
Concret, unele anomalii magnetice ale scoartei terestre sint atit de puternice incit, in anumite conditii, formeaza curenti circulari, care "electrocuteaza" spicele, culcindu-le la pamint. Asa s-ar forma, in opinia lui Colin Andrews cercurile simple. Cit despre formatiunile complexe de cercuri si simboluri, din ce in ce mai elaborate de la an la an, acestea trebuie sa fie niste "facaturi", considera el.
"Facatorii de cercuri" nu cred o iota.

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 5 Jan 2004, 12:32 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 5 Jan 2004, 10:15 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



bdl – astept un studiu de fezabilitate, cu tot cu identificarea surselor de erori si calculul erorilor
Ares – bine te-am gasit! Da, unele sunt sectiuni prin corpuri destul de complexe. Altele sunt fractali. Mi se par superbe, dar, in fine, eu cred in mesajul artistic din spatele formulelor matematice si in descompunerea matematica a actului artistic.
Diana-Maria – si pe tine bine te-am gasit! Da, moira inseamna destin.
Nu stiam despre aceste concursuri, dar nu fac decat sa demonstreze marea probabilitate ca aceste crop circles sa fie o creatie strict umana.

Acuma sa nu ma luati cu faze gen “inspiratie extraterestra, vise, magie” ca va cer demonstratii. Macar oamenii au aratat ca se pot crea destul de usor. Dar cum le-a venit ideea este suficient de hazardat sa dovedesti.
ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 29 Jan 2004, 06:41 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Cum le-a venit ideea...Hmmm... Mare e gradina lui Dumnezeu ... smile.gif
Poate ca nu aveau cu ce sa isi umple timpul.Daca sint intr-adevar creatii umane, bravo lor pentru imaginatie si rabdare.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:22 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman