HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Reply to this topicStart new topic
> Feng Shui, Cristale Si Pietrele Pretioase
Adriana.76
mesaj 8 Feb 2010, 02:50 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 3 February 10
Forumist Nr.: 15.903



Cristalele si pietrele pretioase sunt folosite in vechea arta chinezeasca feng shui pentru remediarea situatiilor problematice si imbunatatirea anumitor aspecte ale vietii noastre.
Va voi da informatii care va vor arata cum sa folositi pietrele pretioase si feng shui astfel incat sa atrageti energia pozitiva si sa o respingeti pe cea negativa din viata dumneavoastra


Onixul


Aceasta forma de cuart de calcedonie provine dintr-un cuvant grecesc ce desemna o unghie,o gheara sau copita.Legenda povesteste ca Eros a taiat unghiile Afroditei in timpul somnului sau ca un serviciu. Nevrand ca vreo parte din zeita sa dispara, Parcele au transformat aceste resturi de unghii in pietre. Grecii numeau "onix" aproape orice tip de calcedonie colorata.Romanii au restrans folosirea acestui nume la calcedonia maro inchis si neagra. Ei au botezat "sardonix" onixul maro rosiatic. Onixul este o piatra ce confera echilibru si stabilitate, precum si protectie. Cand e folosita in legatura cu visele sau pentru meditatie, poate impulsiona indrumarea si transformarea din interior. Ajuta la controlarea emotiilor si gandurilor negative. Se spune ca onixul pastreaza amintirea celor intamplate celui care il poarta. Serveste de asemenea la psihometrie fiind benefic pentru persoanele sensibile la vibratiile sale.Aceasta proprietate de stocare a amintirilor face onixul util pentru lucrurul cu vietile anterioare pentru vindecarea traumatismelor si a ranilor vechi ce afecteaza viata
recenta. Un cristal de onix tinut in mana indreapta atentia catre rana respectiva care va fi astfel vindecata datorita activitatii corporale, schimbarii sau terapiei cu cristale
In plan psihologic, recunoaste si integreaza dualitatile eului. Ancoreaza persoanele inconstante intr-un mod de viata mai stabil si confera stapanire de sine. Tonic mental care atenueaza frica si grijile coplesitoare, onixul vehiculeaza harul inestimabil al deciziilor intelepte.

Ocurente: Italia, Mexic, Statele Unite ale Americii, Rusia, Brazilia, Africa de sud

Culoare: Negru, maro-negru cu striuri albe, sardonix-maro rosiatic, uneori cu striuri albe sau de un rosu mai deschis

Corespondente: Leu; chakre ale bazei si gatului; Saturn, Marte; yang

Intrebuintare in feng shui: Centru (echilibru); nord-vest (cultivare proprie); orice directie in care cauti transformarea; orice directie negativa (protectie) onixul favorizeaza absorbtia energiilor universului necesare pentru vindecare sau alte scopuri. Echilibreaza energiile yin si yang ale corpului

Efecte tamaduitoare: benefic pentru dinti, oase, maduva osoasa, tulburari sanguine si picioare

Pozitionare: De purtat pe langa partea stanga a corpului. De plasat sau tinut acolo unde este nevoie. Traditia spune ca onixul purtat la gat reduce apetitul sexual si promoveaza castitatea.



Malachit


Aceasta piatra pretioasa face parte din clasa de carbonati a mineralelor iar numele ei se trage din grecescul malaku, insemnand "nalba", o familie de ierburi. Este un mineral derivat din cupru care se formeaza atunci cand cuprul este modificat de alte substante chimice. Ca si alte pietre pretioase , era pisat si folosit ca pigment pentru vopsea. In Rusia tarista, avea un efect uluitor, atunci cand era folosit la impodobirea catedralelor si a palatelor.
Piatra este un foarte puternica care trebuie manuita cu prudenta de preferinta sub supravegherea unui terapeut experimentat. Toxica, nu trebuie utilizata decat slefuita. De evitat inspirarea prafului sau. Malachitul amplifica atat energiile pozitive cat si pe cele negative. Se crede ca malachitul este unca in curs de evolutie si ca va deveni una dintre cele mai puternice pietre de vindecare ale noului mileniu.Dat fiind ca absoarbe usor energiile negative si poluantii din atmosfera trebuie curatat inainte si dupa utilizare plasandu-l la soare pe un agregat de cuart (nu utilizati sare deoarece aceasta ii va deteriora suprafata)

Ocurente: Romania, Zambia, Republica Democreta Congo, Rusia, Orientul Mijlociu

Culoare: De la verde deschis la verde inchis

Corespondente: Capricorn, Scorpion; chakra plexului solar; Venus; yin

Efecte tamaduitoare: Piatra curativa, extrem de versatila, utila indeosebi pentru crampe inclusiv cele menstruale. Vibreaza cu organele sexuale feminine si trateaza orice rau* sexual. Scade presiunea sangelui, trateaza astmul, artrita, crizele de epilepsie, fracturile, articulatiile umflate, tumorile, raul de masina, ameteala, nervul optic, pancreasul, splina si paratiroida. Armonizeaza ADN-ul si structura celulara, fortifica sistemul imunitar. Stimuleaza ficatul pentru a elimina toxinele, diminueaza aciditatea tesuturilor. Purtat in jurul taliei, trateaza diabetul

Pozitionare: Purtat pe mana stanga sau plasat pe al treilea ochi*. De asezat unde este nevoie. Pentru a absorbi emotiile negative, trebuie plasat pe plexul solar. Elixirele trebuie sa fie preparate cu malachit slefuit prin metoda indirecta. malachitul poate sa provoace usoare palpitatii cardiace. Indepartati-l imediat si inlocuiti-l cu cuart roz sau cu rhodonit

Intrebuintare in feng shui: Piatra primara pentru elementul metal; centru (progres spiritual/echilibru); sud-vest (relatii/loialitate); nord (calatorie personala/introspectie); orice directie, mai ales Obstacol si dificultate (protectie si eliminarea negativitatii).Malachitul purifica si activeaza chakrele si armonizeaza cu planul spiritual. Plasat pe al treilea ochi*, imbunatateste vederea si viziunea psihica. Plasat pe inima, aduce echilibru si armonie si deschide inima pentru dragoste neconditionata. Plasata pe plexul solar, malachitul faciliteaza o vindecare emotionala profunda. Echilibreaza chakrele inimii si a buricului, favorizand introspectia.


Turcoaza


Numele acestei pietre vine din Evul Mediu, dintr-un vechi cuvant francez, turqueise, ce inseamna "turcesc". Turcoaza este una dintre cele mai folosite pietre. Se gaseste in regiunile secetoase (aride si semi-aride) si este un mineral secundar in zacamintele de cupru. Piatra era folosita pisata pentru uz cosmetic. Turcoaza este una dintre cele douasprezece pietre de pe
pieptarul lui Aaron, mentionat in Biblie.Multe culturi din Orientul Mijlociu pana in cele doua Americi considerau aceasta piatra drept simbolul cerului. Apasii credeau ca detinea puterile cerului si marii. Turcoaza a fost supranumita "piatra comunicarii" si realizeaza un echilibru intre energia yang si yin. Protejeaza impotriva negativitatii si poate atrage dragostea. Turcoaza este un panaceu. Este cunoscuta pentru schimbarea culorii in caz de infidelitate. favorizeaza armonia spirituala si creeaza posibilitatea comunicarii cu lumea fizica si lumile spirituale

Pozitionare: Peste tot si in special pe gat, al treilea ochi si plexul solar. Elixir excelent

Culoare: Galbe, maro-galben, maro-portocaliu, rosu, albastru, verde, violet

Corespondente: Sagetator, Scorpion, taur; chakre ale plexului solar si ascendent; Mercur, Soare; yang

Ocurente: Statele Unite ale Americii, Egipt, Mexic, China, Iran, Peru, polonia, Rusia, Franta, Tibet, Afganistan, Arabia

Efecte tamaduitoare: Fortifica meridianele corpului si campurile energetice subtile. Intareste sistemul imunitar fizic si psihic si regenereala tesuturile, favorizeaza asimilarea substantelor nutritive, alunga poluarea si infectiile virale, ingrijeste ansamblul corpului si indeosebi ochii (cataracta). Diminueaza aciditatea excesiva. Benefica pentru guta, reumatism si stomac, Aceasta piatra este antiinflamatoare si detoxifianta. Atenueaza crampele si durerile

Intrebuintatri in feng shui: Sud-est (valoare totala/abundenta) sud-vest (iubire/partener); orice zona in care energia a stagnat; oriune pentru a reduce tensiunea. Plasata pe al treilea ochi mareste intuitia si face meditatia mai profunda. Pe chakra gatului inlatura vechile angajamente, inhibitii si prohibitii si permite sufletului sa se exprime mai mult. Exploreaza vietile anterioare, aratand permanenta croirii "destinului" si faptul ca aceasta depinde de ceea ce facem in fiecare moment. Turcoaza este o piatra de purificare care inlatura energia negativa si elimina ceata electromagnetica oferind protectie
importiva poluantilor din mediul inconjurator.. Echilibreaza si alinieaza toate chakrele cu corpurile subtile, pune in acord planul fizic cu cel spiritual.

Va urma


Acest topic a fost editat de Adriana.76: 9 Feb 2010, 12:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 9 Feb 2010, 11:38 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Cu cristalele se poate lucra in multe feluri... Pan' acum, cea mai completa carte despre cristale pe care am citit-o este "Codul secret al cristalelor" dr. Dorin Dragos, editura Lux Sublima. Imi place sa citesc despre ele, sa vad ce proprietati are fiecare tip in parte, ce culori... Ma fascineaza. biggrin.gif
Imi place sa le tratez ca pe niste prieteni. Daca tot e deschis topicul asta, mi-ar placea sa vorbim si despre modul in care comunicam cu cristalele, ce experiente am avut impreuna cu ele...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adriana.76
mesaj 9 Feb 2010, 12:45 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 3 February 10
Forumist Nr.: 15.903



QUOTE(leirn @ 9 Feb 2010, 11:38 AM) *
Cu cristalele se poate lucra in multe feluri... Pan' acum, cea mai completa carte despre cristale pe care am citit-o este "Codul secret al cristalelor" dr. Dorin Dragos, editura Lux Sublima. Imi place sa citesc despre ele, sa vad ce proprietati are fiecare tip in parte, ce culori... Ma fascineaza. biggrin.gif
Imi place sa le tratez ca pe niste prieteni. Daca tot e deschis topicul asta, mi-ar placea sa vorbim si despre modul in care comunicam cu cristalele, ce experiente am avut impreuna cu ele...


Nu am citit cartea. Le-am citit pe "Feng Shui si pietrele pretioase" de Sandra Kynes si "Totul despre cristale, mica enciclopedie" de Judy Hall . Am atasat si niste poze pt fiecare piatra descrisa si daca vad ca mai e cineva interesat de pietre pretioase atunci voi mai pune.

Rubinul




Supranumit si "regele pietrelor pretioase, numele lui vine din latinul "rubeus" insemnand "rosu". Rubinul este un tip de corindon, forma cristalina a oxidului de aluminiu. Toate celelalte culori de corindon se numesc safir.Pentru ca rubinul este rar, aproape orice piatra pretioasa de culoare rosu intens este folosita drept imitatie. De-alungul timpului rubinul a fost considerat simbolul devotamentului si a dragostei, aducator de bogatie. Aceasta piatra insufla loialitate si generozitate, intelelpciune si intareste respectul de sine. Bun protector impotriva formelor de negativitate si a fricii. Poate imbunatati viata sexuala alimentand pasiunea si starnind entuziasmul.Inlatura epuizeala si apatia si confera putere si vigoare

Culoare: Rosu, rosu-maro, rosu-roz, rosu-purpuriu

Corespondente: Rac, Leu, Scorpion; chakra inimii; Marte, Soare; yang

Intrebuintare in Feng Shui: Nord-veste (tata/ajutarea oamenilor); sud-est (valoare personala/bogatie); sud-vest (relatii/loialitate); nord-est (intelepciune); orice directie negativa (protectie). Stimuleaza chakra inimii.Este un scut puternic impotriva atacului psihic. Induce vise pozitive, clarifica viziuni si bun stimulant al glandei pineale. Rubinul poate aduce la suprafata mania si energia negativa pentru a fi convertita.

Frecventa: Rubinul brut este usor de gasit in schimb pietrele slefuite sunt scumpe.

Ocurente: India, Madagascar, Rusia, Mexic

Efecte tamaduitoare: Bun detoxifiant al corpului, stimulant al rinichilor, splinei si organelor repoduicatoare. Adjutant in reducerea febrei, in tratarea bolilor infectioase, benefic pentru inima si circulatia sanguina.

Pozitionare: Pe inima, deget, glezna

Acest topic a fost editat de Adriana.76: 10 Feb 2010, 11:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman